Reklama

Reklama

Předčasný pohřeb

  • USA The Premature Burial (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film podle předlohy Edgara Alana Poea. Guy Carrell (Ray Milland) se obává, že trpí dědičnou chorobou, kterou je katalepsie. Ta se projevuje ztuhlostí těla a zpomalením životních funkcí tak, že nemocný je snadno považován za mrtvého. Guy se žení s krásnou Emily (Hazel Court), ale začíná se chovat podivně. Jeho strach se stupňuje, nechává si postavit hrobku, vybavenou jídlem a pitím, do které má být pochován. A ta pravá hrůza má teprve přijít... (MI-380)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (60)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Proč jen já jsem ty Cormanovy filmy, kterých pěknou řádku mám doma, pořád odkládal na později? Možná proto, že mám z tvorby E. A. Poea dost rozporuplné a smíšené pocity? Nevím, každopádně Předčasný pohřeb mě velice mile překvapil. Tísnivá atmosféra, ohledně Carrellovy paranoidní fóbie z pohřbení zaživa doslova nakažlivá, zcela nestupidní dialogy (to už začíná být v hororech pomalu vzácnost), perfektní kulisy (tzv. studiové filmy mám hrozně rád) a parádní děsivý příběh, dobře gradovaný a vystupňovaný. Skvělá záležitost. Zítra jdu do Zániku domu Usherů.... ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Roger Corman servíruje divákovi další příběh podle Edgara Allana Poea. Jde o gotickou atmosferickou záležitost(hřbitov, všudypřítomná mlha,...) a hlavně jde o snímek nasáklý smrtí. Smrt tu hraje prim. Jelikož hlavní postava je smrtí doslova posedlá. Myslí si totiž, že stejně jako jeho otec i on trpí katalepsií. Rest in Peace. 4hvězdy. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Zpětně mi všechny Cormanovky splývají do jednoho velkého nerozlišitelného celku. Předčasný pohřeb se odlišuje hlavně v tom, že Vincenta Price nehradil Ray Milland, což sice není fakt, který by se dal ohodnotit jednoznačně kladně, ale aspoň nějaká změna ... Úvodní část filmu je bohužel protažena až někam do jeho dvou třetin, což mělo v souvislosti s pozdní hodinou projekce negativní vliv na mé kognitivní schopnosti, především na pozornost a koncentraci :) 65 % Horror movie of the Year ()

JFL 

všechny recenze uživatele

V Cormanově třetí poeovce Vincenta Price zastoupil Ray Milland, protože film původně vznikal mimo tradiční spojení s American International Pictures a Price byl u nich smluvně vázaný. Nicméně jinak tu máme všechny obvyklé ingredience a schémata jako cizí příchozí osobu nevítanou v pochmurném sídle, malování zneklidňujících expresivních obrazů či morbidní fascinaci smrtí. Motiv pohřbení zaživa je tentokrát roztažený na ústřední téma a kolem něj je vystavěno obvyklé vyprávění o nepěkných rodinných vztazích, kletbě minulosti a děsivě groteskním trestu ze záhrobí. Osobitost vůči ostatním poeovkám snímek získává díky studiovým exteriérům močálů s tunou umělé mlhy a především skrze famózní etudu na téma receptář prima morbidních nápadů. Pasáž, kde se hrdina chlubí svou soukromou hrobkou se sto a jednou možností úniku v případě pohřbení zaživa, přináší jeden z nejbizarnějších obrazů vyšinutého kutilství a chalupářství. ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Tato Cormanovka podle Edgara Alana Poea je oproti jiným tak trochu střídmější pokud jde o bohatou výpravu, každopádně ale zamlžených hřbitovů a temné klasicky hororové atmosféry je tu plno. Že tentokrát chybí Vincent Price moc nevadí, protože Ray Milland zahrál pěkně, ale hlavně by v tom nejspíš byla až přílišná podobnost s Jámou a kyvadlem, protože tam hrál Vincent Price dost podobnou postavu. Taky tradičně se film rozjíždí poměrně pomalu a největší obrátky nabere až v poslední půlhodině, která je tady velmi zábavná a napínavá a taky se divákům poměrně slušně maskuje jak to doopravdy je, což je dobře :). Corman to prostě s těmi klasickými hororovými kulisami takového toho romantického ražení uměl :). ()

Galerie (103)

Zajímavosti (3)

  • Jako jeden z mála hororů se hrál tento snímek i v totalitním Československu. Vedle filmu Jáma a kyvadlo (1961) byl dlouhou dobu příkladem žánru, se kterým byl oficiálně mylně spojován Alfred Hitchcock. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Roger Corman původně nechtěl točit tento snímek pro společnost American International Pictures. Vincent Price, který měl se společností exkluzivní smlouvu, se proto natáčení nemohl zůčastnit a Corman vybral pro hlavní roli Raye Millanda. Firma Pathe Labs, která projekt financovala, film však po začátku natáčení společnosti American International Pictures prodala. (liquido26)
  • Příběh s výjimečným postavením v rámci Cormanova slavného poeovského cyklu. Jediný Cormanův film, v němž se vůbec neobjevil proslulý Vincent Price. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

Reklama

Reklama