Malá Miss Sunshine

Malá Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

Komedie / Drama / Road movie

USA, 2006, 101 min

Poctou největší budiž této komedii fakt, že ač v televizi končila ve tři ráno, neuspala mě. Ba co víc, já se bavil příjemnou atmosférou, nenásilným humorem a štiplavou satirou. "Život je jedna soutěž krásy za druhou", říká Dwayne a má pravdu. Mimochodem - nevíte někdo, kde bych sehnal přesně takovou žlutou dodávku?(28.12.2011)

Už po dvaceti minutách jsem se přistihl, jak ležím, přiblbe se culím a s pootevřenou pusou koukam na Malou Miss Sunshine, jako kdybych objevil neco necekaneho. Ano, i tak se to da nazvat, dokonaly avsak casto absurdni pribeh mne uplne dostal! Urcite i diky vybornym hereckym vykonum vsech zucastnenych v cele s Alanem Arkinem a mladickou Abigail Breslin, ktera si nominaci zaslouzila jako nikdo v jiny! Skoda jen za dedovu brzkou smrt, jeho hlasky byla uzasne. Ja vim, ze jsem pouzil asi hodne chval na jeden film, ale tahle jsem se dlouho nebavil a diky zaveru je to zaslouzenych pet hevzd! 9/10(6.3.2008)

Tak tohle byla neuveritelna jizda. Ukazkovej priklad vtipne uchylnyho filmu. Zhruba behem deseti minut je danej pribeh a zacina neuveritelna smrst vetsinou hodne vtipnejch scen a dialogu. Sice tempo misty polevi a odehraje se nejaka dramatictejsi scena a v tehle momentech film vyjimecne krapet nudi, ale diky naprosto masakralnimu zaveru si na to za chvily ani nevzpomenete a budete se jeste dlouho po skonceni filmu smat jak idioti. Herecka sestava byla vybrana perfektne, vsichni sou ve svejch rolich prirozeny, ale nejhustsi je asi deda v podani Alana Arkina a Steve Carell, kterej se tvari desne vypraskane. A jak tu nekdo zminuje, ze se jedna o napraveni rodiny, tak to bych teda nerek, podle me se nijak zvlast neudobrili. Taky stoji za zminku hudba, ktera sice pusobila, jako bych ji uz nekde slysel, ale k filmu se skvele hodila. Vynikajici komedie.(12.11.2006)

Další z podob Americké krásy, tentokráte nezávislá a až nezvykle rozverná, úžasně očisťující sebereflexe současné Ameriky a západního světa vyprávějící mnohé o životech, jaké ve skutečnosti žijeme - pod maskou úspěchu a zhmotňujícího se amerického snu jsou jen obyčejní smrtelníci, uvědomující si, že pocit štěstí je v jejich případě jen pouhá fikce a přetvářka... Velmi silný typizovaný příběh rodiny ztroskotanců, kde se dá jen těžko určit, kdo z nich by si odnesl cenu pro největšího losera (homosexuální vysokoškolský profesor coby intelektuál v depresích a sebevrah; otec, jehož rodina i podnikání je silně nefunkční; děda narkoman, jehož syn se nepovedl a nedává příliš důvodů k hrdosti; manželka, která s hrůzou zjistí, že žije s kreténem, pubertální synek se sklony k nihilismu řešící stěží sotva své krizové období, natož tlak disharmonické rodiny a ,,osobitého" otce) a jejímž jediným pojítkem a zprvu latentní nadějí je malá dcerka toužící stát se velkou miss. Celá tahle cesta (jde vlastně svého druhu o road-movie) až k ohromujícímu a sémanticky nosnému finále je tak svěží a uhrančivá, že ve svém existenciálním tápání a reflexi deziluze nese silné pozitivní motto - Buď sám sebou a ve své přirozenosti hledej svůj pocit štěstí! Vynikající film...(1.3.2008)

Kurevsky zábavný a chytlavý, ale rozhodně sem se u toho nějak neřezal smíchy, i když teda ta poslední rodinná akce na podiu byla naprosto monumentální gigamasakr, ale jinak se spíš jedná o dost odlehčený dramatický road movie různejma vtípkama a nebo prostě úsměvnejma scénkama, ve kterých exceloval hlavně Alan Arkin co by děda od rodinky, to byl děsnej cybermaster a hlavně se super smyslem pro choreografii(12.2.2008)

• - Všechny účastnice soutěže „Little Miss Sunshine“ - kromě Abigail Breslin – jsou veteránkami soutěží krásy. Při svém vystoupení nosily stejné kostýmky, včetně make-upu a úpravy vlasů, jako při soutěžích krásy, kterých se obyčejně účastní. (HellFire)

• - Jonathan Dayton a Valerie Faris spolupracovali již dříve. Natočili společně videoklip ke skladbě „1979” od skupiny The Smashing Pumpkins. Frank (Steve Carell) v jedné scéně utratí v second handu právě 19,79 amerických dolarů. (Coldrex)

• - Toni Collett (Sheryl Hoover) a Paul Dano (Dwayne) hrají role matky a syna, jejich skutečný věkový rozdíl je však pouhých dvanáct let. (Avalon820)