Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

"Mně se tu líbí !! Nemusíte chodit na záchod v kabátu a váš dům je pořád na stejným místě.." ;) Ačkoliv Vánoční svátky s Griswoldovými už léta platí za vánoční klasiku s typickými znaky i gagy série National Lampoon, já bych byl byl s tím hodnocením poněkud opatrnější.. Protože rozhodně jde spíš o snímek výborně napsaný, než v širším smyslu výborný, - On ostatně za scénářem stojí John Hughes, který málo kdy zklame.. - a veskrze i odehraný, a tak zákonitě za nejslabší článek toho symbolického světelného řetězu nelze označit nikoho jiného než režiséra Chechika.. On totiž zde navíc debutující Jeremiáš není žádné eso, což později jen potvrdil, dokonce i jeho nejpovedenější kousek, totiž Benny a Joon, z toho bahna průměrnosti tahá všudyšílený Johnny Depp..(21.12.2015)

Bekonkurenčně nejlepší film s vánoční tématikou všech dob. I po několikátém shlédnutí slzím smíchy...ano, chápete správně, ani já ho nikdy na Vánoce nevynechám, stařičká kazeta je už pěkně ohraná, ale bratránek Eddie a teta Bethany stále dobře baví (a jako v předchozích filmech i tento připomíná lecos z mého života). Imho nejlepší díl nejpovedenější série v historii americké filmové komedie. Po Vánočních prázdninách přišlo dlouhé trapné období, které pozvedli až kluci z fret packu.(27.12.2003)

Chevy Chase a jeho rodinka Griswoldovcov patrí medzi dnes už vyslovene klasické komédie z amerického prostredia, pričom celá séria ich filmových dovoleniek má u mňa hodnotenie približne v rozmedzí 3-4. Škoda len, že už ju mám príliš opozeranú a žiaden vtip mi teraz nepríde viac než úsmevný. Jednoducho pri žiadnom sa z chuti, z plných plúc nerozosmejem. Ale to akosi nie je chybou tvorcov, skôr zubom času.(1.12.2016)

Clark Grisworld je dobrák od srdca, no strašný smoliar a vždy mi ho bolo ľúto. V tomto filme sa snaží mať čo najlepšie Vianoce, no vyzerá to tak, že to budú najhoršie možné, aké si človek dokáže predstaviť. Tragikomické situácie, ktoré potom nastávajú, sú nesmierne vtipné, aj keď nie ste typ človeka, ktorý sa smeje na nešťastí druhých. Bohužiaľ veľa vtipov stavia len na tom, že Clark spadne, Clarka udrie doska, či rebrík a niekedy na dosť fekálnom humore, preto "len" 4*.(27.12.2008)

• Hejtmy

Vzhledem k tomu, že tohle je jeden z nejlépe hodnocených vánočních filmů na ČSFD, jsem čekal daleko víc. Vánoční prázdniny jsou jen typickou hloupou americkou komedií, navíc se špatnými herci a ultimátně otřesným českým dabingem. Dvakrát jsem se pousmál, takže za to jedna hvězdička. A to jsem se díval o Vánocích, někdy v červnu bych to asi nevydýchal vůbec. 25%(23.12.2010)

• - Na dome 25 000 žiaroviek s daným zapojením nemohlo nikdy fungovať. Ak jedna žiarovka mala čo i len pár wattov, tak dohromady by spotreba bola v desiatkach kW (možno aj 100 kW). Všetko bolo zapojené na jednu predlžovačku, resp. na jeden vypínač, pričom tieto komponenty sú stavané max. na 2kW. Taktiež hlavný istič v štandardných amerických rodinných domoch býva dimenzovaný na max. 25kW. (megacik)

• - Natáčení probíhalo na různých místech USA. Venkovní scény hor byly nafilmovány ve městě Breckenridge v Coloradu, exteriéry Griswoldova rodinného domu byly natočeny v kalifornském studiu Warner Brothers v Burbanku, kancelář Franka Shileyho (Brian Doyle-Murray) byla filmována v Centru Johna Hancocka na 875 N. Michigan Avenue v Chicagu a dále v obchodním domě Marshall Field & Co. na 111 N. State Street v centru Chicaga a v Summit County v Coloradu. (Lynette)

• - Pivo, ktoré bratranec Eddie popíja počas vypúšťania septiku, je Meister Brau. (m.a.t.o.)