Príjemné prekvapenie!Po Bielom pekle a Páde tretej ríše,ďalší skvelý nemecký film z obdobia 2.svetovej vojny.Scéna s hádzaním granátov ma strašne pobavila,aj keď ten záver už taký srandovný nebol.Velmi dobrý príbeh,skvele zahraný,mne osobne sa veľmi páčila postava Albrechta Steina,ktorého nenávideli vlastní rodičia.80%.(10.2.2009)

Elitní nacistická škola jen pro ty nejlepší, nejoddanější a nejsilnější. Každého tam čekal tvrdý a nelítostný dril, ideologické vymývání mozků, špehování, tvrdé tresty pro ty, kteří spáchali sebemenší provinění proti pravidlům školy. Žádné místo pro slabé jedince. Do takového prostředí se dostal i Fiedrich, chlapec s hlavou plnou ideálů. Hitler myslel skutečně na všechno, když si takovým způsobem vychovával budoucí pilíře své říše. Při některých scénách jsem ztrácela dech.(12.2.2010)

Velmi silný a působivý snímek, na který jsem při některých scénách hleděla doslova s otevřenými ústy. Některé pasáže jsou sice předvídatelné, tušíte, co se asi stane, ale zřejmě nevíte, komu se to přihodí. A také zdání klame. Myslela jsem si, že ten milý, černovlasý chlapec je hodně citlivý a neuznává to, kvůli čemu na škole vlastně je. Ale nenapadlo by mě, že udělá to, co udělal. Všichni protagonisté hrají velmi dobře, uchvátil mě Max Riemelt, který od dob v potrhlé komedii Holky to chtěj taky, začal projevovat svůj nesporný talent v silných a kvalitních snímcích. Při několika scénách jsem měla slzy v očích.(31.5.2008)

Elitní nacistické školy, jejichž cílem bylo vychovat zfanatizované, bezcitné vrahy pro zachování čisté rasy a slávu Führera. Více jak 17 000 dětí prošlo branami oněch ústavů. Mnohem dříve, než jsem se dostala k tomuto filmu jsem četla o těchto školách v německých historických dokumentech. Vy, kteří zde píšete, že to film ukazuje přehnaně, a že je to spíše neuvěřitelné a na city diváka tlačící, dostudujte si historii a zachované dokumenty těch, kteří to prožili. Ve skutečnosti to bylo totiž ještě mnohem horší. Vždyť to byly jen děti a to, že mnoho z nich cítilo fašistickou ideologii jako zvrácenou a špatnou, je přece normální u každé lidské bytosti se svědomím a zdravým rozumem. Děti byly přísně vybírány dle parametrů čisté rasy a rozhodně si nebyly vědomy toho, že jdou do škol, které z nich mají vycvičit vrahy. Oni byli hrdí a přesvědčení, že jdou bojovat za slávu svého vůdce, většinou z přesvědčení rodiny. Němci mají ve své povaze velký respekt k disciplíně, a proto se povedlo z většiny z nich vyrobit fanatické, za sebe nemyslící roboty. Ale v prostorách zmíněných ústavů se ještě u některých odehrával vnitřní boj a já jsem velmi ráda, že právě to film ukázal. Absolutně to nevnímám, jako nějaké citové hrátky s divákem, v takovém tématu to snad ani není možné. Při sledování Napoli jsem si vzpomněla ještě na jiný film a to https://www.csfd.cz/film/404030-jeder-stirbt-fur-sich-allein/prehled/, kde rodiče přijdou ve válce o syna a otec si uvědomí, jak ubohá sláva Führera za kterou sám dříve velmi stál, je a o co vlastně jde. Statečně se se svou ženou snaží varovat ostatní, že i jejich synové budou zabiti. Probudí se ze sna této falešné a vražedné ideologie. A to stejné se i zde odráží v přátelství Fridricha a Albrechta a to je apel, to je poselství.Takže dle mého, je film dokonale vyvážený a tu pětku si zaslouží.(7.5.2018)

Film s podobným námetom, podobným feelingom a dokonca aj s podobnými hercami, ako má švédsky snímok Zlo. Keby som ho nevidel, hodnotenie by som dal možno absolútne, takto nemôžem. Zlo je vo všetkých ohľadoch lepšie. Napriek tomu, hoci nie je Napola dokonalý film, stále sa jedná o film veľmi dobrý ;-)(3.4.2008)

• - Původně chtěl Dennis Gansel film natočit s neznámými amatérskými herci v hlavních rolích, aby se divák mohl lépe ztotožnit s postavami. Bohužel se natáčení příliš vleklo, a tak musel nakonec sáhnout po profesionálech, jakými jsou Max Riemelt a Tom Schilling. (Elisebah)

• - Většina lokací se natáčela v Praze a německém Hamburku. (Elisebah)

• - Na scénáři se začalo pracovat v polovině roku 2001 a natáčení začalo v červenci 2003. (Rodriguez)