Hubatá, rázná Plajznerka (J. Bohdalová), jíž hraje v těle snad každá žilka touhou po hutném krajíci štěstí, krotí a cepuje zapomenutého čerta, aby z něj byl „pracovitej a poctivej muskej“, který by se uměl pořádně ohánět s kovářem u kovadliny i v Plajznerčině malém hospodářství. A aby jí pomáhal zmáhat všechny světské nástrahy, pomluvy a nepřejícnost sousedů. Trepifajksl (J. Moučka) z výřečnosti téhle povedené ženské brzy pochopí, že jako člověk na tom bude mnohem lépe než jako starý, opelichaný čert… Báchorku Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert napsal v roce 1960 Jan Drda. Od té doby se stala na českých divadelních prknech jednou z nejoblíbenějších. Vypráví o vesnici, ze které už mnoho let nepřišel do pekla jediný hříšník a jediný čert široko daleko už dávno pověsil své řemeslo na hřebík. Peklo tedy musí zasáhnout a přivést dalskabátské obyvatele opět k hříchu. Jestli se jim to povede se můžete podívat v televizní adaptaci tohoto půvabného příběhu z roku 1976. (Česká televize)

Romanstekl

Pan Moučka je v této pohádce na prosto nepřekonatelný, v takové humorné roli jsem ho ještě neviděl, krásně mu to sedlo... ()

IvonaK

Moc dobrá pohádka kterou si určitě někdy zrekapituluji. Čert který si zamiluje lidský život, nechá si useknout ocas a rohy a snaží se s každým vyjít má můj obdiv. A ostatní čerti mohli hysterčit jak chtěli. :-) A s Bohdalovou mu to moc slušelo. ()

xxlch

Lidi,já vás mám a-ráád!Tak todlenc je nejlepší zpracování Dalskabátů,jaké jsem kdy viděla s naprosto excelentním obsazením a skládám veliký hold panu Moučkovi ,za snad nejlepšího Trepifajksla,jakého lze vidět.Děkuji tomuto Panu herci,který je jistě v hereckém ráji z mnoha dalšími velikány. ()

MeGab

Zřejmě nejlepší česká kulišárna vůbec. A skvěle obsazená role faráře. Komunistická svině Větrovec hraje svini. To se podařilo! Směju se ještě teď :-D. ()

ostravak30

Že by tenhle studiový film natočený dle divadelní hry byl pohádkou? Tak to myslím, že rozhodně ne, neboť nemálo vtipů a poznámek hrdinů, hlavně čerta, který se snaží místní svést na scestí, jsou spíše dospělé a značně peprné. Z dnešního pohledu mě to upřímně řečeno nezaujalo tak, jak jsem čekal. Přitom obsazení je vskutku hvězdné. Možná tomu nepomohlo ani studiové prostředí, možná celé téma. Zkrátka, jako zajímavá poéma s výbornými herci s cestou do časů minulých budiž, jako pohádkový příběh - budiž, ale pohádka rozhodně ne. Film potěší skutečně fajnšmekry a gurmány a milovníky starých filmů. Pohádky J. Drdy, ač více méně určené pro dospělé ale mají své kouzlo. ()

Stejšn

Navzdory všeobecné chvále a adoraci několika generacemi je to pro mě jedna z nejotravnějších pohádek vůbec. Prostě mě štve, jak tu přehrávají úplně všichni. ()

Hemlock

Na tuto klasiku se vždy rád podívám a vždy se u ní skvěle bavím. Za mě jednoznačně životní role Jiřiny Bohdalové a zvlášťě pak Milana Moučky - jeho podání dalskabátského čerta je pro mě nezapomenutelný zážitek. Navíc se tam mihly v záběru i pěkná kůzlátka, jež jsem jako capart sice přehlídl, ale s odstupem času přece jen ocenil - 80%. ()

Fíma

Trochu moc "televizní", jinak vynikající. Námět skvělý, herecké výkony úžasné, jen za tu televiznost dávám hvězdičku dolů. ()

PTuranyi

Spočiatku priemerná televízna inscenácia, ktorú ťahajú hlavne herci. V okamihu ako sa na scénu dostane Josef Vetrovec v úlohe Dr. Ichthuriela a začne uskutočňovať svoj diabolský plán, je o zábavu postarané. Nasleduje skvelá Jiřina Bohdalová v úlohe Mariány a stratený čert výborne stelesnený Jaroslavom Moučkom. Príbeh má dostatok zápletiek umožňujúcich hercom nasadiť svoj talent a zabaviť nie len detské publikum. 75% ()

De.lilah

To je proste klenot. KLENOT. Jedna z neobehranejsich VHSek myho detstvi. To u nas jelo furt! Plajznerka prijde do chalupy a zacne vyslychat. "Nezlobil si??.. Ne? A neplival si?!" ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017