Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nepochopitelný kult. 1)  Malebné prostředí černobílé Malé Strany a Hradčan vytváří romantickou náladu. Mimochodem lze tento film použít i jako svědectví o tom, v jak neutěšeném stavu tehdy tato část Prahy byla._____ 2)  Skvělá znělka Jaromíra Vomáčky._____ 3)  Uvedeným výčtem jsem vyčerpal všechna pozitiva. Zůstává neskutečně naivní až hloupý děj s protivným Válečkem a dalšími bezbarvými postavičkami._____ 4)  Tak mě napadá, jak mohl být Váleček tak obézní, když celá parta neustále běhala. Nahoru, dolů, ulicemi i po schodech. Dokonce i uvnitř domů. Zvláště první díl působí jako náborový film pro budoucí běžce._____ 5)  A jak byli vzorní, Rychlé šípy hadr. Chybělo snad jen oslovení plantážníku. Jejich nezměrná touha pomáhat starým lidem volala po zásahu docenta Chocholouška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, který vznikl krátce poté._____ 6)  Ostatně ani s jejich vzděláním to očividně nebylo valné. Dvanáctiletý Váleček počítá: 3 x 7 = 21, ale moc jistý si není. Chodil do páté nebo do šesté třídy? Dobře, počty mu moc nešly, ale zmiňovaný výkon by lépe pasoval na žáka školy zvláštní._____ 7)  Ve druhé řadě i to málo půvabů první řady nenávratně zmizelo. Gábina ztratila poněkud na půvabu nevinnosti. Asexualita Válečka se zvýšila. Jediného pěkného kluka - Ferdy - se tvůrci zbavili úplně. Pravda, Honzík se trošinku proklubal, ale ještě ne dostatečně. Malostranská zákoutí a schody nahradila ošuntělá pražská náplavka. A to nejhorší nakonec - do nebe řvoucí tvůrčí impotenci měl zachránit, podržte se, vstup do Pionýra._____ 8)  Dílem nás provázejí 11letý Antonín Navrátil (Honza), 12letý Marek Eben (Váleček) a charismatický 13letý Michal Michálek (Ferda) s vlastním prakem. Věk herců uveden k roku natáčení první řady - 1969._____ 9)  Kontextem doby lze omluvit všechno. Skutečnost, že vznikala i horší díla neznamená, že tento seriál je dobrý. Není. Oslavné tirády pamětníků jsou spíš nostalgickou vzpomínkou na vlastní dětství či mládí než objektivním zhodnocením kvality seriálu._____ 10)  Pro ilustraci úrovně dialogů uvádím stručnou lekci akvaristiky z 2. dílu 2. řady. Co to tam dáváš, ptá se Váleček. Trubičku, vece Honza. Aha, na to Váleček. Po chvíli dodává Honza: Ryby nejsou slepice, nedají se přivolat._____ 11)  Výstižný koment: pytlík...**._____ 12)  První řada za **, druhá pak za *. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Některé epizody slabší (scénář byl jednoduchý, příběhy a dobrodružství přímočaré a předvídatelné), jiné lepší, každopádně na tomto seriálu vyrostl za doby minulé snad každý, včetně mě. Velmi jsem se na reprízování vždy těšil. Protože s Válečkem jsem měl dosti společného a blonďatá Gábina se líbila určitě také každému. A jako dítě jsem rozhodně neřešil kvalitu scénáře ale prostě jsem se bavil. A bavím se dodnes. Škoda jen, že dílů bylo tak málo, podobně jako u Záhady hlavolamu, chtěl bych více a více.. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

No já nevím, možná je to tím, že už žiji v jiné době, než ti, kteří to viděli jako malí v době zniku (např. moji rodiče), ale už mi toho moc neříká. Ne, že by se herečtí představitelé nesnažili, ale jsou tak nějak mile průměrní ostatně jako celý seriál (kromě Marka Ebena jako Válečka, ale jen on mi na 4* nestačí). ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Česká televízna režisérka Vlasta Janečková natočila v rozmedzí rokov 1969 až 1973 trinásť dielny seriál pre deti a mládež, ktorý sa volal "Kamaráti". Dobrodružné príbehy troch chalanov a jedného dievčiska ma nikdy nebavili. Ako decko som bol na to doslova alergický. Najviac ma vedel vytočiť obtlstlý, premúdrelý Váleček, ktorého nesmierne nechutným spôsobom stvárnil pubertálny Marek Eben. Už vtedy muselo byť každému jasné, že jeho herecké schopnosti sú absolutne nulové. * ()

Radek99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Téměř dokonalý černobílý seriál o dětech pro děti, možná zní tohle spojení trochu zvláštně, ale ne vždy se podaří tyto dvě roviny skloubit (subjektivně mohu potvrdit, že na mne to v sedmdesátých letech fungovalo). Výborný casting (mimochodem, jak je možné, že je tak málo dětských televizních hrdinů, s nimiž by se mohla ztotožňovat i početná a stále přibývající skupina obézních dětí? Mnoho následovníků Marek Eben alias Váleček nemá...) a takový trochu nestandardní typ humoru (jemná ironie a sebeironie postav - Gábina a hlavně Váleček) velmi dobře zafungovaly a Kamarádi se stali nadčasovou ukázkou kvalitní československé dětské televizní seriálové tvorby. Příliš nestárnou a reprízují se i dnes... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (18)

  • Hororový dům s mrtvou ženou objevili kamarádi na adrese U páté baterie 896/50, Praha 6 – Břevnov. Vila patřila významnému architektovi Ottu Rothmayerovi (1892–1966). Dům je ve vlastnictví Muzea města Prahy. Vila ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“. (sator)
  • Ferdův mladší bráška, který vždy v seriálu společně s babičkou vyhlíží ven z okna, je ve skutečnosti mladší bratr Marka Ebena (Válečka) David Eben (nar. 1965). (jexik)

Reklama

Reklama