Pro některé obyvatele New Yorku je Central Park místem procházek a nedělních pikniků, pro jiné domovem a posledním útočištěm. Romulus Ledbetter, dříve geniální hudební skladatel, takhle obývá už několik let uprostřed zeleného srdce New Yorku jeskyni. Opuštěn přáteli i dcerou tam žije sám, jen s fantaskními výplody svého pološíleného mozku. Jeho život se však rázem změní, když v den Sv. Valentina najde na stromě v blízkosti své jeskyně zmrzlého mladíka. Romulus se vydá hledat vraha...ale kdo by věřil šílenci, který vidí to, co jiní ne? (oficiální text distributora)

lennyd

Romulus Ledbetter (Samuel L.Jackson) je divnej. Je hodně divnej. Co byste taky čekali od člověka, který o sobě sebevědomě tvrdí, že není bezdomovec, byť žije v jeskyni uprostřed Central Parku. A od člověka, který se skrývá před tajemným Stuyvesantem, který - dle něj - z věže Empire State Building všechny a všechno sleduje, a ozařuje tajemnými y-paprsky. Když ale jednoho dne nalezne před jeskyní mrtvolu mladého chlapce, Stuyvesant neStuyevesant, Romulus musí ze svého úkrytu, aby pomohl najít vraha... Romulus Ledbetter v podání Samuela L. Jacksona je hodně zvláštní vyšetřovatel. Řekl bych, možná jeden z nejoriginálnějších soukromých detektivů, které můžete ve - filmovém - světě potkat. Na druhé straně měl Romulus hodně zjednodušenu situaci (a to je kritika tvůrců filmu), že mu furt někdo s vyšetřováním pomáhal - tu mu někdo dal ohoz, tu mu někdo bezelstně podal tajemnou informaci - a to mi trochu vadilo. A Jacksonovo "přehrávání", byť je měl nepochybně napsáno ve scénáři, bohužel taky. Za to mi ale nevadilo Jacksonovo hraní (na piáno), a jen za to by si film pár hvězdiček zasloužil... ()

pfa

To je docela zajímavý, netradiční thriller o podivínovi "vyšetřujícího vraždu". Ale nebude to asi pro každého, nemá to tu správnou "šťávu". [7/1O] ()

Kanibal

Šílenec je opravdu trochu šílený film, nepochybně zajímavě natočený podle zajímavého námětu, snad chybí jen chytlavější děj, občas jsem se trochu nudil. S-L.Jackson hraje skvěle. ()

willis

Tak to se docela nepovedlo. Film mi připomínal Přísahu s Nicholsonem, tam z toho taky vyšel nepovedený kříženec mezi detektivkou a psychologickým filmem. Nevím jestli to nezvládla režisérka nebo střihač, ale vyšel z toho absolutně sterilní film. ()

plagjoklas odpad!

Mám veľmi rád Samuel L Jacksona a preto som bol o to viac sklamaný s tohoto filmu. námet bol celkom dobrý ale to spracovanie? strach a hrôza! takmer po celú minutáž 105 minut som sa nudil ako v kostole. toto nie. Toto je plytvanie Jacksonovým talentom a to je ťažký zločin. ()

GIK

Výborný Jackson v roli vyšinutého klavírního virtuóza, který pomůže policii vyřešit zapeklitý případ. Film by měl mít větší spád. Mně se ho podařilo dokoukat až na počtvrté. Distributora musím pochválit za povedený český název filmu. Jeskyňářův Valentýn by moc dobře neznělo. ()

Lenka0064

Vynikající Samuel L. Jackson (proto 4*) v roli pomateného umělce žijícího v jeskyni. Zpočátku zajímavě řemeslně zpracovaný thriller s prvky mystična, ale slibný začátek dále působí jen jako nedotažený nepropracovaný příběh s ukvapeným závěrem. ()

John80

Asi jeden z najslabsich filmov Samuela L.Jacksona o nájdení zmrznutej mŕtvoly chlapa na strome a vidinach "Jaskyniara" bezdomovca 2* ()

Chamyl

Vcelku slušná detektivka na sobotní večer, kterou zbytečně ruší snahy o psychologický přesah v podobě paranoidních stavů hlavního hrdiny. Což o to, Samuel hraje o 106, ale přínos jeho stavů k hlavní (?) dějové lince je trochu rozpačitý. Myslím, že by stačilo jeho podivínské chování v rámci života jednoho "homeless" jeskyňáře z Central Parku a nebylo třeba zbytečně tlačit na pilu v podobě snových fóbií. Jinak zápletka není tak špatná a i její rozseknutí je vcelku zajímavé. Ale jak říkám, žánrová rozpolcenost - která v konečném důsledku znamená, že to není ani pořádné krimi ani pořádné psycho - je filmu na škodu. ()

wopi

Originální námět. Vynikající kamera (už dlouho jsem takovou neviděl), vynikající hudba a skvělý S.L.Jackson. Škoda, že jde "jen" o detektivku, to pátrání (chvilkami nudné) film sráží níž. V každém případě i tak jde o pochoutku pro fajnšmekra. Obrazově chvílemi úžasný koncert. ()

MiD

Velice dobrý námět a scénář spolu s výborným Samuelem L. Jacksonem u mě vyvolali pocit, že konečně vidím slušné drama s prvky thrilleru. Nejen, že Jacksonovi jeho dredy opravdu sluší, ale i hudba, kterou zahrál na večírku u fotografa byla (pro milovníky piána) trefou do černého. Váhal jsem mezi 4 a 3 *, ale dávám 4 za dost dobrý konec. ()

pursuer

Sice jde ve své podstatě o prd, ale dobře zahraný, zpracovaný a emotivní prd, který může i leccos nabídnout. ()