Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v lásce platí pravidla aneb Těžký život rozhodčího. Americký komik Billy Crystal, známý mj. pravidelným uváděním oscarových ceremoniálů, se v 90. letech s úspěchem postavil na druhou stranu kamery. Jeho druhým režijním počinem je romantická komedie Zapomeň na Paříž, k níž ho podle jeho slov inspirovalo vlastní šťastné manželství – „chtěl jsem ukázat, jak ohromné ale také těžké může být manželství a co všechno musejí dva lidé podstoupit, když se opravdu milují“. Ve spolupráci s renomovanou autorskou dvojicí Lowell Ganz a Babaloo Mandel (např. úspěšné komedie Noční směna, Žbluňk, Špióni jako my, Rodičovství, Dobrodruzi z velkoměsta, Velké vítězství, Jako vejce vejci a naposledy EDtv) napsal příběh basketbalového rozhodčího, který se romanticky zamiluje, ale teprve po svatbě poznává, zač je toho loket... Billy Crystal sám hrával košíkovou při studiu na střední škole a jeho velkým přáním, jež si tímto sám splnil, bylo ztělesnit někdy basketbalového rozhodčího, neboť jejich práci dobře zná. Navíc se mu do příběhu hodil ten fakt, že rozhodčí tráví v sezóně hodně času na cestách, což do jeho manželství vnáší řadu problémů. Natáčení basketbalových scén bylo posvěceno funkcionáři NBA a ve filmu se také objevuje celá řada předních profesionálních hráčů, např. Charles Barkley, Kevin Johnson, Dan Majerle, Patrick Ewing, John Starks, Charles Oakley, Chris Mullen, Tim Hardaway, Spud Webb a Kareem Abdul-Jabbar. Crystalovou partnerkou ve filmu je Debra Wingerová, která do té doby vynikala především jako dramatická herečka (oscarové nominace za snímky Důstojník a gentleman, Cena za něžnost) a jejíž výrazný zastřený hlas Spielberg využil při tvorbě hlasového projevu E.T. – Mimozemšťana.
Příběh seznámení a následného manželství se odvíjí jako retrospektiva, kterou vypráví Mickeyho přítel Andy (Joe Mantegna) své snoubence Liz (Cynthia Stevensonová) v manhattanské restauraci, a kterou svými postřehy doplňují další páry jeho přátel Craig a Lucy (Richard Masur a Julie Kavnerová) a Jack s Lois (John Spencer a Cathy Moriartyová). Crystalův pohled na soužití pohlaví v lecčems připomíná Woodyho Allena, ovšem zbaveného filozofujícího nánosu a všudypřítomného existenciálního strachu. Zapomeň na Paříž sice pojednává i o vážných věcech, ale především je to komedie, která chce bavit (což se jí daří). V epizodní úloze Ellenina senilního tatínka září William Hickey (nominovaný na Oscara za postavu mafiánského Dona Corrada ve Cti rodu Prizziů). Film zdařile střídá situační humor (scéna s přilepeným holubem) s verbální komikou, jež v sobě mnohdy obsahuje hlubší podtexty, jako např. v Andyho pozoruhodně pravdivé replice – „manželství nemůže fungovat, když je jeden šťastnej a druhýmu je mizerně, v manželství má bejt oběma stejně… mizerně“. (Česká televize)

(více)

Recenze (50)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Výborný príbeh lásky jedného basketbalového rozhodcu. Zaujímavý najmä spôsobom filmového rozprávania, ako sa striedajú rozprávači a vzniká dojímavý ťažko uveriteľný guláš, a pritom taký pravdivý. Takto má vyzerať romantický film, z ktorého človek nedostane cukrovku. –––– Připadá mi to hodně jako New York, ale úplně jiný. –––– Manželství nemůže fungovat, když je jeden šťastnej a druhýmu je mizerně. V manželství musí bejt oběma stejně. Mizerně. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Už jen protože jsem romantička tělem i duší, musím tomuhle příběhu dát vyšší ohodnocení i když zase tak naivní nejsem, abych si nebyla vědoma, že ne všechny příběhy končí jako tady. Cesta Mickey a Ellen nebyla vždycky posypaná jen samými růžemi a to bylo na tomhle příběhu moc prima, že občas vítr ty růže odvál a přišly chvíle tvrdé reality, které se jim někdy podařilo celkem dobře ustát, ale i ty druhé, kde došlo k oboustrannému selhání. A o tom je celý náš život, který je také někdy jak na houpačce a kdo ví, v jakém budeme zrovna životním rozpoložení, až půjdeme na nějakou podobnou párty, či sedánku. Billyho mám ráda a přesně tenhle typ chlápků mu sedne, sympaťák každým coulem, takže mu musíte fandit i kdyby jste nakrásně nechtěli a zapomenout na Paříž se fakt nedá, ať je pro nás ta naše osobní Paříž kdekoliv. ()

Reklama

Chevees 

všechny recenze uživatele

Na televizního komika Billyho Cristala nezvykle dobrý film (jak po stránce herecké, tak po stránce režijní). Příběh není zas až tak originální (také co originálního se dá vymyslet do žánru romantická komedie ;)), ale ten ten způsob, jakým je vyprávěn zas až tak obvyklý není - celý příběh je vlastně vyprávění přátel v restauraci, kde si navzájem předávají "štafetu" a celý vyprávěný příběh čeká na své rozuzlení - na příchod hlavních aktérů do restaurace... ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Billy Crystal neni jako režisér marnej, dovede namíchat koktejl z partnerský reality tak, aby byla hodně povědomá těm, co už si zadali, a nenudila nedotčené, cinkne to vtipem, ironií i moudry, brčko jako by přihodil Woody Allen, čiší z toho na sto honů laskavost, ale na jazyk to nepadá, naopak. 4,5*. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Rozhodně se připojuji k většině zdejších spokojených diváků. Největší devizou tohohle cukrů, cukrů je reálnost , uvěřitelnost a přirozenost a navíc mě jako vrcholného romantika vždy lákala představa zamilovat se právě v Paříži, mít tam takový to první rande, ťapat kolem Sény, zastavit se na Alexnadrově mostu, rozhlídnout se eifelovy čtyřnožky, jenže i to jednou skončí a pak přijde tradiční kličkovaní mezi hovnama ve Vršovicích, závody v placení složenek a zákonitě se pak zapomíná na to hlavní. Jo Billy, jsi frajer udělat romantiku takovýmhle způsobem je na potlesk. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Sama sebe si zde zahrála celá řada v té době vynikajících basketbalistů, jako například: David Robinson, Kareem Abdul-Jabbar, Reggie Miller a další. Autentičtí jsou také trenéři a komentátoři, kteří si stejně jako hráči zahráli sami sebe. (haack)

Reklama

Reklama