Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

kosoj

Zajímavé pojetí. Já zjistit, že mi ségru pohřbili zaživa, tak okamžitě odtáhnu pana vedoucího ke kyvadlu. ()

Knor

Klasika gotického hororu, ve které s naprostým přehledem dominuje a povyšuje celý film Vincent Price. ()

Marat

Film s absolutně skvělým námětem, ještě lépe sfilmovaný. Je sice škoda, že opravdu nešlo o duchařinu, ale o malé spiknutí, ale i tak hodnotím maximálním počtem. Zaslouženě ()

Mrs.Doyle

Chudák Poe, tohle s ním má velmi málo společného... Obě dvě hvězdičky jsou za scénu s kyvadlem, ta jediná mě zaujala. ()

nmarca

Asi jsem jediná, komu Vincent Price připadá jako přehrávající ochotník. Jinak je film výborně natočen, do detailů propracovaná atmosféra, snad s výjimkou černobílých (barevně filtrovaných) retrospektiv. ()

Caliboss

Prestože se stejnojmenou povídkou má tento film společný jen mučící nástroj, ničemu to kupodivu nevadí. Zápletka neskutečně graduje a Nicholasovo pomatení a posednutí duchem otce je geniální. Sice se tohoto hororu bát nebudete, ale rozhodně vás bude bavit. ()

petrik11

Raz dávno, pradávno to dávali v TV. Pmätám ako hrozne som sa bál. Keď začala domnelá mŕtva volať na svoho manžela jeho meno, asi by sa vo mne krvi nedorezal. Teraz keď som si to pozrel, ktorýkoľvek večerníček má v sebe viac násilia a krvi. Ale pozrel som si to rád. ()

ozzy13

Jediný film kde si spolu zahráli Vincent Price a Barbara Steele. Film má silnou atmosféru, tak nádherně gotickou a "prokletou" už od samého začátku, umocněnou záběry na vzdouvající se moře a divokou bouři, jež se potom rozpoutá. Vincent Price tu zahrál perfektního šílence, jeden z jeho nejlepších filmů a pro mě osobně i vrchol celé poeovské série. Krutá pointa přichází opravdu v posledních vteřinách filmu. Klasika! ()

Kenneth

Většina filmu vypadá dost dobře. Dialogy, postupné odkrývání minulosti a souvislostí. Celé to však kazí jakýsi zběsilý závěr, kdy se tam lítá sem a tam, najednou se tam objeví kyvadlo a pod ním chlap. Působí to trochu grotesktně, Přestože počet osob byl minimální, v závěrečných titulkách se objevily 2, o kterých jsem ani nevěděl, že tam byly. ()

DooFooS

Povídku Jáma a kyvadlo jsem četl dvakrát a nechal se fascinovat postupnou gradací strachu a napětí především v myšlenkách oběti, kdežto tady je to nahrazenou houstnoucí atmosférou hradu a rozebírán je tu podrobně jen charakter šílejícího Vincenta Priceho, který svůj přerod v otce zahrál ovšem na výbornou. ()

mty

Zábavný béčko, který táhne svejma kreacema hlavně Vincent Price (jeho výraz po "zešílení" je něco nepopsatelnýho). ()

LuckyK

Nemá to naprosto vůbec nic společného s povídkou E.A. Poe, ale za Vincenta Price a za ten konec dávám za tři. ()

dvurkarlin

včera jsem viděl. Má to tedy opravdu hustou atmosféru.Jenže předloha pana Poa a má fantazie si natočili úplně něco jiného a když k tomu přidám mých tenkrát asi 16 let, tak si v duchu ponesu svůj film. ()

honzic

Poměrně solidní horor s postupně výraznější atmosférou, ovšem končí trochu zklamáním. Je nevýrazný na konci. Herecké výkony jsou též jen průměrné. Hodnocení: 65 % ()

CorvusBlek

Tak obsukrní a dekadentní Béčko až mě to tak moooc bavilo.Vincent Price se do role pěkně položil.Zpracování známé povídky E.A.Poa dostalo trochu jiný charakter, ale atmosféra Edgarových nočních můr (starý dům a jeho tajné chodby, předčasný pohřeb, mučidla inkvizice a další) přidala tomuto příběhu další rozměr. Jako pocta E.A.P. skvělé! ()