70. léta 20. století. Patrick Braden je mladý muž, který je ve společnosti oblíbený, ale marně si hraje na drsného chlápka. Již jako dítě si byl vědom si toho, že je jiný než ostatní kluci. Trpkým urážkám ze svého okolí čelí pomocí důvtipu a šarmu a nedovolí, aby jeho vlastní život kdokoliv nebo cokoliv změnilo. Nový film Neila Jordana, oscarového režiséra snímků Hra na pláč, Interview s upírem a Hranice lásky. Film obnažující svět transsexuální proměny mladého muže v reáliích Londýnských undergroundových kabaretů v období, ve kterém sexuální revoluce hippies už ovládla i konzervativní britskou kulturu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Pignon

Asi nejvtipnější je, uuvědomit si vždy, že v Irsku byl v 70. letech ještě středověk a v tomto světle je počínání hlavní postavy obzvláště komické. Není to režijně nijak bravurní počin, ale pro pobavení na 2 hodiny mezi vlkem a šakalem, 14./15.5.2020 na ČT2 to ušlo. ()

sherpa

Mooc dobrý. Ne na plných pět hvězd, ale půlky nejdou. Ta půl hvězda dolů je za mrazení v okamžicích, kdy jsem čekal, že se to zvrhne v pro mne nechutnou scénku.  Ale díky bohu se tak nestalo! Já fakt nemusím čučet na instruktážní video, jak vrazit jazyk do huby holce, natož kluk - klukovi. Dobrá muzika, máničky, vtip, historie, psychologie, sociologie, buranství, kamarádství, prostě všechno, co si náročnější divák může přát. ()

rashnomon

24.7.2023 Cillian Murphy, jak vidím, dokáže fascinovat odlišnými postavami. I když jsem si jeho nejnovějšího Oppenheimera až tak neoblíbila, jako tento skvost, musím uznat, že v obou snímcích ho propojuje jeho fenomenální herecká dovednost. V Oppenheimerovi dokázal portrétovat fenomenálně atomového fyzika, natož ve snímku Snídaně na Plutu, dokázal ztvárnit roli transgender ženy v rodiné, genderové a sexuální krizi. Tato pointa mě rovněž vede k faktu, že roli „Kitten” nehrála transgender herečka, ale cisgender Cillian Murphy. Transgender či jakkoliv genderqueer postavy by měli hrát herci, kteří mají jakési zkušenosti s genderqueerness či (nejlépe) jsou genderqueer stejným způsobem, jako postava. Je to něco, co za prvé dokáže vylepšit samotný snímek a za druhé následně není neuctivé vůči transgender lidem. Ale speciálně v této situaci si myslím, že vybrání herce tomu vůbec neuškodilo. Drželo se to jakési narativní linie a linie respektu vůči transgender ženám a dokonce samotný Murphy dokázal genderqueerness portrétovat dokonale.  Je to snímek, který se pomocí jednoduchého narativu o hledání matky, potýká s tématy jako je právě ta transgenderness (což je vlastně takovým klíčovým tématem celého filmu), následně starší muži a důvod, proč jsou pro Kitten přitažliví/proč Kitten vyhledává pozornost starších mužů, což nás dostává k ohrožení, kterými si prochází a následně i velkým tématem, které se nám propojuje s tím předešlým, ulice. Vše nám propojují sedmdesátá léta v Irsku, Anglii a oblastí tohoto území Spojeného království. To i poukazuje na zdejší politické děje a následné lehké vložení jiných paralelních stran (přátel Kitten), které se s tímto též potýkají. Exploruje to primárně tedy život samotné Kitten, která skončí takto mladistvá výstrahám ulice a potýká se s každodenním životem mladé „prostitutky”. Mezi vším tímto se i snaží najít pravou lásku (nejen její matku), kterou samozřejmě nenajde (to platí pro obě pointy), ale zaměřujeme se tu na právě tu exploraci. Kitten dělá vše pro pravou lásku a tak vlítne do náruče jakémukoliv starému muži, který ji jen klame a tajně ji využívá. Ona je ale chytrá a ze všech situací se dokáže vyprostit.  Začátek a konec mají ptačí perspektivu (dokonce i s „mluvícími” ptáky), což už, samozřejmě, nám vede mezi nimi jasnou paralelu, když je nájezd na samotný začátek a následně i konec naprosto stejný. Konec je něco, co mluví za celý film a jeho atmosféru spolu s city. Prolnutí Kitten a její matky je něco okouzlujícího. Každá z nich si našla svoji cestu a Kitten se s tím vypořádala. ()

tekedozai

Predtym som nemal na tychto ludi nazor, nie ze by som ich odsudzoval, ale nevedel som sa s nimi ztotoznit, ci ich pochopit. Po zhliadnuti tohoto kusku vsak mozem povedat ze tomu uz nie je tak. Kazdy film ktory zmeni nazor divaka ci uz k lepsiemu alebo k horsiemu si zasluzi pozornost, pretoze uz len tym ze ho zmenil je jedinecny... Jednoznacne do kategorie "must see" ()

grissword

Cillian Murphy vás vezme na procházku svým pestrobarevným životem, kde je přímo nádhera sledovat jeho rebelské počiny,,ano svůj život žiješ jen jednou, je jen tvůj, a můžeš dělat co chceš, vše co tě opravdu naplňuje. Nemusíš se vůbec bát ponížení, neboť ponížení je relativní jako všechno ostatní. Ty sám si určíš, kdo tady je pro smích a kdo pro pláč. Jednou bych chtěl snídat na plutu,,ne opravdu, já věřím, že to jednou půjde,,dokonce věřím tomu, že to stihnu dřív, než zemřu,,.a tak sem si na lavičce v deštivém počasi rozbalil svou svačinu, s chutí sem se do ní zakousl a nechal na sebe padat kapky destě,,nepřítomným pohledem jsem sledoval mraky a představoval si, že sedim na sve oblibene planetě,,všichni okolo se mi smáli,,ale o to mi šlo. Jak říká jedno staré čínské přísloví,- Chatrč ze slámy, v níž se lidé smějí, má větší cenu než palác, ve kterém lidé pláčí. ()

Oknoztemna

Film, který mě tedy opravdu dojal... Plytké dialogy, zbytečné narušování děje oznámováním každé drobné nové kapitoly, nejednotnost děje - zdálo se mi to spíše jako splácání několika drobných epizod v jeden příběh, jemuž vévodí hlavní dějová linka - hledání matky. Hudba je ale velmi dobrá. Podle mě je to totiž prachobyčejná komedie, která kdyby nebyla o transexuálovi, tak by ji nikdo tolik nenadhodnocoval, ale to je pouze můj názor, který nikomu nevnucuji. ()

hvezdokupec

Murphy ve své zřejmě nejpovedenější a nejzapamatovatelnější roli. Navíc skvěle doplněno o elitní britské herce jako jsou Neeson či Gleeson. Vtipně (vzhledem k tématu překvapivě ne vulgárně), s nadsázkou a místy i trochu vážněji pojaté, v přesně vyváženém poměru. Výborná reklama na irskou filmovou tvorbu. ()

Martazoe

Úžasně roztomilý film s úžasně roztomilým Cillian Murphym. Je to pohlazení po duši, příběh jednoho transsexuála vyprávěný z jeho úhlu pohledu. ()

latimerie

Cillian Murphy je prostě pěkná holka se záviděníhodnýma nohama! Murphyho musí zbožňovat nejen ženy, ale i chlapi. On je prostě hezký i jako baba. Neuvěřitelně poetický film se skvělými charaktery a výbornou hudbou. Jak jen může přežít transvestita na irském katolickém venkově? Jedině tak, že na všechny, kteří ho ponižují, bude totálně kašlat. Skvělé dialogy, u kterých jsem se výborně bavila. Komentáře hlavního hrdiny vás naprosto odzbrojí, stejně jako jejich adresáty! Irské maloměsto jak vyšité (ne nepodobné těm českým), které ukazuje situace, ze kterých se vám někdy bude otvírat kudla v kapse. Jen houšť takových filmů. ()

Mahalkita1

Dokonalý Cillian Murphy v příběhu, který ze mě vykřesal tolik emocí jako už dlouho žádný film. Jeho Patrick Braden alias Patricia "Kitten" Braden si získala mé srdce a tímto se definitivně uvelebila na předních příčkách oblíbenosti filmových postav. Příběh člověka, který nechce nic než být milován, najít své místo na slunci a prostě někam patřit. V mnoha momentech mnou cloumal vztek nad faktem, že lidská tupost, stupidita a krutost nezná hranic a strach z odlišného zatemňuje mozky lidem už od stvoření světa...Ale naštěstí se v člověčí rase vyskytuje dost takových, kteří zatemnění mysli unikli. Co dodat? Just touching movie. Well done "Kitten", my dear. ()

Janakin

Když já jsem na něj zasedlá, protože ať si říká kdo chce co chce, tak Cillian je prostě výbornej herec a tečka. Ani tady mě nezklamal. Originální, zajímavý a lehký snímek s hlubokou myšlenkou, která je překrásná. Přijde mi jako by se tvůrce snažil představit svět v úplně jiné perspektivně a co si budem, za mě se mu to povedlo na jedničku. Je to nebojácné, veselé, lechtivé a především moc krásné. Film si na nic nehraje a je přesně to co má být. Vhled do života jedné dívky, které osud nepřál, ale ani neubližoval. ()

MatoPalkes

Cillian Murphy je frajer, o tom žádná, aj tu bol fantastický ale film samo o sebe bol vlastne o ničom. Asi tam bolo niečo čo ostatní videli a ja nie. ()

peproch

Zvláštní chlapec bez redičů je hledá a přitom se přirozeně chová žensky v jednání i oblékání. Hledá v sobě a pak i v Londýně svoji matku, pohoršuje ty, co berou věci příliš vážně, Je svobodný v tom,v čem mnozí nejsme, strach z rodičů ()

3anitram

Herecký koncert Murphyho! Bože jak nádhernej on umí být baba a zrovnatak megamužnej chlap (Peaky blinders)!! Povídání o čisté duši a krutých lidech, hodných lidech, zbabělých i hloupých lidech dobově zasazené do Irska a Londýna, lízlé politickou situací, s krásnou angličtinou, perfektní muzikou a úžasně zpracovaným tématem kluka, co je holka - aniž by to mělo jakkoli iritovat či pobuřovat - které bych jedním slovem asi nazvala "vlídné". Moc hezky a trochu smutně vlídné. ()

Tucne.prasa

Dokonalý mix vážnych tém (IRA) a blbostí (trans), po ktorého zhliadnutí sa z tých vážnych stanú hlúposti a z tých blbých dôležité. ()

18.01.2006

14.12.2005