Malá Miss Sunshine

Malá Miss Sunshine

• Nizozemsko

Komedie / Drama / Road movie

USA, 2006, 101 min

Jedním slovem sympatické. Dvěma slovy ohromně sympatické. To asi sedí nejlíp. Podivná rodinka i její počínání při cestě na soutěž krásy a tak trochu i na cestě za sebepoznáním je přesně takové. Navrch spousta inteligentních a vtipných dialogů (podle mě ne úplně nepodobných těm z Gilmorek), a k dokonalosti už chybí jen málo.(28.1.2008)

To nejdojemnější a nejvtipnější, co jsem měl možnost poslední dobou vidět. Nečekaná tragikomická bomba bez náznaku sentimentality, jen s ryze čistým příběhem o rodince loserů, se kterou by se vydal na cestu asi každý. Spolu s Juno se Little Miss Sunshine řadí mezi moje jasné letošní srdcovky. P.S. Dědeček ujíždějící na heroinu a závěrečný tanec nemají chybu! 90%(14.6.2008)

Veľmi pozitívna nezávislá road movie s rozmanitou smečkou looserov, ktorí v jednej rozheganej dodávke putujú splniť detský sen malej, brejlatej Olive. Po všetkých stránkach (herci, kamera, príbeh, humor, konflikty) dobre odvedená práca bez klopýtnutia, ale zároveň filmu chýba výraznejší memorable moment (scéna), ktorý by ma prinútil shiahnúť znova. 70%(27.12.2006)

Netradičné výkyvy v jednej podarenej americkej rodinke pojednávajúce o bizarnosti každého jedného člena vo veľmi zábavných sekvenciách. Nie je tam síce žiaden osamelý odporca života a la literárny umelec Jack Nicholson či komická hrdinka zachraňujúca život svojich ,,reálnych" postáv, Emma Thompson, ale jeden malý zaokrúhlený fracek, ktorý zaručene spôsobí svojej rodine predčasný infarkt :-). Dedko fičiaci na drogách, tvrdohlavý brat, namyslená Olive, komunikant otec a stresor v podaní milujúcej matky. Už mi stačil iba kvalitný scenár, roztomilé situácie a o zábavu bolo maximálne postarané.(5.12.2008)

Občas z americké provenience vzejde film, který je nenápadně malý a nápadně milý (Bokovka) a jeho tvůrci nám předkládají situace, kterých bychom se v běžné produkci zřejmě nedočkaly. Komediální road movie Little Miss Sunshine není moralitou o důležitosti a stálosti rodinného zázemí, neuhání nás na kýčovitosti a laciných moudrech, tolikrát viděných v lepších - předešlých. Je sice faktem, že si scénárista jednotlivé postavy staví pěkně tak, jak potřebuje (i když to místy dře s jejich potřebami – např. proč na cestu vyrážejí všichni?). Dějově nečekejte nic objevného, přesto humor není samoúčelný a inteligentní scénář předkládá řadu skvostných momentů (klakson, kde je Olive?, dědečkovy rady ad.). O brilantních hereckých výkonech nemluvě (všichni do jednoho by si zasloužili kopat za první ligu, ale buďme rádi, že si vybírají tak příjemně hřejivé projekty), stejně jako o hudebním podkreslení. Rodinka je to ale povedená. I když přesně ta, co zákonitě přiroste k srdci. Otec všem okolo vštěpuje myšlenky o tom, jak vítězit a nespadat do skupiny looserů, matka mlčky trpí a z povzdálí pozoruje manželovu stále ne a ne úspěšnou kariéru, děda je proutník a nějaký ten čas šňupe heroin, syn si nejvíce rozumí s Nietzschem, propiskou a blokem, protože už devět měsíců nepromluvil ani slovo. A ještě strýc Frank, kultivovaný gay, přední znalec Prousta a neúspěšný sebevrah. Stále jsou však lidskými bytostmi a momentálně se rozhodli udělat radost nejmladšímu členu rodiny, obrýlené a tloustnoucí Olive, která má jeden velký sen. Celá rodina se tak s různými odchylkami v nadšení ocitá v letité dodávce směřujíc na soutěž krásy, kterou se jejich dcera rozhodla vyhrát. Na přehlídce krásy (lépe řečeno přehlídce „zrůdnosti“) bude však s ohledem na figurky z mola i mimo něj všechno zašlapáno do koberce, a celá rodinka bude vypadat jako harmonicky fungující a s návratem domů bude zase o něco soudržnější!! A tak to má být.. Nadnesených, ale zasloužených 90%.(15.2.2007)

• - V restauraci u vedlejšího stolu sedí rodiče režisérů Jonathana Daytona a Valerie Faris. (HellFire)

• - Podobizna na tričku Dwayna patří postavě Big Brothera z filmu 1984 (1956). (HellFire)

• - Michael Arndt se kvůli psaní scénáře musel vzdát své práce asistenta Matthew Brodericka. (HellFire)