Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

Erinye

Opět další z filmů, které řadím mezi své oblíbené. Nebudu se zde nijak zvlášť rozepisovat o ději a hereckých výkonech, protože jsem byla nadšená, ale co mě nejvíc dostalo, tak překvapivý závěr, který bych opravdu nečekala... 5* ()

Perverz

Coenovic kluci mě baví . A co mě hodně baví jsou flegmatické postavy. Thornton se celý film veze v této režii, kterou musím vyzdvihnout a taktéž jeho postavu. Film se snad s každým střihem posouvá o krůček dopředu, co do děje tak i zápletky. Zvrat střídá další zvrat a to vše se nese atmosférou konce 40 tých let ve které kráčí kadeřník Billy B. a téměř nestíhá se divit ty divy které mu přinese čin kterým si chtěl jen trochu přilepšit život. Hodně dobře to vydloub i Tony Shalhoub ale Scarlett zde má prach málo prostoru. Proč ?!! ()

Rozjimatel

"Sometimes the more you look, the less you really know."     Kriminálna dráma čierneho druhu, a to vo všetkých možných ohľadoch. Má typický coenovský čierny humor, hoci v tomto prípade trochu umiernenejší. Má krásnu čiernobielu kameru (Roger Deakins) a retro štylizáciu do 40. rokov, s hojnými odkazmi na film noir (ešte aj u toho Thorntona som mal pocit, akoby hral Bogarta). Keď tak pozerám na svoje hodnotenia filmov bratov Coenovcov, prekvapene v nich nachádzam vzácne jednotný vzorec - filmy pred rokom 2004 za 3 hviezdičky a filmy od roku 2004 za 4 hviezdičky. Osobitnou kategóriou je potom ich prvý film Blood Simple (1984), ktorému som ako jedinému udelil 5 hviezdičiek. S výnimkou tohto jediného prípadu ma teda evidentne viac oslovuje ich neskoršia tvorba, napriek tomu, že sa v tej skoršej vyskytuje niekoľko kultových kúskov. Konkrétne tento film je posledným predstaviteľom toho skoršieho obdobia, t.j. pre mňa menej zaujímavého. Jeho silnou stránkou sú, okrem spomínanej kamery, výkony hercov, z ktorých ma najviac zaujala skvelá dvorná herečka Frances McDormand (Doris Crane) a parádne dráždivá mladučká Scarlett Johansson (Birdy). Príbeh ma až tak veľmi nezaujal, našťastie keď už mi to dianie začne pripadať dosť jednotvárne, príde výborný záverečný zvrat, ktorý to celé pekne zamotá. Najväčší problém som mal s dosť nezaujímavým hlavným hrdinom Edom Craneom (Billy Bob Thornton), ktorý príliš veľa sympatií nevzbudzuje - on vlastne nevzbudzuje takmer nič, je akýsi nemastný-neslaný, bez ducha. Hudba k filmu je síce výborná, ale keďže používa slávne, často hrané melódie (klavírne sonáty od Beethovena), pôsobí tak trochu obohrane. Hoci mi film na prvýkrát nesadol úplne dokonale, je celkom možné, že pri ďalšom pozretí ho zoberiem na milosť.     "I think, one day, she'll make a very good typist. Ping, ping, ping, ping, ping. Voila!" ()

willis

Problém Coenů je ten, že točí stále jeden film. Nějaký loser se svou blbostí dostane do průseru a v něm se pak plácá celý film. Bill Thornton hraje více než úsporně, celý film vystačí s výrazem hráče pokru a kupodivu to stačí. (29.6.2005) ()

everlong

nevím proč, ale tenhle film mě opravdu nadchl....byly doby, kdy jsem se na něho dívala pořád a pořád dokola....skvělá atrmosféra a úžasně charismatický Billy Bob...opravdová lahůdka... ()

Jorge-Z

Opravdová lahůdka od Coenovic bratrů. Noir, kamera, hudba, příběh, typické coenovské dialogy a absurdno, to vše do sebe zapadá jako kostky domina. Filmařina se vší parádou. Nejvíc mě dostal Billy Bob Thorton, neustále kouřící. To byl jeho herecký koncert, záběry na jeho apatickou tvář byly dokonalé. ()

Milky.

Taková na koukání příjemná Coenovka, které rozhodně přidává na přitažlivosti barevná (tzn. nebarevná) stylizace do doby, kdy se film má odehrávat. No a vlastně nejen ta stylizace. I způsob vyprávění odpovídá starým noirovkám. Má to solidní scénář a rozhodně je to pěkně zrežírované jak už to tak u Coenů bývá. Ale nemůžu si pomoct. Mám pocit, že BB Thornton neměl moc co hrát. Většinu filmu držel jeden výraz s cigaretou a párkrát něco vyjádřil očima, taková pro mě docela suchá postava. A s tou rovzláčností se mohli krotit. Pro mě z Coenovek ta slabší. Resp. alespoň z těch pár co jsem viděl. ()

Mikino00

Coeni mi nikdy nepřirostli k srdci a tímhle filmech se mu ještě vzdálili. Nebavilo mě to sledovat, styl ve kterém je film natočen je naprosto obyčejný a do děje jsem se nějak neponořil. Jediné plus je maldá Scarlett a dobrý výkon Thortona. ()

simply

Černobílá kamera je skvělá, ale příběh mě vůbec nezaujal. Bylo to nudné, pomalé a strašně roztahané. ()

Garch

DVD z edice Reflexu leželo netknuté v knihovně až do letoška. Taková perla! Billy Bob Thornton je ten film, Na něm je postaven a bez něj by byl film, který nebyl. ()

Oralfabet

Obličej Billyho Boba Thorntona, holení nohou, mimozemšťané. Smutná, černobílá variace na takové to Coenovic tradiční "Obyčejný člověk se zaplete do nějakého zločinu a vše se posere". 9/10 ()

deiwitch

Po dlouhé době opět jeden z filmů, které jsem si opravdu vychutnal a opět dokládá, jak bravurní filmaři jsou bratři Coenovi. Snímek má opravdu hodně pomalé tempo (což však neznamená, že budete usínat - spíše naopak), výbornou atmosféru a smysl pro absurdno, navíc svým výkonem vyniká Billy Bob Thornton, takže skutečně stačí dodat pouze toto: ***** ()

crozet

Výtečný B. B. Thornton!! Tradiční coenovský humor a styl. Líbí se mi jejich inteligentní satira americké historie, Jihu a vůbec americké společnosti, jejíž výdobytky (např. "demokratické volby") jsou občas značně přeceňovány. Ten film je o člověku, kterému se ve svém životním příběhu nic nezdařilo, nic nedokázal a víceméně nic cíleně a úspěšně neovlivnil - ten člověk prostě nebyl. Přesto ale (nejen proto, že hrdinové v ichformě vždy) prostě vzbuzuje sympatie diváka. Kromě toho formálně zcela čisté - i komise na FAMU by dala jistě jedničku. ()

RomanHyde

Díky tomuhle filmu miluju Billy Bob Thorntona a bratři Coenové si mne definitivně získali. Klidem, jenž vyzařoval z hlavního hrdiny kterého ostatní postavy jen tak míjely a on mezi nimi proplouval od kadeřnického křesla až po to elektrické, mi byl neuvěřitelně sympatický. Jak jinak se bránit tomuhle světu kde každý druhý vás chce okrást a každý třetí podvést? Tohle dílko považuji za nejlepší snímek bratří Coenů a když se potřebuji s někým ztotožnit, tak si jej pustím :) Bravo , dokonalé! ()

chalp

Veľmi pôsobivý film, keby som ho videl v dobe svojho vzniku tak by som ho určite ohodnotil ako to najlepšie čo kedy Coenovci natočili.Toto je presne ten film, ktorý si vo farbe neviem ani len predstaviť, čo sa týka retro štýlu tak jasný top minimálne za posledných 10 rokov....no a po opätovnom zhliadnutí je to u mňa top všetkých čias :) ()

kubyno

Na jednu stranu mi to přišlo moc dobré a na druhou úplně nic neříkající. Nevím no - asi je to proto, že jsem se na tenhle film bohužel nedíval v klidu a nerušeně. Každopádně originální, herecky dokonalé a co víc bych vlastně chtěl... ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků