Čert Belzebub (M. Nedbal) odnese omylem do pekla hodného mládence Honzu (I. Luťanský) namísto hříšného sedláka. Vysvobodit ho může jen odvážné děvče. Úkolu se ujme rázná královská dcera, princezna Máňa (J. Boušková). Peklo se jejím přičiněním obrátí doslova naruby! Kdyby čerti věděli, co je s touhle podivnou princeznou čeká, raději by Honzu z pekla hned vyvedli. Protože to neudělali, Máňa se v pekle objevila sama. Jaký z toho nastal rozruch, to už uvidíte v dnešní pohádce „naruby“ podle Josefa Lady. A protože je to pohádka nezbedná, užijete si při ní hodně legrace. (Česká televize)

Gilmour93

Zlenivělí zaměstnanci pekla se nemohou dostat k pořádku, osobní hygieně a slušnému oblékání? Pak platí, že kam čert nemůže, nastrčí Máňu.. Vskutku nezbedný studiový kousek natočený v odlehčeném duchu a na detaily dbajících kulisách. Nej scéna proběhne v šesté minutě, kdy řízení letového provozu nad obcí Syslová málem dopustí srážku čarodějnice bez imatrikulace a osvětleného, leč poloslepého čerta („Fuj, babo!“ zakončené odplivnutím mistra Nedbala).. ()

blackrain

Zábavná pohádka. Ale podobné téma už jsem viděla v jiné pohádce. Jen tam místo čertisek byli loupežníci. Ladislav Pešek byl výborný. Natašu Gollovou jsem téměř přehlédla, kdyby mě na ni neupozornila moje pozorná matka. Pohádky natočené podle díla Josefa Lady mají zvláštní kouzlo.To kouzlo vystupuje i z jeho kreseb, které jsou jednoduché a velmi milé. Vždycky se mi nejdříve vybaví kocour Mikeš nebo vodník sedíci na vrbě. ()

ostravak30

Ani jsem netušil, že se takový klenot v archivu nachází. A rázem patří mezi mé nejoblíbenější televizní pohádky. Škoda, že se nevysílá častěji. Vůbec si na ni nepamatuju, že bych ji kdy - třeba jako dítě, viděl. Když už dělat pohádku, která nemá skrývat, že je okolí namalované na kulisách, proč to nedělat krásně? A kresby od Josefa Lady do té kategorie rozhodně patří. Pak tady máme obrácenou pohádku, jako že princezna zachraňuje Honzu. Výborné obsazení a to i v komorních rolích přispívá ke kvalitě stejnou měrou jako úžasná hudba a veselé písničky. Jana Boušková byla navíc za mlada tak krásná a sympatická - přesně můj typ, jedna z nejhezčích mladých holek v tehdejším Československu. Ani vlastně nevím, co bych pohádce vytknul, takže se sám sebe ptám, proč nedat maximum. Mezi televizními pohádkami jedna z nejlepších. ()

duddek

Škoda, druhá polovina slibně rozjetou pohádku úplně srazila. I když odhlédnu od toho, že princezna chodí do školy s dětmi, tluče spolužáky a jezdí sama (navíc autem!) v době, kdy si ještě hraje s panenkami, čím dál víc se projevuje její nesnesitelnost, pořád jenom poroučí, všechno chce mít podle sebe, vůbec neumí odpočívat (a nedopřeje to ani ostatním), a navíc, posedlá hygienou, z pekla dělá nebe - v konečném důsledku se znemožní i všichni čerti coby poslušní, bojácní neschopové. Zakladatel pekla se určitě obracel v hrobě, jestli to viděl. Josef Dvořák odehrál svou snad nejhorší roli v životě, jediný na úrovni je skvělý králův tajemník Řanda. :) "Co je to?" (o čokoládě) - "To je jedno, honem, vař to!" :) ()

Přemek

Esence všech kladů československé televizní pohádky 70. - 80. let: papundeklové rekvizity a scénografie (zrůdně epigonská Alena Ladová), písničky a výtečné herecké výkony: pomilováníhodná Boušková, krásný Luťanský, ikony tehdejších pohádek hned obě najednou (kouzelný dědeček Ladislav Pešek, babice Marie Rosůlková) a pestře zábavné peklo (nepřehlédnutelní Miloš Nedbal, Petr Štěpánek, Josef Bek, Josef Dvořák a Milan Stehlík). ()

• V tomtéž roce vznikla na motivy filmu i rozhlasová verze pohádky pod názvem "O statečné princezně". O režii se postaral Karel Weinlich a v titulní roli se představila Jorga Kotrbová. (Přemek)