Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Happens

Tohle je osudový příběh ze zapomenuté a nehostinné pouště kdesi v Austrálii o morálním dilematu několika bratrů, které vyvrcholí vražedným tornádem. Celé se to odehrává v mysteriózní jakési prapodivné lyrické až poetické atmosféře. O krev a násilí není nouze. ()

Chrustyn

Pomalý, poetický western, který se rozhodně nebude líbit každému. Filmem nás provází zajímavá hudba a výborní herci. ()

klerik

Jediný z novodobých westernov, ktorý má skvelých hrdinov, napínavé scény, funkčný poetický nádych. Guy Pearce, Emily Watson, Ray Winstone i Danny Huston pár pohľadmi vyjadria všetko, čo treba. John Hurt v úlohe "lovca pokladov" bol možno navyše ale inak veľmi kvalitný film. Kedysi som dúfal, že NED KELLY by mohol vyzerať práve takto... Prekvapivo hudba plne dopĺňa film a aj napriek účasti Nicka Cava sa zbytočne nesnaží tlačiť do popredia. Film vzdávajúci hold westernovému žánru a pritom pohrávajúci sa s trademarkmi. Skvelé dialógy, zaujímavý presah. Pre mňa lepšie ako NEZMIERITEĽNÝ. Režisér John Hillcoat sa do histórie zapísal veľkými písmenami... ()

LaciLC

Skvele vybudovaná pochmúrna atmosféra doplnená slušnou hudbou a drsnými špinavými hereckými výkonmi. Už Costner svojou výbornou Krajinou strelcov upozornil, že žáner western by sa mohol znovuzrodiť a Proposition to len potvrdil. ()

Crocuta

Skvělá kamera, nádherná australská divočina jako jeden z hlavních aktérů, dobře zahrané a ještě lépe napsané postavy, které jsou daleky jakékoliv černobílosti charakterů a - jak jinak - výrazná, emotivní Caveova hudba - to jsou hlavní (a nikoliv jediné) přednosti tohoto drsného, místy řádně naturalistického westernu z netradičního prostředí. Jen k samotnému závěru - tady bych si dovolil parafrázovat Vančuru a podotknout, že tento způsob Vánoc zdá se mi poněkud nešťastný :-D. ()

mcb

Něco tak unylého se nevidí každý den. Uznávám řemeslnou kvalitu, padnoucí hudbu i pár hypnotických momentek, ale tahle utahaná australská story o pomstě a rodině prostě nemá čím překvapit a svou pomalou formou a vyprávěním nudí až do konce. Z drsné brutality, špinavosti a jednoduchého příběhu dobrý snímek hold nevznikne. I když se herci evidentně snaží. Skoro se mi nechce věřit, že ze stejných ingrediencí stvořil Hillcoat tak zábavnou Zemi bez zákona. ()

mat.ilda

Austrálie - civilizace zrozená z chuchvalce krve stejně, jako ty ostatní, mění se jen tváře krajiny, domorodců a usedlíků... a přece se Proposition svým podáním obrody liší, je znát, jak té neurvalé zemi, s cejchem vypáleným od slunce, patří srdce těch, co se na snímku podíleli... John Hillcoat dokázal sugestivně uchopit krutost a přeměnit ji na magickou krásu, ze které se v sestavě obrazů, zvuků, uhrančivé hudby a nádherně drsné poezie Nicka Cavea točí hlava a svírá hruď. Bez varování vám na ramena naloží část břemene, které zde vláčí muži bez budoucnosti, jejíž vize se zrcadlí na dnech jejich vyprahlých duší, ve kterých navzájem spatřují neodvolatelnost své rychlé, zákeřné a neslavné smrti... "Přírody se nikdy nenabažíš. V jejím lůně najdeš klid. Konejší srdce. Hory, stromy, nekonečné pláně. Měsíc, myriády hvězd. Každý může dojít klidu a dokonalosti. I ten nejpřízemnější misantrop nebo nejodpornější hříšník. Co je to misantrop, Arthure? Všivák, co nenávidí jiný všiváky"... ()

giblma

Vizuálno, syrovost a realistično jsou dozajista působivé. Ale aby mě tento film rozsekal, asi bych potřebovala menší množství estrogenu. Holt i panu Caveovi se sem tam nepodaří plně zhmotnit jeho poetiku. ()

anais

Antiwstern z Austrálie napsaný Nickem Cavem. Krvavý, propocený, zbitý. Nikam nespěchá. Líbilo se mi jak si Cave nehollywoodsky pohrává s postavami. Jde ještě dál než jen ke hranicím antiwesternu jak ho známe třeba z Eastwoodových nesmiřitelných. Caveovi postavy nejsou obklopeni krásnou přírodou. Nejsou polepšeni, neprozřeli. Jsou obklopení pískem, sluncem a smrtí. Líbivé britské domky tu působí nepatřičně, cizácky. Tehdejší Austrálie je tu ukázána jako země, ve které se není kam schovat, kde je každý omylem. Za trest. Ten film je tak šíleně krutý, až je v tom něco poetického. ()

Jinny

Westernvá jednohubka, která má s tím nejlepším z žánru společný především jednoduchý sdělný příběh a charakteristiku postav (muž zákona, který není zrovna svatý, a zarostlí chlápci s pistolí, kteří mají i své světlé chvilky). Nedosahuje sice kvalit děl Sergia Leoneho, svou smrtelnou vážností se jim ale více než podobá. Škoda jenom, že si režisér nevychutnal vražednou pointu tak, jak by to zcela jistě udělal právě Leone. ()

poz3n

Příklad filmu, kterému v podstatě není co vytknout, jen má z mého pohledu rezervy na cestě k dokonalosti. To samé platí i o soundtracku. Cave a Ellis si nechali svůj dosavadní soundtrackový vrchol k Jesse Jamesovi a za to jsem nadevše rád. V podstatě na mě Proposition udělal stejný dojem jako Lawless. Skvělý film na večer. 8/10 ()

Jenda

Film mě svým obsahem a kouzlem zřejmě nezasáhl tolik jako mnoho ostatních lidí zde. Hudba mě nijak neuchvátila, stejně jako neustálá, pro jakýkoliv australský film zřejmě tradiční, obrazová kompozice, kterou touží filmaři, a nejen zde, ukázat jistě krásnou australskou buš. Možná jsem byl rochu zklamaný, protože jsem čekal asi trošku něco jiného než nakonec film nabídl, ale o Proposition rozhodně nebudu přemýšlet ještě několik dní, jako o filmech, již zmíněného Sama Peckinpaha... Na druhou stranu bych byl nerad kdyby mé hodnocení vyznělo jako příliš degradující. Jen jsem cítil povinnost přidat do seznamu pětihvězdičkových hodnocení také pohled z druhé strany ()

902 10

proposition je nijak zvlast zajimavy a radobyatmosfericky film z prostredi atraktivniho asi jako opava (zdravim australii), jehoz hlavni devizou maji byt herci a autorsky prispevek nicka cavea. bohuzel jen do doby, nez zjistite ze pearce a spol. jsou v proposition k uzoufani nudni a caveova hudba je o nicem. ()

Necrotongue

Nicka Cavea jsem měl vždycky rád jako zpěváka a vůbec jsem neměl tušení, jaké jsou jeho další kvality. Scénář k tomuto filmu se mu tedy povedl náramně. Děj je absolutně nepředvídatelný, herecké výkony skvělé a v tomto případě musím vyzdvihnout krotitele much i s jeho ansámblem. To, co ve filmu předvedly australské mouchy, byla prostě lahůdka. Jsem také velmi vděčný za to, že se s obrazem a zvukem nepřenáší i pachy, tento snímek by mě zřejmě rozslzel. Jediné, co mi lehce vadilo, bylo trochu vleklé putování krajinou, jinak jsem si film naplno užil, pravda, byl hodně surový, ale zároveň extrémně kvalitní. ()

mm13

To ne film, to skica. Vážne! Vydavateľ DVD sa pomýlil, a hodil na disk pracovnú verziu filmu. Tento môj dojem ešte umocnili bonusové materiály. Iba som čumel, čo všetko Proposition akože obsiahol. No, točiť to tak iný režisér... pretože skúsenosti neskúsenosti, Nick Cave napísal zaujímavý príbeh, ktorý John Hillcoat možno aj pochopil i docenil, žiaľ nepreviedol na plátno tak, ako by sa patrilo. Alebo inak - režisér nebol taký schopný rozprávač ako scenárista básnik. ()

Morholt

Drsný i poetický western s poměrně jednoduchým příběhem, ale s úžasnou atmosférou a neméně úžasnou hudbou Nicka Cavea. "When?" said the moon to the stars in the sky. "Soon" said the wind that followed him home. "Who?" said the girl that started to cry. "Me" said the rider as dry as a bone. A tohle mi v hlavě uvízne asi navždy. 90% ()

N.Strauber

Snímek na mě opravdu zapůsobil a velmi se mi líbil, takže nižší hodnocení dát nemůžu. Zajímavé a věrohodné převedení australské reality 19. století na plátno. Musím pochválit také kameru a především scénář a hudbu Nicka Cavea. Nejdůležitější je pochopitelně příběh samotný a jeho podání. Nejde o to, že se mi Guy Pearce příliš nezdál v Mementu a ani teď jsem mu nepřišel na chuť - ale objektivně jsem toho názoru, že hlavní postavou je zde kapitán Stanley Raye Winstona, který se své role zhostil vskutku výborně. V tamním prostředí, které chce, jak se vyjádřil, zcivilizovat, to však má mnohem těžší než by to měl v rodné Anglii. Chce určitým způsobem pomoci spravedlnosti. Otázkou je, zda se rozhodl správně... Na závěr je potřeba se zmínit o Emily Watson - a rozhodně nejen proto, že právě kvůli ní jsem si tento film půjčil. Předvedla na nevelkém prostoru další mimořádný výkon - ne každá herečka dovede promítnout do svého hraní a výrazu obličeje tolik pocitů a emocí, aniž by se musela nějak pitvořit nebo něco takového. Zároveň vždy dovede vzbuzovat u diváků obrovské sympatie. Ještě jsem s ní neviděl moc filmů, tak nevím, ale rozhodně si jí vůbec nedovedu představit v záporné roli, protože se mi na to typově nějak nehodí - to ale neznamená, že by to bez problémů neuhrála. Mám pocit, že jí v mém žebříčku nejoblíbenějších hereček bude průběžně čekat šplhání vzhůru. :-) ()

Richie666

Pateticky vecpaná poetika do choromyslně načrtnutého příběhu o falešných pohnutkách idiotských postav. /// SPOILER /// Zbojník Charlie se vydává na [nudnou] cestu přes půl buše, aby zabil svého zlého bratra zbojníka Artura a zachránil tak život svému hodnému bratru zbojníkovi Mikeymu. Mezitím se místní šerif Stanley snaží držet manželku dál od drsného prostředí své kanceláře. Tajemný hlas šepotem předčítá jakousi ekobáseň. Charlie doputoval k Arturovi, dává si s ním čaj a tlachá o poezii. Šerif Stanley řeší problematiku soužití s manželkou. Charlie s Arturem popošli, aby sledovali západ Slunce. Opět báseň. Mikeyho zabili. Stanley se ženou štědrovečeří krůtu. Oba bratrové jedou se pomstít šerifovi Stanleymu a znásilnit mu ženu. Charlie se slovy "takhle už to dál nejde" střílí konečně po Arturovi a ten odchází podívat se na západ Slunce. Báseň. ()

Khalesi

Nádherná príroda a dosť dobrý soundtrack. Celkovo je to však zase len ďalší western a tento žáner ja rada nemám. Silne nadhodnotený, pre mňa šedý priemer. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)