Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

javlapippi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nezletilá partička rychlošípovského modelu, obohatená o dievčenskú štvrtinu si užíva malostranské detstvo. V prvej sérii sa jedná o bežné detské dobrodružstvá typu "našli sme psa, čo s ním", najdramatickejšie je prekazenie zlodejstiev na klzisku a na záver sa to zvrhne na nezištnú pomoc postarším blížnym. Mňa osobne viac bavila séria druhá, kde už s členmi družiny počína lomcovať puberta a junáci si nevedia rady so sebou a hlavne sa mení ich pohľad na dievčinu, u ktorej vývoj ide rýchlejšie, ako to už býva. Tá sa im pokúša urobiť z klubovne krúžok šikovných rúk pre iskričky, ale oni majú na socialistické mládežnícke organizácie svoj buržoáznou propagandou ovplyvnený názor, umocnený snahami jedného pionierskeho vedúceho o zblíženie sa práve s ich kamarátkou. Tento postoj sa zmení počas pobytu na vidieku, kde sú najprv za pražáckych exotov, aby sa následne zblížili najprv s miestnou omladinou a napokon aj dočasnými obyvateľmi pionierskeho tábora. Sympatickí detskí herci aj neherci (dominuje Marek Eben čoby vtipný element), solídne výkony tých dospelých, nenáročné príbehy (najviac ma pobavili infiltrácia na tanečný venček a účasť na konkurze do filmu) s chytľavou znelkou, dávajú dokopy príjemnú zmes. ()

Prochazka19 

všechny recenze uživatele

Seriál by byl vynikající, i když celkový dojem poněkud kazí Marek Eben, který se sice poctivě snaží hrát, ale oproti dalším dětským účinkujícím působí příliš strojeně, až bych řekl toporně. Svoji roli odříkává jako básničku před tabulí a moc často se dívá přímo do kamery. Inu, byla to jeho první role. To takový Michal Michálek a samozřejmě Tonda Navrátil už měli své první filmové role za sebou. Přidanou hodnotu seriálu představují – dnes již historické – záběry nejen Malé Strany, ale i části Pražského hradu a Hradčan. Některé scény už by se dnes natočit nedaly, leda v ateliéru. ()

Reklama

klúčik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ja som vyrastal na Rychlích šípoch...Zbieral som kreslené príbehy a pod. Tento seriál si veľmi dobre pamätám. Marek Eben bol ako metráček , ale zlatý... Teraz sa mi vybavuje aj hudba, ktorá sa nedá zabudnúť a ešte to, že stále strašne behali, a behali. No je to televízny kultový seriál pre deti......70%. ()

gabin(a) 

všechny recenze uživatele

Vůbec nechápu, že jsem tento skvost zapomněla ohodnotit, přitom tahle Gábina byla jediná v širokém dalekém okolí, kterou lidi znali. Vždyť my jsme v té době ani nebyly v kalendáři! Možná právě tahle Gábina přispěla k tomu, že je nás víc. A kdo by řekl, že z neohrabaného Válečka vyroste jedna z nejcharmantnějších osobností české kultury! ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

No já nevím, možná je to tím, že už žiji v jiné době, než ti, kteří to viděli jako malí v době zniku (např. moji rodiče), ale už mi toho moc neříká. Ne, že by se herečtí představitelé nesnažili, ale jsou tak nějak mile průměrní ostatně jako celý seriál (kromě Marka Ebena jako Válečka, ale jen on mi na 4* nestačí). ()

Galerie (11)

Zajímavosti (19)

  • V minulé epizodě Prázdniny (1973) Váleček (Marek Eben) vybílil chalupu vápnem a v tomto díle už má zase stejnou malbu jako před vybílením. (sator)
  • Jedna z původních hlavních postav, Ferda (Michal Michálek) se v pokračování seriálu neobjeví. Režisérka Vlasta Janečková s jeho postavou v pokračování údajně nepočítala a postava Ferdy se tak z Prahy odstěhovala na vesnici. Zajímavostí je, že ve skutečnosti Vlasta Janečková chodila se starším bratrem Michala Michálka, který se s ní před natáčením pokračování seriálu rozešel. (jexik)
  • V závěrečných titulcích 5., 6. a 7. dílu je herec Josef Bláha uveden jako Karel. (jexik)

Reklama

Reklama