Epizody(4)

Tato čtyřdílná minisérie je adaptací stejnojmenného románu od Elizabeth Gaskell. Do průmyslového města Milton na severu Anglie přijíždí z pořád ještě starosvětského jihu se svými rodiči Margaret Haleová (Daniela Denby-Ashe), která zde poznává úplně jiný, moderní způsob života. Najde si přátele mezi dělníky a setkává se také s charismatickým továrníkem Johnem Thorntonem (Richard Armitage), ke kterému cítí nejprve silnou antipatii pro jeho někdy až hrubé chování k jeho zaměstnancům, ale později poznává, že nic není jen černé a bílé... Film se zabývá také spory mezi majiteli továren a jejich zaměstnanci, stávkou a vznikem prvních odborů. Po uvedení série v Británii bylo BBC, které sérii vysílalo, nuceno zrušit diskuzní stránky k tomuto seriálu, protože byly zahlceny nadšenými ohlasy žen, které okouzlil představitel hlavní role. (maku1304)

cherita

Z Richarda Armitage do mdlob sice nepadám, ale i tak se mi tahle minisérie moc líbí. Vím, že v dnešní době se o každém druhém filmu nebo seriálu píše, že má působivou atmosféru, ale North & South ji skutečně má. Ponuré prostředí průmyslového Miltonu, z jehož ulic je cítit všudypřítomná špína, chlad a vlhko, chudinské čtvrti, bavlnou ‚zasněžené‘ továrny, to všechno v kombinaci s odpovídající hudbou funguje na výbornou. Elizabeth Gaskell postavy ve svých románech velmi ráda zabíjela a i tady se dobrá polovina z nich nedožije závěrečných titulků, ale narozdíl třeba od takového Cranfordu, který se zprvu tvářil jako nevinná venkovská idylka a kde všechna ta úmrtí působila trochu násilně, to tady jaksi zapadá do celkového vyznění příběhu. Hlavním tahounem seriálu je bezpochyby romantická linka, ale zápletka se stávkujícími dělníky není o nic méně zajímavá a rozhodně neplní jenom funkci vaty. Trochu mi ovšem vadilo, jak utopisticky je tady vyřešen konflikt dělníci versus továrníci. Že by se majitel továrny snížil k tomu, aby zasedl k jednomu stolu se svými zaměstnanci, tomu myslím nevěří ani ti největší romantici. Jinak ale velmi povedené, tedy až na ten konec. Ráda bych věděla, která slušně vychovaná, neprovdaná dívka by se v tehdejší době líbala s mužem na tak rušném a veřejném místě jako je nádraží. ()

Silencia90

To je taaak pěkný! Konečně jsem zase narazila na něco takhle hezkýho. A pořád mám strach, že už se to znovu nestane. Je to tak trochu Pýcha a předsudek styl, ale to je prostě to ono co mě dycky baví nejvíc. A moc se mi líbí příjemné neznámé obsazení, které dotváří jedinečnost příběhu. ()

Juja

Vážně dobrá adaptace, perfektní hudba a samozřejmě důkaz, že vybírat si filmy podle herců dává smysl (očividně už skoro stereotypní cesta Hobit - North and South - Armitage fan). Odpustila bych jim i ten konec - sice nechápu, co se jim na knižní verzi nelíbilo, ale TAHLE změna mi nevadí 0:) Jediný důvod, proč tomu nedám pět hvězdiček, je Daniela Denby-Ashe, která je mi bůhvíproč bytostně nesympatická. Skoro jsem byla ochotná říct, že je to lepší než P&P, jenže ona je před kamerou skoro pořád.:/ Ale jinak moje láska k BBC roste s každou další minisérií :) ()

Mlle

Velké překvapení. Očekávala jsem plytkou červenou knihovnu, dočkala jsem se znamenitého románového příspěvku k dokumentaci přechodu agrárního člověka v člověka industrializovaného. Snímek zachycuje vývoj ve fázi, kdy už existovala velmi početná skupina doslova "sebraných" nevzdělaných dělníků, nevládla však v Evropě dosud žádnou mocí. Dobové pozadí snímku je potom stejně jako novověk bojem mezi obchodníky, zbohatlými továrníky a touto skupinou. Defekt v oblasti citového prožívání predisponoval konkrétní jedince pro kariéru na obchodním poli, u jiných tomu bylo zas obráceně a defekt se dostavil až socializací v daném prostředí. Ve filmu prezentované absence sociálního cítění, narcismus, patologický egoismus a další prvky jsou společnými rysy takových dravců, a to je pochopitelně nedocenitelný psychologický vklad pro činnost, pro kterou se rozhodli (vposledku tento vývoj volně ústí ve vládu sociopatů). Centralizovanou moc, kterou po staletí budovali za účelem svých obchodních zájmů, uplatňují bezostyšně na úkor všeho, včetně přírodního prostředí (i to film dokumentuje ve formě potoka zbarveného syntetickými barvami z továrny). Oponentem je jim je nevzdělaný dav, který po tatáž staletí zůstával ve své chudobě prost důsledné výchovy. Koherentnější dvojici si lze jen stěží představit ;) Prostředí severoanglického industriálního Miltonu 19. století představuje snímek věrně, barvy i vybavení nejsou přikrášleny, aby je člověk počátku 21. století radostněji přijal. Špína jako obvykle explicitně chybí, přesto ji však ze záběrů cítíme. Chování příslušníků jednotlivých tříd se zdá být v souladu s dobovými materiály. Nepříliš originální propletenec milostných a rodinných vztahů se tu odehrává ve svěže realistickém prostředí, postavy nejsou černobíle schematizovány. Negativní i pozitivní postoje si tak získávají sympatie diváka a příběhy i přes absenci originality zaujmou. To platí snad více než pro jiné zejména pro postavu Tortonovy matky v přitažlivém podání Sinéad Cusack. ()

Bozvav

Zatím co v prvním díle se před námi otevírá vyprávění, v němž, pominu li romantický nádech a dlouhé vzdechy, se před divákem začíná rozvíjet velmi silný příběh, jehož téma je aktuální svým způsobem pořád. A to nejen v rovině rozdílných sociálních tříd, rivalitě krajů, ale i po stránce lidské psychiky. Ukazuje ve vší hanebné nahotě nechutné vykořisťováníí dělnictva, dětské práce, a bezostyšnou povrchnost určité sociální vrstvy. Na pozadí těchto událostí, se pak odehrává milostný příběh, v němž silná a pokroková hlavní hrdinka (když zrovna ustaraně necivý a nevzdychá) leze na nervy všem mužům ve svém okolí tak intenzivně, že by jí to mohla závidět leckterá dnešní emancipovaná, feministická a sluníčkařská aktivistka . Bohužel od druhého dílu dochází dech jak zajímavému vyzuálu, tak událostem doby, stejně jako logickému konání a celý příběh se posouvá do roviny stupidní a uvzdychané červené knihovny, kde všichni milují všechny a dělají vše proto, aby mohli v závěru odejít ruku v ruce vstříct šťasným zítřkům do západu slunce. Škoda toho. Jinak ústřední dvojice mi moc nesedla, hlavně pan Thornton byl děsně nesympatický kokot. Jako celek tedy zklamání, jenž ohodnotím 50%. Kdyby to tvůrci nezbabrali, mohla tato minisérie aspirovat na počin vpravdě kultovní. ()

lemonova

Táto britská romantika má skrátka vkus.. aj keď si človek po čase hovorí, že BBC série sa už začínajú na seba tak nejak podobať, stále je na nich aj "čo pozerať". Na druhej strane sa však musím čestne priznať, že Richard Armitage mi ako dôvod úplne stačí. ;)) ()

pepa3rd

Romantická zápletka připomínající kostru Pýchy a předsudku, odehrávající se ovšem na zcela jiném pozadí. Jednání jednotlivých postav tak nepramení z přísných a svazujících společenských konvencí anglické společnosti, ale z rozdílného chápání světa mezi zemědělským jihem a plně industrializovaným severem, kam je hlavní hrdinka nucena odejít. My tak můžeme nahlédnout nejen do vyšší společnosti továrníků, kam hlavní hrdinka patří svým postavením, ale také do myslí obyčejných dělníků, se kterými se přátelí díky svému sociálnímu cítění. Přitom jsme nuceni několikrát přehodnotit své sympatie a pomalu odhalujeme skutečnost, že nic není jen černé a bílé. Musím se přiznat, že pohled je to více než výmluvný a velmi uvěřitelný a nevadí dokonce ani absence záporného hrdiny. Škoda jen toho trochu uspěchaného konce a nedotažení některých zápletek. "Všude, jen samý konflikt a nelaskavost. Myslím, že Bůh toto místo dávno zatratil. Věřím, že jsem viděla peklo ... a je bílé. Bílé jako sníh." a do toho vznášející se bílá bavlna. Po vizuální stránce naprosto dokonalé. 80 % ()

EllinkaD

1.3.2010 vyjde v edici Romance v Blesku pro ženy 1. díl této minisérie - ale pod názvem Láska v bílém pekle...takže nepropásněte, doporučuju, seriál stojí za to a jsem zvědavá na český dabing... ()

PavelZava

Hudba: Martin Phipps / Scénář: Sandy Welch *** Abych řekl pravdu, North and South nebo South and North se jmenuje jistě několik další seriálů či minisérií myslím, název Láska v bílém pekle mi přijde velmi dobrý. Ze zlého Thorntona se nakonec vyklubal lidumil a dokonce poradil i vytvořit závodní jídelnu. Romantika mňam mňam ()

triana

Geniálne. Skombinovať Darcyho (áno, uznávam, že Thornton je viac darcyovský ako samotný pán Darcy) a Marianne od Jane Austen, to by ma nenapadlo. A už vôbec nie zasadiť ich do drsného severu Anglicka medzi biedu a smrť. Realistické. Pán Darcy bol prevalcovaný, ja 8 minút pred koncom smutná, že to čochvíľa skončí (a to sa mi - česť ázijským výnimkám - často nestáva). Ak by mojej top desiatke seriálov nekraľovala Južná Kórea, prehlasujem, že Sever a Juh by tam určite bol! --- aktualizácia 30.1.2015: Už je tam! ()

xKatiex

Tak trochu Pride and Prejudice, no nie celkom. Ale nemohla som od toho odtrhnúť oči, takže do postele som šla snáď o tretej ráno. A uvidím, možno keď prečítam predlohu, tak zistím, či je lepši John Thorton alebo Fitzwiliam Darcy. ()

haWranka

Trochu víc se mi líbila jiná adaptace od Gaskellové - Manželky a dcery. Tady na mě bylo přece jen trochu moc "revolučních" řečí. A také hlavní hrdinové se celou dobu chovali trochu jako trumberové, aby se všechno vyřešilo během posledních pěti minut. Na druhou stranu jsem sledovala všechny čtyři díly úplně přikovaná k obrazovce. Hudba mě naprosto uchvátila. A Richard Armitage, no, ten asi uchvátil všechny dámy, ne? :) ()

BaruM

Nečekala jsem, že se mi dostane tato minisérie tak pod kůži. Teď je mi líto, že je příběh rozdělen jen do čtyř dílů. ()

255085349

Asi nejslabší BBC série, jakou jsem zatím viděla. Velice slabý scénář a naprosto nulová chemie mezi nesympatickými hlavními herci. ()

Austen

Skvělá adaptace televize BBC románu Elizabeth Gaskellové. Jde o román North and South (Sever a jih), který u nás nebyl přeložen a jeho děj u nás není tedy příliš znám. Děj se odehrává v Anglii a název popisuje hrdinčino srovnávání mezi svým rodným Helstonem na jihu Anglie, kde prožila idilické dětství a mládí a průmyslovým severem, kam se musí se svými rodiči přestěhovat, když se její otec vzdá svého úřadu duchovního. Většina děje se odehrává ve fiktivním městě Milton, kde si většina chudých obstarává živobytí v několika místních textilních továrnách. Adaptace je velmi vizuálně působivá. Margaretin Helson na Jihu je opravdu svěže zelený a opatřený náležitým přeidealizovaným oparem (který je na konci rozfouknut) a Milton je šedivý, smutný, jako tak nějak vlhký, studený, nevlídný, ale obydlený silnými bytostmi, na které Margaret naráží a hádkami se propracovává k přátelství mezi nejchudšími i mezi bohatšími. Nejvíc si pamatuju scénu, kdy Margaret dokončuje dopis přítelkyni. Na začátku statečně psala, jak se vše pěkné, ale ke konci říká: viděla jsem peklo a je sněhově bílé.....a vše se končí v tomárně pohledem na stovky chudáků připoutaných k práci u stroje a všude se vznáší kousky běloučké bavlny - krásné bílé peklo. Opravdu krásná adaptace, která se od románu odchyluje v přiměřené míře a kromě nepochopitelně zratkovitě romantického zakončení se mi vše velmi líbilo. ()

Rent

Jsem uchvácena. Netušila jsem jaké skryté obzory začnu objevovat v tomto pro mě mistrovském díle. Při každém shlédnutí nacházím nové důmyslnosti celého zpracování. Nádherné obrazy uspořádaných scén doplňuji naprosto úchvatné herecké výkony, kdy herci své city vyjadřují pohledem tak spalujícím, že to teplo cítím i jako divák. A samozřejmě nesmím zapomenout na záběr temného pana Thorntona, procházejícího na konci prvního dílu mezi smotky poletující bavlny a na Margaretiny slova o tom, že poznala bílé peklo....nezapomenutelné. ()

jafuska

jeden z nejkrásnějších seriálů z dob Severu a Jihu, z doby, kdy byla velká finanční krize, kde byla nouze o práci, hrozné podmínky na přežití, a osud jedné ženy která je natolik hrdá, aby dala všanc lásku, i když jsem viděla starší verzi s Patrikem Swayzem, tato je mnohem lepší, je to nezapomenutelný film, všem doporučuji se na tuto minisérii podívat. ()

JajinkaBec

Možná budu znít trochu směšně, ale mám pocit, že jsem našla příběh svého srdce. Dodívala jsem se a neměla jsem absolutně žádný problém začít od začátku. Skoro se bojím, že pana Darcyho vytlačil pan Thornton. Tohle mělo všechno, co jsem našla u Austenové, ale obávám se, že ještě i něco navíc. Realitu, smutek, možná krutost. Postavy byly úžasně propracované, vyvíjely se. Nenapadá mě absolutně nic, co by se tomu dalo vytknout. Příběhy z konce 19. století miluji a tenhle momentálně jednozačně vede. I když bez Richarda Armitageho by byl polovičný, troufnu si to risknout a sehnat knihu alespoň v angličtině, když u nás nevyšla (trestuhodné!). ()

nmarca

Dámy spisovatelky v 19. století (při vší úctě) trošku opisovaly jedna od druhé. Takže pan Thornton je trochu drsnější verzí pana Darcyho z Pýchy a předsudku - nejdřív nelidský drsoň, posléze humanitární samaritán. Navíc je zde nakonec zachráněn nečekaně zbohatnuvší samostatnou hlavní hrdinkou. Velkým přínosem v záplavě jinak úžasných austenovských a brontëovských příběhů je realisticky a dramaticky vylíčené prostředí industriální Anglie poloviny 19. století, plného konfliktů mězi dělníky a majiteli továren v době raného kapitalismu, což nám může mnohé napovědět i v dnešní době... Herecké výkony, hudby , výprava - vše na jedničku. ()