Vánoční prázdniny

National Lampoon's Christmas Vacation

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Vánoční Griswoldy mám rád. Clark jako otec rodiny se snaží, aby letos byly Vánoce perfektní a normální. U Griswoldů ale slovíčko normální neznají a tak s nimi můžeme zažít spoustu dobrodružství. Za sousedy bych je chtít nechtěl, ani Griswoldi to se sousedy moc nevyhráli. :-) Leonard z Teorie si je podobný, i když tady je ještě malej prcek.(17.12.2012)

Jestliže existují filmy, bez kterých bych si Vánoční svátky nedokázal představit, je to právě tenhle a "Skála" :). Vážně...Rodinná sešlost v domě pitomce s velkým srdcem Clarka, babičky a dědečkové, dětičky a výborný Randy Quaid...Humor od začátku do konce a i nějaké to morální poselství...Pro mě už natrvalo klasika.(2.2.2004)

Scénář: John Hughes .. Pro mě nejlepší a nejzábavnější část ze série o rodince Griswoldovic. Až k Vám přijedou na Vánoční svátky rodiče, tchýně a bratr, určitě si neužijete tolik co při sledování tohoto snímku! Kultovní "řezání stromečku", osvětlování domu, sjezd na pekáči nebo přiškvařená kočička.. Vánoční stoprocentní klasika.(8.4.2005)

Tenhle film si moje maminka pravidelně pouští už asi n-tým rokem vždycky na Vánoce, a já, přestože už ho znám nazpaměť, většinou taky neodolám a podívám na něj po n+1-té. A pořád je hodně zábavný. Jedna z nejlepších opravdu bláznivých komedií všech dob. Bohužel existují 2 verze dabingu, a ta, co šla v TV zabíjí spoustu dobrých vtipů, takže si radši pořiďte originál s titulky a máte zábavu jistou.(23.2.2003)

Tak tohle je další z vánočních klasických filmů, které musím o Vánocích vidět, jinak pro mne nebudou Vánoce Vánocemi. Film je přímo nacpaný k prasknutí nejrůznějšími vtípky, humornými situacemi a gagy. A mne to stálo baví, i když jsem ten film už viděl nesčetněkrát. Prostě úchvatná podívaná, která stojí za to a kterou by měl vidět každý. Já se u toho vždy neskutečně pobavím a zasměju. Bezkonkurenčně dávám pět hvězdiček, protože originálnější vánoční komedie už patrně nikdy nevznikne. Takže buďme rádi za tenhle film a za to, že díky němu můžeme každý rok dostatečně procvičit naše bránice a odreagovat se u něj.(27.12.2007)

• - Scéna, ve které se usmaží kočka, byla málem z filmu vystřižena. Studio se obávalo reakcí některých diváků. Nakonec však podlehlo nátlaku Mattyho Simmonse, aby scéna zůstala. Po první testovací projekci se publikum shodlo, že právě tato scéna se jim líbila nejvíce. (Krissty)

• - Na obálke magazínu People, ktorý sa Clark snaží čítať v posteli, je producent Matty Simmons. (m.a.t.o.)

• - Pri prvom pohľade na osvetlený dom je vidieť, že zhruba v mieste, kde Clark vystrčil hlavu z podkrovia, je prvé poschodie a podkrovie je akési malé (podľa tohto je podkrovie maximálne 1 meter vysoké a určite sa tam nedá chodiť). Komín pri tejto scéne je tiež trochu ďalej a v jeho okolí sú konáre stromu, čo je rozdiel v porovnaní so scénou, keď Clark vystrčí hlavu z podkrovného okna. (megacik)