Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

x_ander

No, upřímně, po nadšených zdejších komentářích jsem čekal víc. Ale zklamaný jsem nebyl. Stále tady máme atmosférické noirové kriminální drama s perfektním B.B. Thortonem, ostatní herecké výkony také stojí za to (mladá Scarlett a především Tony Shalhoub!). Vlastně je všechno tak, jak být má, jen moje očekávání byla asi příliš vysoká. Muž, který nebyl jednoznačně patří mezi lepší kousky Coenovic bratrů, ale nejlepší určitě není. ()

melis.cuga

Za hudby Beethovena sledujeme v nádhernom noir štýle osud človeka ktorý bol nikým a aj to dokázal pohnojiť. Vykonštruovaný príbeh je ku koncu už mierne pritiahnutý za vlasy ale forma ho dopĺňa priam úžasným spôsobom. Nie som veľkým fanúšikom bratov Coenovcov ale toto dielo svojím spracovaním naprosto vyniká z klasickej každodennej filmografie. Navyše naratívny hlas Thorntona je natoľko podmanivý a zúfalo ubitý, že dáva hlavnej postave ďalší rozmer čo sa týka jej absolútnej zbytočnosti. Čo môžem povedať? Film ma naprosto uchvátil... ()

calculus

"Co ty jsi za člověka!" Novodobé retro na filmy noir o destrukci životů několika osob. Hutná atmosféra, potřebné kontrastní nasvícení scén, dlouhé černobílé záběry přes cigaretový kouř, Ludwig van Beethoven... Bravo! ()

Rudy77

Coenovci v tej najlepšej forme a presne taký aký ich máme radi! Čiernobiely formát tomu pristane, herecká zostava dokonale zapadá do svojich rolí a ja som po celý film napäto očakával, kam až tento príbeh vyústi. Film ktorý upúta, rozosmeje, ale aj nepríjemne zamrazí(hlavne pri zamyslení nad celou tou tragickosťou Thorntnovej postavy).Keby nebolo pre mňa zbytočne prekombinovaného záveru, dielo mohlo byť dokonalé. I tak musím dať plný počet... mám totiž vážne veľkú slabosť pre čiernobiele filmy. :) ()

Thovt

Trochu moc rozvleklé, ale předpokládám, že i to byl záměr. Coenové si prostřednictvím vynikajícího Thorntona vychutnávají svou nejtypičtější postavu - obyčejného chlapíka, který si chtěl přilepšit za hranou zákona... a nějak se mu to nevyvedlo. ()

solisoli

Návrat do pravej americkej klasiky 70-tych rokov. Výborní Coenovi so scenárom a atmosférou, s vycibrenou výpravou, hercami, kamerou, kde trošku mohla byť pôsobivejšia nervy drásajúca sprievodná hudba, ako za starých čias, keď vznikali pompézne klasiky, ktorých je čím ďalej, tým menej, pomaly už, ako šafranu. Pre tínedžerov, zrejme, nič moc, ale pre labužníkov klasiky, určite zaujímavé. ()

FrankieSS

Film plný absurdních situací a uchvatné poetiky, naprosto uzasné zpracování úvodu a nádherně stylizovaný závěr. Skvělí herci, hlavne BBT, jen nevím, jak od tohoto mohli Coenové klesnout na uroven Nesnesitelné krutosti .... ()

old salt

Tohle je kousek ! Hra světel a stínů ve výborném černobílém snímku. Myslím, že není co vytknout ... Režie, kamera,... a hlavně příběh se skvělým Cigarethorntonem. ()

lehkoživka

Velmi zvláštní, výborný film. Příběh holiče žijícího velmi obyčejný život, introverta, kterého postupně poznáváme, začínáme chápat a vytvářet si k němu sympatie... - tenhle proces se mi líbil nejvíc. Během filmu jsem si podobným způsobem oblíbila i Doris, skvěle zahranou Frances McDormandovou. Vždycky mě mile překvapí americký film, kde herci hrají civilně a neafektovaně, což se minimálně těmto dvěma dařilo. Dávám 90 % (10 % dolů za mírně "překonstruovanou" zápletku). ()

Callie

Už chápu, proč si Angelina vzala Billy B. Thortona. Je naprosto úžasný. Samotný film byl zajímavý, ale nějak jako celek mě tedy moc nezaujal . Černobílé zpracování super, hudba, atmosfera taky. No za lepší 3* . ()

E.T.Martin

Úchvatný Billy Bob Thornton s netečnou tváří a lhostejným hlasem ve filmu, který vypadá, jako by byl natočen o 50 let dříve, než skutečně vznikl. Do detailu vymakané, kafkovská atmosféra, ale celkově tak trochu nuda. ()

Johnysman

Absurdní...opět. Opravdu se mi to líbilo. Skvělá porce od Coenů... s revoltujícím...až narosto mimoňským holičem, který se dostane do opravdu pěkné kaše. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků