Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Pokud mohu doporučit, tak si tenhle biják dejte buďto v původním anglickém znění nebo s českým dabingem z devadesátých let. Ten současný je extrémně připosraný a odfláknutý (v prvním českém dabingu bylo nespočet sprostých slov, v novém je sotva jedno). A tudíž i o mnoho vtipnější - když Clark dojde ke svému vedoucímu v práci, je jím nechtěně oslovován "Grisvole" namísto "Grisvolde".(25.12.2011)

„Hej, Griswold, kam si myslíš, že sa ti taký blbý stromček zmestí, ha-ha-ha?“ – „Predkloň sa a uvidíš.“ – „Čo si to dovoľuješ sa so mnou takto rozprávať?“ – „Nehovoril som s tebou.“ Najväčší vianočný stromček v USA, najvýbušnejšie osvetlený dom v ulici, najotrasnejší susedia a jedna protivná veverička, ktorú treba čím skôr zabiť. VIANOČNÉ PRÁZDNINY sú (po kultových PRÁZDNINÁCH V AMERIKE a priemerných PRÁZDNINÁCH V EURÓPE a pred mizernou DOVOLENKOU V LAS VEGAS) ďalším dobrodružstvom „amerických Miazgovcov“ v skvelom podaní Beverly D´Angelo a Chevyho Chasea (deti sa v jednotlivých dieloch priebežne menili, tu hrá dcéru Juliette Lewis). Nechýbajú trademarky série (let autom, vnadná krásavica privádzajúcajúca konzervatívneho Clarka do zakázaného raja neverných rozkoší), výborné hlášky („Septik bol plný.“), skvelé podporné postavičky (okolo stromčeka sa stretáva široká griswoldovská rodina, vrátane vzdialených a senilných príbuzných, ktorí ako darčeky zabalili to, čo mali práve doma poruke, napríklad mačky, pokazené želé alebo staré kompóty po záruke + nesmie chýbať obľúbený bratranec Eddie, malý duchom, veľký srdcom) a zasnežená vianočná atmosféra. Tá stavia hrozne vtipnú snímku po bok PERINBABY, MRÁZIKA a SÁM DOMA 1 - 2 k najultimátnejším vianočným tutovkám.(14.12.2004)

• nascendi

Je dobre, že som film videl koncom februára a nie koncom decembra. Chápem, že ľuďom, ktorí si nevedia Vianoce predstaviť bez tejto komédie, sa páčil. Veď Clark Griswold mal tiež veľmi konkrétnu predstavu, ako pripraviť a stráviť Vianoce. Aj som sa zo začiatku zasmial. Bohužiaľ vtipnosť veľmi rýchlo prešla do trápnosti a moje hodnotenie z mierne nadpriemerného do nekompromisne podpriemerného.(27.12.2008)

Plně souhlasím s tím, co už bylo řečeno - výborná komedie plná povedených gagů, ale ten dabing! První verze, kde Chevyho Chase namluvil Tomáš Juřička, je povedená, za tu druhou (se sípavým hlasem přesluhujícího Petra Olivy) bych věšel! Praktická ukázka toho, jak může špatný dabing poškodit dobrý film.(20.2.2003)

Chevy Chase a jeho rodinka Griswoldovcov patrí medzi dnes už vyslovene klasické komédie z amerického prostredia, pričom celá séria ich filmových dovoleniek má u mňa hodnotenie približne v rozmedzí 3-4. Škoda len, že už ju mám príliš opozeranú a žiaden vtip mi teraz nepríde viac než úsmevný. Jednoducho pri žiadnom sa z chuti, z plných plúc nerozosmejem. Ale to akosi nie je chybou tvorcov, skôr zubom času.(1.12.2016)

• - Rezidencia na Melody Lane, kde filmovo býval Clarkov šéf Shirley, sa nachádza na adrese 727 W Kenneth Road, Glendale, štát Kalifornia. (megacik)

• - Dům sousedů rodiny Griswaldových je ten samý, ve kterém žije rodina Rogera Murtaugha (Danny Glover) ve všech dílech série Smrtonosná zbraň. Budova stojí ve studiích Warner Bros. (Krissty)

• - Na začiatku, keď Clark píli vonku strom, je v garáži Griswoldovcov jediné auto. Keď však pricestujú ich rodičia, Clark hovorí, že ide preparkovať ich autá a svoje nechá na mraze. Keď však večer ozdobujú dom, je v garáži stále to isté auto a pri dome nie sú zaparkované žiadne ďalšie autá. (megacik)