Reklama

Reklama

V jako Vendeta

  • USA V for Vendetta (více)
Trailer

Obsahy(1)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

(více)

Zajímavosti (64)

  • Natalii Portman (Evey) film prý svým způsobem přiměl přemýšlet o násilí obecně, "hlavně o tom, co by se muselo stát, abych se já sama začala chovat násilně. Řekla jsem si, že by nejspíš musela být v ohrožení moje rodina. A pak jsem si uvědomila, že by se to dalo aplikovat na jakékoli měřítko. Co když vnímáte jako rodinu svoji zemi nebo svoje náboženství? Jsou otázky, na které asi neexistují odpovědi, ale je vždycky dobré, když o takových tématech přemýšlíte a když jim víc rozumíte. Násilí je ve všech formách komplikovaná a nevyřešitelná otázka. Jen si vezměte všechny způsoby, jak bývá kategorizované. Například když náš právní systém rozlišuje třeba zabití a vraždu prvního stupně a stanovuje rozdíly mezi nimi. Jaký je rozdíl mezi terorismem a tím, jak George Washington bojoval za americké revoluce proti Britům?. Tyhle hranice jsou hrozně křehké... a já nakonec vždycky dojdu k banálnímu konstatování, že veškeré násilí je špatné. Před Vendetou jsem se znovu podívala na dokument The Weather Underground, ve kterém je zajímavá část, v níž jeden člověk mluví o tom, jak v Americe považujeme státem organizované násilí za to jediné správné a veškeré ostatní je zločin nebo šílenství. Zároveň ale máme historii plnou mučedníků nebo lidí, kteří použíali násilí k boji proti nespravedlnosti... Já osobně jsem dospěla k tomu, že jsem v podstatě naivní idealistka. Cítím, že ubližovat lidem je prostě špatné, ať už je to nějaké divoké, pouliční násilí, nebo to státem nařízené. Hodně lidí má sklony dělit násilí na špatné a dobré, a to se mi moc nelíbí. Je přece divné říkat, že je v pořádku, když může zabíjet vláda nebo nějaký člověk v zájmu svých politických motivací. Je mi jasné, že to tak na světě chodí a že jsem jenom nenapravitelná idealistka a optimistka, ale prostě nemůžu schvalovat násilí jakéhokoli druhu." (NIRO)
  • Izraelská rodačka Natalie Portman (Evey) byla dotázána, zda jí drastické chvíle ve filmu nepřipomněly, co mohli prožít její příbuzní během druhé světové války. Odpověděla, že "moji prarodiče za války utekli dřív, než začali doopravdy masakrovat Židy, ale celá jejich rodina během holocaustu zmizela. U nás doma se o tom nikdy moc nemluvilo. Občas se objevila nějaká historka, ale nikdy jsme o tom doopravdy nediskutovali. Musela jsem najít webovou stránku, kde byly vzpomínky mého dědy, protože přímo by mi to nikdy neřekl. Rodině to připomínat nechtěl. Ale to je mimochodem další věc, díky které se mi líbí, že je tenhle příběh abstraktní a ne konkrétní. Lidé říkají, že jsme se z holocaustu poučili a že se nic podobného už nikdy nebude opakovat. Jenže pak se podíváte do Rwandy, do Súdánu, do Bosny... děje se to pořád, v nejrůznějších částech světa. Je třeba si připomínat, že útlaku a despotismu se musí čelit neustále." (NIRO)
  • Analogie filmového příběhu a skutečnosti Natalie Portman (Evey) okomentovala: "Nemyslím, že je tam nějaké jediné poselství. Je to hodně komplikovaný příběh, zasazený do specifického místa a času, a můžete si jej vykládat, jak chcete. Nejlepším druhem umění není monolog, ale dialog s publikem, které si může zobrazované vědci interpretovat podle svého. Někomu při pohledu na vládu naskočí v hlavě Hitler, někomu Saddám Husajn... spousta lidí si určitě řekne, že naše Británie jsou současné Spojené státy - ale není! Je to prostě fiktivní budoucnost, v níž se odehrávají nepěkné věci. Náš producent Joel Silver mi vyprávěl o setkání s jihokorejským reportérem, který byl přesvědčený, že Vendeta je o Severní Koreji, a ptal se, jestli se v ní bude promítat. Každý to vidí po svém." (NIRO)
  • Na otázku, jak se jí hrálo s někým, kdo má celou dobu na obličeji masku, Natalie Portman (Evey) odpověděla: "Bylo to skvělé. Hugo Weaving byl prostě neuvěřitelný. Dokázal bu postavu přesně vybudovat jen svými pohyby a hlasem. Navíc jsem mohla coby herečka i postava pořád přemýšlet o tom, co je asi pod maskou. Jak se právě tváří a co se mu honí hlavou." (NIRO)
  • Vládnoucí fašistická strana Norsefire používá stejnou kombinaci barev (rudou a černou) jako filmoví skinheadi ve filmu Pink Floyd: The Wall (1982) a jako pozdější skutečně vzniklé hnutí Hammerskins, které se inspirovala tímto filmem, jenž měl původně před ultrapravicovým terorem varovat. (Nick321)
  • Při natáčení scény, v níž V (ve většině filmu Hugo Weaving) vychází z hořícího vězení, procházel téměř nahý kaskadér Chad Stahelski (mimochodem - pozdější režisér filmů jako John Wick, 2014) skutečnými plameny. Pro tyto účely byla provedena ještě důkladnější bezpečností opatření, než by bylo obvyklé: mj. mu byla snížena tělesná teplota a v poslední chvíli byl ještě celý namazán mimořádně zchlazeným gelem. (NIRO)
  • Zločin, za který byl V (Hugo Weaving) internován v zařízení Larkhill, není znám, ovšem dá se vyvodit z umístění jeho cely vedle Valerie (Natasha Wightman), která byla obviněna z homosexuality, i z používání stejných slovních obratů, jaké říká Gordon Deitrich (Stephen Fry), který je rovněž homosexuál a se kterým se V před svou amnézií pravděpodobně znal. (Nick321)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. prosince 2005 na festivalu Butt-Numb-A-Thon v Austinu. (Varan)
  • Na základě policejních záznamů lze rozluštit, že virus v St. Mary's vypukl 13. května 2006. Film s Valerií (Natasha Wightman) se pak začal natáčet roku 2015. (Zdroj: ČSFD)
  • Natalie Portman (Evey) se na film připravovala také s logopedistkou Barbarou Berkery, která jí pomáhala získát britský přízvuk. (Zdroj: ČSFD)
  • V knižní předloze se diktátor jmenuje Adam Susan. Filmaři jméno změnili na Adam Sutler (John Hurt) z důvodu větší podobnosti s Adolfem Hitlerem. (Zdroj: ČSFD)
  • Mezi rozdíly oproti komiksové předloze patří například, že v ní byla záměrem V (zde Hugo Weaving) anarchie, ne svoboda. Kancléř měl také centrální počítač jménem Fate, který pomáhal řídit jeho vládu. (ČSFD)
  • Důvod, proč se tajné policii říká prsťáci, je prostý. Nový řád v tomto filmu je utvořen jako tělo. Kancléř je hlava, televizní stanice BTN byla ústa, sledovací skupina jsou oči a uši, inspektor Finch (Stephen Rea) je část nosu a pan Creedy (Tim Pigott-Smith) se svou tajnou policií jsou ruka. (Zdroj: ČSFD)
  • V jedné ze scén z minulosti Valerie (Natasha Wightman) lze spatřit filmový štáb uprostřed natáčení. Naprostá většina byla složena ze štábu, natáčející V jako Vendeta. (HellFire)
  • Při natáčení závěrečné přestřelky ve stanici Victoria se všichni pohybovali zpomaleně, kromě dvojníka Huga Weavinga (V). Vše se navíc natáčelo při 60 snímcích za sekundu, aby se efekt zpomalení ještě více zdůraznil. (HellFire)
  • Navzdory umístění mikrofonu v masce a pod vlasy V, musel Hugo Weaving všechny dialogy dodatečně nadabovat, protože kvalita nahrávek nebyla dostatečná. (HellFire)
  • Hugo Weaving (V) založil svůj přízvuk na hlasu Harolda Wilsona, britského premiéra z let 1964–⁠1970 a 1974–⁠1976. (HellFire)
  • Naprostá většina uměleckých kousků v sídle V (Hugo Weaving) jsou klasická díla z oblasti umění a kultury. (HellFire)

Související novinky

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (více)

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)

Reklama

Reklama