Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Zvláštní, že jsem o tomto zřejmě velmi známém filmu - mnozí ho zde označují za svou oblíbenou záležitost - doteď neslyšel. Bezprostředně po zhlédnutí mi ovšem došlo, že jsem zas tak o moc ochuzen nebyl. Děsivý mi přijde už ten animovaný začátek, který mě poplašil, jestli náhodou nebudu sledovat nějaký přiblblý vánoční animák. Film se pak ale rozjíždí velmi slibně - úvodní scéna mi okamžitě připomněla jednu povídku z filmu Divoké historky, a s podivem jsem vnímal, že toto asi nebude úplně standardní rodinná podívaná, protože jsem tam pořád cítil určitou zneklidňující, skoro až lynchovskou atmosféru. Ta se ale postupně ztrácí a film víc a víc sklouzává do polohy nevtipné frašky. Především v závěru, kdy zlý kapitalista procitne a přiklepně papínkovi slíbené vánoční prémie, jsem si už zoufal, a současně uvědomil, že tento film není ničím, než osmdesátkovou variací na Caprovu klasiku Život je krásný, kterou ostatně rodinka v jedné scéně sleduje v telce - oba filmy se mimořádně podobají ve způsobu, jímž vykreslují hlavní postavu, fotříka u konce s dechem, kterému se pod rukama bortí, na co sáhne, aby v závěru samozřejmě vše dobře dopadlo, a divák nahlédl novýma očima, že to, co se v předchozím ději jevilo jako zdánlivá mizérie, bylo vlastně jen součástí toho, že život je... krásný. Osobně mě na filmu nejvíc bavila výstřední dvojice sousedů, jejichž bezdětný hogo fogo životní styl je s klanem Griswoldových postaven do zábavného kontrastu, ne nepodobného podobné konstelaci ve filmu Na samotě u lesa - když tak nad tím přemýšlím, napadá mě však, že pro bezdětné manželství dvou chudáků, kteří nemůžou mít děti, by tento film až tak vtipný zase být nemusel. A škoda, že ti sousedi nedostali více prostoru - každá scéna s nimi je skvostná (nejvíc asi ta, když ti pošuci přiběhnou domů po joggingu - další podobnost se Samotou u lesa! - a týpek ke své drahé polovičce horlivě pronese: "Chci se svléknout, zhasnout, otevřít lahev vína a zlíbat tvoje tělo." - och bože, to jsem umíral smíchy). Nedá se svítit - pokud jsem si něco u tohoto filmu uvědomil, tak to, že králem vánočních komedií pro mě i nadále zůstává Sám doma 2: Ztracen v New Yorku .(5.12.2014)

::::::::::::::::: Každý rok se těšíme s rodinou na tuto komedii, až bude o Vánocích. Díváme se na ni každý rok a pořád neztrácí svůj lesk. Nezapomenutelné scénky, hlášky a vtipné dialogy, to tvoří z téhle, na první pohled nenápadné komedie nezapomenutelný skvost. Scénář je opravdu vybroušený do posledního detailu. Jestli máte chuť na nějakou tu Vánoční komedii, tohle je naprostá správná volba. ::::::::::::::::::::(9.12.2007)

Chevy Chase to je taky moj mily predchodca Jima Carreyho. Jeho mimika, vtip a trapnost v jednom su totalnou lahodkou. Vianocne prazdniny jednoznacne patria kazdorocne pod vianocny stromcek. Dnes som si dal po rokoch repete a bavil som sa genialne. Vyborne gagy, minimalna zapletka, vela trapasov. Vianoce bez tohto filmu su u mna polovicne.(24.12.2007)

Vánoční Griswoldy mám rád. Clark jako otec rodiny se snaží, aby letos byly Vánoce perfektní a normální. U Griswoldů ale slovíčko normální neznají a tak s nimi můžeme zažít spoustu dobrodružství. Za sousedy bych je chtít nechtěl, ani Griswoldi to se sousedy moc nevyhráli. :-) Leonard z Teorie si je podobný, i když tady je ještě malej prcek.(17.12.2012)

"Spadne po hlavě do studny a šilhá.Kopne ji mezek a kouká normálně!" V první polovině skvostná zábava s tunou parádních gagů a scének,kdy jsem se mnohdy vážně nahlas řehtal.Bohužel ve druhé části se snímek přehoupne od crazy komedie skoro k rodinnému dramatu a to už zdaleka tak nebaví,občas i vyloženě nudí.Naštěstí má snímek mimořádně příhodnou stopáž,takže jakmile mu začne docházet dech... tak prostě skončí.A na čtyři hvězdičky to nakonec v pohodě vytáhne bezvadná dvojice sousedů.Té nepříliš vtipné druhé půlky je škoda,ale i tak jsou Vánoční prázdniny příjemná komedie bez trapných scének,která spolehlivě navodí vánoční atmosféru.Co víc bych si měl od vánoční komedie přát? 75 %(24.12.2010)

• - Po príchode Bethany jej Ellen postupne vyzliekla celý kabát. Avšak v momente, keď Clark nasadí parochňu strýkovi Lewisovi, má Bethany znova ešte časť ruky v kabáte a Ellen jej ho znova vyzlieka. (megacik)

• - Film je posledním, kde se objevila Mae Questel, která svou filmovou kariéru začala v roce 1930 jako hlas kreslené postavičky Betty Boop. (Tom Riddle)

• - V prvom zábere, keď Eddie vypúšťa septik, stojí auto na druhej strane cesty, prednou časťou k vyhodeným sobom. V druhom zábere, keď Eddie zdraví suseda, je už iné auto otočené opačne k vyhodeným sobom. (megacik)