Meč Židů

(TV film)
  • Československo Meč Gideonův (více)
všechny plakáty

Špionážní thriller vychází z události, která svého času otřásla světem. Na letních OH v roce 1972 vtrhli v Mnichově do objektu obývaného izraelskou výpravou palestinští teroristé ze skupiny Černé září a zastřelili 12 sportovců. Izraelská tajná služba Mosad sestavila speciální komando, které má zlikvidovat všechny, kdo se na útoku podíleli. Pachatelé jsou roztroušeni po světě, pátrání je však neúprosné a pomyslný meč mstitelů dopadá na jednu hlavu za druhou. K realizaci tohoto televizního filmu se spojila koprodukce šesti zemí. (woody)

Dextwer

Meč Gideonův anebo-li Meč Židů. Původně jsem nevěděl, že Mnichov od Spielberga je remakem na tento film. I když jsem viděl Mnichov a opravdu se mi líbil, tak jsem zjistil, že je to jen okopírovaný od Meče Gideonova. Tímto nechci snižovat kvalitu Spielbergova Mnichovu, jen Meč Gideonův je ten originální nápad na natočení. Každopádně tento silný příběh o tragédii na Mnichovské Olympiádě 72 a pozdější protiakci je opravdu excelentní a myslím, že si získá každýho obdivovatele blízkovýchodní problematiky. Moje hodnocení: 75 % ()

carl.oesch

Ale není to špatné, velice dobrý průměr. Zdlouhavé, konec nějak tak natahovaný, herci poněkud nevýrazní (hlavně hlavní hrdina mi nesedl), paradoxně Rod Steiger a Lino Ventura ukazují, proč jsou v herectví první liga. Nicméně na Mnichov to filmově nemá ani náhodou. Snad nejkvalitnější z "řemesla" je muzika, není se co divit - G. Delerue. Jenže tady se ukazuje, proč je Steven Spielberg mistr. Dokázal spojit akčnost (tady se jí vyrovná pouze scéna při likvidaci onoho divadelníka) s myšlenkami, které jsou podány méně hlasitě, ale zato mnohem pronikavěji. Nicméně zde chybí řada scén, kterými Spielberg svoje pojetí doplnil, aby vynikla otázka, zda je podobné počínání oprávněné, kde jsou hranice morálky a hlavně (jsem v tomhle pragmatik), zda to něčemu pomohlo. A tady se oba filmy vzácně shodují. Jenže - je ten obraz (viděný hlavně optikou zcela zfušovaného "zásahu" v Lillehammeru) skutečně správný? Lacině dojímavý obrázek holčičky v Paříži v nemocnici je typickou ukázkou oné manipulativnosti, která je pro tzv. západní svět typická. Hysterické výlevy celebrit typu Penelope Cruz nad ničenou Gazou, reprezentované falešně "autentickými" fotkami zabitých palestinských dětí, rozstřílených škol a nemocnic jsou typickou ukázkou toho, jak to náš svět chápe a bere. Izrael (možná bohužel) takhle okázale svoje oběti neprezentuje a jeho propaganda je až k uzoufání defenzívní. Nicméně právě proto je jak meč Gideonův tak především Mnichov pro pochopení problematiky důležitý a nesmírně podnětný. Co zastaví teroristu? Proč jsou všechny filmy na toto téma tak omluvné ve vztahu pouze k jedné straně. Na Wikipedii se dozvíme, že vlastně z těch "potrestaných" byli všichni nevinní a krystalově čistí. V rádoby objektivním dokumentárním filmu Mnichov - Skuteční vrahové jsme znovu o těchto skutečnostech přesvědčováni a to ústy rodinných příslušníků oněch "nevinných". A proč nám dodnes nikdo nenabídl podobnou sondu do myšlení a mentality těch, kteří odpalují skoro dnes a denně na civilní cíle v Izraeli rakety? Nebo posílají fanatiky opásané výbušninami, aby sebou vzali co nejvíce civilistů bez rozdílu toho, zda jde o ženy, děti nebo staré lidi? Proč jen dva skvělé filmy, které ukazují rozpaky vymyšlené a poněkud spektakulární osoby Avnera a jeho kolegů? I zde ten Speilberg vyhrává - jeho scéna z Řecka, kde se potkají oni avnerovci s protivníky z řad OOP je silná víc než dost, ale ne až tak jednostranně. Jinak ať Mnichov nebo Meč Gideonův jsou z hlediska faktů a historie poněkud mimo. Tímto způsobem samozřejmě nepracuje nejen Mossad, ale ani žádná další podobná organizace. Nechme stranou, že k oné akce, pro kterou si novináři vymysleli bombastický název Boží hněv se oficiálně Izrael nikdy nepřihlásil, ačkoliv řada útržků, které se dostaly "ven" dokládá, že plus mínus něco podobného proběhlo. Nakonec třeba účast Yehudy Baraka (10. ministerského předsedy státu Izrael na akci v Libanonu, která zde není předvedena) je dost známá. Jak ony akce probíhaly, ví asi jenom v Mossadu, možná tak Šin Betu a trochu i Amanu, možná to pořádně nevěděla ani sama Golda Meierová. Ale jedno je jisté - takhle to zcela určitě nebylo. Každou akci chystali specialisté a třeba to duo, co odstřelilo onoho něžného lyrického mladého arabského básníka, který byl samozřejmě zcela nevinen (tvrdí to i na Wikipedii....) strávilo v Římě pár hodin, stejně jako se na desce stolu onoho v pořadí dalšího v Paříži vystřídalo taky daleko větší množství lidí různých "profesí", od "vloupačů" až po pyrotechniky. No a nakonec jeden zásadní omyl, který je v meči Gideonově uveden hned na začátku - německé ozbrojené síly (myšlen Bundeswehr) se na zcela zpackané akci na letišti v Mnichově nijak nepodílely. Z hlediska dnešní doby je až neuvěřitelné, že v onom roce 1972 neměly policejní ani zpravodajské složky Spolkové republiky k dispozici žádnou protiteroristickou jednotku, zásah vedli řadoví policisté (kteří byli vynikající střelci z pušek) a jejich rozestavění i zásah byl zcela amatérsky veden. A jednotka Bundeswehru, která by byla schopna profesionálního zásahu (jak se později ukázalo), nebyla připuštěna s ohledem na ústavu SRN, zakazující striktně její použití v mírové době na domácím území. No, ale to už jsem se dostal hodně daleko od filmu, ke kterému se vyjadřuji. Nicméně jsem si jist, že filmu (aspoň jednoho), snažícího se zmapovat "druhou" stranu se asi hned tak nedočkáme. A důvody jsou v zásadě dva - tzv. politická korektnost vzniklá ve Velké Británii a pohotově převzatá celou západní Evropou a částečně (naštěstí přece jen míň) USA a nevinnost těch, kteří by autory podobného filmu ztrestali stejně nemilosrdně, jako se tomu stalo redakci Charlie Hebdo, či onomu nizozemskému dokumentaristovi, který poukázal na "práva" žen ve světě islámu...... () (méně) (více)

chosan

Velmi dobře zpracovaný film u kterého jsem si představoval hrdiny z knh Daniela Silvy, který v té době samozřejmě ještě nepsal. Dávám pěkných 70%. ()

Rodney McKay

viděno verzi 173 minutovou. Film, ač přes svou délku je velice poutavý od začátku do konce, který spíše než na efektivně ztvárněné akční scény(mnichov od spielberga) se snaží poměrně věrohodně příblížit události spojené s "honem na teroristy" .Scenář je velice dobře napsán a s ohledem na dobu svého vzniku velice zdařile udělaný snímek. V neposlední řadě bych rád okomentoval výkon Stevena Bauera v tomto snímu, jelikož jde o jeden z jeho prvních filmů, musím říct, že to asi byla jeho nejlepší role, ač dosti toporná, zejména v první půlce filmu. Což trochu kazí celkový dojem a poměrně přesvědčivě ho předčí právě M. York. ()

Agnostik

Výborný film zakládající se na faktech kolem masakru na OH v Mnichově,kde Izraelský Olympijský Team byl povražděn Palestinskými Islamistickými Radikály a o honu a odvetě která následovala potom ze strany Izraele a tajné služby Mossad.Jak vidno i věhlasný režisér Spielberg později o téměř dvě desetiletí natočil věrný remake tohoto filmu. ()

MamoulianX

Hodně naivně a ne moc dobře natočený film o "charakterních" agentech Mosad, Amanu a Šin Betu, ze začátku to šlo a i tam události celkem odpovídali skutečnosti, ke konci se na to už ani nešlo dívat a šlo to do kopru. U podobného filmu bych očekával alespoň částečnou realističnost a ne scény typu rodinná pouta. ()

honzahucin

Při zhlédnutí filmu je potřeba si uvědomit, že vznikl hluboko před 11. zářím, pak nám nebude připadat místy tak naivní. Celkově mi ovšem i tak připadá jako ne úplně dobře smíchaná směs dramatických a akčních scén s filosofováním a vlasteneckým sentimentem. Možná je problém v tom, že nežiju v Izraeli ani v USA. Každopádně "špionážní" rovina je velmi nevěrohodná. Koho by v reálu proboha napadlo posílat na takovou akci člověka, jehož manželka čeká dítě? Jak to, že profesionální izraelský voják se po nalezení mrtvoly spolubojovníka v parku aspoň nerozhlédne po nejbližším okolí? Jak to, že na něho nikdo nezkusil zaútočit hrubou silou nebo si na něho počíhat na "základně", když dokázal narafičit tři bomby? Jak je možné, že by si jeden z nejhledanějších lidí světa mohl v poklidu žít v New Yorku, nechávat manželku s dítětem v pohodě jít pro kávu? Čekal jsem, že se na konec aspoň něco stane, třeba že taxík vyletí do povětří, ale nic, jestli ještě nezemřeli, žijí tam dodnes. ()

kaladze77

Dobrý film, ale neviem či fakt takto prebiehali veci po Mníchovskej olimpiáde, ale ako som čítal tak asi podobne. Je pravda že TV film čo má 3 hodiny, ale diváka postupne upútáva a tak to prešlo že ani som si to nevšimol. Viem to odporúčať. ()

andy60

Film jsem poprvé viděl před mnoha lety ještě na VHS kazetě. Tehdy byl rozdělen na dva díly a již tenkrát ve mě zanechal velmi pozitivní dojem. Současná podoba na DVD je taková, že oba díly byly spojeny v jeden celek. Na to, že se jedná o televizní film, je to velmi dobře natočené. ()