Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Tonička

Jedna z mých srdečních záležitostí. U takových filmů sním, jestli se to může stát i doopravdy (ale když je to podle autobiografie... :-). ()

Skunkiee

Jak asi může dopadnout vztah založený pouze na sexu? Škoda že film dávali tak pozdě a nedokoukal jsem ho. Rád se na něj brzy podívám znovu na celý a doplním komentář..Zatím mohu jen chválit - vkusná kamera, decentní a přitom skvělé herecké výkony představitelů, komentář hlavní hrdinky po mnoha letech je nad věcí, ironický i bodavý zároveň. Představitelka hlavní hrdinky je navíc krásné stvoření :). Zatím 85%. ()

Prusovka

Pět bodů nedám jen kvůli jedné věci.......Vím, že mužskou část populace asi naštvu, ale nemohu si pomoci. :-) Ta dívenka byla totálně nechutná!!!! Ne, nehezká! Byla určitě krásná, ale něco tak nevkusného a vulgárního.......neupravená, špatně nalíčená, moje 5letá dcerka se dokáže namalovat líp.....A tohle určitě nebyl záměr filmařů.....Byla syrová, studená, chladná...... no prostě hrůza!!!!! Na druhou stranu musím uznat, že film mě dostal svým překrásným zdůrazněním a vylíčením vášně a touhy. Okouzlující, vášnivý, něžný a přitom neústupný ve svých názorech - Tony.....Prostředí, do kterého je film zasazen...to všechno je na 5 bodů. :-) ()

foehr

Příběh o patnáctileté vyprávěn očima "patnáctileté" aneb jak ta stará (už) zmoudřelá spisovatelka při cigárku a obložená knihami píše o nerovných (jakkoli nepopiratelných) možnostech genderových za dob dávných. Kterak ona v době, kdy se neuměla ani vyjádřit, a jediné, co věděla, bylo to, že chce souložit, vyzrála nad systémem, protože proti chlapům obrátí to, co si uzurpovali pro sebe. Tak se tedy přes sex, prostředek, jímž jsou ženy (dle vyprávění) nejčastěji ponižovány ("znepoužitelněny") dostává také k pomstě. Svého milence poblázní natolik, že se do ní ten vůl zamiluje. Ona ho pak pustí k vodě, načež se dál dívá do vlnek v pánském klobouku a v podpatcích, na kterých neumí chodit, čímž zase dává systému pořádně na prdel. Žel, ač ji samotnou to mělo poznamenat do té míry, že fyzicky rychle zestárne, mentálně zůstává tam, kde byla, v nitru stále dítětem, které má smysl jen pro efekt, jenž má velice blízko ke kýči. Proti systému jo, ale ne takhle kuva fix! ()

66JIRINA

Hodnotím sice jen 3, ale i tak musím uznat ze film zanechává dojem. Není v ničem vulgární a i když jsem si říkala, že se tam toho moc neděje. Byla jsem překvapena, že je podmanivý a ač se to nezdá, hloubka tam je. Když jsem film sledovala, zdál se mi nic moc, ale ještě druhý den jsem citila co autorka chtěla vypovědět, cítila jsem že jí to bolelo, víc než cokoliv jiného v jejím životě a ona to vlastně hned na začátku filmu sdělí..."už nikdy nebylo nic jako dřív..." celoživotní stesk, který oba měli autorka hořce zakouší po zbytek života. Zdánlivě naivní setkání se starším mužem na kratičký čas... si neuvědomila co brala na lehkou váhu, že byl hluboký cit, který si ani neužila protože si uvědomila pravdu až když už svého milence navždy ztratila, Do té doby s ním opovrhovala, myslela že pro ni nic neznamená. SOUHLASÍM s komentářem Lynn , stejný dojem mám i já. ()

DrifterSoul

Úžasná atmosféra "exoticko-geografická", historická, sociální. Křehkost a zranitelnost mladé duše, citlivé ztvárnění peripetií milostného vztahu, i něžně podaná porce erotiky. Osudovost loučení. Loď Alexandre Dumas navždy odplouvající do dálek oceánů.... Tohle se mi v mysli objevuje, když zpětně o filmu přemítám ... a (zcela výjimečně) dávám 5 stars. ()

Kajagogo

Bola prvá polovica deväťdesiatych rokov a kamarátka v práci mi požičala videokazetu s názvom „Milenec“ s tým, že je to veľmi pekný film. Tak som ju po príchode z práce zapol a po krátkej chvíli sa tam objavilo pero, píšuce po papieri nejaké úvahy o starnutí dievčenskej tváre, ktorým som veľmi nerozumel. „No, to bude dobrá vtákovina,“ pomyslel som si. Naraz však bol strih a záber na ťažké tropické mračná a bahnitú vodu Mekongu. To ma donútilo zbystriť pozornosť a veru som sa od obrazovky po celý zbytok filmu neodtrhol. Ten film zosobňoval všetko čo mám na romantických filmoch rád: exotiku, krásnu hlavnú predstaviteľku a vynikajúcu hudbu. Hlavná hrdinka predstavuje asi to, s čím sa podvedome dokáže stotožniť väčšina žien (preto sa ten film tak páčil mojej priateľke). Exotický, bohatý milenec s krásnym autom, nechápajúca matka a súrodenci, ktorí ju odsudzujú, hoci chcú participovať na partnerovom bohatstve. Pekný bol aj záver s odchádzajúcim parníkom, siluetou milenca za sklom luxusného auta a Chopinovým valčíkom. Normálne som bol smutný. Holt, život nekončieva happy endom. Hoci si myslím, že pre toho milenca bol sobáš s nevestou z jeho kultúrneho okruhu zrejme to najlepšie, čo ho mohlo postretnúť, zo sobáša s hlavnou predstaviteľkou by sa po pár rokoch  asi zdivel. Možno je to tým, že mám slabosť na príbehy typu Odviate vetrom (Gone with the Wind), príbehy zaniknutého sveta (Spojené štáty pred vojnou Juhu proti Severu, cárske Rusko, príbehy z kolónií a Légie), preto dávam 5 hviezd. Neviem, čo by som ešte povedal, asi len to, že hudbu Gabriela Yareda s použitím valčíku Frederika Chopina pokladám za kongeniálnu a vždy si ju rád vypočujem. ()

Oxiduji

Tohle je má velká srdeční záležitost...v roce 1992 mi také bylo patnáct a zapletla jsem se s ženatým, o mnoho let starším mužem. Tři roky vášně, rozkoše a smyslnosti a ke konci i velkého utrpení. Pamatuji si, když jsem tenkrát viděla film poprvé, náš vztah byl na svém vrcholu a mně začínal v hlavě zvonil zvoneček, že tohle nevydrží, že naše budoucnost není společná...jen jsem se prostě dívala a věděla jsem, jak té dívce je a viděla jsem, jak mi v brzké době bude. A když se na film dívám teď, stále si pamatuji, jak mi tenkrát bylo. A tak mi tenhle snímek nejde moc objektivně zhodnotit...každopádně nádherná výprava, pevná ruka Annaudova - nelze být zklamána. Jo a ohledně spekulací..tak na začátku deváté sekundy v padesátédeváté minutě ho tam má...regulérně.. ()

NikiVai

Na tento film jsem si vzpomněla, že jsem ho viděla, když mi bylo nějakých náct a tenkrát z něj byla celá uchvácená. A když jsem si dnes dala repete, ani se nedivím. Tolik erotiky a sexu muselo holku v pubertě k té televizní obrazovce přímo přilepit. Dnes už mi to erotično nepřišlo to hlavní, co tento snímek nabízí.  Vypráví příběh o lásce nelásce, o věkovém i třídním rozdílu, o emocích, předsudcích, o boření hranic, o touze. Je to jemné, poetické, lehce exotické a přesto známé, hezky podkreslené hlasem vypravěčky. Moc jsem si to užila. ()

darkchipmunk

Film, jenž snad existuje hlavně pro potěchu (některých lidí) z těla Jane March - ale nejde ani o porno, ani o citlivou romanci, a koneckonců ani o červenou knihovnu, protože ta vyvolává aspoň guilty pleasure - a kterému bych asi neměla potřebu se věnovat, kdyby mi ho včera nepřipomněl jeden známý, že jak jde o strašně citlivý romantický film o první lásce... Odpověděla jsem  že je to klasický lolitkovský motiv vztahu školačky a dospělého muže, a že se vlastně jedná o vzájemný využívání zabalený do laciného romantického obalu. Že prý přirovnávat Milence k Lolitě nemá smysl. Tak si namátkou otevřu čsfd a hned v prvním kritickém komentáři se dočkám odkazů na Lolitu... Pointa je veskrze egoistická, že jsem ráda, že stále můžu věřit svým pocitům, a že i s nedostudovanou filmovědou jsem pořád citlivější kritik než průměrný divák. Známému jsem řekla, že první láska je čistá, pokud ji zažívají dva mladí, v podstatě nezkušení lidé, kteří od sebe nic jiného než lásku nežádají a vzájemně si berou a dávají to samé, a odkázala jsem ho intuitivně na film Touha, opatrnost. Šuká se tam též, ale  k tomu všemu uvidí opravdu dobrý film (o dospělé lásce). Nadšeně poděkoval._________Jsem ráda, že se v lidech nepletu. A nebo vlastně nejsem. Když film s Jane March, tak už radši Barvy noci, to je aspoň problematickej brak o poruše identity. ()

diax3

Tenhle film je jako déšť. Když se na něj díváte, je na pohled krásnej a poetickej. Když se nad ním zamyslíte, je něčím magickej, aniž víte, čim. Ale v tý chvíli, kdy se nad váma protrhne mrak, jste během pár minut mokrý jak zmoklá slepice, a pak déšť nepřestane a pořád leje a ani směr větru se nezmění... prostě vás štve. //Herci toho typu, kdy, pokud by někdy někdo náhodou dostal ten nápad udělat remake, lepší nebude, ani kdyby provedl rituální obřad pálení starých DVD, protože se tihle pro své role narodili přesně v tomto složení. Práce se světlem a závěsy proti komárům navodí velmi umně atmosféru dusna (tropického i erotického). Ale v jádru si nemůžu pomoct - bylo to prostě nadprůměrný PWRP (=porn with rádoby plot). Jednou z jeho chyb bylo dle mého i použití vypravěčky, jakoby se snažící v kritických momentech ždímat atmosféru (navozenou obrazem) i slovy. Za mě to mělo opačný efekt než bylo pravděpodobně účelem. // Vlastně mě napadá ještě jedno přirovnání: je to jako báseň, která, když si jí přečtete, vám je čímsi hrozně blízká. Ale přesto se vám nelíbí, protože není napsaná veršem, jak vy to máte radši. ()

calisto

Málokedy sa podarí zo zlej až nudnej knihy urobiť zaujímavý film. A prave tento film je toho skutočnostou, kde čaro vychádza z pohľadu či nepatrného dotyku. ()

Boylina

Zvláštní dílo.. Vkusně natočené. Zpočátku jsem měla dojem, že jsem se ocitla v červené knihovně, zejména kvůli vypravěčce, což bylo možná jen nevhodně dabované. Brzy mě to však přešlo. Na můj vkus málo emocí, ale takový příběh je a měl být.. Nezapomenutelné. ()

dzivetka

Já nevím... Když jsem zjistila, že byl podle mně známé knižní předlohy natočený film, dost jsem se vyděsila - a právem. Vzhledem k absenci nějaké větší zápletky bych ho zkrátila asi o polovinu - ty dvě hodiny, to už je jen pro otrlé. I přesto, že jsou erotické scény celkem odvážné, natočené jsou vkusně. Ta vata okolo byla už slabší, no. Co bylo ale bezkonkurenčně nejhorší, to byl český dabing - pokud můžete, sežeňte si to radši v originále. Jednou se to jakž takž dalo, podruhé to vidět nemusím. ()

Kathleena

Všechno zoufalství je zapomenuto pro chvíle v modrém pokoji, kde si mladá dívka marně snaží udržet svou volbu nemilovat a šarmantní číňan svádí předem prohraný boj s tradicí.... Kouzlo tomu dodává opium, zničená matka, odporný bratr (celou dobu jsem doufala, že dostane přes držku) a dusno, které leze až k vám. Jo líbilo se mi to. Jedinou nevýhodou je role vypravěčky, která z toho dělá klišé, protože do Tonyho už bych se stihla zamilovat i já. ()

MihhC

Pusťte si porno, které začíná v autě, končí smutně = totéž [all models are 18+] Dle mého o nic nepřijdete. ()