Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA / Itálie / Jihoafrická republika, 2004, 121 min

Snímky jako Hotel Rwanda (a podobně třeba Schindlerův seznam, i když to srovnávání není nejšťastnější) nejdou hodnotit pouze jako filmy a vlastně se těžce hodnotí vůbec. Člověk se zkrátka nemůže oprostit od toho, že jde o události, které se opravdu staly, a hodnotit jen jednotlivé složky filmu nebo film sám o sobě. Ale kdybych se o to měl pokusit, vyšel by i tak Hotel Rwanda jako nadprůměrný snímek, který nezneužívá tématu k citovému vydírání a snaží se udržet odstup a líčit postavy i události co možná nejpřirozeněji. A za to si tvůrci zaslouží uznání...(22.6.2005)

Jedno je třeba udělat hned na začátku, smeknout před tvůrci za to, že se dokázali chopit pro Ameriku ničím nezajímavého tématu a natočit o tom film. Tvrdou pěst rwandské genocidy si však režisér Terry George nechal pouze jako kulisu pro příběh jednoho člověka, který dokázal téměř nemožné. Kdybych měl Paula Rusesabagina k někomu přirovnat, tak by to byl jednoznačně Oskar Schindler. Pomocí diplomatických rozhovorů a všemocné síly peněz se jim podařilo jedno a to samé. Rusesabagin je zde vylíčen jako muž, který se hrdinou ani stát nechce, cena lidského života je však pro něj nevyčíslitelná a jeho konání tedy musí každý divák záhy pochopit. Navíc je jeho charakter a lidskost dokonale vykreslena díky famóznímu hereckému partu Dona Cheadlea. Ano, nebýt slepého Raye, Jamieho Foxxe, měl by Cheadle oscarové ocenění jisté. A když jsem u herců byl by hřích nezmínit vynikajícího Nicka Nolteho a Joaquina Phoenixe, kteří se svých malých, ale důležitých rolí zhostili velmi dobře, zvláště Phoenixův plnovous je značně matoucí. Jenomže přesně tak jako má Hotel Rwanda mnoho kladů, má i mnoho záporů, z nichž největší je nevyrovnanost vyprávění. Režisér se snaží kombinovat „akční“ scény, ve kterých milice vraždí bezbranné se scénami dojetí a těžkého rozhodování, velmi decentně, což má za následek jejich diametrální odlišnost a občas jsem si připadal, jako bych současně sledoval dva filmy, které navíc silně odbíhají od původního tématu vyprávění. Ale ani o „akci“ ani o dojmutí nejde. Jde o to, jakou cenu má jeden lidský život a kolik síly je pro něj člověk ochotný obětovat. A tomhle Hotel Rwanda vypráví skvěle. Po čtyřech letech, kdy „došel“ Černý jestřáb sestřelen od Ridleyho Scotta přichází z Afriky další velmi syrová a tvrdá „pohlednice“.(9.7.2005)

Škoda, že tvorcovia nemali gule viac tlačiť na pílu. Viem si predstaviť, ako by ten film fungoval a ako by dvíhal z kresla, keby ho natočil napr. Fernando Meirelles. Ten by nás vrhol do skutočného pekla mnohomiliónovej genocídy. V tomto podaní je to len akože angažovaná, ale v podstate pohodová hollywoodska limonáda, vedľa ktorej je aj Krvavý diamant drásavé svedectvo o skutočnej krutosti Afriky. Umiestnenie v prvej stovke najlepších filmov tu na čsfd? C´mon!!!(25.6.2008)

Hotel Rwanda spolu s "Někdy v dubnu" patří k tomu lepšímu co se natočilo o masakru ve Rwandě, který podle mě zbytečně autoři znásilňují do posledního příběhu, který nebyl zfilmován. Oba tyto filmu podle mě řekli dost o masakru. Zajímalo by mě nakolik je tato "rekonstrukce" věrohodná, protože by to nebylo poprvé ani naposledy co si autoři lehce změnili pár drobností, které někdy změní celou myšlenku filmu. Jinak jde o kvalitní film o genocidě, o které se většina obyvatelstva země dověděla až díky tomuto filmu...(3.2.2007)

Celosvětově divácky úspěšný film. Angažovaný, ale nikoliv příjemný snímek o kmenové vražedné genocidě v devadesátých letech ve Rwandě na příběhu jednoho černošského hotelového manažera a jeho rodiny. Tématem, zpracováním i filmovou kvalitou dost připomíná podobné "krvavé" filmy z afrického kontinentu poslední doby, např. Poslední skotský král (2006) - brutální diktatura a genocida v Ugandě, nebo Krvavý diamant (2006) z občanské války v Siera Leone. Trailer: http://www.csfd.cz/film/182289-hotel-rwanda/videa/(31.5.2009)

• - Postava kanadského peacemakera je inspirována polským majorem Stefanem Stecem. Ten se zůčastnil premiéry filmu v Haagu, po které utrpěl postraumatický stres, jemuž i přes snahu lékařů 29. září 2005 podlehl. (PavelSm)

• - Kniha Obyčejný muž, popisující Paulovy hrůzné zážitky z genocidy i jeho obyčejný život před ní, vyšla až celé dva roky po uvedení snímku Hotel Rwanda. (Candice)

• - Při genocidě ve Rwandě, která vypukla z 6. na 7. dubna 1994 a skončila 18. července 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů. [Zdroj: irozhlas.cz] (Bioscop)