Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čert Belzebub (M. Nedbal) odnese omylem do pekla hodného mládence Honzu (I. Luťanský) namísto hříšného sedláka. Vysvobodit ho může jen odvážné děvče. Úkolu se ujme rázná královská dcera, princezna Máňa (J. Boušková). Peklo se jejím přičiněním obrátí doslova naruby! Kdyby čerti věděli, co je s touhle podivnou princeznou čeká, raději by Honzu z pekla hned vyvedli. Protože to neudělali, Máňa se v pekle objevila sama. Jaký z toho nastal rozruch, to už uvidíte v dnešní pohádce „naruby“ podle Josefa Lady. A protože je to pohádka nezbedná, užijete si při ní hodně legrace. (Česká televize)

(více)

Recenze (72)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Další moje oblíbená trochu nezvyklá moderní pohádka na ruby..Ostatně naruby bylo celá toto Ladovo literární dílo skládající se z šesti různých pohádek..Krásné kulisy od Aleny Ladové, malebné a příjemné provedení...Co bych vyzdvihl tak určitě dobrý nápad-námět ale i celkové zpracování..Pohádka navíc nepostrádala i vtip..Ta náprava čertů byl vážně úžasná (v pohádkách ne tak časté pravidlo), dítěti to tenkrát mělo nejspíš přiblížit že i na ně platí pevná ruka a že když chtějí tak se dovedou změnit k lepšímu...Princezna Máňa v podání Jany Bouškové byl vážně krásná roztomilá holčička (ty kukadla), která si ještě hrála s panenkami a kočárkem, v hlavě to však měla srovnané a věděla co chce a zatím si také razantně šla...Z hereckých výkonů s mě nejvíce pochopitelně líbil ten její, špatný nebyl ani potulný vypravěč Pešek, babička Rosůlková a těch pár splašených čertů, konečnou známku dávám i za námět, zpracování, kulisy a hudbu..Hodnotím vysoko, tyto pohádky podle Ladovských předloh mám strašně moc rád...Jen si vzpomeňme např. na podobně laděného Líného Honzu 77' (opět Nezbedné pohádky, Pohádky naruby) nebo Chudé královstvíčko 79' ap.. ()

sklennenka 

všechny recenze uživatele

Tahle hudební studiová pohádka mne i po letech neskutečně dojímá. Postava dědečka Habaděje je opravdu jak vystřižená z Ladových obrázků, bába Kanimůra a horda čertů nemá chybu. Myslím, že se naše tehdejší herecká elita v této pohádce pěkně vyřádila. Dokonce mi nevadí ani modernější pojetí v čistě ladovských kulisách. ()

Reklama

dogrose 

všechny recenze uživatele

Jo, to bylo tenkrát, když ještě herci uměli hrát a režiséři točit pohádky, a to včetně tehdy mladých Jany Bouškové a Ivana Luťanského. Miluju tuhle pohádku v knížce a líbí se mi, že je natočena přesně dle předlohy. Jako dítě pamatuju její premiéru, dívala se celá rodina. Vtipná moderní pohádka plně rozvíjející dětský svět. Papundeklové pohádky se mi líbí, protože podporují dětskou fantazii, zejména hru na "jako jako". Většina dětí, které jsou vedeny ke tvořivosti, si nejraději hraje s papírovými krabicemi... ()

otík 

všechny recenze uživatele

Maličký Honza ze Syslova, okres Stará Nohavice, dostane od sudičky slib, že si ho ve 20ti letech vezme čert do pekla. To se opravdu omylem stane a vysvobodit ho může jen dobrá duše, která vykoná tři úkoly. Jenže pro smůlu pekla se Honzu rozhodne vysvobodit královská dcera Máňa, postrach všech pekelníků. Nepochybujte o tom, že čerchmani udělají vše pro to, aby se jí co nejrychleji zbavili. Moderně provedená pohádka (princezna jezdí autem, hraje moderní hudba) v kartonových Ladovských kulisách je fantasticky okouzlující a v záplavě moderních pseudopohádek zahřeje na duši a zaujme malého diváka. Navíc je tu kupa zpěvných písniček a příjemných melodií. A bonus - v této klasicky studiové pohádce hraje obrovská škála tehdy hvězdných herců (Ladislav Pešek, Marie Rosůlková, Luděk Munzar, Jana Štěpánková, Čestmír Řanda, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Josef Dvořák, Josef Bek, Ljuba Skořepová, Nataša Gollová). Hudba: Štěpán Koníček ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Další veselá pohádka. 1) Ladovské kulisy byly roztomilé, o totéž se pokoušel i scénář, avšak jeho proletářské pojetí mě neoslovilo. Všechno je postaveno na hlavu: peklo ke k smíchu, princezna žije v královské pastoušce. Nebe a Bůh neexistuje. Princezna jezdí autem (řídí) zatímco Belzebub jezdí na koni. Princeznino budovatelské nadšení mi šlo dost na nervy. To nejpříšernější nakonec: za odměnu dostali čerti škubánky s mákem. 2) 23letému Ivanu Luťanskému (moulovitý Honza) to slušelo, ostatně jako vždy. Herecká elita hrála ostošest, zejména osazenstvo pekla. 3) Zazpíváme si. Nikde není líp než u nás v pekle / z uzenýho pečem šunknflekle / od samýho rána do setmění / nad postýlku v širým světě není. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (2)

  • V tomtéž roce vznikla na motivy filmu i rozhlasová verze pohádky pod názvem "O statečné princezně". O režii se postaral Karel Weinlich a v titulní roli se představila Jorga Kotrbová. (Přemek)

Reklama

Reklama