Přepadení 13. okrsku

• USA Assault on Precinct 13 (více)
Trailer

Před časem byl policista Jake Roenick schopný, ambiciózní a s vyhlídkami na slušnou kariéru, dnes je z něj ochlasta bez vyhlídky na povýšení. Před osmi měsíci zpackal důležitou akci, při níž zahynuli dva kolegové, a byl přeložen na nejodlehlejší místo Detroitu, zchátralou policejní stanici ve 13. okrsku, která má být v lednu definitivně zrušena. Dnes je Silvestr, na stanici už jsou pouze Jake, starý policejní veterán Jasper O'Shea, který s úderem půlnoci odchází do důchodu, a mladá sekretářka Iris Ferryová. Jejich posledním úkolem je o půlnoci zhasnout, zamknout a jít domů. Internet i telefony již byly odpojeny a tísňová volání jsou automaticky přesměrována jinam. Trochu smutná silvestrovská oslava však nabere nečekaný směr, když před stanicí zastaví policejní autobus se dvěma strážci a čtveřicí vězňů. Kvůli vánici nemohou pokračovat v cestě a podle nadřízených mají zůstat na 13. okrsku. Potíž je v tom, že mezi vězni je nejen paranoidní narkoman Beck, dealer Smiley a prostitutka Anna, ale také zatčený mafiánský boss Marion Bishop, který právě zabil zkorumpovaného tajného agenta. Zanedlouho je stanice obklíčena perfektně vyzbrojeným komandem, o němž je Jake přesvědčen, že chce Bishopa osvobodit. Jenže pak se ukáže, že služebnu obklíčila banda zkorumpovaných policistů, kteří byli několik let na Bishopově výplatní pásce a teď ho chtějí zabít, protože jeho svědectví před soudem by je zničilo. Jake a Bishop, aby přežili, musí bojovat společně a jeden druhému krýt záda. (TV Nova)

Trailer

movie

Srovnání s originálem je předem prohraný souboj. Remake PŘEPADENÍ 13. OKRSKU sice neni špatný, ale o čem se tu vůbec bavíme? Stejný příběh, který svoji atmosférou původnímu dílu nesahá ani po horní lem policejních kanad. Jako akční jednohubka dobré, jako remake špatné. Carpenterovi filmy nikdy nestály na kvodvíjak originální story, ale za to v sobě nosily silnou atmosféru, která z některých jeho filmů udělala klenoty. A tu atmosféru dokáže jen málokdo napodobit ... ()

Deimos

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 8/10 Efekty 4/10/// +obsazení, Fishbourne (budete mu fandit), filtr na kameře, dynamická hudba, -samotná kamera, demence postav a jejich jednání/// Moc jsem nečekal, moc jsem nedostal. Ale nevadí, už kvůli hercům se na to mrkněte. Film působí mrazivě (hlavně díky kameře), bohužel samotný pohyb kamery je špatný. A to že se film odehrává po celou dobu v noci taky není fain (pak i ty efekty nejsou moc vidět). Vyzdvihnout se dá hodně dobrá hudba, která servíruje správnou atmosféru. Příběh beru, děj je mírně nadprůměrný. Co zamrzí je demence postav a jejich jednání, případně jejich dialogy. Je to škoda, protože z osmi rozdílných postav (4 cajti, 4 vezni) a jejich vzájemné spolupráce se dalo vytěžit mnohem více. Asi skusím původní verzi. The end/// Celkem 62%/// ()

genetique

Podľa mňa to nebolo vôbec zlé, milé prekvapenie, viac prekvapivých momentov ako v originále, ale väčšia predvídateľnosť. Jasné, pár momentov vykráda iné filmy, ale nie je to až tak nápadné a ja som si to až tak neuvedomoval. Film teda celý prebehne veľmi rýchlo, akurát záver je trošku viac pritiahnutý a pretiahnutý. Páčilo sa mi aj mierne psychologické spracovanie postáv, síce len skončilo niekde v polovici, ale cení sa. 75%. ()

Ellmariachi

Výborný námět. Celé to okolo, lokace, lidi různého ražení v obklíčení s možností zachránit si zadek jen spoluprací. Jenže... Hned od začátku vlastně nevím jak moc to vážně brát. Když jsem tedy pochopil, že humor stranou bylo to skoro v půlce. Chování postav bylo místy fakt pitomoučký. To, že snímek neměl super rozpočet se dalo krásně zamaskovat klaustrofobickou atmosférou postav uvězněných na stanici. Místo toho se furt chodilo tak nějak ven dovnitř. Navíc profíci, kteří se dostávali dovnitř byli prakticky k smíchu. Shodou okolností jsem na podobný motiv viděl díl Punnishera. A jeden seriálový díl, celé tohle dílko jak atmosférou, tak vším okolo převálcoval. 60 procent. ()

salalala

Solidní záležitost, která má hodně slušnou první polovinu. Od první minuty nastoluje Jean-Francois Richet hutnou atmosféru, v níž si výrazně pomáhá umístěním děje do silvestrovského dne, protože padající sníh, všudypřítomná zima a odlehlá policejní stanice dělají svoje a celou trochu klaustrofobní náladu jen umocňují. Nemá navíc problém s akcí, která je přehledná, v rámci možností syrová (SPOILER: a poprava jedné z hlavních postav je nečekaná, o to povedenější a působivější KONEC SPOILERU). Upadat film začne ve druhé polovině, kdy je rádoby šokující zvrat poměrně dost naznačován a většina diváků ho odhalí dřív, než to udělají samotní tvůrci, takže pak už není tak působivý, jak byl asi zamýšlen. I vzhledem k nepochopitelně zpomalenému tempu se na povrch dere vícero nelogičností a najednou se to celé dost táhne. Na čtyřech hvězdách film udrží herecká sestava, která je výborná a zejména napětí mezi Ethanem Hawkem a Laurencem Fishburnem je vynikající a oba si své role vysloveně užívají, přidávají se k nim i Maria Bello i Drea de Matteo, jen Gabriel Byrne mohl dostat víc prostoru a být o něco démoničtější. Assault on Precinct 13 je hodně solidní thriller, který nejvíc doplácí na to, že by rád byl chytřejší, než ve výsledku je, a proto je v závěru spíš rozpačitý. 70 % ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Detroite (USA) a Hamiltone i Toronte (Kanada). (Laslo)

Související novinky

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007

...chce se člověku zařvat, když na něj webové filmové zpravodajství prakticky denně chrlí zvěsti o dalších a dalších předělávkách klasických kusů. Člověk by čekal, že ten otravný trend bude slábnout,… (více)