Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Mira90

Tento svého času obrovský knižní hit jsem nečetl. Přesto mé hodnocení ve velké míře souvisí právě s knižní předlohou. Ta je dozajista plná myšlenek, kliček, hádanek, odkazů...a režisér se je pokusil evidentně co možná nejvěrněji přenést i na filmové plátno. Jenže s omezenou časovou dotací vzniklo příšerně zmatené dílo. A to tak, že moc. ()

marek86

Typický druh filmu, který zanechá nejlepší dojem na tkz. první dobrou, čili po prvním shlédnutí. Když jsem film viděl podruhé, už jsem zde nacházel mouchy. To je dáno hlavně tím, že to prvotní překvapení z děje převýší všechno to ostatní a překryje ty nedostatky, které ve filmu určitě jsou. Za Toma Hankse a závěrečnou scénu nemůžu dát méně než 4*. Moje hodnocení 6,5/10. ()

Petulka88

Knížka Šifra mistra Leonarda je neuvěřitelně čtivá, až si jeden říká: Sakra, ten chlápek, co to napsal, je fakt nadupanej! Film Šifra mistra Leonarda je zbytečně natahovaná záležitost, až si jeden říká: Sakra, ten chlápek, co to režíroval, v tom těžce plave! A to se Howardovi nedá upřít snaha. Snaží se diváka vtáhnout do děje podobně jako se to daří Brownovi. Používá k tomu flashbacky do minulosti hlavních hrdinů i do středověku nebo starověku, takže nám servíruje například boje o Jeruzalém. Pomocí různých vizuálních pomůcek se snaží divákům přiblížit Langdonovi myšlenkové pochody... Ale kýžený efekt se ne a ne dostavit. Problém bude už v předloze, která je podle mého jen těžce zfilmovatelná, už jen proto, že se v ní většinu času jen něco vysvětluje a více se zde mluví než jedná. Rozhodně nejde o úplný propadák, že to mohlo dopadnout ještě mnohem hůře dokazují pozdější Andělé a démoni. I tak ale Šifra mistra Leonarda stojí za podívání jen kvůli kvalitní předloze, dobrému hereckému obsazení a hlavně kvůli geniální hudbě Hanse Zimmera. ()

tom912

Nemůžu si pomoci, ale filmy s náboženskou tématikou, kde se řeší pravdy a mýty prostě zbožňuji. Není to sice veledílo, ale pro mě dostačující dílko, kde mi jeho obsah bude vrtat hlavou hodiny možná dny. Nemusím snad připomínat herecký výkon Toma Hankse, Jean Reno ušel, Bettany se mohl více opálit a McKellen byl třešnička na dortu. Jinak excelentní hudba Hanse Zimmera, ale od něho se nic jiného čekat nelze. 80%. ()

Ceberus

Nenadchlo ani neurazilo. Největším pozitivem byl výkon Iana McKellena, který dokázal, že umí zahrát diametrálně odlišné postavy (např. od Gandalfa, který ho proslavil). Jakožto ateistu mě pobavilo, že z tohoto filmu byli náboženští představitelé celí nesví. :-) Ale vůbec se jim nedivím - totiž jejich vyznavači, kteří jsou cvičení k tomu, aby bezvýhradně věřili jedněm báchorkám, jsou mnohem náchylnější k tomu, aby bezvýhradně věřili i jiným báchorkám, a sice těm ve filmu. :-P Je to jako kdyby si vědci stěžovali na matení diváctva pokaždé, když někdo natočí nějaké sci-fi. :-) Ti to ale nepotřebují dělat, protože vědí, že fanoušci vědy jsou naopak cvičeni ke skepsi. Mimochodem původní knihu jsem nečetl. ()

umbjaz

knihu sem nečetl. film sem stíhal. jediný co mě "opravdu" překvapilo byl naprosto neuvěřitelný dějoví zvrat a to že je ta fízlovka vlastně poklad a Ježíšovo děditství a bůh ví jaká jiná píčovina.... ()

danny_21

Příjemná podívaná, víceméně kopie (knižní předlohy Dana Browna, s originálně konspirační hlavní myšlenkou, která i ateistovi nasadí broučka. Svižný děj, příjemné prostředí, hudební stránka a pátrání samotné mě připoutaly k obrazovce. Ke konci sice trochu došel dech, ale pořád mi z toho vychází 80 %. ()

D.Sleeper

Umělecky to není taková tragédie jako z hlediska "nakousnutí jablka" víry a filozofie "západního světa". Tam jde jednoznačně o prznění ve velkém stylu, i když je mi jasné, co chtěl "básník" říci a že to nemyslel tak špatně, jak to vypadá. Ale i na "světskou poezii" jde o trestuhodně slabé dílo. Za mě 45%. ()

Chip89

Pokud se někdo jde dívat na film s pocitem, že četl knížku tak ho tohle bude určitě bavit,tak je na omylu. Knížka je výborná, propracovaná a čtenář jí doslova hltá. Tohle je trošku slabší,ale myslím si,že je to zpracované výborně. A pochopí to i diváci, kteří o historii nic neví. Vysvětlené souvislosti a ještě prostředí,kde je to natáčeno - krása.... Jen mi tam trošku vadí hlavní hrdinka.V tomhle filmu vystupuje spíše jen pro okrasu a aby se měli komu souvislosti vysvětlovat.... Knížka i film dokázaly rozbouřit církev do nepříčetnosti,což je úsměvné:-)) ()

Aleix

Jsem fanda Dana Browna a vím ,že natlačit jeden knižní příběh do jednoho filmu je obtížný , ale myslím ,že v tomto se to celkem povedlo. Dobré herecké obsazení Audrey Tautou je skvělá , nedokážu si jako Sophii představit někoho jiného. ()

mogul01

Prý je Dan Brown přeceňovaný a profláklý autor. To nemohu posoudit, protože knihu jsem nečetl ale film mě bavil celou dobu a to je pro mě nejdůležitější. ()

Khamsin

Na tomto filmu oceňuji zejména odvahu tvůrců. Je mnoho nebezpečí na tomto světě - nemoce, války, přírodní katastrofy,... Ale mnohem nebezpečnější je uražený náboženský fanatik. A je jedno jestli se jedná o muslima nebo křesťana. Už jenom díky tomuto má Ron Howard můj bezbřehý obdiv. Každopádně film jako takový má skvělý spád. Nenašel jsem jedinou "hluchou chvilku" v celé 149 minutové stopáži. Je tam pár logických trhlin, ano. A jenom kvůli tomu dávám o jednu hvězdičku méně. P.S. Chápu, že ti, jenž o daných konspiračních teorií a vlastně o samotném příběhu Ježíše Krista nic nevědí, tak to pro ně bude asi jen žvatlání o ničem - a právě tomu také přisuzuji tak nízké hodnocení nejenom zde na ČSFD. ()

Brinkley

Nejsem fanda Dana Browna, má očekávání se rovnala nule a tak nějak jsem Da Vinci Code zdárně přežila až do konce, občas s pozdviženým obočím. K hereckéku ansámblu nemám připomínek, ale ono se ze scénáře asi ani víc vytřískat nedalo. Příštích 149 minut svého života v budoucnu radši věnuju třeba přelouskávání italského životopisného La Vita di Leonardo Da Vinci z roku 1972. ()

bono22vox

Knihu jsem četl, než jsem šel na film do kina. A nevím proč spousta lidí píše o nudě apd. Zdá se mi, že si tu jen lidi vybíjí zlost či jiné mindráky vůči Církvi, křesťanství, a já nevím čeho všeho... film tu někteří hodnotí až v poslední řadě... vzpamatujte se!! ()

M1911

Co říci k filmu, kde se i režisérův střih zdál uspěchaný a scény nahňácané na sebe, otrocky (což ale není bráno úplně negativně) kopírující vynikající knižní předlohu. Asi to, že kdyby ho rozdělili na vícero dílů (třeba jako trilogie Millenium tam zezhora od vikingů), dali více prostoru hádánkám, hledání všelijakých symbolů a artefaktů a lekcím "té pravé" historie (opravdu, tempo a suverenita, s jakou hlavní dvojice prosvištěla honbou za grálem nasvědčují tomu, že podobné akce pořádají obtýden a na příští středu je naplánována archa úmluvy), byla by to pecka v červených číslech a možná i atakující nějakou tu topku. Takhle to ovšem je "jen" nadprůměrný snímek, který zabaví, ale nechá v puse lehkou pachuť rutinnosti. Celkově to hodnotím tak někde mezi, ale když vemu v potaz, že kdybych neznal knihu, byla by to přeci jen byla jiná jízda, tak tomu mrsknu 4*, ať nežeru. ()

Wyrdas

Ono film natočený věrně podle své knižní předlohy zákonitě musí mít svá slabší místa ve filmovém ztvárnění. Je zde spousta vysvětlování, bez kterého by se divák který nečetl knihu ztrácel a byl by akorát tak zmatený. Takže hodnotit nízko jen kvůli tomu by byla ryzí blbost. Vždycky mě tajemno tohoto typu přitahovalo a tak jsem si film užil od začátku až do konce. Rozhodně si myslím, že tento snímek nemůže žádného normálního diváka urazit (průměrného uživate ČSFD však asi ano... není zde ani sex, ani tuna nových efektů)... Za mě čtyry poctivé hvězdy. ()

Kingjiri

Je velká škoda (nebo ostuda?), že se nepodařilo slušný herecký obsazení společně se štědrym rozpočtem přetavit v aspoň lehce nadprůměrnou podivanou. Přitom by stačilo málo a pozitivní výsledek by byl hned znatelnej - mám totiž pocit, že největšim nepřítelem pro diváka nebude sekta Opus Dei, ale strašně dlouhá stopáž (koukal jsem však na prodlouženou verzi) a množství zvratů, který se na něj valej zejména s blížícim se závěrem (skončit se klidně mohlo ve chvíli, kdy zmizel McKellen ze scény). No a čekání na pár napínavejch / akčních scén (přičemž nejzajímavější je úvod a únik v obrněnym vozidle) je vykoupený zdlouhavym vymejšlenim konspiračních teorií nebo nepříliš povedenou snahou sdělit divákovi něco "zajímavýho" ze života hlavních postav. Prostě s takhle fádnim materiálem už nic neudělá ani sám Tom Hanks, kterej zahraje uplně všechno, druhá silnější hvězda za herecký obsazení, hudbu a sympatickou výpravu po Evropě. PS: Konspirační teorie a náboženství nejsou moje oblíbený témata, pokud jste na tom opačně, přidejte si jednu hvězdu. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno