Snímek byl natočen podle knihy Psí komando a rozhodně bych ho řadil k tomu lepšímu ze žánru válečných filmů. On totiž tak docela válečný není, vězeň Mareš (Adolf Filip) po útěku z nacistického střediska pro výcvik psů potkává norského chlapce (Vladimír Dlouhý), který v témže prostředí přežil krvavou "ukázku". V patách mají ale fanatického velitele střediska (Karel Hlušička), který jejich lapení bere jako osobní prestižní záležitost. Nemalou úlohu tu hrají psi, takže je to spíš film o útěku a stíhání, ve kterém na první pohled jasný poměr sil není vždy konečný.(23.6.2008)

Příběh je silným svědectvím hrůznosti lidské minulosti!!! Chápu, že pan Filip neměl příliš "echt" hlas, ale předabovávat panem Holým, pro oba jistě zbytečnost..!(22.11.2012)

• WANDRWALL

Pro mě tento film má zajímavost, větší, než řada filmů, které považuji za promrhané, nemalé peníze.(31.7.2010)

Budu se zde opakovat, ale musím to napsat. Opravdu vynikající námět, který má pár chybiček. Ta první je rozhodně nezkušenost režiséra, který se rozhodl přelézt Mont Everest a skončil v základním táboře. Další je jednojazyčnost snímku. Nacisti sice občas prohodí pár jejich klasických výrazů, nicméně plné využití němčiny, která v těchto táborech vládla, a kterou měli přeživší vězni zarytou v hlavách jistě ještě dlouho po válce, by atmosféře filmu výrazně pomohla. Děj je bohužel také trochu jednoduchý a pro znalce a milovníka československé válečné kinematografie, nemůže být dostačující. Film rozhodně respektuji, ovšem zasloužil by si daleko silnější zpracování.(12.2.2013)

• Historik

Námět zajímavý, ale zpracování mizerné.(30.1.2013)

• fragre

Zajímavý námět, který byl promrhán. Ani režizér ani hlavní protagonisté nebyli zřejmě schopni z tohoto námětu vykřesat něco lepšího. Je to spíš ukázka toho, jak po normalizaci českého filmu dostali příležitost tvůrci nižších kvalitativních tříd. Jen hudba je velmi dobrá.(27.2.2011)

• slunicko2

Ani ryba, ani rak. Zaujal mě vynikající výkon 15letého Vladimíra Dlouhého.(29.4.2014)

Miloš Vacek tu vytvořil slušnou a vkusnou hudbu. Herci jsou také na jedničku, zejména v té době dítě Vladimír Dlouhý. Sledujeme tu road movie uprchlého norského chlapce, českého komunisty a německého psa. Příběh je dost neobvyklý, dobře zahraný a velice napínavý. Nebyl to promarněný čas.(6.7.2013)

Zajímavé spíš námětem než zpravováním a předabování Filipa totálně se nehodícím Holým film podrazila..(20.2.2011)

Zajimavy pribeh o uteku vezne za 2.svetove valky z koncentracniho tabora.Velice podarena je zejmena scena ze zacatku filmu z tyrani psu pri krmeni.Hudba je na urovni.Skvely mladicky Vladimir Dlouhy.(15.8.2008)

Československé válečné drama, jež začíná útěkem vězně ze speciálního nacistického tábora pro výcvik psů a ve zbytku snímku zobrazuje hon za tímto uprchlíkem. Snímek se vyznačuje několika velmi dramatickými scénami a poměrně věrohodně vykresluje atmosféru člověka na útěku. V hlavní roli uprchlého vězně a komunisty Jana Mareše se představí A. Filip, jehož na jeho cestě za svobodou doprovázejí malý norský chlapec (V. Dlouhý) a věrná fena Brita. V roli Marešova hlavního protivníka a pronásledovatele, až příliš bohorovného německého důstojníka, zazáří K. Hlušička. Jedná se o snímek s jednoduchým a zajímavým námětem, vkusným hudebním doprovodem a neustálou akcí, jejíž dramatičnost neopadává, avšak přesto, že na snímku nelze nalézt závažnější vadu, se neubráním dojmu, že zpracování a celkový dojem mohl být o něco lepší.(3.6.2013)

Řekl bych, že se jedná o jediný snímek ukazující výcvik psů pro strážní účely v koncentračních táborech. Je fakt, že tak pouze příběh začíná, ale přesto se jedná o zajímavou ukázku. Hlavně toho, jak se takový psi po ukončení výcviku zkoušeli. Český vězeň Mareš si jednu fenku ochočí a ta vlastně způsobí při jedné takové zkoušce útěk holandského chlapce. Mareš během toho také uteče a ihned se jejich cesty zkříží. Němci jim jsou však na stopě. Celý snímek se tedy věnuje honbě za dvěma vězni. Vzniklo tak prachobyčejné drama, jejichž překvapením je účast dětského herce Vladimíra Dlouhého. Zahrál si onoho chlapce a opravdu dobře. Zcela pochopil jeho osobitý charakter. Snímek není nejhorší, ale přeci mi v něm chybí více toho vyobrazení oné drsné doby. Možná je to i tím, že se do toho trochu vkrádá poetika.(28.2.2014)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 3.5.1973 (Sevastopol)(14.2.2013)

70% je podle mě málo, viděla jsem dokonce dvakrát, když to byla v kinech novinka. A od té doby se pro mne Vladimír Dlouhý stal hercem číslo jedna. Jo, už tenkrát. Černobílost je na místě, v barvě by to tak nevyznělo.(30.9.2011)

Pokud mam najit nejvetsi plus filmu, tak to je odklon od propagace komunismu. Neni tu zhola nic na toto tema. Jinak dej vam je tak nejak sumak, jak to dopane. Nemci nejsou strasni, neverite jim to. Vyzniva vse naprazdno. Skoda, knizni predloha muze byt preci o necem jinem.(8.10.2017)