Strašidelný palác

• USA The Haunted Palace (více)

Velmi volná adaptace Lovecraftova Případu Charlese Dextera Warda nás spolu se stejnojmenným hrdinou (Vincent Price) a jeho ženou (Debra Paget) zavádí do přímořského městečka Arkham. Manželé se rozhodli navštívit obrovskou vilu, kterou Charles zdědil po jednom ze svých předků. Starousedlíci jsou však vystrašení a od návštěvy sídla je vyloženě odrazují. Charles se ale nenechá vyděsit pověstmi o svém prapradědovi, který prý prováděl v domě ohavné rituály a zapřičinil tak dědičné znetvoření obyvatel ponurého města a rozhodne se v domě přespat. Brzy se ale ukáže, že jeho osudné dědictví je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

Produkční společnost navzdory Cormanovým protestům do názvu snímku prosadila odkaz na Adgara Allana Poe, aby tím vytvořila dojem návaznosti na předchozí úspěšné Cormanovy adaptace Poeova díla. Těsně před závěrečné titulky také bylo přidáno několik Poeových veršů. (TobRieper)

type_B

Řekl bych, že tento film jde v mnoha ohledech proti duchu Lovecraftových povídek. Navíc je extrémně nezajímavý a nudný. Vtípek se spáleným obrazem je celkem fajn. ()

Chatterer

Velice dobrý mix AE Poa a Lovecrafta. Jelikož jsem příznivcem těchto autorů. Nemohl jsem si nechat tento film ujít. Už jen ze zajímavosti, jak Roger Corman bude tyto dva autory kombinovat. Každopádně jsem byl z filmu nadšený. Můžu ho jen doporučit. O zábavu se pak dále stará geniální Vincent Price. ()

AlistairMir

Přesně jeden z těch starých hororů co si i dneska vytřou řiť se spoustou nových snímků. Jasná ukázka toho že aby byl člověk napnutej jak nové šle, není potřeba hektolitr krve a sto kilo vinných klobás místo vnitřností, ale absolutně stačí parádní herecké výkony, skvělá hudba a dobré prostředí jako tady ten strašidelnej megabarák. Price je správně démonickej a být jeho manželka, tak odtamtud prchnu hned jak se podruhé projevil. Scéna kdy je Price se svou ženou obklopen znetvořenýma lidma je fakt povedená a ten konec no to bylo něco pro mě, takže jsem si mohl spokojeně chrochtat a i když jsem uvažoval o 4* nakonec když si tady tak píšu ty klady tak na to bodám a dávám plnou palbu já se bavil !! ()

Martin741

Haunted palace ... dalsi perfektny film od rezisera Rogera Cormana /Pit and the Pendulum 1961, Maska Rudé smrti/. je to goticky horor, v ktorom exceluje strasidelny palac, v nom beha vyborny Vincent Price a Lon Chaneyx Jr /Vlkolak 1941/. Haunted palace vsak nie je haunted len po mene, ale aj v realnom filme. Strasidelna atmosfera na urovni, kulisy sa mi nehorazne poacili, dialogy boli namakane a tempo take, ze som od filmu nedokazal odist. Dalsi doakz, ze najlepsie filym tocil reziser Roger Corman v 60. rokoch : 87 % ()

Koly

Míchat dohromady POEa a LOVECRAFTa by se dalo označit skoro za kacířství. Zřejmě ale tehdy diváky Lovecraftovo jméno tolik nelákalo. Přitom se jedná o výbornou adaptaci mistra horroru. Kombinace Corman+Price+Lovecraft je skutečně smrtící. ()

eye candy

Přejdu-li zbytečnou doslovnost (hlavně v závěru) a lehkou béčkovou pachuť z neustálého hromobití a dofukování oblaků kouře, pak nutno uznat, že jde skutečně o výtečnou věc. Atmosféra je ponurá, tíživá, svkělé jsou i ateliéry zchátralého zámku a zejména pak proměny V.Price v hodného/zlého ze kterých, předem varuji všechny jeho fandy, si pochčijete kalhoty. Přeměnu hlavního hrdiny považuji za nejzajímavější aspekt filmu, proto mě trochu mrzí, že byla zpracována v podstatě docela triviálním způsobem. Trochu víc Shiningu by to určitě sneslo. ()

filmmovier

Tenhle nepřiznaný Lovecraft (což je škoda, protože jde o jeho nejlepší filmovou adaptaci) aneb "budeme dělat, jakože to je Poe, protože to nikdo nepozná" je dalším výborným příspěvkemm do série spolupráce Cormana a Price, který je jako vždy absolutně fantastický a strhující v obou svých polohách. Obvyklá "klišé" jako dáma v nesnazích, obrovský starý strašidelný zámek, bouřka a tma také nechybějí. Tahle pomsta po 110 letech s tradičně výtečně zpracovanou atmosférou, prostě neměla téměř žádnou chybu, na konci už tempo i příběh bohužel trošku kolísají, ale mě, jako téměř fanatickému milovníkovi téhle série (a Vincenta Price obzvlášť) absolutně nevadilo, protože je to prostě další pecka a Případ Charlese Dextera Warda je navíc výtečný i jako předloha. Strašidelný palác je moje další filmová láska a já mám konečně tuhle sérii spolupráce Price, Cormana a (jakože) Poea konečně kompletní. Takhle má vypadat gotický horor, z těch všech filmů má rozhodně nejlepší výpravu i prostředí a i za to má další plusové body. 85%, objektivně tak 70%, ale na to tady opravdu hrát nebudu. ()

noriaki

Jedna z těch ambicióznějcíh lovecraftovek, jakkoliv paradoxně to může vypadat při pohledu na výpravu. Bohužel film vznikl zrovna v tom hluchém období, kdy klasické horory ztratily kouzlo filmů černobílé éry a ještě nezískaly mrazivost s níž přišly sedmdesátá léta. V šedesátých letech vypadaly dobře jen moderní horory typu Psycho, Ptáci, nebo Rosemary má děťátko. ()

zdenny

Povídka dle H.P.Lovecraftaa, nicméně na dvd obalu je uveden E.A.Poe - kvůli lepší reklamě. Je to takový malý podvod, který mi ale nevadí, protože filmová verze jakoby vypadla ze stejné kupky. Film má nádherně pochmurnou atmosféru, kterou zvýrazňují stále stejné trikové blesky na obloze. Ale to mi vzhledem k roku vzniku taky nevadí. Vincent Price je vynikající a charismatický herec s uhrančivým pohledem, který se pro gotický horror náramně hodí. Tajemný dům (dominanta filmu) je podobně zlomyslný jako ten v "Havranovi" z roku 1963. Co se mi ještě hodně líbilo byla ulice městečka pod rouškou tmy, kterou osvětlovaly pouze pouliční lampy. Zkrátka tyto staré gotické horrory lahodí mým diváckým vjemům. ()

bierce

Tento snímek bývá často zařazován do Cormanovo poeovské série, i když tam podle mě nepatří.Ačkoliv se film v titulcích odvolává na předlohu E.A.Poea, jde o adaptaci příběhu Případ Charlese Dextera Warda od H.P.Lovecrafta, Poeův vliv je zde pouze nepatrný.Jako ve většině Cormanových poeovských filmů zde hlavní roli okupuje Vincent Price.A nutno říct, že opět velice brilantně, jak je u něj ostatně zvykem.A tak zatímco se Vincenta zmocňuje duše jeho dávného předka, po ulicích starodávného Arkhamu zahalených v cárech husté mlhy se trousí zdegenerovaní obyvatelé městečka a čekají na další oběť starým bohům. ()

AngelusCZ

Snad nejlepší starý horor co sem viděl. Skvělá napínavá hudba, fantastické kulisy a pěkně vytvořená mlha tomu dali opravdu velice hororovou atmosféru. Skvěle napsaný příběh, dobré herecké obsazení a herecké výkony. Moc pěkná a příjemná podívaná. ()

Han22

Výborná atmosféra gotického hradu a městečka zapadlého věčnou mlhou, parádní hudba a jako vždy skvělý Price versus nulový děj, spád a napětí. Corman ty horory bere jak přes kopírák, čili to u čeho jsem hýkal nadšením poprvé a přimhouřil oči podruhé už mě po xté zas tolik nebere. Celý děj se dá shrnout do jedné věty - Charles Dexter Ward přijíždí na hrad, kde byl jeho předek upálen jako čaroděj a podléhá jeho vlivu. Nic podstatnějšího se zde nestane kromě základních hororových rekvizit (dav chystající se a provádějící lynč, nechápavá manželka). Tři hvězdičky jen za lu formální stránku. ()

Anderas

Vydařený a temný počin, který bohužel shazuje doslovnost v některých pasážích, totiž byť jen letmé nahlédnutí tváře monster (protože jsou pochopitelně.....béčkové). Na druhou stranu vyzdvihuji velmi originální a dynamickou práci s kamerou, byť poněkud neprofesionální, a co se génia dekadence Price týče, ze všech Cormanových filmů je právě zde se svoji bradkou nejcharizmatičtější. ()

Brejlil

Je dosti trapné, je-li film podle povídky H. P. Lovecrafta vydáván za adaptaci E. A. Poea. Nu což... Corman se pohybuje ve svých ultralevných dekoracích, kde hoří i kámen, a z každého okénka čiší snaha o co nejnižší rozpočet. Ale film je tak rozkošně naivní svou vizuální stránkou, že je to k nevíře. Rozhodně se ale budete více bát u oné povídky (pro ty kteří netuší: Případ Charlese Dextera Warda). ()

Jelly

skutečně výborný a kultivovaný film postavený na atmosféře, nikoli na množství krve, vnitřností, či vraždících monstrech. Případ Charlese Dextera Warda je má nejoblíbenější Lovecraftova novela, takže mé očekávání bylo veliké. a zklamán jsem nebyl. bát se u tohoto hororu nebudete, nicméně návštěvy nehostinného Arkhamu byste neměli litovat... ()

S.Dedalus

corman ořezal lovecrafta na minimum a jediné co zbývá sou nekonečné záběry postav prozkoumávajích pavučinama zarostlé chodby nebo škaredé studiové shluky stromů myslím že celou fušeřinu nejlépe vystihuje název filmu který nejenže vůbec nevychází z poea ale i ho špatně píše (allen v mé verzi) a tak bohudík za vincenta price jehož skřípavý hlas a expresivní herectví se mi snad nikdy neokouká ()

Raziel_cz

Patrně nejlepší (a nejvěrnější) filmová adaptace H.P. Lovecrafta. A patrně taky nejlepší (a nejzábavnější) z Cormanových adaptací Poea (ze kterého si to sice bere jenom název a úryvek z jeho básně a jméno, ale stejně). Vincent Price jako Charles Dexter Ward, kulisy gotického hororu, mlha a bouře. Co víc byste si mohli přát? ()

Leoric

Skvěle zvládnutá adaptace mé oblíbené povídky od H.P. Lovecrafta. Atmosféra Arkhamu je skutečně povedená, hlavně pak herecký koncert Vincenta Price je pro diváka skutečnou potěchou. Vizuální stránka filmu rovněž nezaostává, nekonečné mlhy se valí lesem, bouřky bičují každý večer krajinu, a přízraky šeptají v temných zákoutích Arkhamu. ()

Nail

Vincent Price u mě vždy vítězil svým pojetím rolí, mimikou a tím jak role dokázal ztvárnit. I v tomto filmu to nebylo jinak. Navíc scénář od Lovecrafta, krásně nastavená atmosféra a hudba...co víc si člověk může u těchto starých hororových filmů přát. Mě to bavilo hodně. ()