Vánoční prázdniny

National Lampoon's Christmas Vacation

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

"Aha jeleň!" Hlavnou (pozitívnou!) zmenou oproti ostatným dielom je odpútanie od motívu cestovania a posun postavy Clarka Griswolda od totálnej absurdity k viac reálnemu podaniu. A tak vznikol film, ktorý vstúpil do dejín. Chevy Chase ako rodinným životom posadnutý Clark Griswold úplne exceluje a každý jeho mimický pohyb, či už smerom k smútku, hnevu, či hysterickému smiechu je prehliadkou čírej komediálnej dokonalosti (jeho prejav o šéfovi je geniálny!). Vianočné prázdniny sú dokonalým filmom najmä kvôli tomu, že celý scenár je do poslednej bodky prepracovaný obsahujúc nespočetné množstvo running gagov, ktoré sa navzájom preplietajú a vrstvia a v neposlednom rade každá postava (a že ich je neúrekom) má svoj hviezdny okamih (pravdaže, nemožno osobitne nespomenúť bratranca Eddieho), za čo môže bravúrny casting (Oscara tomu, kto najal toho šialeného chlapca do role Eddieho syna). A tak vznikla jedna z najlepších komédií a možno najlepší vianočný film všetkých čias. Jeden z mála príkladov, kde pokračovanie prekonáva (aj tak skvelý) originál. "Opravil som zábradlie!"(31.12.2010)

Aké by to boli Vianoce bez tradičných Vianočných prázdnin? No, ja to teraz bohužiaľ objektívne posúdiť neviem, lebo tento film som si púšťal, púšťam a rozhodne budem púšťať kedykoľvek, kdekoľvek a s kýmkoľvek. Nepopieram, že na Vianoce to má ešte väčšie čaro, ale ja by som to dovtedy jednoducho nevydržal. Pre Griswoldovcov mám neskutočnú slabosť, zvlášť pre tento film, ktorý je podľa môjho názoru, a to nepreháňam, komédiou no.1. Neuveriteľný, geniálny film, ktorý je už roky rokúce mojim osobným kultom. P.S. Vynikajúci Chevy Chase alias Clark Griswold.(27.5.2007)

Výborná vianočná komédia plná už asi kultových scén ("stromček", veverička, starý otec, pečený moriak, vysvietený dom). No tým, že sa film pokúša mať aspoň jednu vtipnú scénu na 10 sekúnd, občas sa stane, že to nevyznie smiešne, ale trápne (predbiehanie pod kamión, spúšťanie sa na tej plechovej veci, Randy Quaid...) Aj napriek banálnemu scenáru však v konečnom dôsledku vyznieva táto komédia veľmi dobre - *** 1/2, pokiaľ to pozeráte na Vianoce a máte dobrú vianočnú náladu, tak za ****.(25.12.2004)

Chevy Chase to je taky moj mily predchodca Jima Carreyho. Jeho mimika, vtip a trapnost v jednom su totalnou lahodkou. Vianocne prazdniny jednoznacne patria kazdorocne pod vianocny stromcek. Dnes som si dal po rokoch repete a bavil som sa genialne. Vyborne gagy, minimalna zapletka, vela trapasov. Vianoce bez tohto filmu su u mna polovicne.(24.12.2007)

• maseer2

nerozumím tomu vysokému hodnocení.. šíleně otravná, vlezlá a ničím originální "komedie", která naprosto postrádá alespoň jakýkoliv náznak vánoční atmosféry.. a aby toho nebylo málo, tak závěrečná rádoby dojemná zápletka točící se kolem vyplácení prémií byla neskutečně trapná a celý film ještě více degradovala - copak jsou Vánoce o penězích?(29.12.2010)

• - Tesne predtým, ako Eddie pokazí krútiaci sa sviečkový mlyn, má vaječného koňaku v pohári zhruba do polovice. Pritom v ďalšom zábere (keď pije) o niekoľko sekúnd neskôr už má pohár znova plný. (megacik)

• - Natáčení probíhalo na různých místech USA. Venkovní scény hor byly nafilmovány ve městě Breckenridge v Coloradu, exteriéry Griswoldova rodinného domu byly natočeny v kalifornském studiu Warner Brothers v Burbanku, kancelář Franka Shileyho (Brian Doyle-Murray) byla filmována v Centru Johna Hancocka na 875 N. Michigan Avenue v Chicagu a dále v obchodním domě Marshall Field & Co. na 111 N. State Street v centru Chicaga a v Summit County v Coloradu. (Lynette)

• - V prvom zábere, keď Eddie vypúšťa septik, stojí auto na druhej strane cesty, prednou časťou k vyhodeným sobom. V druhom zábere, keď Eddie zdraví suseda, je už iné auto otočené opačne k vyhodeným sobom. (megacik)