Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Dokonale průměrný mainstreamový humor ve stylu stavím stromeček, stromeček padá, nachystám osvětlení, žárovičky nesvítí a za chvilku svítí a zase nesvítí. Padám ze štaflí, padám ze žebříku, padám ze střechy, no zkrátka švandy kopec. Neuráží mě to sice, protože patrně vzhledem k vánoční tématice se tahle taškařice obejde bez prdění, zvratků a dalších oblíbených rekvizit amerických buranských komedií. Ale taky mě to nijak nedokáže nadchnout a s kultovním statusem téhle vánoční komedie se jednoduše míjím. Možná k tomu mému kritičtějšímu pohledu přispívá i to, že mi vadí dokonalá ukázka americké lhostejnosti k životnímu prostředí a posedlosti konzumem. Když stromeček, tak pořádný strom, na který si přijedu bourákem do lesa, když světelná výzdoba, tak taková, aby zaměstnala menší městskou elektrárnu. Mohlo by to být dnes bráno i jako satira na konzumismus, ale to určitě nebyl záměr. Navíc motiv konfliktu se šéfem hlavního hrdiny a jeho vyústění je tak blboučké, že může být ještě režisér Chechik rád za ty 3*. Jediné, co u mě zabodovalo, byla půvabná Beverly D'Angelo v roli maminky. Neměla velký prostor, ale i tak ukázala, co to je mít charisma a půvab. Celkový dojem: 50 %.(8.1.2013)

Clark Grisworld je dobrák od srdca, no strašný smoliar a vždy mi ho bolo ľúto. V tomto filme sa snaží mať čo najlepšie Vianoce, no vyzerá to tak, že to budú najhoršie možné, aké si človek dokáže predstaviť. Tragikomické situácie, ktoré potom nastávajú, sú nesmierne vtipné, aj keď nie ste typ človeka, ktorý sa smeje na nešťastí druhých. Bohužiaľ veľa vtipov stavia len na tom, že Clark spadne, Clarka udrie doska, či rebrík a niekedy na dosť fekálnom humore, preto "len" 4*.(27.12.2008)

• nascendi

Je dobre, že som film videl koncom februára a nie koncom decembra. Chápem, že ľuďom, ktorí si nevedia Vianoce predstaviť bez tejto komédie, sa páčil. Veď Clark Griswold mal tiež veľmi konkrétnu predstavu, ako pripraviť a stráviť Vianoce. Aj som sa zo začiatku zasmial. Bohužiaľ vtipnosť veľmi rýchlo prešla do trápnosti a moje hodnotenie z mierne nadpriemerného do nekompromisne podpriemerného.(27.12.2008)

Zvláštní, že jsem o tomto zřejmě velmi známém filmu - mnozí ho zde označují za svou oblíbenou záležitost - doteď neslyšel. Bezprostředně po zhlédnutí mi ovšem došlo, že jsem zas tak o moc ochuzen nebyl. Děsivý mi přijde už ten animovaný začátek, který mě poplašil, jestli náhodou nebudu sledovat nějaký přiblblý vánoční animák. Film se pak ale rozjíždí velmi slibně - úvodní scéna mi okamžitě připomněla jednu povídku z filmu Divoké historky, a s podivem jsem vnímal, že toto asi nebude úplně standardní rodinná podívaná, protože jsem tam pořád cítil určitou zneklidňující, skoro až lynchovskou atmosféru. Ta se ale postupně ztrácí a film víc a víc sklouzává do polohy nevtipné frašky. Především v závěru, kdy zlý kapitalista procitne a přiklepně papínkovi slíbené vánoční prémie, jsem si už zoufal, a současně uvědomil, že tento film není ničím, než osmdesátkovou variací na Caprovu klasiku Život je krásný, kterou ostatně rodinka v jedné scéně sleduje v telce - oba filmy se mimořádně podobají ve způsobu, jímž vykreslují hlavní postavu, fotříka u konce s dechem, kterému se pod rukama bortí, na co sáhne, aby v závěru samozřejmě vše dobře dopadlo, a divák nahlédl novýma očima, že to, co se v předchozím ději jevilo jako zdánlivá mizérie, bylo vlastně jen součástí toho, že život je... krásný. Osobně mě na filmu nejvíc bavila výstřední dvojice sousedů, jejichž bezdětný hogo fogo životní styl je s klanem Griswoldových postaven do zábavného kontrastu, ne nepodobného podobné konstelaci ve filmu Na samotě u lesa - když tak nad tím přemýšlím, napadá mě však, že pro bezdětné manželství dvou chudáků, kteří nemůžou mít děti, by tento film až tak vtipný zase být nemusel. A škoda, že ti sousedi nedostali více prostoru - každá scéna s nimi je skvostná (nejvíc asi ta, když ti pošuci přiběhnou domů po joggingu - další podobnost se Samotou u lesa! - a týpek ke své drahé polovičce horlivě pronese: "Chci se svléknout, zhasnout, otevřít lahev vína a zlíbat tvoje tělo." - och bože, to jsem umíral smíchy). Nedá se svítit - pokud jsem si něco u tohoto filmu uvědomil, tak to, že králem vánočních komedií pro mě i nadále zůstává Sám doma 2: Ztracen v New Yorku .(5.12.2014)

Nikdo nedokáže na vánoce sezvat tak velkou rodinu jako Griswoldovi. Nikdo nemá v obýváku větší vánoční strom než Griswoldovi. Nikdo nedokáže ve zdraví přežít tak velkou vánoční nepohodu jako Griswoldovi. Ničí sousedi nejsou o vánocích v takovém nebezpečí, jako ti od Griswoldů. A já ke Griswoldovým jezdím každé vánoce, abych si užil všechny vánoční tradice a nemusel přitom vstát z gauče. Požáry, výbuchy, únosy, motorová pila a sexy prodavačka spodního prádla - to jsou ty jediné správné vánoce.(24.12.2015)

• - Starý pick-up značky Dodge, který na začátku filmu najíždí na Clarkovo (Chevy Chase) auto, byl předtím použit jako auto Deana Proffitta (Kurt Russell) v komedii Přes palubu (1987). (Krissty)

• - Rezidencia na Melody Lane, kde filmovo býval Clarkov šéf Shirley, sa nachádza na adrese 727 W Kenneth Road, Glendale, štát Kalifornia. (megacik)

• - Natáčanie v obchodnom dome, kde Clark kupuje spodnú bielizeň, prebiehalo v Bullocks Wilshire Department store v Los Angeles, ktorý fungoval až do roku 1993. V súčasnosti je táto budova súčasťou školy Southwestern Law School, a pre návštevníkov je tak neprístupná. (megacik)