Jáma a kyvadlo

Horor / Thriller

USA, 1961, 80 min

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Richard Matheson

Scénografie:

Daniel Haller

Masky:

Ted Coodley

Jáma a kvvadlo je velmi povedený film.I když je to horor tak jsem se vůbec nebál ale věřím, že ve své době to muselo být velmi vyzdvihované dílo a určitě se při něm lidé báli.Prvních 25 minut jsem se opravdu nudil ale pak to začalo nabírat rychle na obrátka a mělo to výbornou atmosféru.Vincent Price ( do teď pro mně neznámý ) předvedl excelentní výkon.Film, který si zaslouží 4* a to bez jakých koliv debat.(26.11.2006)

• heyda

Chudák Edgar Allan Poe. Jestli viděl tenhle brak ze spisovatelského nebe, tak z toho dodnes nemá dobré spaní. Tenhle film není ani horor, není ani zajímavý, nemá ani atmosféru a především nemá vůbec nic společného s fantastickým hororovým průkopníkem Poem. Opravdu jsem zklamán ba dokonce rozhořčen! Genialita Poa tady byla využita na 0% a toť i mé hodnocení tohoto filmu.(29.4.2010)

Cítím se jako v pohádce. Vidím kočár jedoucí po kamenité cestě podél pobřeží. Dřevěná kola rachotí, když přejíždějí mnohé nerovnosti. Zahledím se do dáli a v mlžném oparu spatřím mohutný zámek, k němuž nyní směřují kroky muže v černém, kterého k zámku přiblížil onen zmíněný kočár. Jakmile muž projde vstupní branou, zaobalí se příběh ponurou atmosférou a úplně změní svůj ráz. Už se necítím jako v pohádce. Napnutě sleduji strašidelné osudy pána domu a společně s ním kráčím zaprášenými chodbami, které v pravidelných intervalech nesou na zdech husté sítě pavučin. Sestupuji po točitých vrzavých schodech a ocitám se v podzemních kobkách děsu. Do útesu, na kterém zámek stojí, mezitím naráží stále intenzivnější příbojové vlny. S přibývajícím časem odhaluji šokující tajemství, které jsou skryta za každým tmavým koutem a tíživá atmosféra se mnou cloumá jako vítr se stéblem trávy. Nad temným zámkem zuří bouřka, na nebi se válí těžká mračna rozrytá klikatými blesky a zpěněné moře se tříští o skály a výhružně hučí. Když společně s posledním dějstvím vstoupím do tolik očekávané pekelné jámy a nade mnou se začíná pozvolna rozpohybovávat nejdůmyslnější a nejkrutější místní mučící nástroj, tají se mi dech a srdce bije jako zvon. Ano, kyvadlo se téměř neslyšně přemisťuje ze strany na stranu a scéna je tak krásně atmosférická a obestřená krutou bezmocností, že se místy vyrovnává Poeově knižní předloze. Film vrcholí hrůzným a pro mě památným záběrem. Klaustrofobická hudba štípe po celém těle a už při závěrečných titulcích vím, že jsem měl tu čest vidět jeden z nejlepších snímků žánru. 300 tisíc dolarů(rozpočet)(31.8.2007)

Celou dobu mě hodně znervózňoval herecký divadelní výkon Price. Doteď nevím jestli ho mám rád nebo ne. Každopádně jeho hlas strašně rád poslouchám. Tady mi nesedl možná i proto, jak byl labilní po jeho poslední vyrovnané postarvě v Havranovi. Ostatní herci téměř nemají chybu a film měl zajímavou atmosféru. 70%(13.12.2010)

Prenesenie Poea na plátno v podaní Cormana, ktorý už podobný počin zaznamenal o pár rokov skôr. Pit and the Pendulum je rozhodne kvalitný klasický gotický horor starej školy, v ktorom Corman použil opäť Vincenta Pricea a pohral sa aj zaujímavo s farbami. Jedinou negatívnou stránkou filmu je, že sa miestami (hlavne prvá polovica filmu) podobá na o rok starší House of Usher. V tomto prípade to vidím tak, že film ktorý si pozriete skôr, sa bude páčiť viac. Alebo ich treba pozerať s veľkým časovým odstupom.(4.9.2007)

• - !!!SPOILER!!! Když je Elizabeth uvězněna v železné panně a umlčena roubíkem, její ruce jsou očividně volné. Je tedy záhadou, proč si roubík nesundala a nevolala o pomoc, když Maxmilián a ostatní odcházeli ze sklepení. (liquido26)

• - Kyvadlo bylo vyrobeno ze dřeva a ostří z gumy. (Chatterer)

• - Aby zvýšil význam kyvadla jako smrtelné hrozby, musel Corman při editování vystřihnout každý druhý snímek. Tím způsobil, že se čepel kyvadla na plátně pohybuje dvakrát tak rychle. (liquido26)