Boj o oheň

• Kanada La Guerre du feu (více)

Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v Medvědovi se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou "řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za "polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásná kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky. (oficiální text distributora)

chelseaman22 odpad!

No, co k tomu říct. Pokud se vám líbili podivné postavy mnichů v Il nome della rosa, budete spokojeni, protože v tomto filmu obcují divoši s muchlorohými chropotaly a ženy vyrábí víno z jílu. odpad! ()

dvopet

Když potlačím osobní námitky (např. bylo nutné zařadit společně faunu třetihor a čtvrtohor, když je od sebe dělí miliony let, i přestože tu o pravděpodobnost zjevně nešlo?) můžu říci, že Quest for Fire je ukázkový příklad, jak funkčně vyprávět pouze a jen obrazem a přitom se "jen tak mimochodem" dotýkat zcela primárních otázek lidského bytí. ()

Helmutek

Ech, tak to bylo... zajímavý. Kdyby mi někdo popsal, že něco takovýho chce natáčet, že to bude film o neandrtálcích a austrapitékách a pračlověcích, že se tam vůbec nebude mluvit a že tam celou dobu bude pobíhat nahatá holka, ale že to vůbec nebude působit nějak explicitně nebo nepatřičně, a ještě by mi to vykládal v roce 81, tak bych mu řek, ať se na to vykašle, že to bude o ničem a nuda a že to stejně nikdo nebude umět zahrát. Jenže ono to bylo fakt dobrý! Pravda, moc jsem teda nechápal, kdo že má bejt vlastně kdo, myšleno druhově (pomalovanej kmen tý holky vs. ty tři tragédi hledající oheň vs. ty černochlupatý poloopičáci na začátku vs. ty zrzavý gelfové u mamutů atd. - jsem tatar a absolutně nemám přehled o tom, jaký druhy pralidí existovaly, kdy to tak asi bylo a jak spolu byly nebo mohly bejt provázaný) a asi to teda taky úplně historicky neodpovídá, ale o to nakonec (celkem čitelně) nešlo - atmosféru ten film má fakt skvělou, a jako nástřel toho, jak by třeba moh vypadat zárodek lidství a lidský společnosti, spolupráce, komunikace a asi i lásky vypadat, je to naprosto fantastický. A absolutně nechápu, jak McGill a Perlman ty role mohli takhle vystřihnout - masky jsou jedna věc, druhá je ale to, že jsem jim věřil každej pohyb; každej ten úskočnej polozvířecí pohled, každej ten jeden polotupej výraz nechápající souvislosti... Obdivuhodný, dlouho jsem neviděl nic tak přesvědčivýho. Až jsem i já měl nefalšovanou radost z toho, když jim tam na tom stromě pomaličku (s výrazem astrofyziků právě rozlouskávajících smysl života, vesmíru a tak vůbec) začalo docházet, že házet po sobě věcma může bejt i prdel a nejenom boj o přežití. Upřímně se mi líbila (zase, historickou věrehodnost stranou) i ta "milostná" linka, kde se zaostalejší samec učí a přizpůsobuje tomu "lidství", tomu hezkýmu a nezvířecímu chování, od holky z kmene rozvinutějšího... To bylo fakt hezký. Dokonce jsem se i nahlas zasmál tomu, jak se tam nakonci společně i s ní vrátěj zas k těm jejich poloretardům, odkud byli vyslaný oheň najít, a jeden z nich minutu nato samou radostí to slavně donešený světlo utopí v bažině... Musim uznat, že bych nečekal, co všechno dokáže unést film beze slova. Jen teda by se filmaři mohli naučit dělat tu krev, ta výrazně růžovofialová barva nebo co to bylo, ta moc věrohodná nebyla. Ty masky jinak byly skvělý - asi i včetně modelů těch mamutů, kde to teda už trochu viditelný bylo, ale třeba to na tu dobu o moc líp udělat nešlo. A nemůžu si pomoct, ale ta Rae Dawn Chong je NÁDHERNÁ! ()

gjjm

Drsná vize pravěku, skvělá atmosféra. Některé části jsou příliš lidské a v jiných jsem se dost nudil. ()

Tomes83

Ty kráso!!!! Já ten jeho xicht fakt poznal:-) RON PERLMAN Ten vypadá stejně jak v době kamenné, tak i v té dnešní:-D Co více tu napsat, než už bylo napsáno - určitě stojí za zhlédnutí... přeci jenom je to náš krásný vývoj:-) ()

Luk80

Nádherný výpravný velkofilm. Pokuď je zajimávý příběh, jenž diváka vtáhne natolik, že nepotřebuje k tomu stovky slov, tak se zaručeně jedná o mistrovskou práci. Dneska máme plamenomety, zapalovače, sporáky, svářečky, syrky... ale... před dávnými dávnými časy....byla jenom - ÁÁÁÁÁTRA. Pokaždé když se na to podívam, tak to funguje víc a víc. ()

noriaki

Nemám co bych vytknul, kromě jedné věci. Nechápu proč se o oheň vedou takové války. Vždyť je to věc která se radostně dělí sama od sebe. A čím víc ho dělíš, tím víc ho máš. Mimo tuhle drobnou nelogičnost je film dokonalý, nejlepší ve svém jednočlenném žánru. Everett Ron Pearlman se do téhle role narodil, McGill je v ní skvělý, ale největší dojem ve mě zanechala Rae Dawn Chong. Ano, je to ta sympatická černoška z Komanda. ()

JohnSmith odpad!

Jak se píše tady v obsahu - experiment. Tenhle druh experimentů není můj šálek čaje a upřímně drazí hodnotitelé, pokud tohle považujete za nějaké super dílo, vyhledejte pomoc. ()

Autogram

Ide to aj bez slov. Teda aspoň bez zrozumiteľných slov, pretože komunikácie je vo filme dosť. Príbeh je jednoduchý a jasný, ako život v praveku, ale aj to stačí na pútavý film plný násilia, sexu, ale aj dojemnych okamihov. Že to celkom tak nemohlo byť je zbytočné filmu vyčítať, pretože to nie je historická rekonštrukcia, ale fantasy príbeh, ktorý chce diváka previesť celými epochami vývoja človeka. Takže partia troch neandertálcov môže bojovať najskôr so svojimi predchodcami a potom navštíviť aj ľudský kmeň akoby zo súčasnej Afriky. Rozložiť oheň bez zápaliek metódou, ktorú síce poznáme zo školy, je umenie, ktoré by nezvládol ani dnešný priemerný človek hoci by mu išlo o život, a ani ja za seba by som neručil. ()

Danikaa

Dobrá práca maskérov, dobrá kamera, možno aj verné spracovanie doby, ale zjavne nie som cieľová skupina takýchto filmov. ()

Madlene

"Clovek zrovna citi dech dejin..." Skutecne nelze nic vytknout. Film vas zkratka pohlti a prenese do praveku. Snad jen jeden dodatek...Nas profesor antropologie byl z toho filmu naprosto nadseny a daval body navic vsem, kteri ho videli. ()

Pecival

Tohle vyobrazení pravěku se mi moc líbilo, myslím že šancí vidět něco podobného moc není. Měl jsem strach, že to bude trochu nuda, když se tam vůbec nemluví, ale byly to zbytečné obavy. To prostředí je samo o sobě tak zajímavé, že to v pohodě utáhne. Nápad postavit vedle sebe více různých vývojových druhů je skvělý (ale možná se mi to líbilo proto, že moje znalosti antropologie jsou přesně nulové). ()

Wbcko

Musím říct, že jsem celkem rád za všechny ty vymoženosti moderního světa jako oheň nebo elektřinu. A tento film mne v tom utvrdil téměř stejně efektivně jako Lovci mamutů. Být neandrtálcem tedy nebyla žádná prdel, to je jasný, ale dovedu si představit jakým peklem si museli projít během natáčení herci. Ten smrad, zimu a špínu jsem cítil skoro až u sebe v obýváku. Velmi působivé, ale přestože jsem nečetl předlohu, myslím si že v knižní podobě celek musí fungovat lépe než na plátně. ()

Casablanca

Oheň... Nepochybně sehrál v dějinách lidstva jednu z hlavních úloh, ale to, co dělá člověka člověkem a co jej odlišuje od zvířat, to je láska, cit a vědomí prožitku... ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu