Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

Keiniku

Uplakaný a omdlévající Vincent versus šílený "zabiju tě" Vincent. Tohle jsem si užila. Bylo to děsivé, zamotané a rozuzlení mě překvapilo. Na chvilku jsem si fakt myslela, že SPOILER. Jenom ten název je značně zavádějící, ale na druhou stranu, jak jinak to chcete nazvat. Docela jsem nad tím dumala a fakt mě nic nenapadlo. ()

sthetinker

Před shlédnutím filmu, u kterého vím, že vznikl na základě knižní předlohy, jsem vždy trochu nervózní, zda mi nebude moc drásat nervy jak málo má film s knihou společného.  Jáma a kyvadlo ve filmové podobě však nervozitu rozehnalo velmi rychle. Atmosféra, kterou film navodí od první chvíle, mne vtáhla do děje a dala zapomenout na všechny pochyby. Podle předlohy to sice přesně není, ale tvůrcům se povedlo převést povídku do moderního pojetí stejně perfektně jako hercům zhmotnit tvůrčí vizi a dohromady to vše dává strhující a dech beroucí hororový příběh. Film rozhodně stojí za vidění a to co z něj plyne rozhodně stojí za zamyšlení. ()