Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

DR.SZ

Kdo by neměl rád Járu Cimrmanna! Snad jen ta dnešní mládež, do níž rozhodně nepatřím. Na začáteční projevy jsem se díval lehce s kritikou, ale hned po básničce Školní brašnička jsem se smál a během celého představení, které bylo všemi ˇúčinkujícími podáno perfektně, jsem ani jednu nezastavil svá ústa, která se stále a stále smála. 98% ()

Mira00

Nebudu, ale absolutně nebudu se s nikym přít o to, že tohle je zlatej grál českýho humoru, kterej máme jenom my češi a nikdo jinej ho nechápe. tečka. nazdar. ahoj. za pět. ()

Eire

97% 13 828 hodnoteni. Neuveritelne! Ale uplne zasluzene.... U mna TOP 3 Cimrmanofka................................................................. faana21 **Antidivadlo. ANTI_kkt :-D ()

Gig

Tuhle hru přímo miluju. “Jdu na sever a jdu na jih”. Miluju tu oasáž se zpěvem a kytarou. Líbí se mi ten jasný rukopis Svěrákův, kde se učitel nezapře. No a když dojdou zásoby, nikdo nezná bratra. ()

koza3

Vždycky mě nudily ty semináře a těšil jsem se na samotné představení, ale tady jsem to měl opačně. U semináře jsem se řechtal, ale představení mě docela nudilo. Svěrák tam měl dobré hlášky, ale ostatní herci měli nevýrazné role a repliky. ()

Arigato

„No tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát...“ Ale ne, teď vážně. Dobytí severního pólu je stále mou nejoblíbenější hrou z repertoáru Járy Cimrmana. Mohl bych se na to dívat praktiky pořád. Hlášky neomrzí ani po letech a vždycky se nad nimi zasmějeme. Nejlepší lék na trudomyslnost. ()

Skeevee

Zradlo =) Pokud nekdo cituje v beznem zivote Cimrmana, tak tohle dilko =) Kdo nevidel, prisel o hodne a mel by to napravit =) ()

Bytchaz

"Kdo chvíli močil, již močí opodál!", "Já se s tim tejden šiju a von to do mě našije, kretén!", "Kams to dostal, Václave? - Do křídla, čoveče..." a další nezapomenutelný hlášky... Viděl sem to sice asi padesátkrát, ale stejně se pokaždý směju. Geniální, 100% ()

Johnysman

Tak tohle je moje srdcovka ze všech her Járy Cimrmana...zkrátka luxusní zábava. Celkově inteligentní humor téhle tvorby zkrátka mám rád. ()

The_God

Spolu s Hospodou Na mýtince moje nejoblíbenější Cimrmanova hra. Skvělí herci, inteligentní český humor, učitelův deník a opravdu velká spousta hlášek. Tahle hra zkrátka nemá chybu. ()

astrain

Ťažko mi je zaujať postoj k iba jednému z diel od majstra Cimrmana, keďže mám z tejto série rád úplne všetko. Dobitie severného pólu je jednou z tých lepších cimrmanoviek. Nikdy nestármuci humor, ktorý jednoducho nemá v ČS obdobu v nej samozrejme nechýba. A ak sa k obsahu pridajú osoby, na ktoré sa už snáď stačí len pozrieť, aby som sa smial, je to záruka skvele využitého času :) ()