Vánoční prázdniny

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

• maseer2

nerozumím tomu vysokému hodnocení.. šíleně otravná, vlezlá a ničím originální "komedie", která naprosto postrádá alespoň jakýkoliv náznak vánoční atmosféry.. a aby toho nebylo málo, tak závěrečná rádoby dojemná zápletka točící se kolem vyplácení prémií byla neskutečně trapná a celý film ještě více degradovala - copak jsou Vánoce o penězích?(29.12.2010)

"POTŘEBOVALI JSME RAKEV, CHCI ŘÍCT STROMEK..." Cesta do lesa pro vánoční stromek prorážející pak větvemi okna, nesvítící žárovková výzdoba na střeše, prkna na půdě, šílená jízda na plechovém bobu, vyschlý krocan, uškvařená kočka, Clarkovo šílenství, hon na veverku, úder SWATu, výbuch zaplynovaného kanálu... Rodinným životem posedlý Clark W. Griswold v podání Chevy Chase patří bezesporu do panteonu nejlepších komediálních postav a VÁNOČNÍ DOVOLENÁ, kterou se Chase velkolepě rozloučil s pro něj úspěšnými 80. léty, byla vždy mým nejoblíbenějším a nejsjížděnějším dílem série. Griswoldovi pro jednou zůstávají doma (bohužel chybí úžasný ústřední Vacation song Holiday Road), ale vrací se bratranec Eddie i Clarkovo trapošení před prodavačkou v obchodě (v jedničce balil holku nato, že je tajný agent). Dnes už se zdaleka tak nenasměju, ale z nostalgie a protože každá druhá scéna je "kultovní", nemůžu jít pod čtyři.(11.9.2007)

Juknul jsem do programu a vyskočila na mě tato komedie a i díky dobrému hodnocení jsme si jí s přítelkyní pustili. Musím uznat, že i když tato komedie už má svá léta, srdečně jsem se u plna scén zasmál. O nějakém ději se moc mluvit nedá, ale u komedií to vůbec nevadí. Zde je hlavní, aby člověk polechtal bránici a relaxoval, což bylo u mě splněno do puntíku. Velmi rád doporučuji.(27.12.2017)

::::::::::::::::: Každý rok se těšíme s rodinou na tuto komedii, až bude o Vánocích. Díváme se na ni každý rok a pořád neztrácí svůj lesk. Nezapomenutelné scénky, hlášky a vtipné dialogy, to tvoří z téhle, na první pohled nenápadné komedie nezapomenutelný skvost. Scénář je opravdu vybroušený do posledního detailu. Jestli máte chuť na nějakou tu Vánoční komedii, tohle je naprostá správná volba. ::::::::::::::::::::(9.12.2007)

Jestliže existují filmy, bez kterých bych si Vánoční svátky nedokázal představit, je to právě tenhle a "Skála" :). Vážně...Rodinná sešlost v domě pitomce s velkým srdcem Clarka, babičky a dědečkové, dětičky a výborný Randy Quaid...Humor od začátku do konce a i nějaké to morální poselství...Pro mě už natrvalo klasika.(2.2.2004)

• - Niekedy pred sedemnástym decembrom Clark zdobí dom a na oblohe je mesiac v splne, pričom na Štedrý večer je mesiac znova v splne. Nie je však možné, aby bol týždeň spln. (megacik)

• - V scéne, keď sa Clark (Chevy Chase) chystá jazdiť na snežnom tanieri, leští ho, aby šiel na ňom oveľa rýchlejšie. Pri detailnom zábere vidno, že spodná plocha taniera je hladká. V ďalšej scéne, v ktorej Clark už jazdí na tanieri, sa prehupuje zo strany na stranu. Pri detailnom zábere vidno, že spodná plocha taniera má klzáky, ktoré tam predtým neboli. (DJ Rocco iNc)

• - Pri prvom pohľade na osvetlený dom je vidieť, že zhruba v mieste, kde Clark vystrčil hlavu z podkrovia, je prvé poschodie a podkrovie je akési malé (podľa tohto je podkrovie maximálne 1 meter vysoké a určite sa tam nedá chodiť). Komín pri tejto scéne je tiež trochu ďalej a v jeho okolí sú konáre stromu, čo je rozdiel v porovnaní so scénou, keď Clark vystrčí hlavu z podkrovného okna. (megacik)