Vánoční prázdniny

• USA Christmas Vacation (více)
Trailer

Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina, a zoufale se snaží svou představu rodinného štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem a s vděčným pochopením přijímá veškeré manželovo snažení, jeho dvě děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti. Jeho sliby a plány je už předem přivádějí k zoufalství. Tentokrát se rozhodl zůstat pro změnu doma a prožít s rodinou Vánoce podle všech tradic a zvyklostí. Nic jej od této myšlenky nedokáže odradit. Ani stromeček, který svou velikostí rozhodně neodpovídá tradici, ani předlouhé elektrické svíčky, které nesvítí. Možná by Štědrý den nakonec nemusel dopadnout tak tragicky, kdyby se Clark nerozhodl pozvat na návštěvu ztřeštěného strýce Lewise, tetu Bethany a nesnesitelného bratrance Eddieho s manželkou. Už když se objeví, je jasné, že nemohou přispět k pohodě Vánoc. Navíc je tu Clark se svými nápady. (TV Nova)

Trailer

MM11

Jeremiah S. Chechik svým debutem oslnil a velká škoda pro filmové fanoušky, že svůj výkon už nedokázal zopakovat. Určitě by se slušelo říct, že Vánoční prázdniny nesklouzávají k laciným moralitám, a přesto jsou vánoční snímek jako stvořené. Vytvořit takovou směs není lehké. Právě za tohle se sluší dát tvůrcům největší pochvalu. Totálně zmrvený dabing (věčná škoda) už s filmem samotným nemá nic společného. ()

freddy

Tak tohle je další z vánočních klasických filmů, které musím o Vánocích vidět, jinak pro mne nebudou Vánoce Vánocemi. Film je přímo nacpaný k prasknutí nejrůznějšími vtípky, humornými situacemi a gagy. A mne to stálo baví, i když jsem ten film už viděl nesčetněkrát. Prostě úchvatná podívaná, která stojí za to a kterou by měl vidět každý. Já se u toho vždy neskutečně pobavím a zasměju. Bezkonkurenčně dávám pět hvězdiček, protože originálnější vánoční komedie už patrně nikdy nevznikne. Takže buďme rádi za tenhle film a za to, že díky němu můžeme každý rok dostatečně procvičit naše bránice a odreagovat se u něj. ()

MM_Ramone

Herec Chevy Chase nepatrí zrovna medzi mojich obľúbených komikov. Nevybudoval som si vzťah ani ku jeho filmovej rodinke, s ktorou trávi svoje bláznivé dovolenky. "Prázdniny v Amerike" (1983), "Prázdniny v Európe" (1985), "Vianočné prázdniny" (1989), "Dovolenka v Las Vegas" (1997). On ako hlava rodiny, jeho nesympatická manželka a dve protivné detiská nikdy nezískali moje sympatie. Keby som si však mal vybrať môj najobľúbenejší diel z tejto komediálnej série, tak by to boli asi "Vianočné prázdniny". *** ()

LaciLC

Aké by to boli Vianoce bez tradičných Vianočných prázdnin? No, ja to teraz bohužiaľ objektívne posúdiť neviem, lebo tento film som si púšťal, púšťam a rozhodne budem púšťať kedykoľvek, kdekoľvek a s kýmkoľvek. Nepopieram, že na Vianoce to má ešte väčšie čaro, ale ja by som to dovtedy jednoducho nevydržal. Pre Griswoldovcov mám neskutočnú slabosť, zvlášť pre tento film, ktorý je podľa môjho názoru, a to nepreháňam, komédiou no.1. Neuveriteľný, geniálny film, ktorý je už roky rokúce mojim osobným kultom. P.S. Vynikajúci Chevy Chase alias Clark Griswold. ()

Cappuccino

Chevy Chase a jeho rodinka Griswoldovcov patrí medzi dnes už vyslovene klasické komédie z amerického prostredia, pričom celá séria ich filmových dovoleniek má u mňa hodnotenie približne v rozmedzí 3-4. Škoda len, že už ju mám príliš opozeranú a žiaden vtip mi teraz nepríde viac než úsmevný. Jednoducho pri žiadnom sa z chuti, z plných plúc nerozosmejem. Ale to akosi nie je chybou tvorcov, skôr zubom času. ()

• Na obálke magazínu People, ktorý sa Clark snaží čítať v posteli, je producent Matty Simmons. (m.a.t.o.)
  • Drevené zábradlie, ktoré Clark odpílil motorovu pílou, sa objavilo znova na svojom pôvodnom mieste v scénach, keď utekala celá rodina nahor pred veveričkou. (megacik)
  • V scéne, kde Clark (Chevy Chase) rozstrihne povraz na vianočnom stromčeku, vidieť, že stromček je obrovský. V scéne pri pití vianočného likéru s bratrancom Eddiem (Randy Quaid) je stromček viditeľne menší. (DJ Rocco iNc)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)

Sousedský vánoční spor

Sousedský vánoční spor

11.04.2006

Spousty diváků určitě nezapomenou na památnou scénu z filmu Vánoční prázdniny, v níž snaživý tatínek Clark Griswold, v podání komika Chevyho Chase, vyzdobil rodinný dům tisíci žárovek, jen aby si… (více)