Vánoční prázdniny

National Lampoon's Christmas Vacation

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Clark Griswold je perfekcionista toužící prožít dokonalé vánoce. Pro splnění cíle si v lese vybere vánoční stromeček velikosti paneláku, vyrve ho i s kořeny ze země, namlátí na dům 25.000 žárovek, přivítá veškeré pozvané i nepozvané příbuzenstvo a prostřednictvím mé nejoblíbenější vánoční komedie odvypráví příběh, který nechci nikdy prožít, ale rád se na něj pravidelně dívám.(22.12.2008)

"Aha jeleň!" Hlavnou (pozitívnou!) zmenou oproti ostatným dielom je odpútanie od motívu cestovania a posun postavy Clarka Griswolda od totálnej absurdity k viac reálnemu podaniu. A tak vznikol film, ktorý vstúpil do dejín. Chevy Chase ako rodinným životom posadnutý Clark Griswold úplne exceluje a každý jeho mimický pohyb, či už smerom k smútku, hnevu, či hysterickému smiechu je prehliadkou čírej komediálnej dokonalosti (jeho prejav o šéfovi je geniálny!). Vianočné prázdniny sú dokonalým filmom najmä kvôli tomu, že celý scenár je do poslednej bodky prepracovaný obsahujúc nespočetné množstvo running gagov, ktoré sa navzájom preplietajú a vrstvia a v neposlednom rade každá postava (a že ich je neúrekom) má svoj hviezdny okamih (pravdaže, nemožno osobitne nespomenúť bratranca Eddieho), za čo môže bravúrny casting (Oscara tomu, kto najal toho šialeného chlapca do role Eddieho syna). A tak vznikla jedna z najlepších komédií a možno najlepší vianočný film všetkých čias. Jeden z mála príkladov, kde pokračovanie prekonáva (aj tak skvelý) originál. "Opravil som zábradlie!"(31.12.2010)

Ze začátku poměrně dobrá Vánoční komedie, u které jsem si říkal, že Sám Doma by se řadilo jen těsně před tento kousek.Bohužel ale s přibývajícími minutami film ztrácí na kvalitě a posledních dvacet minut už mě to ani tolik nebavilo.Takže příjemná komedie, ale myslím, že 85 % na csfd je poměrně moc.Pro mě to je za 65 %(23.12.2010)

Bekonkurenčně nejlepší film s vánoční tématikou všech dob. I po několikátém shlédnutí slzím smíchy...ano, chápete správně, ani já ho nikdy na Vánoce nevynechám, stařičká kazeta je už pěkně ohraná, ale bratránek Eddie a teta Bethany stále dobře baví (a jako v předchozích filmech i tento připomíná lecos z mého života). Imho nejlepší díl nejpovedenější série v historii americké filmové komedie. Po Vánočních prázdninách přišlo dlouhé trapné období, které pozvedli až kluci z fret packu.(27.12.2003)

Jeremiah S. Chechik svým debutem oslnil a velká škoda pro filmové fanoušky, že svůj výkon už nedokázal zopakovat. Určitě by se slušelo říct, že Vánoční prázdniny nesklouzávají k laciným moralitám, a přesto jsou vánoční snímek jako stvořené. Vytvořit takovou směs není lehké. Právě za tohle se sluší dát tvůrcům největší pochvalu. Totálně zmrvený dabing (věčná škoda) už s filmem samotným nemá nic společného.(21.7.2005)

• - Spoiler: Keď sa Eddie vracia z únosu v Melody Lane, tak pri jeho výjazde z domu Clarkovho šéfa je vidieť, že na ceste nie je sneh, ale pena, pretože sa trasie od vzduchu, ktoré vytvorilo Eddieho auto. (megacik)

• - V scéne, kde Clark (Chevy Chase) rozstrihne povraz na vianočnom stromčeku, vidieť, že stromček je obrovský. V scéne pri pití vianočného likéru s bratrancom Eddiem (Randy Quaid) je stromček viditeľne menší. (DJ Rocco iNc)

• - Na začiatku, keď Clark píli vonku strom, je v garáži Griswoldovcov jediné auto. Keď však pricestujú ich rodičia, Clark hovorí, že ide preparkovať ich autá a svoje nechá na mraze. Keď však večer ozdobujú dom, je v garáži stále to isté auto a pri dome nie sú zaparkované žiadne ďalšie autá. (megacik)