Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (849)

Dadel 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře natočené, téměř dokumentární drama o největším masakru několika posledních desetiletí.Člověk se diví, jak se mohlo něco takového stát v civilizovaném světě konce 20. století za lhostejného přihlížení zbytku světa. Film je velice působivý a nechává za sebou i Schindlerův seznam, ke kterému je (neprávem, jde o úplně něco jiného) často přirovnáván. Štvavá "hlášení rwandského rozhlasu" by za jiných okolností byla docela legrační, kdybyste si neuvědomovali, že nejspíše skutečně takto vypadala. Herecké obsazení vesměs neznámé, což je jen dobře, protože se tím umocňuje pocit autenticity. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

a další precizní snímek z Afriky. Nepůsobící tak perfekcionisticky a akčně či epicky jako Blood Diamond mistra Zwicka, ale v komornější podobě nám podávající svědectví o další události, která otřásla celým světem, ale hlavně otřásla Rwandou. Válka, který vypukla jen kvůli zmanipulování jedním člověkem (jak už to bývá, žel lidé jsou strašně ovlivnitelní) skre rádio a jeho neustálé demagogické řeči o zlobě a nenávisti. Válka, která vypukla mezi lidmi, kteří se nelišili vůbec ničím, a jediný rozdíl byl v tom jak velcí byli, a nebo jak jich rozdělili lidé, kteří s nimi neměli nic společného. A pak, když se jim to vymklo s rukou, odkráčeli. Ale díky této hrůzné válce se naštěstí ukázal člověk, který se nebál riskovat cokoliv proto, aby aspon několik lidí ochránil před zfanatizovanými davy a ve "svém" hotelu jim poskytl azyl. Musím říct, že mně ale potěšilo, že většina Evropanů se cítila špatně a docela soucitila, pevně doufám, že to tak bylo skutečně, a že i takový bos, jako majitel té sítě pomáhal v udržení těch lidí naživu. Skvělý výkon všech zůčastněných herců, sympatický Nolte (kdo by to řekl), úžasný Cheadle s zajimavým přízvukem a Okonedo v roli jeho manželky. Nepříjemná pravda, která ukázala pravé charaktery a projevila pravé emoce. Doufám, že ten jeden chlapík skončil na doživotí ve vězení. A doufám, že se jednou lidstvo ze všeho tohoto svinstva poučí. ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Ještě nikdy se mi při žádném filmu tolik netajil dech hrůzou, když jsem si uvědomila jak velkou pravdu tu postavy říkají : "Má cenu to točit ? Lidi se na to kouknou, řeknou "To je hrůza" a budou dál večeřet" nebo "Jste póvl, nejste nic. Jste jenom bezcenní Afričani a nikdo vám nepomůže". Snad poprvé jsem se skutečně styděla za tolik vychvalovanou civilizovanou západní společnost, která dokáže bezcitně zavřít oči. Ještě dlouho budu o tomhle filmu přemýšlet a doufám, že si ho lidé budou pamatovat jako vykřičník nad svojí lhostejností. Obzvlášť některé scény (například evakuace cizinců, většinou bělochů - bílí do autobusu, černí do hotelu) jsou natolik výmluvné, že ani nepotřebují komentář či vysvětlení. Přesto je replika Joaquina Phoenixe ("Bože, já se tak stydím") dokonalou tečkou za touto scénou. O herectví Dona Cheadlea snad ani není potřeba něco říkat, on nic NEHRAJE, on prostě JE Paul Rusesabagina. Film má navíc překrásnou kameru (dokonalá je scéna u jezera, kdy se z poza mlhy ukazuje, že celá cesta je doslova zatarasená mrtvolami Tutsiů), nemluvě o hudbě a perfektně zvládnuté režii. Scénář se vyhnul jakémukoli vydírání diváka - o to víc pak film nemůže nechat nikoho chladným. Já osobně jsem po odchodu z kina nebyla dobré půlhodiny schopna slova... ()

castor 

všechny recenze uživatele

Plné hodnocení dávám ojediněle, tentokráte hraje svoji roli i to, že snímek je natočen podle skutečných událostí. Skrývá se v něm několik silných momentů a každého musí zaujmout sakrapravdivá situace, kdy Joaquin Phoenix tvrdí, že každý ve světě sice bude "litovat místní obyvatele, ale pak se vrátí ke své večeři". Musím především ocenit, že se režisér naštěstí nepouští do krvavého běsnění - že především svůj příběh vyčerpává na osudu jedné rodiny a namísto nějakého jednoduchého (citově vydíravého) vraždění předkládá humánní a přirozené snahy o záchranu lidí před masovou genocidou. Musím i vedle scénáře, hudby, režie a zvuku pokleknout před hereckými výkony. Don Cheadle zvládá svoji roli bravurně, nesleze z plána, do poslední dechu s chladnou hlavou věří v lepší chvíle. Politika jej nezajímá, rasové spory jdou mimo něj. Všichni kolem jej famózně doplňují. Nenápadně a úsporně natočené drama bez patosu, které ukazuje západní svět v tom pravém světle a zbídačené africké obyvatele v ještě pravdivějším!! ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Čtvrtou hvězdičku přidávám jen kvůli sympatickému Donu Cheadlovi a menší roličce Jeana Rena. Opět pro mě jeden z vysoce nadhodnocených filmů. Stejně jako jsem před zhlédnutím lehce očekávala, že bych opět po čase mohla nějakému "výstavnímu" kousku ze zdejší Topky udělit plný počet, jsem zároveň již krátce po začátku filmu vytušila, že tomu tak asi zase nebude. Hotel Rwanda mi přišlo spíše jako průměrné dílo, jehož jistá část byla vyplněna patetičností, nepříliš záživnými a v podstatě pro hlavní děj nic neříkajícími scénami z prostředí hotelu. Také se spoustou sladkobolných scén, při nichž jsem nejspíš měla pocítit šok, vztek či obavy o hlavní postavy, avšak během celého sledování se ani jedno z toho nedostavilo. A ta zbylá část snímku, která měla být tou hlavní a měla se věnovat onomu krutému masakru nevinných lidí, mi přišla svým námětem zcela nevyužitá. Spousty vojáků, spousta úplatků za záchrany nevinných, pár drsných záběrů na probíhající zvěrstva či melodramatické scény mezi manželi (zvláště ta na střeše). Od tak vysokého hodnocení jsem čekala podstatně více. Chyběl mi ten čirý, krystalický naturalismus, větší síla v samostatných scénách a celém ději, vtažení do něj, mrazení v zádech či slzy a prožívaná bezmoc z těch hrůz. Jakoby tvůrci obcházeli dokola a měli obavy, nebo se jim nechtělo "vypravit" do samotného centra "zla." Zase na druhou stranu, v tomto příběhu jim nešlo o znázornění brutality a detailů, ale především o poselství jednoho muže, který zde nebude chránit jen svou rodinu, ale i tisícovku obětí, které se do jeho hotelu uchýlí. Ale i tak jsem na tyto skutečné události, na množství jejich obětí a na těch 87% zde, čekala nemilosrdnější a krutější zpracování. Uživatel heyda to vystihl velmi podobně mému dojmu. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (24)

  • Natáčení probíhalo ve rwandském Kigali a jihoafrickém Johannesburgu. (Terva)
  • Demokratickú republiku Kongo vo filme nazývajú Kongo. V čase odohrávania sa filmu (1994) sa táto krajina ale nazývala Zaire či Zair. (Duky69)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Byl by hřích opomenout při příležitosti končícího prvního desetiletí nového milénia souhrn nejlepších filmů daného období. Zde vám přinášíme žebříček třiceti nejlepších celovečerních filmů dle… (více)

Reklama

Reklama