• Lima

Renč dokazuje, že je schopný řemeslník a ten správný člověk za kamerou (svižná režie, fajn kamera a soundtrack), ale ve spojitosti s Vieweghovým scenářem mě napadá slovo ´karikatura´. Předně karikatura humoru jako takového. Tváří se to jako vtipný a trefný piedestal ženy a jakési popraviště muže (kde muži jsou redukováni na jakousi "domácí potřebu", na jedince, kterým při přežírání nechutně odpadávají drobky z pusy, dobrácké mouly, povrchní omezence s úzkým obzorem, karikaturu mužství, či děvkaře, "které je třeba vykastrovat"), ale v konečném výsledku to rafinovaně poníží oba. Z pojetí mezilidských vztahů je člověku až smutno. Glorifikuje se tu slepice, která "....se vztekala, když o ní nikdo nestál a přitom když o ní někdo stál, tak hned koukala, kde by roztáhla jinde." (citát mé přítelkyně). Zlatej Pažout. Nepopírám, že některým ženám tahle sonda do povrchního "Cosmopolitan Universa" nesmírně sedne, pro mě to byla ale hodina a půl utrpení. PS: Něrgešová je STRAŠNÁ herečka!!!(9.8.2006)

• Šakal

Být feministka, tak se cítím (oprávněně) podvedena, zneužita..., že se mnou bylo Renčem a zejména Vieweghem takhle vyjebáno a to ještě nikterak "uspokojivě". Zatímco mi chlapi máme (díky T. Bařinovi) celkem slušné bilancování života a partner. vztahů s patřič. nadhledem, sarkasmem, ironií....ženy z toho vychází...jak to slušně napsat a nebýt vulgární. Hloupoučké mstící se husičky, co se pomstí tak max sobě, je ještě přívětivý příměr. O nás chlapech, vyobrazených jako bezmozkovém spotřebním zboží, (které je nutné nejdéle po záruce odhodit), se nemá cenu snad ani zmiňovat. Jak říkám, duo Renč-Viewegh má celkem štěstí, že nejsem rázná feministka, co nejde pro facku a sprosté slovo daleko, ale mírumilovný člověk. Jinak bych musel použít výrazu, jak je kurva (pardon proboha) možný, natočit takovou bezduchou píčovinu (pardon slátaninu) postrádající jakýkoliv vtip, nadhled, realitu...a člověk si neustále říká, že to přeci tvůrci nemůžou myslet vážně a to včetně kreativce" chlupa z Měcholup" M. Vašuta.Troufám si jednoznačně tvrdit, že inteligentnější scénář bych splodil během víkendového nonstop dýchánku i přes značnou kocovinu s pořádnou vopicí pohupující se na zádech. Nevím, zřejmě jsem asi opravdu již starej, ale u "vtipných hádanek" typu, "jsem tlustej a válím se celej den po pláži" se JÁ nebavím. Aby nedošlo k omylu. Já mám z dřívější doby M. Viewegha (troufám si tvrdit) docela načteného a např. jeho román Báječná léta pod psa nebo soubor povídek Nápady laskavého čtenáře považuji za inteligentní a vtipné. Tím tento scénář (při vší úctě) rozhodně není! Já mám smysl a pochopení pro výrazy jako jsou IRONIE, NADSÁZKA, NADHLED..... pouze se to musí umět a je potřeba to dělat s citem a inteligentně. Hranice mezi tímto a naprostým kýčem je však relativně tenká a zde byla několikanásobně překročena. Tohle je scénáristcké Waterloo a nezachrání ho ani poměrně slušnej výběr hudby, kozy a pevná prdelka Z. Kanócz. Popravdě se hodně divím tomu zdejšímu poměrně vysokému hodnocení, v kontextu faktu, že mladší bratříček http://www.csfd.cz/film/269226-roman-pro-muze/ byl poslán téměř do odpadu. Tohle postrádá jakýkoliv reálný podklad, o nějaké hlubší myšlence či zamyšlení se nad smyslem (posláním) snímku nemá cenu zkoušet třeba pouze (za)uvažovat. Snad pouze kromě faktu.... pokud budete používat tampony Triamax, nic vás nezastaví. Vypadá to, že oba dotyční pánové (společně s disributory) je používají, jak jinak si vysvětlit skutečnost, že je nic nezastavilo při tažení snímku do kin, bez proškrtání (pardon) přepsání scénáře. Při vší "snaze" tohle jsem nedokázal dokoukat. Zase takový masochista nejsem a mám důležitější věci na práci. Např. už mám zbytečně dlouhou pauzu v čumění do zdi, popř. trhání mouchám křidýlek...Jo a Něrgešová je ta (to) poslední, co by mi na snímku vadilo. Ta si ostatně sjíždí svůj vlastní snímek.... p.s. pravdou zůstává, že kolega (kterého považuju za inteligentního člověka s širokým záběrem a rozhledem) mi odpověděl, že se u snímku bavil "od začátku do konce" a nezůstalo pouze u něho, takže třeba.... je chyba ve mně.(13.9.2011)

tradičně nesnesitelný product placement, doplněn ještě o teatrální přehrávání povětšinou prázdných frází a dialogů... film jako celek ale působí koukatelným dojmem, pár hlášek a scén se povedlo. stašová tradičně dokonalá, ale občas nemá co hrát. zbytek šedý průměr, leckdy horší. 60%(28.1.2013)

No ze by to bylo nejak uzasne abych si kuli tomu precet knizku tak to ne, ale dobre jsem se u toho bavil. Hlavni trojice to zahrala velmi dobre, ale nejlepsi mi prisla Simona Stasova. Skoda, ze nedostal vic prostoru Miroslav Donutil, protoze dat tak dobremu komikovi jen par minut ve filmu behem nichz jenom stoji na balkone mi pride malo. Podle me to je jedna z nejlepsich komedii co u nas posledni dobou vznikly hlavne diky mnozstvi vtipku, u kterejch sem se fakt dost nasmal. Skoda, ze ma film nekolik hluchych mist - uvod kdy vypravi s kym chodila atd. je fakt dost dobrej a plnej vtipu, ale potom uz je to spis romanticke, ale porad hodne zabavne. A nektery vtipy jsou fakt nezapomenutelne. Me se to libilo hodne, takze 4*.(25.4.2005)

• Oskar

Už dlouho jsem nezažil takový rozpor mezi mým očekáváním a výsledkem. Podle ukázek, recenzí a fotek jsem čekal vkusnou romantickou komedii á la Deník Bridget Jonesové, tipoval jsem, že mě bude bavit Simona Stašová a že budu těžko snášet Marka Vašuta. Všechno je jinak. Stašová je brilantní herečka, ale tentokrát mě vůbec poprvé zklamala. Zřejmě až moc ochotně plnila přání režiséra, takže se svíjí v přehrávací křeči, stejně jako hejno vytlemených jezinek z kadeřnictví nebo stále trapnější slečna Něrgešová. Vinou podivného líčení a snímání filmu (asi přes nějaký barevný filtr) navíc vypadá, jako by ji vytáhli po deseti letech z kýblu s octem. I Vašut mě překvapil, tentokrát příznivě. Bylo by snadné udělat z Olivera narcistního egomaséra, který efektně usrkává víno mezi jednotlivými "životními moudry", blahosklonně směřovanými k Lauře. Ale Vašut ho kupodivu nezahrál jako Vieweghovo alter-ego a s výjimkou ěkolika scén, kde fakt neměl co zahrát, působí nakonec nejuvěřitelněji z celého filmu, který je jinak nevkusný jako reklama na dámské vložky. Neumím si představit, že by se Román pro ženy časem zařadil do zlatého fondu, z jakého se cituje a vysílá se každoročně v televizi. Renč ten film natočil spíš jako sezónní zboží, které přežije s bídou dvě reprízy. 40%(30.11.2006)

• - Ve scéně, kdy Jeff (Peter Smith) mluví s Laurou (Zuzana Kanóczová) o své ohleduplnosti, sáhne si na čelo a dá si ruku pod bradu. V další záběru má však opět ruku na čele a v posledním znovu pod bradou. (Kroup4)

• - Filmovalo se v Tatranské Lomnici a Praze. Laura s Rickem jsou ubytováni v Garni hotelu ve Starém Smokovci. Dovolená na Kanárech se pak ve skutečnosti odehrává na ostrově Gran Canaria v letovisku Playa Taurito.  (M.B)

• - Režiséři Filip Renč a Jan Svěrák se za symbylický honorář navzájem obsazují do svých filmů. Svěráka tu proto můžete vidět v úloze číšníka. (imro)