Strašidelný palác

• USA The Haunted Palace (více)

Velmi volná adaptace Lovecraftova Případu Charlese Dextera Warda nás spolu se stejnojmenným hrdinou (Vincent Price) a jeho ženou (Debra Paget) zavádí do přímořského městečka Arkham. Manželé se rozhodli navštívit obrovskou vilu, kterou Charles zdědil po jednom ze svých předků. Starousedlíci jsou však vystrašení a od návštěvy sídla je vyloženě odrazují. Charles se ale nenechá vyděsit pověstmi o svém prapradědovi, který prý prováděl v domě ohavné rituály a zapřičinil tak dědičné znetvoření obyvatel ponurého města a rozhodne se v domě přespat. Brzy se ale ukáže, že jeho osudné dědictví je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

Produkční společnost navzdory Cormanovým protestům do názvu snímku prosadila odkaz na Adgara Allana Poe, aby tím vytvořila dojem návaznosti na předchozí úspěšné Cormanovy adaptace Poeova díla. Těsně před závěrečné titulky také bylo přidáno několik Poeových veršů. (TobRieper)

Mariin

Cormanův horor, tentokrát podle novely H. P. Lovercrafta "Případ Charlese Dextera", ovšem s názvem vypůjčeným od E. A. Poea. To je také jediné, co má toto dílo s Poem společného (diváku, nenech se mýlit, až uslyšíš úplně na konci jeden z citátů z E. A. Poea). Producenti to prosadili proti vůli Cormana, nepochybně chtěli zachovat poeovskou sérii. Jinak film lze hodnotit opět jako standardní úroveň Cormanovy tvorby. Myšlenkově to nelze brát vážně, je to brak, hrůzostrašná báchorka, jaké vycházely od konce 18. století v té nepokleslejší literatuře pro lid, který si jej půjčoval v šenkovnách., Ovšem, jak víme, několik spisovatelů dokázalo z tohoto braku čerpat a povýšit na uměleckou úroveň. Corman v tomto příběhu, odehrávajícím se v Nové Anglii v 18. a 19. století, jako obvykle vytvořil fantaskně - romantický kolorit s pohádkově hrůznou atmosférou: tajemní mrzáci, blesky, hřbitov, po zemi se válící mlha, novogotické interiéry, dobrá hudba a- hezká žena (Debra Paget, jíž známe z Desatera nebo z dobrodružných západoněmeckých filmů Tygr z Ešnapuru aj.). Mám tyhle studijní, v podstatě divadelní efekty u hororů raději než současné úsilí o co největší realitu. Zkrátka, pro milovníky klasiky 60. let jedno ze stěžejních a jedno z nejlepších děl tzv. gotického hororu... ()

nash.

Cormanova výprava do světa H. P. Lovecrafta dopadla stejně dobře jako výpravy do světa A.E.Poea. Mezi Cormanovy poeovské adaptace dokonale zapadá a rozhodně to není jen tím, že i ona předstírá, že je Poe. Atmosférou, příběhem i stylizací, od kulis po herecké výkony. Vše navíc sjednocuje dokonalý Vincent Price, který je tu možná méně podivínský než poeovkách, ale to mu vůbec nebrání vyvolávat mrazení v zádech svými dokonale deklamovanými monology. Funguje i po půl století a potěší i při repríze. Navíc vyvolává zašlé vzpomínky na projekce v pražském Ponrepu, kde to vonělo dřevem, dřevěné sedačky vrzaly, a zvuk měl ten nezapomenutelný podklad filmového pásu vrnícího na své cestě promítačkou z jednoho kotouče na druhý. ()

iamek

Filmy od Cormana se strašně těžko hodnotí. Kulisy jsou téměř pořád stejné, casting taky. Strašidelný palác mi přišel jako zatím nejlepší Corman co jsem viděl a to hlavně díky skvělé atmosféře a skvělému výkonu Vincenta Price. ()

jojinecko

Atmosferický a temný (miestami roztomilo úsmevný) horor s béčkovým nádychom. Vincent Price je herec "k pohledání", taký oduševnený výkon sa len tak nevidí :) ()

Flego

Patrí to ku Cormanovej žánrovej klasike. Vincent Price sa narodil pre tieto pološialené postavy. Film využíva plným priehrštím všetky atribúty žánru. ()

GigaPudding

Tentokrát je to spíš Lovecraft než Poe, ale je to asi jedna z nejlepších Cormanovek co jsem viděla. Pochopitelně nechybí spousta mlhy a pokroucených stromů a větví kolem tajemného paláce nad prokletou vesničkou, ale navíc jsou tu lovecraftovské motivy starých bohů a rybích lidí a podobných věciček a samozřejmě taky šílenství a černé magie. Vincent Price tu předvádí asi nejdémoničtější výkon i postavu, i když možná je to jen těma fousama :), každopádně jeho výraz a hlas když se zrovna nejedná o pana Warda je vynikající. Kulisy a výprava a herečky pochopitelně všechno dohromady zase úžasné a hlavně velmi napínavé a k tomu všemu s takovým tím oldschoolovým strašidelným hlavním hudebním motivem, který se mi tak zdá, že někdo trošku předělal pro jinou lovecraftovskou adaptaci :) možná pro Dagona. Tohle všechno by vypadalo normálně jako na pětku, jenže film dojíždí na takovou zvláštní pomalost druhé poloviny, kterou nezachrání ani závěr filmu. Z nějakého důvodu se to prostě začne dost vléct, i když atmosféra pořád zůstává, jen to prostě vypadá jak kdyby to ztratilo směr a jen to tak zbůhdarma plynulo dopředu. Ale jinak velmi pěkný oldschoolově strašidelný film :). ()

SOLOM.

Souhlasím s tím, že jde o nadprůměrné dílo které rozhodně musíte vidět. Corman a Price jsou zárukou kvality, když k tomu navíc přidáte potemnělý palác, strašlivou kletbu a pomstychtivé vesničany je o zábavu postaráno. V určitých chvílích mi skutečně běhal mráz po zádech, především pak ke konci filmu. Musím rovněž pochválit kameru, střih i samotnou hudbu. 8/10 ()

eraserhead666

Může ze spojení Rogera Cormana, Vincenta Price, H. P. Lovecrafta a E. A. Poe vzniknout špatný film? Samozřejmě by se to stát mohlo. Ale to by byl asi konec světa. A zaregistrovali jste snad, že by svět skončil? Vynikající záležitost, hodně ulítávám na studiových exteriérech, které v Cormanovkách nikdy nezklamou, stejně tak mám hodně rád Priceův zajímavý hlas, jeho tón a to, jak s ním pracuje. Skvělé kostýmy a masky, z toho nazelenalého odstínu tváří se mi až dělalo nevolno. A samozřejmě Vincent Price samotný, který zde podává nejlepší výkon, co jsem zatím viděl. Vadou na dokonalé kráse je snad jen samotný závěr, který ne že by byl špatný nebo neměl svou pointu, ale celý film mě namlsal na něco většího. 4,5* ()

Morholt

Klasický gotický horor se vším, co k tomu patří a z mého pohledu prozatím asi nejpovedenější filmový lovecraft, jakého jsem měl možnost vidět. Vedle atmosféro je asi největší devízou filmu Vincent Price, o kterém se dá bez nadsázky říct, že celý film nesl na hrbu sám, což ovšem neznamená, že ten zbytek by byl špatný. To jen Price tak vyčníval. 80% ()

Seabeast

Pokud se nepletu, tak se jedná o vůbec první zfilmovanou adaptaci na motivy povídky H. P. Lovecrafta. A díkybohu zrovna ta povedená z veškeré změti průměrných až podprůměrných bijáků. Jen pár výjimek stojí za zkouknutí. Ačkoliv v úvodních titulcích je odkaz směřován na jiného literáta Edgara Allana Poea, tak zde je jednoznačně Lovecraft. Nechce se mi ovšem věřit, že Strašidelný palác natočil stejný režisér, co měl na paškál zábavný brak Útok krabích monster. Inu, je tomu tak! Strašidelný palác naštěstí brakovitý není a řadí se hrdě k těm starým, kouzelným a atmosférickým gotickým hororům, které je radost v dnešní přetechnizované době sledovat. Moc rád tyhle klenoty lovím a že je stále co objevovat! Vincent Price je ve své dvojroli naprosto přesvědčivý a daří se mu dobře podat charakterní proměny jeho hlavního hrdiny. Ano, je to ten stejný herec, co stvořil ve své továrně Střihorukého Edwarda, ale to je jen takový špek na závěr, aby se neřeklo. ()

liquido26

Filmy, které natočil Roger Corman s Vincentem Pricem mám hodně rád, ale tento snímek považují za jejich asi nejslabší kolaboraci. Nevím čím to je, ale po celou dobu mi na tom filmu něco nesedělo a moje pocity jsou dosti rozpačité. Atmosféra byla OK, i když při scénách v krčmě jsem měl místy pocit, že koukám na western. Upřímně řečeno děj mě nijak neuchvátil. ()

corpsy

Lahôdka gotického horroru, ktorá má všetko čo tento žáner v tej dobe definovalo. Pochmúrna atmosféra, tajomný dej a zdravo hrajúci herci, to všetko v profesionálnej réžii Rogera Cormana, ktorý sa fakt vyzná. Báječné. ()

Astaroth12

Búrka, noc, cintorín zahalený v hmle, sídlo z tajnými chodbami a v neposlednej rade rozhnevaný dav ľudí, ktorý upaľuje človeka a do toho hrá nádherne mrazivá hudba. Corman vie ako navodiť tu správnu atmosféru. Sídlo bolo ukážkovo temné i strašidelné aj z jeho interiérom. Remeselne dokonalé, vizuál tiež skvelí. Herci aj z Priceom boli veľmi dobrý. Ďalšia atmosferická lahôdka od režiséra Cormana ale za 5* to nieje, videl som pár scenáristických prešľapov, ktoré mi trocha kazili úplne dokonalí filmový zážitok. ()

PKD

Záležitost,která má rozhodně mnohem více společného s Poem, než s HPL. Co se týče atmosféry a zaměření, Lovecraft z toho není cítiti ani na vteřinu, byť se zde občas ocituje něco z jeho tvorby a je ve výsledku už pak totálně fuk, zda jsou tam postavy s Případu Ch. D. Warda, když děj je natolik překopán, že nebýt těch jmen a Necronomiconu ,tak by onu výbornou novelu/román,znalec HPL nepoznal ani omylem. Naprosto promrhaná šance. Corman očividně rozuměl (vzhledem k jeho filmografii) velkému Poeovi o dost více, než jeho věčnému obdivovateli. ()

kaylin

Vincent Price se ve filmu sešel s další legendou, kterou byl Lon Chaney Jr., ale je to přece jen Price, na kterém film stojí. Díky němu vás bude mrazit, a to i při poslední scéně, kterou ve filmu uvidíte. Roger Corman opět dokázal, že adaptace mu jdou velmi dobře, mimo jiné i proto, že je dovede pojmout po svém a nedrží se striktně předlohy. Ze „Strašidelného paláce“ pak může přímo mrazit. ()

topi

Tak tahle Cormanovka mě nadchla! Hlavně kvůli skvělé atmosféře, nádhernýmu starému sídlu, vynikajícímu výkonu Vincenta Priceho a v neposlední řadě perfektní hudbě!! Ta dodává filmu tu pravou pochmurnost, hodně jsem si na ní ujížděl, perfektní střídání smyčců a trubek, no prostě paráda. Přiběh je z pera E.A.Poeho a pojednává o staré kletbě. Klasické téma, ovšem skvěle zpracované s všeumocňující strašidelnou atmosférou. Výborní byli ti zmutovaní lidé, kteří díky kletbě tak vypadali. ()

Maq

Nezklame toho, kdo nechce nic jiného než starou klasiku. Filmovou podobu toho, co v literatuře zářilo v první polovině 19. století. ()

Gorehound

Solídna atmosférická Cormanovka, ktorá krásne kombinuje Lovecrafta, nádherné farebné sety, hmlu, zámok nad prekliatym Arkhamom a výborne, teatrálne hrajúceho Pricea. Všetko je ukázané tak akurát, aby nepôsobilo nepresvedčivo, tým pádom efekty nepôsobia zastaralo, prim hraje gotická atmosféra. Klasika. ()