Vánoční prázdniny

National Lampoon's Christmas Vacation

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Výborná, na vánoční svátky naprosto ideální komedie. Chevy Chase sice nikdy nebyl nijak excelentní komik, ale úloha ztřeštěného otce Griswolda mu byla souzena a jeho představa o způsobu trávení vánočních prázdnin je tak oslňující a nadšená, že vzhledem k lavině nezdarů s ním musí každý divák soucítit, nemluvě o tom, že se při nich často potýká se záchvaty smíchu. Můj vánoční kult se z toho asi nestane, ale kdykoli bude v televizi nouze o kvalitní pořady a já si budu chtít navodit tu správnou atmosféru, Vánoční prázdniny budou vždy jasnou volbou.(17.12.2012)

Pokud jsou Vánoční prázdniny nejlepším dílem, tak mě mrzí že jsem jej viděl hned jako první. Chevy Chase se svým blbým kukučem skrývá neuvěřitelný komediální potenciál a charisma mu nelze upřít. V 90. letech tohle musela být mnohem větší pecka, ale pro mě i dnes snese přísné vánoční měřítko. Nejvíce se mě líbí že zbytečně netlačí na pilu a dle mého soudu, ti co se už seznámili s celou rodinou v předchozích dílech se pobaví ještě více. Griswoldovic sousedi jsou vyloženě smolaři :D 70%(26.1.2016)

No, myslím, že vianočná pohoda a usporiadanosť panuje u každého určite väčšia, než u streleních Griswaldovcov. Najmä záverečná polhodinka, keď Clarkovi (Chevy Chase) začínajú praskať nervy, je božská. A keďže v žiadnych iných roliach už nevynikol, táto postava a vôbec celá rodinka bude pre mňa vždy jedna za 'najfunny' v kinematografii. 85%.(26.12.2007)

• Lum3n

85%? To jako vážně? Ještě nikdy jsem neviděl takhle špatný film hodnocený takhle vysoko. Uznávám, že v Christmas Vacation byli asi 4 povedený vtipy, který se bohužel utopily v dalších 90 trapných pokusech. Nejhorší bylo, že všechny "vtipný" situace byli neuvěřitelně předvídatelný a člověk věděl co se stane v první vteřině, kdy je tvůrci rozehráli. Jak občas kroutím nad procenty hlavou, tak tady opravdu nechápu..(25.12.2011)

Sice tohle neni nejlepsi film, kterej jsem od National Lampoon videl, ale je to skutecne zabavnej vanocni film pro celou rodinu. Pribeh se v podstate omezuje na par dnu pred svatkama a velke pripravy oslav Vanoc, ale Griswoldovi problemy proste nemaj chybu. Navic se tu objevuje mlada Juliette Lewis a hlavne humusak Randy Quaid. Kdyby se secetly vsechny fory ve filmu, tak by nich asi zas tolik nebylo, ale prislo mi, ze to je tim, ze tvurci si pred kazdym velkym forem pripravujou pudu a postupne pointujou situaci az k foru a hned po nem si zas zacnou pripravovat cesticku pro dalsi for a tak to de vlasne celou dobu filmu. Az na par dojemnejsich chvilek, kterejch nastesti neni moc. Navic tu je par odkazu na jiny filmy, treba takovej Chevy Chase s motorovkou je proste dokonalej. Proste vyborna vanocni komedie s nekolika skvelejma forama a pohodovou atmosferou.(27.12.2006)

• - Poté, co se Clark (Chavy Chase) neúspěšně snaží rozsvítit 25 tisíc žárovek na domě, požádá svého syna Rustyho (Johnny Galecki), aby mu je jednu po druhé pomohl zkontrolovat. Následující gag, kdy Rusty sleduje zápěstí, předstírá, že na něm má hodinky, a začne se vymlouvat, je typický právě pro Chaveyho Chase, který jej používá celou svou kariéru. (Krissty)

• - Natáčení probíhalo na různých místech USA. Venkovní scény hor byly nafilmovány ve městě Breckenridge v Coloradu, exteriéry Griswoldova rodinného domu byly natočeny v kalifornském studiu Warner Brothers v Burbanku, kancelář Franka Shileyho (Brian Doyle-Murray) byla filmována v Centru Johna Hancocka na 875 N. Michigan Avenue v Chicagu a dále v obchodním domě Marshall Field & Co. na 111 N. State Street v centru Chicaga a v Summit County v Coloradu. (Lynette)

• - Spoiler: Keď sa Eddie vracia z únosu v Melody Lane, tak pri jeho výjazde z domu Clarkovho šéfa je vidieť, že na ceste nie je sneh, ale pena, pretože sa trasie od vzduchu, ktoré vytvorilo Eddieho auto. (megacik)