Série(2) / Epizody(13)

Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

Sarkastic

No já nevím, možná je to tím, že už žiji v jiné době, než ti, kteří to viděli jako malí v době zniku (např. moji rodiče), ale už mi toho moc neříká. Ne, že by se herečtí představitelé nesnažili, ale jsou tak nějak mile průměrní ostatně jako celý seriál (kromě Marka Ebena jako Válečka, ale jen on mi na 4* nestačí). ()

gabin(a)

Vůbec nechápu, že jsem tento skvost zapomněla ohodnotit, přitom tahle Gábina byla jediná v širokém dalekém okolí, kterou lidi znali. Vždyť my jsme v té době ani nebyly v kalendáři! Možná právě tahle Gábina přispěla k tomu, že je nás víc. A kdo by řekl, že z neohrabaného Válečka vyroste jedna z nejcharmantnějších osobností české kultury! ()

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Česká televízna režisérka Vlasta Janečková natočila v rozmedzí rokov 1969 až 1973 trinásť dielny seriál pre deti a mládež, ktorý sa volal "Kamaráti". Dobrodružné príbehy troch chalanov a jedného dievčiska ma nikdy nebavili. Ako decko som bol na to doslova alergický. Najviac ma vedel vytočiť obtlstlý, premúdrelý Váleček, ktorého nesmierne nechutným spôsobom stvárnil pubertálny Marek Eben. Už vtedy muselo byť každému jasné, že jeho herecké schopnosti sú absolutne nulové. * ()

sator

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zbídačená Praha může být fotogenická a dobrodružná :-) Máma Honzy hraje v divadle a táta režíruje, Gábiny otec je zahradník v pražských zahradách. Ferdův táta je taxikář. Valentýnovo otec je inža a matka v domácnosti :-) Normalizovaná Československá televize chtěla pokračování cyklu který by pokračoval sledování příběhu kamarádů kteří jsou součástí Socialistického svazu mládeže. To ale tvůrci odmítli, a i představitelé kamarádů si oddychli. protože už to, že v druhém cyklu jsou někteří součástí organizace Pionýr byl pro ně ne-šťastný kompromis. ()

Radek99

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Téměř dokonalý černobílý seriál o dětech pro děti, možná zní tohle spojení trochu zvláštně, ale ne vždy se podaří tyto dvě roviny skloubit (subjektivně mohu potvrdit, že na mne to v sedmdesátých letech fungovalo). Výborný casting (mimochodem, jak je možné, že je tak málo dětských televizních hrdinů, s nimiž by se mohla ztotožňovat i početná a stále přibývající skupina obézních dětí? Mnoho následovníků Marek Eben alias Váleček nemá...) a takový trochu nestandardní typ humoru (jemná ironie a sebeironie postav - Gábina a hlavně Váleček) velmi dobře zafungovaly a Kamarádi se stali nadčasovou ukázkou kvalitní československé dětské televizní seriálové tvorby. Příliš nestárnou a reprízují se i dnes... ()

• Marek Eben vzpomínal, že při natáčení na Malé Straně se točilo téměř všechno naživo, protože v ulicích dopoledne v té době nebyli téměř žádní lidé. (sator)
  • Honza (Antonín Navrátil) si otevírá dveře na půdu paklíčem, což nebylo třeba, protože zámek byl otevřený, ze strany půdy se totiž nedal zamknout. (sator)
  • Natáčelo se také v Praze na Hradčanech v ulici Nový Svět. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)