Hlavu vzhůru!

(festivalový název)

Hlavu hore

Francie, 2015, 120 min

• POMO

Mladík hrá výborne, je funkčnou niťou rozprávania. Ale k čomu to? Až ku koncu film prestane byť zdĺhavým, tuctovým a monotónnym sledovaním opakovaných výstrelkov teenagerského rebela a jeho následných pohovorov na koberčeku u pani súdkyni Denevue. A to v divákovi nevzbudí ani náznak záujmu o postavy či akéhokoľvek filmového zážitku. Až ku koncu sa v ňom začne diať aspoň niečo, s čím by ale premyslenejší film prišiel po prvej polhodine a použil to ako schodík k rozohraniu uspokojivej drámy.(27.4.2016)

Film, který má na čem stavět - silné téma, skvělý hlavní herec, možnost procedurálně zobrazit systém péče o problémové mladistvé - ale nemá dostatek schopností posunout se nad pouhou empatii a nedostatek názoru, který supluje příznaková a velmi těžkopádná volba klasické hudby (bohužel, tohle není Kluk na kole). Bercot rozhodně nechybí zaujetí a cit v práci s herci, bohužel ji chybí schopnost vystavět tenhle portrét jednoho sociopata naléhavě, dynamicky a se schopností vyvést diváka z komfortní zóny... Výsledkem je tak pouze celkem slušné sociální drama. [Cannes 2015](14.5.2015)

• Pepinec

Jestli bude v pondělí Mikuláš zohledňovat povedenost mého výběru filmů na FFF, tak budu rád, když dostanu aspoň slupku od brambor. Ono teda jestli se zaměří i na ty ostatní věci, už ho do konce života ani neuvidím, ale to sem nepatří. "Hlavu vzhůru!" jsem si říkal už asi po půl hodině, když mi brada prvně klesla na bradavky (bohužel moje). Po hodině jsem dostal čupr nápad podepřít si hlavu sedačkou před sebou, díky tomu mi neujelo poslední metro, protože jinak by mě v sále budila až uklízečka druhý den ráno. Frantíky jsem měl vždycky rád za to, jak hravě dokáží vyprávět příběhy každodennosti. Tohle je ale jenom kolovrátek monotónosti připomínající zaseklou desku, která navíc končí přesně tak, jak si myslíte už dole na pokladně. Za Pepince žhavý aspirant na titul nejzbytečnější film roku.(3.12.2016)

Kto je na vine? Rodičia, ktorí o chlapca neprejavujú poriadny záujem už nejakých 16 rokov, alebo nakoniec aj tento chlapec? Má už totiž 16 rokov a je vo veku, kedy by si mohol človek uvedomovať aj vlastnú zodpovednosť za vlastné činy.....Lenže keď inštitúcie, ktoré vám hovoria a kážu presný opak toho, čo chcete počuť, tak sú na vine aj ony a vy sa ocitáte v bludnom kruhu....neviem nájsť správny výraz pre to, v kruhu čoho...film na mňa pôsobil autenticky, výborne zahraný, scény mali svoj zmysel, každá reakcia Malonyho z niečoho vyplývala a i keď za tie dva roky, čo sa film odohráva, ťažko dospieť k nejakému uspokojivému koncu, tak si myslím, že Bercotová zodpovedala to, čo chcela a nechala otvorené to, čo nám malo utkvieť v hlave a vyvolať podnety na zamyslenie...(21.4.2016)

• ARI50

Totální magor, šílenec hotovo film nebavil spíš nudil.(12.4.2019)

Nemůžu si pomoct, ale kdyby to končilo jinak, asi tomu dám víc, ale takhle mi to přijde, že film maluje něco, co není úplně realistické. Možná by tak lidský osud, alespoň v tomhle podání, skutečně mohl dopadnout. Představitel hlavní role, Rod Paradot, se ale své role chopil skvěle a vykreslil ji skutečně dobře ve všech rovinách.(7.8.2017)

Film je stejně bezradný jako systém péče o mladistvé delikventy. 1) Malonyho matka si za svou zpackanou výchovu zaslouží postih daleko spíše než její oběť. To za prvé. Ke změně Malonyho chování došlo ne v důsledku jejího působení, ale jemu navzdory._____ 2) Představa, že ze svého vzdoru mladý delikvent vyroste, že časem zmoudří, mi připadá naprosto nesmyslná. Jistěže se bude chovat obezřetněji, aby mezi vlky snáze přežil, to je tak všechno. Umýt si nad ním ruce poukazem na jeho zletilost je pokrytecké. K žádné přeměně člověka dosažením věkové hranice 16, 18 nebo 21 let přece nedochází. Jen dostává papíry na to, že za sebe nadále zodpovídá sám._____ 3) Typický pedagogický problém je v bláhové představě, že domlouvání něco vyřeší. I zde vítězí pokrytectví - své jsme si splnili a dál je to na něm. Neustálé "pedagogické" působení, vysvětlování, domlouvání, je kontraproduktivní, on to vnímá jako projev slabosti. A protože neustále vrčí a chňapá po všech kolem, je zřejmé, že se cítí ohrožen a napadán. To nějaké výchovné kecy neodstraní...a bohužel většinou ani pobyt v pasťáku, kde jeho pocit ohrožení získá na oprávněnosti. Malony potřebuje řád a režim a v jeho rámci pak najde sebejistotu, sám sebe a posléze snad i lásku, pochopení a vstřícnost._____ 4) Příběh sám se nevymanil ze stereotypního vnímání prostředí i lidí kolem. Naštěstí je tu skvělý 19letý Rod Paradot (Malony), který si za svůj naprosto přesvědčivý herecký výkon Césara za nejslibnějšího herce opravdu zaslouží. 72letá Catherine Deneuveová (soudkyně) zde pak představuje typickou kvočnu, která to myslí dobře, ach tak dobře, ale které se to moc nedaří._____ 5) Fešácký Benoit Magimel (vychovatel Yann) je i ve svých 41 letech pěkný chlap.(6.12.2016)

70% ... Klobúk dole pred takými ľuďmi ako sú zobrazení v tomto filme. Odhodlaní, vytrvalí, neoblomní a pozitívni - a to aj napriek neustálym pádom mladého delikventa a niekoľkým zaťažkávajúcim skúškam.(13.11.2016)

• Johnny.ARN

človek by čakal nejakú francúzsku pičovinu, na ktorú je už tak nejak z posledných rokov zvyknutý. Na moje veľké prekvapenie, bolo to celkom pozeratelné a nemal som ani raz chuť za zabiť. Trochu ušla posledná desaťminútovka, kedy sa ten kolotoč opäť roztočil a ja som len tŕpol, aby sa cyklus filmu nezačal opakovať znova. A samotnému záveru som neuveril. Buď ich už tlačil čas a na lepšie vykreslenie už nemali miesto, alebo to bolo tak debilne nastrihané. Neviem sám. Ale bolo to dravé, drsné, s fajn emočnými scénami a tak jemne kritizujúce systém. A hlavne pozeratelné, to je u týchto filmoch to hlavné. Žiaľ, nemôžem dať viac ako 2 z 5(1.11.2016)

Zas jeden napravenej hříšník, jak by řek dobrý voják Švejk. Ba ne, tenhle film vyprávěl o jedné závažné skutečnosti - o existenci lidí, s nimiž se celý život (ne jako ve filmu) vleče jejich chorobně psychopatické postižení. Znám takový případ od nás z vesnice, a tak tvrdím, že moc nevěřím v nějakou skutečnou nápravu - to je prostě osobnostní defekt, s kterým žádná výchova nic nenadělá. Američané by z toho udělali větší limonádu, Francouzi to zvládli mnohem líp. Vlastně to byl film svým způsobem fascinující, vyprávěl o nedoceněné práci lidí, kteří musí s těmito mladistvými psychopaty pracovat - od soudců, všemožných vychovatelů, lékařů až po kurátory. Proto jsem po kratším váhání zvolil pět hvězdiček.(2.4.2019)

Film nesnažící se o zkratky či divákovy sympatie - ukazuje nejen to hezké a pokouší se načtrtnout alespoň zčásti propletenec systému, kterému se byrokracie "sociálky" snaží denně čelit. Oceňuji i letmé pohledy do života všech dotčených - od (nedostatečně) zoufalé matky, která sama očividně "propadla sítem" a jen občas se chytá, přes přístup jednotlivých dozorců až po většinovou společnost, pro kterou je jejich "integrace" skutečným problémem.(6.11.2016)

***+(12.10.2015)

Nie je to môj šialok čaju, ako by povedala Darinka Rolincová. Sociálne drámy moc nemusím, naviac toto bolo uťahané, odťažité a nezdravo optimistické. Páčil sa mi však ten netradičný prístup, najmä pohľad na francúzsky právny systém. Ak skutočne riadi celý proces starostlivosti až do plnoletosti detí ten istý sudca, vrátane trestného konania, potom nie hlavu, ale palec hore, a máme čo Francúzom závidieť. (Be2Can 2015)(27.10.2015)

Taká priemerná sociálna dráma, ktorá síce trefne poukazuje na problém delikvencie mladistvých a jej príčin, avšak robí to dosť neohrabaným a ťažkopádnym spôsobom. Dejové striedanie typu, že chalan spraví niečo zlé, sudkyňa ho napomenie a ide sa ďalej, už po hodine začne byť nudné a navyše hlavný herec podal síce skvelý výkon, avšak jeho výstrelky už začali byť po čase otravné. Mohlo sa z toho vypracovať niečo solídnejšie, takto je to len priemer, ktorý len zapadne prachom. 55 %(26.9.2017)

Herecké výkony sú na slušnej úrovni, pripravte sa na emočnú búrku so sparkhantelým pankhartom.(7.11.2016)

docela si tenhle příběh dokážu představit v reálu! Se vším všudy(16.12.2018)

Solidní sociální dusno, ve kterém prostě tomu hlavnímu smradovi fandit nemůžete. Přesně mířena střela do francouzkého sociálního systému, který je silně prosycen byrokracií a zároveň má jen mizivou šanci na úspěšnou převýchovu delikventní mládeže. A tak jako v podstatě vše je to o lidech, kteří vám několikrát nabídnou pomocnou ruku a stejně tak jsou několikrát tvrdě odmítnuti.(17.12.2018)