Dramatizace staropražské povídky spisovatele Ignáta Herrmanna je hereckým koncertem Jana Pivce. Herec v tomto filmu z roku 1964 nechal zaznít všechny rejstříky svého zralého herectví, od poloh vysloveně komických až k tónům, zaznívajícím tragickým podtextem. A přestože postava Vavřince Konopky v tomto příběhu zřetelně dominuje, velký herec disciplinovaně ponechal dostatek prostoru i spoluhráčům, především Jaroslavu Marvanovi, Daně Medřické (její jedovatá Petronila je znamenitou figurkou), skromné Libuši Havelkové i bohémskému Josefu Kemrovi a všem dalším. Režisér František Filip zde byl vlastně dirigentem, který dostal k dispozici nádherně sladěný orchestr sólistů... Ale vraťme se do předminulého století. Kampak to asi ten důstojný a dosti tělnatý pan oficiál Konopka peláší? A dokonce běží tryskem a bez klobouku… (Česká televize)

vypravěč

Poněkud papírová adaptace novely Ignáta Herrmanna. Grotesknost, založenou míšením komického a tragického, zeslabuje již zvolený rámec, který proměňuje prožívané ve vyprávěné, a vzdaluje tak diváka od příběhu a snižuje drama na anekdotu. Týž účinek má i důraz na nepatřičně idealizovanou staropražskou idyličnost. V jejím divadelním koloritu se zdá být všechno včetně lidských (po)citů jen zdánlivé. Přitom snad právě ty všeobecná teatrálnost nepostihovala. Feuilleton. ()

Padme_Anakin

Tento snímek má nezaměnitelné kouzlo starých časů/filmů, které na mě působí jako něžné pohlazení, vlídný úsměv, balzám. Velice si cením toho, že je tu jeden výborný herec vedle druhého a přesto si navzájem neubírají prostor, všichni jsou vidět a všichni si zaslouží velikou pochvalu, ovšem Dana Medřická, Jan Pivec a Josef Kemr dvě.. Chci jen neobratně napsat, že se mi ten jejich herecký koncert moc líbil, krásně jim to spolu ladilo. Ježíšmarjá, Konopka, za těch posledních deset minut dávám plný počet. ()

Una111

Kdybych měla hodnotit jen uměleckou stránku filmu, vyšel by z takového hodnocení Příběh dušičkový velmi dobře. Ale bohužel je tu i obsah, poselství filmu k divákovi - a to už je o mnoho horší. Co vlastně tenhle film chce říci, s čím divák odejde od obrazovky? Že když se výběr životního druha nepovede, když je manželka satórie nebo manžel grobián, rozvod problém vyřeší a může se začít znovu a lépe? Obávám se, že tuhle radu nikdo nepotřebuje. Ta je praktikována dnes a denně, katolíky bohužel nevyjímaje. Že je film velmi krásně udělaný, že humor Ignáta Herrmanna je chápavý a laskavý, jeho jazyk vytříbený a staropražský život a prostředí jsou skvěle vystižené? Jako by to, že jablko je krásné, voňavé a láká k nakousnutí, eliminovalo "zanedbatelnou" skutečnost, že uvnitř je kapka jedu. - - - My katolíci k takovému filmu své ANO říci nemůžeme. ()

nervoznideda

Mám-li splín na duši , tak Lorenc mě z něho dostane už mockrát. Pan Filip a herci všichni včetně Josefa Grusse "hemeroidy si tu vysedíme všichni" skvělí :-) ()

Karlas

Příjemný pohár laskavého humoru, který nám připravili znamenití mistři českého filmu. Patina zákoutí staré Prahy, pěkná mluva i starosvětská slušnost jsou přísadami tohoto likéru, jenž byl stvořen pro naše pobavení. Paleta jeho chutí je pak plná krásných ponaučení lidského života. ()

Sandiego

Pivec neopakovatelný ve své roztomile vyjukané roli, škoda, že jeho zralé herectví bylo využito jen minimálně. Další důkaz toho, že televizní tvorba šedesátých let je co do kvality plně srovnatelná s tvorbou filmovou a jen čeká na své znovuobjevení. Jsem rád, že už to ČT konečně pochopila a každou chvíli se objevuje nový a nový nečekaný klenot. ()

topi

" Ženská je nejlepší pod pořádným mramorovým monumentem! " Věta, která zazní z úst revidenta Marvana je opravdu zapamatováníhodná, hahaha! Pár herců (totální herecká škola a elita), výbornej námět, originální vyprávění, dokonalá režie a jedéééééééém!!!!! Zlatá éra kultovních televizních inscenací. ()

Maq

Čím více se film se svými technickými vymoženostmi vzdaluje činohře, tím je hloupější. Drama, to je dobrý text a dobří herci. ()

Laurent

Toto dílo je na tom stejně jako Nerudovy Malostranské povídky, které se nehodí (nehodily) nikam jinam než do novin, kde plní (plnily) funkci čtivě povrchní zábavy pro spestření takových novin. Vydávání podobných děl v knižní podobě je stejné jako prodávat růžová prasátka z porcelánu k dekoraci. Učit se potom o podobně ubohých autorech a jejich dílech ve školách je směšné. Na uměleckých školách se také neučí o porcelánových prasátkách. ()

Martin741

Mno jo, zase sa nestotoznim s entuziazmom miestnych mentalov ohladom tohoto "kultu". Rozvod je primitivna tema na film, nic sa dohromady nedeje a dialogy sa az nedaju pocuvat. ZaplatGanesha vsak som spoznal legendy svetovej kinematografie /Antonioni, Tarkovskij, Yngmar Bergman, Fellini, Carlos Saura/ a tak dlhodobo odolavam caru tohoto "genialneho snimku a kultovej komedii". Do priemeru film potiahli : Stella Zazvorkova, Marvan, Medricka D. a Jirina Sejbalova. 56 % ()

C0r0ner

Ano, je to takové milé, ano, má to špičkové herce, ano, má to parádní punc dobové atmosféry, nicméně také to má patnáctiminutový děj rozesraný do hodiny a půl, což je pro mě prostě strašná překážka, protože obsah je to hlavní, co na filmu hodnotím. 30% ()

zette

Vyborny Jan Pivec v roli Vavrince Konopky. Film ma spoustu zajimavych a usmevnych epizod, je ale i dost nudnych pasazi. I s ohledem na to, ze se puvodne jednalo o film televizni, davam ctyri hvezdicky. ()

Martrix

Promlouvání k divákovi do kamery, aplikovali čeští filmaři padesát let před Deadpoolem. Pivce jsem měl doteď v paměti jako uhlazeného elegána z filmů pro pamětníky, takže mě jako obstarožní popadesátník trochu zaskočil, ale nakonec to byl on, kdo dal tomu triviálnímu příběhu aspoň nějaký šmrnc. I když triviálnímu...v kontextu doby, kdy byla Herrmannova povídka napsaná, šlo o složitost v pravdě zapeklitou. A vlastně i v dnešní době vcelku aktuální. Od určitého věku mají muži se ženami mnohem víc trápení, než za mlada. Buď totiž ženu mají, ale rádi nejsou, nebo nemají, ale rádi by ji měli. Mít doma Petronilu...tak uteču k cirkusu já sám. ()

dr.fish

Mimořádně pěkně natočeno, přesto ukrutně rozvláčně, pro fajnšmekry. Když člověk na pár minut zaklimbá, nevadí, o nic nepřijde, jede se dál. Pro nedělní odpoledne vynikající. 80% ()

Skuby47

František Filip je expert na natáčení příběhů ze starých časů. Tento televizní snímek představuje zdařilé zpracování povídky Ignáta Herrmana a skvělou hereckou příležitost pro Jana Pivce, který ji v maximální míře využil. Humor a vtip, který vložil do své role je vskutku osobitý a neopakovatelný. Jsou filmové role, při jejichž vyslovení se nám vybaví jméno jediného herce a role Vavřince Konopky je jedna z nich. ()

HonzaBez

"Jsou to takové maličkosti, ale je to hezký…je to moc hezký…“  Když se spolu sejde taková plejáda výtečných českých herců jako Jan Pivec, Dana Medřická, Jaroslavk Marvan či Josef Kemr, musí to být hezký (i když to pravda kdovíjaký příběh není). Zvláště Pivcův oficiál Konopka je (se svým "jéžišmarjá") k zulíbání. Medřícká je zas ke konci moc pěkná semetrika. I "cirkusák" Kemr to svým příchodem na scénu dokáže pěkně rozsvítit, A v pozadí toho všeho nenápadná Libuše Havelková. ()

plechulka

Tomuhle se říká PERLA (jako třena MEDVĚD s Werichem, USPOŘENÄ LIBRA taktéž, LÁSKA JAKO TRÁM s Šejbalovou atd, atd)! Takovéhle "drobnosti mistrů" když budou reprizovat každý rok, tak se na ně každý rok budu s radostí dívat a myslím, že nejen já! Kolikpak asi inscenací, co v současnosti dávají v neděli na ČT1 se do téhle kategorie zařadí? A tohle fakt není o penězích !!! ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip