• Lupes

Dějově poněkud chudé a přece to v sobě něco má. Jakousi jiskru. Banální příhody dětí jsou nahlíženy dětskýma očima a získávají tak dobrodružné rysy velkých zážitků. Zveličena je tak jejich síla; nereálné rysy má však i jejich vzájemná komunikace. Nechápu ocenění Janečkové za práci s dětmi. Pokud nejste členy Klubu za starou Prahu, bude to pro vás nejspíš pěkná otrava. Děti běží tam, běží zpět, běží tuhle, běží támhle...(30.9.2013)

• pytlik...

Ach jo, některé věci shlédnuté v dětství je lépe nechat ve vzpomínkách tak jak jsou, a nepokoušet se je oživovat v dospělosti. Jinak hrozí nebezpečí, že se z démonické, legendární, rebelské postavy válečka vyklube jen hodně špatně hrající velice slušný chlapeček bez jakéhokoli charisma. Ony vůbec i ty ostatní děti hrají velice špatně, z dialogů člověků naskakuje husí kůže a ty příběhy... no nic radši.(30.3.2013)

Výborný seriál s nezapomenutelným Válečkem. Tenkrát v dětství mi to tak nepřipadalo, ale po letech jsem se nad tímhle seriálem zamyslel a zjistil jsem, že má dost podobných rysů jako Rychlé šípy. Černobílé zpracování a kulisy staré Prahy ještě více evokují atmosféru Stínadel apod.. Možná je to jen můj pocit, ale možná tímhle seriálem chtěli soudruzi dát mládeži jiné hrdiny než ty Foglarovy... To ovšem nic nemění na tom, že seriál je více než kvalitní.(25.3.2014)

Dnes již legendární seriál Československé televize, jehož kouzlo bylo ještě umocněno černobílým zpracováním. Příběhy nerozlučných kamarádů Válečka, Tondy, Gábiny a Ferdy natočila podle scénáře Jarmily Turnovské režisérka Vlasta Janečková. Zejména neopakovatelný Váleček vstoupil jednou provždy do dějin České televize, a jak Marek Eben sám v jednom rozhovoru uvedl, až ho budou zasouvat v "penálu" do hlubin krematoria, tak mu k tomu opět budou hrát leitmotiv z Kamarádů. Osobně jsem nikdy Vlastě Janečkové neodpustil, že v první sérii nedotočila ještě alespoň o tři díly navíc, takto byla příliš krátká. Druhá série už byla výrazně slabší. Jednak režisérka Ferdu "odstěhovala" mimo Prahu, čímž vytvořila nefunkční torzo a ještě navíc se polovina druhé série odehrává pod taktovkou normalizačních procesů. Je to škoda, protože první série se nesmazatelně zapsala do dějin našich TV seriálů a pořadů pro děti.--- Dlouho jsem pátral, kdo je autorem nezapomenutelné hudby k seriálu Kamarádi, až jsem se dopátral. Je to klavírista Jaromír Vomáčka (1923-78, mj. složil i Zhasněte lampióny a Běž domů, Ivane!).(26.2.2010)

No já nevím, možná je to tím, že už žiji v jiné době, než ti, kteří to viděli jako malí v době zniku (např. moji rodiče), ale už mi toho moc neříká. Ne, že by se herečtí představitelé nesnažili, ale jsou tak nějak mile průměrní ostatně jako celý seriál (kromě Marka Ebena jako Válečka, ale jen on mi na 4* nestačí).(21.5.2008)

• - V první sérii byl Marek Eben vycpaný, aby vypadal tlustší. (M.B)

• - Natáčelo se také v Praze na Starém Městě v ulici Nový Svět. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Ferdův mladší bráška, který vždy v seriálu společně s babičkou vyhlíží ven z okna, je ve skutečnosti mladší bratr Marka Ebena (Válečka) David Eben (nar. 1965). (jexik)