Malá Miss Sunshine

• USA Little Miss Sunshine (více)
Trailer 1

Oscarový snímek Malá Miss Sunshine je černá komedie o jedné dysfunkční rodině, která se vydává na soutěž krásy. Sedmiletá Olive Hooverová je nadšená, když zjistí, že dostala příležitost zúčastnit se jako soutěžící prestižního klání Malá Miss Sunshine v Kalifornii. Hooverovi však žijí v Novém Mexiku a peněz nemají zrovna nazbyt. Takže jediný způsob, jak Olive její sen splnit, je naskládat celou rodinu do dodávky a vyrazit na cestu společně. Posádku zchátralého Volkswagenu tvoří kromě Olive její nezaměstnaný otec Richard, přepracovaná matka Sheryl, vzteklý dospívající bratr Dwayne, který je velkým obdivovatelem Nietzscheho, strýček Frank se sebevražednými sklony a vulgární dědeček Edwin. Cesta je dlouhá, prostoru v dodávce málo a všichni členové rodiny si brzy začnou lézt na nervy. Když starý autobus po chvíli vypoví službu, Hooverovic musejí začít bojovat nejen mezi sebou, ale i s časem, aby na Oliviinu velkou premiéru nedorazili s křížkem po funuse. (HBO GO)

Trailer 1

Enšpígl

Pompézní záležitost. S touhle rodinkou bych z fleku nastoupil do toho jejich žlutýho vehyklu a jel třeba až do hajzlu a zpátky. Něco mi říká, že s tím dědou bych si skvěle rozuměl. Vlastně s každým z nich, protože co člen rodiny, to lidská perla. Asi po patnácti letech jsem viděl další soutěž Miss a propadnul jsem v nadšení, hlavně ze závěrečné volné disciplíny té malá holčiny - no úlet jak když šoustá tygr s opicí. Já tý malý holčině fandil víc než našim hokejistům na mistráku. Mimochodem pěkně satirickej zářez na adresu všech tech sraček , které se nazývají Miss. Jo a jedna scéna mě tam fakt dojala, jak tam sedí bráška a už nechce dal ject a nikdo ho nemůže přesvědčit a pak k němu přicupitá jeho malinka sestřička a za 10 sekund ho přesvědčí, to bylo fakt hezký, ale především mi Malá Miss Sunshine zaměstnala držku smíchem na hodně dlouho dobu. ()

Matty

Hooverovic rodinka je jednou z těch nadprůměrně atypických. Táta Richard vtlouká lidem do hlav, kterak si nepřipouštět něco jako prohru, což sám činí. Obtloustlá obrýlená dcerka Olive touží po titulu královny krásy. Synek Dwayne, velký obdivovatel Nietzscheho, již devět měsíců nepromluvil, chce být pilotem stíhaček. Děda Edwin šňupe heroin a se zálibou si prohlíží časopisy s tvrdým pornem. Sebevražedně smýšlející strejda Frank je prvním největším odborníkem na Marcela Prousta. A máma Sheryl? Ta „jenom“ tajně kouří. Cesta této povedené šestice napříč Amerikou bude spíše sladká, i když místy hořká, ne všichni se dočkají jejího konce, ale všichni projdou jistou proměnou. Nenápadité motto „každá rodina by měla vždycky držet pohromadě“ je nám servírováno velmi nápaditým způsobem. Příhody, které naše hrdiny (naše úmyslně nepíšu v uvozovkách, protože ke konci je skutečně budete brát jako své příbuzné) potkávají, těžko dopředu odhadnete. Nečekaný konec rozhodně není plný patosu a pokud je ve filmu nějaké moralizování, pak zabalené jako vtipný dáreček. Malá Miss Sunshine svět nezmění, ale nesmírně potěší. 90% Zajímavé komentáře: Marius, Le_Chuck, castor, carly, pabelito ()

Malarkey

Nepřišlo mi to jako komedie i když pár vtipných scén by se tu našlo, ale jako tak trochu pofidérní drama s jednoduchým příběhem a debilním koncem. Členové rodiny jsou svým způsobem velice zvláštní a oné zvláštní atmosféře v rodině přispívají hlavně velice slušné herecké výkony i mimo jiné pro mě stále zajímavějšího herce Steva Carella, který zahrál post-traumatizovaného sebervraha vcelku originálně. Dalo by se říct, že celý film se staví jenom na dialozích, které zato nenudí, ale jsou brány s vážností a docela by se hodilo je okořenit trochou humoru. Krom toho mě ještě zaujala hudba, ale to musela být zřejmost jelikož oba režiséři filmu s ní mají mnoho společného a celkově film vyzdvihuje o stupeň výše. ()

Cervenak

Nudné, málo vtipné a bez zapamätateľných scén? Užívatelia, ktorí toto napísali, si zrejme pomýlili profil filmu a omylom sem dali komentár k nejakej českej komédii z poslednej doby ;-). Ja som si túto pohodovku vychutnal tak veľmi, že som uvažoval aj o 5*. Ale je pravda, že Bokovka alebo Americká krása to naozaj nie je, preto "iba" 4*. Z celého filmu sa mi najviac páčil Greg Kinnear. Divák si ho tak trochu "nevšimne" popri Carellovi, hláškujúcom Arkinovi a hlavne skvelej malej Abigail ("Naozaj veríš, že vyhráš, moja?"; "YES!!!" ;-)), ale ten chlap to vlastne celé herecky ťahal dopredu, bol motorom filmu. V skutočnosti by som toho Oscara dal radšej jemu. ()

Lima

Jednou za pár let se stane, že nějaký nenápadný filmík zcela nečekaně narazí na "zlatou žílu" v podobě velkého diváckého zájmu a příznivého kritického ohlasu, ale přitom šuškanda a aureola "báječné komedie" vzniklá kolem něj daleko převyšuje jeho skutečnou hodnotu. Příkladem z poslední doby budiž třeba taková ´Moje tlustá řecká svatba´a právě nyní Malá Miss Sunshine - nejpřeceňovanější komedie posledních let. Příjemně pronuděných 97 minut, se zcela banálním humorem, s několika do očí bijícími konstrukty (poněkud opožděný objev barvoslepectví) a s jednou z nejNEpochopitelnějších oscarových nominací pro Alana Arkina coby párkrát hláškujícího dědy. Vyhypeovaná záležitost, která se do budoucna klasikou zcela určitě nestane. Taneček roztomilé Abigail Breslin to nezachrání..... ()

• 65 mikrobusů značky Volkswagen se sjelo na premiéru této road movie. Ve filmu samotném si zahrálo pět zcela identických mikrobusů, v nichž se tísní outsiderská rodinka Hooverových, konkrétně se jednalo o Ve karavan Volswagen, typ 2 Microbus. (Pumiiix)
  • Nezávislá komedie stála 8 milionů dolarů a svému distributorovi Fox Searchlight vydělala během prvních třech dnů promítání (28. – 30. 7. 2006) 370 998 dolarů v sedmi kinech, což stačilo na 20. příčku návštěvnosti. Kina postupně přibývala, a tak se celkový výdělek postupně zastavil několik dolarů před úctyhodnými šedesáti miliony. (imro)
  • V restauraci u vedlejšího stolu sedí rodiče režisérů Jonathana Daytona a Valerie Faris. (HellFire)