Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Plně souhlasím s tím, co už bylo řečeno - výborná komedie plná povedených gagů, ale ten dabing! První verze, kde Chevyho Chase namluvil Tomáš Juřička, je povedená, za tu druhou (se sípavým hlasem přesluhujícího Petra Olivy) bych věšel! Praktická ukázka toho, jak může špatný dabing poškodit dobrý film.(20.2.2003)

Clark Griswold je perfekcionista toužící prožít dokonalé vánoce. Pro splnění cíle si v lese vybere vánoční stromeček velikosti paneláku, vyrve ho i s kořeny ze země, namlátí na dům 25.000 žárovek, přivítá veškeré pozvané i nepozvané příbuzenstvo a prostřednictvím mé nejoblíbenější vánoční komedie odvypráví příběh, který nechci nikdy prožít, ale rád se na něj pravidelně dívám.(22.12.2008)

„Hej, Griswold, kam si myslíš, že sa ti taký blbý stromček zmestí, ha-ha-ha?“ – „Predkloň sa a uvidíš.“ – „Čo si to dovoľuješ sa so mnou takto rozprávať?“ – „Nehovoril som s tebou.“ Najväčší vianočný stromček v USA, najvýbušnejšie osvetlený dom v ulici, najotrasnejší susedia a jedna protivná veverička, ktorú treba čím skôr zabiť. VIANOČNÉ PRÁZDNINY sú (po kultových PRÁZDNINÁCH V AMERIKE a priemerných PRÁZDNINÁCH V EURÓPE a pred mizernou DOVOLENKOU V LAS VEGAS) ďalším dobrodružstvom „amerických Miazgovcov“ v skvelom podaní Beverly D´Angelo a Chevyho Chasea (deti sa v jednotlivých dieloch priebežne menili, tu hrá dcéru Juliette Lewis). Nechýbajú trademarky série (let autom, vnadná krásavica privádzajúcajúca konzervatívneho Clarka do zakázaného raja neverných rozkoší), výborné hlášky („Septik bol plný.“), skvelé podporné postavičky (okolo stromčeka sa stretáva široká griswoldovská rodina, vrátane vzdialených a senilných príbuzných, ktorí ako darčeky zabalili to, čo mali práve doma poruke, napríklad mačky, pokazené želé alebo staré kompóty po záruke + nesmie chýbať obľúbený bratranec Eddie, malý duchom, veľký srdcom) a zasnežená vianočná atmosféra. Tá stavia hrozne vtipnú snímku po bok PERINBABY, MRÁZIKA a SÁM DOMA 1 - 2 k najultimátnejším vianočným tutovkám.(14.12.2004)

Pokud mohu doporučit, tak si tenhle biják dejte buďto v původním anglickém znění nebo s českým dabingem z devadesátých let. Ten současný je extrémně připosraný a odfláknutý (v prvním českém dabingu bylo nespočet sprostých slov, v novém je sotva jedno). A tudíž i o mnoho vtipnější - když Clark dojde ke svému vedoucímu v práci, je jím nechtěně oslovován "Grisvole" namísto "Grisvolde".(25.12.2011)

• dopitak

Viděl jsem jen první díl a u toho zřejmě zůstane. Tentokrát je Chevy Chase trapný, a já nechápu, že si toho tady někdo nevšiml. Dlouho jsem si myslel, že není otravnější vánoční film, než Sám doma, ale tahle snůška přeháňek a americký blbosti to hravě překonává. Co je vtipnýho na tom, že si někdo objedná bazén, na kterej nemá, protože automaticky čeká 13. plat? Odkdy se lidi bojí veverky? Jakej smrk se dá vykopat holejma rukama? Už od začátku to celé stojí jen na Chevyho mimice a to je dost málo. Největší "pecka" je, že tenhle film má tři dabingy!(21.7.2013)

• - Spoiler: Keď sa Eddie vracia z únosu v Melody Lane, tak pri jeho výjazde z domu Clarkovho šéfa je vidieť, že na ceste nie je sneh, ale pena, pretože sa trasie od vzduchu, ktoré vytvorilo Eddieho auto. (megacik)

• - Na začiatku, keď Clark píli vonku strom, je v garáži Griswoldovcov jediné auto. Keď však pricestujú ich rodičia, Clark hovorí, že ide preparkovať ich autá a svoje nechá na mraze. Keď však večer ozdobujú dom, je v garáži stále to isté auto a pri dome nie sú zaparkované žiadne ďalšie autá. (megacik)

• - Scéna, ve které se usmaží kočka, byla málem z filmu vystřižena. Studio se obávalo reakcí některých diváků. Nakonec však podlehlo nátlaku Mattyho Simmonse, aby scéna zůstala. Po první testovací projekci se publikum shodlo, že právě tato scéna se jim líbila nejvíce. (Krissty)