Do rodiny podnikatele přichází mladý a ctižádostivý inženýr Švajcar jako snoubenec továrníkovy dcery. Setkává se s bratrem tchána Cyrilem, který předstírá, že je neviditelný. Rodina s ním tuto hru hraje, aby ho nemusela dát do ústavu. Román Jaroslava Havlíčka z období mezi dvěma světovými válkami je sugestivním zobrazením rozpadu měšťácké rodiny.Inscenace z roku 1965 byla prvním zpracováním Havlíčkovy prózy. Jaroslav Havlíček (zemřel 1943) ve své tvorbě navazoval na tradici české realistické literatury a dík svému vynikajícímu talentu se zařadil mezi naše nejlepší moderní romanopisce. Povídky začal publikovat na přelomu dvacátých a třicátých let. Námětům ze života maloměstských rodin zatížených stavovskými šosáckými konvencemi , s ojedinělými, často tragickými vzpourami svých hrdinů zůstal Havlíček věren i v románech "Neviditelný" (1937) a "Ta třetí (1937). V poslední době se jeho romány staly vděčnými předlohami pro filmové a televizní adaptace např. "Helimadoe" a "Ta třetí". (oficiální text distributora)

AweDuckling

Skvělé Havlíčkovo psychologické drama, skvělé filmové zpracování. Dobrý výběr herců, předevčím Rudolfa Hrušínského ve vedlejší roli Cyrila, který sice nepromluví ve filmu ani slovo, ale o to víc se ukáže jeho geniální herecký um. Nezapomenutelně hutná atmosféra. ()

Tormentor665

Asi budu v menšině, ale nemohu si pomoci. Verze z konce 80. let mi zkrátka sedla více, měla hutnější bezvýchodnou atmosféru a herci měli víc prostoru a času. ()

fandadofilmu

Dnes můžeme jen tiše závidět a slintat, jaké filmy se kdysi točily "pouze" pro televizi. S takovou kvalitou se dnes (u českým filmů) nesetkáme ani v kině. ()

Amonasr

Působivý televizní přepis Havlíčkova románu, který skvěle navozuje tísnivou atmosféru kolem rodového prokletí. Ani poněkud patetické herectví nijak neškodí vyznění inscenace, protože zvýrazňuje dobovou morálku v tehdejších "lepších" kruzích. Vše výborně podtrhuje sugestivní hudba Luboše Fišera. ()

Olafson

Asi nejsilnější román Jaroslava Havlíčka a jeho zdařilá adaptace na filmové plátno. Dokázal bych si představit, že remake tohoto filmu v barvě s havlíčkovsky naturalistickými sekvencemi (v té knize prostě jsou, jen se nebát a ukázat je natvrdo - ale film je ze šedesátých let, takže chápu, že to tehdy nešlo) by mohl mít i oskarové ambice. Luděk Munzar je sice dobrý, ale původní knižní charakter vyžaduje větší důraz na tu chorobnou ctižádostivost hlavní postavy. Stejně tak Soňa musí být éterická kráska, což se v této adaptaci moc nepovedlo. ()

Pitryx

Samozřejmě, že jsem nečekal přepis slavného románu. Přesto jsem zvědavý byl, to přiznat musím. Pan Hrušínský byl docela zvláštní s těmi řídkými vousy. Nevím proč se pan inženýr Petr tak o tu babu dral, byla to přece jen vadná hysterka. Ta atmosféra toho domu byla vystižena velmi dobře. Ale mi to připadalo zbytečně zdlouhavé a míst tedy i drobátko nudné. ()

Nonna

Drsný film podle ještě drsnější předlohy o tom, že vypočítavost až za hranice nejvyššího sobectví se někdy nemusí sakra vyplatit. Inženýr Švajcar se chtěl mít dobře. Přiženit se do dobré rodiny, získat majetek a podle vlastního uvážení ho užívat......ale všechno bylo jinak a ďábel v podobě rodinného zdravotního zatížení ho potrestal. Nejen Rudolf Hrušinský v titulní roli je zde výborný. Luděk Munzar hraje tak, že z něho člověka chvílemi mrazí a chvílemi s ním soucítí a skvělá je např. i Leopolda Dostalová, jako protivná teta. Celý dům se postupně proměňuje v panoptikum podivných stínů a do hororu to nemá daleko. ()

Gig

Výborná televizní inscenace podle Havlíčka. všichni možná znají pozdější barevný film Prokletí. Ale tento ač tv formát zastíní pozdější zpracování snad vším - hereckýmu výkony počinaje - kde nejen Hrušinský, ale i Munzar a jeho žena ti hrajou geniálně. Navíc plejáda těch starých herců první republiky - Dostálová, Záhorský, Nezval, Štěpánek. Výborná Fišerova hudba. ()

Aniki

Hezky vystavěná ponurá až strašidelná atmosféra, čemuž významně helfla hudba Luboše Fišera. Munzar byl svého času opravdu jedním z nejnadanějších herců, coz je zde predvedeno na 100%. Musim ted co nejrychleji porovnat s "Hajny". ()

fooggyy7

Kniha dobrá film už ne tak dobrý a navíc se mi zdá, že plagiát z roku 1988 ač přes averzi k hlavním hrdinům, se mi zdá lepší ()

evangelik

Působivé zpracování ve skromných kulisách. Tak se prostě v 60. letech inscenovalo. B. Záhorský mi jako pan továrník a starší bratr (o 15 let). Neviditelného (R.H.) v téhle roli moc "nesedl". A naopak, až ve svých 65. letech jsem si naklikl, kdo že to vlastně byla herečka J. Tvrzníková...? ()