poster

Jáma a kyvadlo

 • USA

  Pit and the Pendulum

 • USA

  The Pit and the Pendulum

 • USA

  Edgar Allan Poe's Pit and the Pendulum

 • Slovensko

  Jama a kyvadlo

 • Velká Británie

  Pit and the Pendulum

Horor / Thriller

USA, 1961, 80 min

Režie:

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Producenti:

Roger Corman

Střih:

Anthony Carras

Scénografie:

Daniel Haller

Masky:

Ted Coodley
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bauer
  ****

  Jáma a kvvadlo je velmi povedený film.I když je to horor tak jsem se vůbec nebál ale věřím, že ve své době to muselo být velmi vyzdvihované dílo a určitě se při něm lidé báli.Prvních 25 minut jsem se opravdu nudil ale pak to začalo nabírat rychle na obrátka a mělo to výbornou atmosféru.Vincent Price ( do teď pro mně neznámý ) předvedl excelentní výkon.Film, který si zaslouží 4* a to bez jakých koliv debat.(26.11.2006)

 • heyda
  odpad!

  Chudák Edgar Allan Poe. Jestli viděl tenhle brak ze spisovatelského nebe, tak z toho dodnes nemá dobré spaní. Tenhle film není ani horor, není ani zajímavý, nemá ani atmosféru a především nemá vůbec nic společného s fantastickým hororovým průkopníkem Poem. Opravdu jsem zklamán ba dokonce rozhořčen! Genialita Poa tady byla využita na 0% a toť i mé hodnocení tohoto filmu.(29.4.2010)

 • Lateef
  *****

  Cítím se jako v pohádce. Vidím kočár jedoucí po kamenité cestě podél pobřeží. Dřevěná kola rachotí, když přejíždějí mnohé nerovnosti. Zahledím se do dáli a v mlžném oparu spatřím mohutný zámek, k němuž nyní směřují kroky muže v černém, kterého k zámku přiblížil onen zmíněný kočár. Jakmile muž projde vstupní branou, zaobalí se příběh ponurou atmosférou a úplně změní svůj ráz. Už se necítím jako v pohádce. Napnutě sleduji strašidelné osudy pána domu a společně s ním kráčím zaprášenými chodbami, které v pravidelných intervalech nesou na zdech husté sítě pavučin. Sestupuji po točitých vrzavých schodech a ocitám se v podzemních kobkách děsu. Do útesu, na kterém zámek stojí, mezitím naráží stále intenzivnější příbojové vlny. S přibývajícím časem odhaluji šokující tajemství, které jsou skryta za každým tmavým koutem a tíživá atmosféra se mnou cloumá jako vítr se stéblem trávy. Nad temným zámkem zuří bouřka, na nebi se válí těžká mračna rozrytá klikatými blesky a zpěněné moře se tříští o skály a výhružně hučí. Když společně s posledním dějstvím vstoupím do tolik očekávané pekelné jámy a nade mnou se začíná pozvolna rozpohybovávat nejdůmyslnější a nejkrutější místní mučící nástroj, tají se mi dech a srdce bije jako zvon. Ano, kyvadlo se téměř neslyšně přemisťuje ze strany na stranu a scéna je tak krásně atmosférická a obestřená krutou bezmocností, že se místy vyrovnává Poeově knižní předloze. Film vrcholí hrůzným a pro mě památným záběrem. Klaustrofobická hudba štípe po celém těle a už při závěrečných titulcích vím, že jsem měl tu čest vidět jeden z nejlepších snímků žánru. 300 tisíc dolarů(rozpočet)(31.8.2007)

 • jonyyy
  ****

  Celou dobu mě hodně znervózňoval herecký divadelní výkon Price. Doteď nevím jestli ho mám rád nebo ne. Každopádně jeho hlas strašně rád poslouchám. Tady mi nesedl možná i proto, jak byl labilní po jeho poslední vyrovnané postarvě v Havranovi. Ostatní herci téměř nemají chybu a film měl zajímavou atmosféru. 70%(13.12.2010)

 • Kusko.t2
  ****

  Prenesenie Poea na plátno v podaní Cormana, ktorý už podobný počin zaznamenal o pár rokov skôr. Pit and the Pendulum je rozhodne kvalitný klasický gotický horor starej školy, v ktorom Corman použil opäť Vincenta Pricea a pohral sa aj zaujímavo s farbami. Jedinou negatívnou stránkou filmu je, že sa miestami (hlavne prvá polovica filmu) podobá na o rok starší House of Usher. V tomto prípade to vidím tak, že film ktorý si pozriete skôr, sa bude páčiť viac. Alebo ich treba pozerať s veľkým časovým odstupom.(4.9.2007)

 • - !!!SPOILER!!! Když je Elizabeth uvězněna v železné panně a umlčena roubíkem, její ruce jsou očividně volné. Je tedy záhadou, proč si roubík nesundala a nevolala o pomoc, když Maxmilián a ostatní odcházeli ze sklepení. (liquido26)

 • - Kyvadlo bylo vyrobeno ze dřeva a ostří z gumy. (Chatterer)

 • - Aby zvýšil význam kyvadla jako smrtelné hrozby, musel Corman při editování vystřihnout každý druhý snímek. Tím způsobil, že se čepel kyvadla na plátně pohybuje dvakrát tak rychle. (liquido26)