Malá Miss Sunshine

Malá Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

Komedie / Drama / Road movie

USA, 2006, 101 min

Ze začátku to vypadá docela nadějně, jenže těch úvodních asi tak 15 minut je rozhodně největší zábava. Pak to jde s filmem pomalu s kopce. O nějaký dobrý komedii se dá mluvit asi tak do chvíle, kdy zmizí ze scény Alan Arkin. Dál už se to začíná podobat spíš nějakýmu neškodnýmu rodinnýmu filmu. Samozřejmě nesmí chybět klišé o tom, jak se ta rozhádaná rodina stmelí a všichni začnou táhnout za jeden provaz. Závěr filmu s jakousi bizarní dětskou miss je už totální blbost. Potěšilo celkem zajímavý herecký obsazení. Akorát jsem se těšil na nějakou další "divnou" roli Mary Lynn Rajskub a ona tam má asi minutovej štěk. Slabý 3 hvězdy.(3.12.2012)

Občas z americké provenience vzejde film, který je nenápadně malý a nápadně milý (Bokovka) a jeho tvůrci nám předkládají situace, kterých bychom se v běžné produkci zřejmě nedočkaly. Komediální road movie Little Miss Sunshine není moralitou o důležitosti a stálosti rodinného zázemí, neuhání nás na kýčovitosti a laciných moudrech, tolikrát viděných v lepších - předešlých. Je sice faktem, že si scénárista jednotlivé postavy staví pěkně tak, jak potřebuje (i když to místy dře s jejich potřebami – např. proč na cestu vyrážejí všichni?). Dějově nečekejte nic objevného, přesto humor není samoúčelný a inteligentní scénář předkládá řadu skvostných momentů (klakson, kde je Olive?, dědečkovy rady ad.). O brilantních hereckých výkonech nemluvě (všichni do jednoho by si zasloužili kopat za první ligu, ale buďme rádi, že si vybírají tak příjemně hřejivé projekty), stejně jako o hudebním podkreslení. Rodinka je to ale povedená. I když přesně ta, co zákonitě přiroste k srdci. Otec všem okolo vštěpuje myšlenky o tom, jak vítězit a nespadat do skupiny looserů, matka mlčky trpí a z povzdálí pozoruje manželovu stále ne a ne úspěšnou kariéru, děda je proutník a nějaký ten čas šňupe heroin, syn si nejvíce rozumí s Nietzschem, propiskou a blokem, protože už devět měsíců nepromluvil ani slovo. A ještě strýc Frank, kultivovaný gay, přední znalec Prousta a neúspěšný sebevrah. Stále jsou však lidskými bytostmi a momentálně se rozhodli udělat radost nejmladšímu členu rodiny, obrýlené a tloustnoucí Olive, která má jeden velký sen. Celá rodina se tak s různými odchylkami v nadšení ocitá v letité dodávce směřujíc na soutěž krásy, kterou se jejich dcera rozhodla vyhrát. Na přehlídce krásy (lépe řečeno přehlídce „zrůdnosti“) bude však s ohledem na figurky z mola i mimo něj všechno zašlapáno do koberce, a celá rodinka bude vypadat jako harmonicky fungující a s návratem domů bude zase o něco soudržnější!! A tak to má být.. Nadnesených, ale zasloužených 90%.(15.2.2007)

Jedním slovem sympatické. Dvěma slovy ohromně sympatické. To asi sedí nejlíp. Podivná rodinka i její počínání při cestě na soutěž krásy a tak trochu i na cestě za sebepoznáním je přesně takové. Navrch spousta inteligentních a vtipných dialogů (podle mě ne úplně nepodobných těm z Gilmorek), a k dokonalosti už chybí jen málo.(28.1.2008)

Neskutečně vtipné, hlavně ale trefné - zejména ironizující ztvárnění celostátní soutěže "Little Miss" včetně odzbrojujícího tanečku malé Olive v podání Abigail Breslin. Vůbec celá praštěná rodinka byla neodolatelná. Moralizování o síle a vzájemné podpoře rodiny, která má držet při sobě, bych sice vynechala, ale jinak nemám, co bych vytkla. Každá z těch postaviček by si totiž zasloužila vlastní film.(1.2.2007)

Ecce Homo Hoover aneb ztroskotanci si odjakživa nejvíce libují právě ve svém ztroskotání.. Hořké mžourání skrz růžové brýle bez dioptrických skel, jemuž uškodil závěrečný vykonstruovaný katalyzátor rodinné sounáležitosti a vůbec, přečtěte si komentář uživatele Lima, protože cokoliv chce kdo napsat, či říct už dávno na světě někdo napsal nebo řekl. A líp.. Do otázky, jestli je Carell retardovaný blázen, mi vnesla burleskní Miss Sunshine ještě více otazníků..(22.10.2012)

• - Michael Arndt se kvůli psaní scénáře musel vzdát své práce asistenta Matthew Brodericka. (HellFire)

• - Abigail Breslin nosila kvůli své roli oblek, který jí dělal silnější. (imro)

• - Franka (Steve Carell) měl původně hrát Bill Murray a druhou volbou byl Robin Williams. (imro)