Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

Spectre

Výborný klasický horror. Corman, aj cez Béčkovú výpravu a nutný minimalizmus udržuje konštantné napätie, čomu dopomáha predovšetkým vynikajúci Vincent Price. V dnešnej digitálnej dobe je až neuveriteľné, čo sa dalo vykúzliť zopár jednoduchými efektami (práca s farebnými filtrami, zhodená anamorfická predsádka a pod.). Hudba ako taká síce nie je masterpiece soundtrackov, avšak nenápadným podmazávaním vynikajúco stupňuje napätie, k záveru takmer na nevydržanie... 5* ()

Shogin

Když si odmyslím, že s povídkou Edgara Alana Poeho to nemá společného skoro nic, tak musím říct, že se jedna o vcelku vydařený film s docela dobrou atmosférou a rozhodně uctihodným výkonem Vincenta Price. Avšak emotivně mě to minulo a tísnivá atmosféra, která mě provázela při četbě krátké předlohy, se s tímto nedá srovnat a proto je nejlepší tento film s povídkou nesrovnávat, přecejenom se jedná jen o motiv. ()

Mikino00

Wow, tohle byla síla. Film je pouze inspirován Poem, ale vymyšlel je velice působivě a napínavě. Celé odhalování pravdy je velmi tajemné a ke konci napínavé hlavně díky ďábelskému Priceovi. ()

Brejlil

Opět Price s Cornanem v adaptaci Poea. Už to začíná být stejné, přesto je to zábavné a občas i "děsivé". Jen chudák Poe by se asi divil. ()

Oxymoron

Je jasné, že dnes vypadá Jáma a kyvadlo spíš jako nějaká divadelní inscenace, než jako čistokrevný kinofilm, ale je to holt už dědoušek natočený v roce 1961. Na to, že je takhle starý, dokáže ovšem i teď po letech nahnat docela hrůzu (především druhá polovina graduje až do velkého hororového závěru). A kdybych si měl vybrat, jestli se podívat znovu na Jámu nebo třeba na Vřískot, tak se ani na vteřinu nerozmýšlím a šáhnu po Poeovi. ()

zdenur

Výborný oldschoolový horor s perfektní atmosférou. O hodnocení jsem přemýšlel docela dlouho, ale nakonec rozhodl úplně poslední záběr. Hahahaa! ()

pipapa

Strašidelná "pohádka" čistě pro pobavení. Natočeno ve velmi příjemném a dobře koukatelném stylu. Stará klasická filmová škola. ()

zdeny99

Famózní gothický horor se vším, co má mít. Starodávný hrad plný pavučin a tajemných komnat, obrovská mučírna se železnou pannou a obrovským kyvadlem, hrobka a tajuplná atmosféra okořeněná zazdíváním zaživa a katalepsií. Vincent Price byl dokonalý. Úchvatné zpracování této kultovní povídky Edgara Allana Poea. [2016. hodnocení, 155. komentář, 75%] ()

strikeman

Okem dnešního filmového konzumenta jistě trochu úsměvná podívaná zajímavá spíše divadelními hereckými výkony, leč nahlíženo zrakem diváka počátku šedesátých let toto dílko mohlo být poměrně mrazivým horůrkem. Já vždy přihlížím k době vzniku, takovýto snímek dle mého soudu nelze hodnotit z dnešní perspektivy. Hádám, že před 50 lety bych Jámu a kyvadlo ohodnotil 75 procenty... ()

Rockerman

Neodolatelný Vincent Price v šesdesát let staré adaptaci mého oblíbence E.A. Poea. Tuto klasiku nemohu hodnotit jinak, než plným počtem bodů. ()

Dr.Cilka

Historicka detektivka, ktora sa zlahka obtrela o poviedku (ci dve) E. A. Poe-a. Slusna atmosfera aj scenar, sarmantny Vincent Price, no zial i trosku usmevny zaver. Nebyt toho divadelneho pátosu, ktory tak neznasam v starsich filmoch, hodnotil by som omnoho pozitivnejsie :) ()

helraiser

Perfektní gotický horor na který je opravdu krása pohledět a Vincent Price je přímo fenomenalní, ten se pro tuto roli snad narodil. Něco takového se dnes už nevidí. Geniální dílo. ()

Henry Morgan

Dost se to povedlo, řekl bych. Dobrá atmosfera, vhodně dlouhé, herecky přijatelné. Bylo to pěkně postavený, děj pozvolna gradoval a neustále překvapoval, takže jsem ke konci chvili netušil, jestli jde o realitu nebo psychedelický šílenství svéhlavého lorda. Chválim, ale nečetl jsem knihu, takže netuším nakolik je to podle ní ()

Monroe1991

Když si pouštíte tento film s očekáváním filmové adaptace skvělé hororové povídky, tak ani výprava, ani hudba, ani herecké výkony vás od pocitu zklamání nezachrání. Edgar Allan Poe napsal úžasnou povídku, která by se dala zfilmovat lépe. Ale jak vidím na základě zdejšího hodnocení, většina ji asi stejně nečetla:-) ()

Freemantle

Konečně jsem dostal možnost spatřit slavný horor na motivy povídky E. A. Poa - Jáma a kyvadlo. Atmosféra hradu mě po celou dobu držela v napětí. Bez Vincenta Price a jeho šíleného výrazu bych si tento snímek patřičně nevychutnal, svou roli zvládl na jedničku. Scéna, při které se projeví zrychlený tep milovníka hororů, byla při samo-otevření rakve... a obličej v ponurém osvětlení tomu dál jen nahrával. Nicméně hlavní pasáž, která by měla být co nejvíce zvýrazněná, jak už ze samotného názvu filmu vyplývá - jáma a kyvadlo, se mi jevila hodně uspěchaná. Přeci jen první třičtvrtě hodinu se vše točí kolem dialogů, které vnáší světlo do celého příběhu. Tak proč ten rychlý spád? ()

Schweinhund

Po delší době jsem měl možnost vidět tento již téměř zapomenutý horor,bohužel s hnusným polským dabingem,ale ani to nezabrání plnému počtu.Vynikající Vincent Price. ()

Amras

Film je dobře zpracován, ale s povídkou E. A. Poea to mělo společné jen název a ke konci kyvadlo. Na druhou stranu si myslím, že původní Poeova povídka by se dala natočit velmi těžko - vždyť se polovina povídky odehrává ve tmě. Bylo ale zajímavé, jak režisér pozměnil děj. Asi po půlce filmu jsem si uvědomil, jak je to vlastně kvalitní film. A to mi ani moc nevadilo, že to s původní povídkou nemělo nic společného. Pravý filmový zážitek umocňuje velmi dobrá hudba a herecký výkon Vincenta Price. Tenhle film je hrdým příkladem, jak má správně vypadat dobrý horor. Klobouk dolů pane režisére Cormane! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman