poster

Jáma a kyvadlo

 • USA

  Pit and the Pendulum

 • USA

  The Pit and the Pendulum

 • USA

  Edgar Allan Poe's Pit and the Pendulum

 • Slovensko

  Jama a kyvadlo

 • Velká Británie

  Pit and the Pendulum

Horor / Thriller

USA, 1961, 80 min

Režie:

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (kniha)

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Producenti:

Roger Corman

Střih:

Anthony Carras

Scénografie:

Daniel Haller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  *****

  Vincent Price je pro mne horrorový bůh a k tomu, ale to snad ne, Barbara Steeleová je horrorová bohyně a jsou tu oba! Cormanovy filmy podle Poa mám hodně rád, stejně jako Poa samotného. Corman svým filmům vtiskl nádhernou výtvarnou poetiku - barvy, hudba, gotické krajiny, hrady, kobky, hřbitovy, mlha, bažiny, pavučiny..... A k tomu se nebál často přidat i nadsázku, humor, parodii ( nejvíce asi v Havranovi). Pravda, film toho s původní povídkou příliš společného nemá. Ale - četli jste ji? Já ano, líbí se mi velice, ovšem jako film si ji dost dobře představit nedovedu. Koho by bavilo hodinu a půl sledovat, jak se hlavní postava potácí mezi dvěma mučícími nástroji a přitom filozofuje o životě? To si zřejmě uvědomil i Corman, a proto vytvořil vlastní příběh. A poslední záběr mne kdysi, přiznám se bez mučení, strašil až do rána. Ty oči, bože, ty oči....(29.7.2010)

 • Dan9K
  ****

  Po Havranovi, který ve mě nechal hořkou pachuť v ústech, jsem obden zasedl k další Cormanovce. Velice pozitivní pocit získaný z tohoto vynikajícího hororu by se dal tedy označit jako z poloviny překvapivý, jelikož vše ostatní, až na zmiňovanou prvotní zkušenosti s tvůrci, dávalo naději pro nevšední hororový zážitek - ať už je to inspirace samotným tvůrcem žánru E.A.Poem, charismatickým, charakteristickým a obdivuhodným Vincentem Pricem a také dobou, v němž byl tento snímek vyroben, jelikož je to ideální čas pro hrůzostrašné příběhy, které ještě díkybohu postrádají digitální efekty, ale zároveň už mají svou technickou kvalitu. I to způsobilo, že téměř po celou dobu sledování jsem měl nepříjemný tlak na plicích ( i když si nechci připustit, že by to způsobil film, takže to svaluji na nezdravý posez :-)) a v rámci možností jsem se i trochu bál, komorní atmosféra tajemného paláce byla totiž vskutku děsivá. Škoda, že v závěru se vytratí strach z neznámého a celou závěrečnou pasáž bych si dovedl představit trochu, lépe řečeno úplně, jinak. I tak ale mohu počítat Jámu a kyvadlo mezi ty nejlepší horory co znám a k pěti nechybělo zas tak moc.(10.3.2006)

 • Mariin
  *****

  Roger Corman uměl dobře vyhmátnout ponurou atmosféru Poeových příběhů a vyextraktovat z nich jakýsi děj. Když mi bylo 16 let, hodně jsem četl Poeovy příběhy a kresliĺ k nim své ilustrace. Později jsem zjistil, že Cormanovo vidění je mým představám hodně blízké. Jinak co se týče samotného filmu, dobří herci, napětí postupně narůstá jako by autor skládal stavebnici. Po této stránce je to skvělé. Po stránce obsahové jsem k Poeovi (který sám, jak známo, skončil špatně, v podstatě se upil k smrti) a podobným hororům dnes již mnohem kritičtější, hlavně proto, že jsou úplně beznadějné - ostatně v tom je vlastně hrůza hororů, je to jakési okno do pekla. A v tom bychom se my lidé rozhodně neměli vyžívat. Dívat se opakovaně znovu a znovu na tyto filmy by mi připadalo poněkud úchylné. Corman těch hororů na motivy Poea natočil více, ale myslím, že jsou si všechny příliš podobné, takže jeden úplně postačí...(7.9.2007)

 • Specs
  *****

  Hlášky: Catherin: - "Nikdo už do toho pokoje nikdy nevstoupí." & Don Nicholas Medina: - "Zemřeš v hrozných mukách! Chcípni!" & Don Nicholas Medina: - "Víš, kde jsi, Bartoloměji? Jsi před branami pekla, Bartoloměji. Pekla! Podzemního světa. Ďábelského kraje. Příbytku zatracených. Místo trýzně... a kyvadla."(18.3.2008)

 • C0r0ner
  ***

  Předlohu jsem četl mnohokrát a mnohokrát ji ještě číst budu, ale tohle filmové zpracování se jí neblíží ani omylem. Vlastně to bylo docela o něčem jiném a o jámě nebo kyvadle tam byly pouze zmínky. Dalo se na to v pohodě koukat, ale člověk dostane něco úplně jiného, než si představoval na začátku. 55%(15.5.2017)

 • - Film nikdy neměl prolog. Ten byl přidán, když byla Jáma a kyvadlo prodána televizi a bylo potřeba, aby byl film o několik minut delší. Z herců byla k dispozici pouze Luana Andersová, takže s ní byla natočena scéna v blázinci a přidána na začátek. Ve skutečnosti se tato scéna vůbec neváže ke zbytku filmu. (liquido26)

 • - !!!SPOILER!!! Když je Elizabeth uvězněna v železné panně a umlčena roubíkem, její ruce jsou očividně volné. Je tedy záhadou, proč si roubík nesundala a nevolala o pomoc, když Maxmilián a ostatní odcházeli ze sklepení. (liquido26)

 • - Rozpočet filmu byl 300 000 dolarů. (Chatterer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace