Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

bruceman7

Knihu jsem nečetl, což je asi chyba. Film se mi zdá poněkud nudným, je to však přeci jenom o životopise jednoho člověka, žádne caviky se nadají čekat. 6/10 ()

klukluka

Ten film stavěl na silné knižní předloze a...bohužel za ní velmi zaostal. I tak byl ale prodchnutý emocemi, i tak poskytuje neobyčejný zážitek a nutí k zamyšlení nad společenskými tématy, která hned tak neztratí na důležitosti. ()

Burdock

I přesto, že film asi nedosahuje kvality a propracovanosti původní předlohy, tak mne dostal opravdu na kolena. Velmi poutavé dílko a silný emotivní prožitek.. ()

Kovaja

Skvely film natočeny podle literarní predlohy s vybornym hereckym vykonem Williase.Je jasne ze film se neda moc s knizkou srovnavat protoze ta byla naprosto famozní ale myslím si ze film v kostce ukazuje životní príbeh T.S.Garpa.Bylo to opravdu koukatelne a nektere sceny byli opravdu stejně vybarveny jak sem si je predstavoval v knize. ()

bila.tecka

Bohužel jsem neměl to potěšení z četby Irvingovy předlohy, nicméně jsem nebyl ani potěšen ze shlédnutí této adaptace. Z filmu je cítit útržkovitost a snaha o postihnutí "něčeho podstatného". Robin Williams v roli Garpa je sice Tuze Stydlivý, Tuze Sexy a nakonec Tuze Smutný, jiskra na mě ale nepřeskočila. Líbí se mi jemný humor a nekonečné narážky na sexualitu ("nevyslovuj slovo sperma v tomhle domě"), přesto bych se raději začetl. Pokud bylo účelem filmu vybídnout diváky k "objevení" Johna Irvinga, tak se neminul účinkem... ()

Lucindajet

Vidět nejdřív tohle tak po knize nikdy nesáhnu. Knížka je boží, ačkoli ke konci taky slábne. Nicméně vše co mě na knize tak bavilo do filmu holt pojmout nejde. Nebo se to jen nepovedlo. Ale Roberta se mi líbila. ()

Radim

Když koncem 70. let vyšla knižní předloha, proslavila autora po celém světě. Právem. Kniha je vynikající výpovědí o lásce, strachu, sexualitě a smrti - a toto vše jsem v knize našel. Ve filmu už ale ne; je to v podstatě jen převyprávěná dějová linka, zcela oprostěna od psychologického rozměru knihy. Sám o sobě film stojí na pevných nohou díky skvělému obsazení a samozřejmě díky Ondříčkově kameře. Ale jestliže někdo natočí film podle takto notoricky známé předlohy, musím srovnávat. Bohužel. ()

TheDude

Popravdě jsem si nikdy nepřál, aby Irvingova slova přestala( a ani bych nechtěl, aby kdy byla zfilmována)...páč ta kniha je tak moc obsáhlá a rozmanaitá, že podle mého nejde narvat do filmového provedení.A je až moc dokonalá, aby si ji člověk neoblíbilaU mě to nebylo jinak.A přestože nechci nikdy srovnávat knihu vs film, nejde se tomu ubránit.Hill se toho krásného díla ujal se ctí, ale nemyslím si, že by to zvládnul kdokoliv líp...zde jsem zaujatý, jsem k filmu pesimistický, a zaujatě kritický.Tam, kde charaktery až neuveřitelně rozkvétají, se na filmovém plátnu hatí stopáží, která bohužel není tak obsáhlá jako 500 stran knihy.Ač se všichni snaží sebevíc, Irving je pro mne stejně nepřokanatelným cápkem, a ten arogantní T.S. snad nejsympatičtější hlavní knižní postavou. ()

Randyz

Knížku jsem přečetl zhruba před půl rokem a teprve teď jsem zjistil, že byla i zfilmována. Film se mi poměrně líbil. Jak už to bývá, tak se do filmu rozhodně nevešlo všechno, tak jak to bylo psáno v knížce, ale myslím si, že se tvůrcům podařilo do filmu vměstnat všechny nejlepší momenty knihy a řekl bych, že se jim to povedlo poměrně kvalitně. Dokonce se mi asi některé zfilmované momenty líbily víc než jak jsem si je představoval při čtení, protože v knížce mi občas přišly možná až moc šílené a nepředstavitelné :-) Jen jsem si chvíli musel zvykat na Robina Williamse (v jeho scénách z mládí), protože ho znám už spíše jako staršího herce :-D ()

DannyBoy80

Kdo četl knihu nemúže jinak. Film je velmi povrchní neukazuje vše. Williams to táhne, ale když chybí motivace je to špatně. Myslím, že kniha je velmi špatně zfilmovatelná a zde se to hodně ukázalo. ()

Teabag

Krásný film, ve kterém ožívá jedna z mých nejoblíbenějších fiktivních postav - T. S. Garp. Robin Williams naprosto válí a Mary Beth Hurt je jako Helen naprosto okouzlující. Jen jedna výtka: ze zásady nesrovnávám film s knihou a ani teď tak neučiním, ale měl jsem po celou dobu sledování filmového Garpa pocit, že autoři prostě tak nějak počítali s tím, že diváci knihu znají. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že bych všechny souvislosti a motivace postav úplně nepobral, nebýt tohohle knižního předporozumění. Myslím, že by nemělo být povinností číst knižní předlohu k plnému pochopení filmového děje. To ale nic nemění na tom, že film World According to Garp je pro mě naprosto výjimečný. ()

kapibara

Kdo nečetl tuhle úžasnou knihu je ve filmu o mnoho věcí ochuzen. Robin Williams roli Garpa zahrál výborně,ale Garp to prostě není. Skutečně kouzelná je ale kreslená scéna krátce po začátku,kdy si Garp kreslí jako malý chlapec souboj letadel-to je u mě jedna z hvězdiček. ()

yehudit

" Neopovažuj se v našem domě vyslovit slovo sperma!" Ano, taková to byla ve 40. letech drzost a stejně tak odvážné bylo natočit podobný film v osmdesátkách! Film přesně podle mého gusta - silný příběh, uvěřitelné a vtipné dialogy, celé natočeno tak citlivě lidsky a dobrá hudba k tomu. ()

Movie Gourmet

Svět podle Garpa? Nechápu. Spíš by se ten film měl jmenovat "Svět podle Jenny Fieldsové", Garpovy mámy. Skoro bych chtěl napsat: "Kdo nečetl knihu, nepochopí.", ale nebyla by to tak úplně pravda. Román, který ve své době znamenal revoluci a byl něčím podobným (podobným fenoménem), jako je dnes třeba Harry Potter. Otevřeně se v něm hovoří o sexu (to však ale i v jiných knihách, vzpomeňme např. Milence Lady Chatterley(ové) od D.H. Lawrence, 1928), ale hlavně zde jde o práva žen a doslova feministickou revoluci. Knižní předloha poměrně náročná na zpracování se dočkala své filmové podoby a řekl bych, že výsledek není sice nějak extra skvostný, ale není ani špatný a zaslouží si pozornost. Dobrý scénář a režie byli prostorem pro takové hvězdy jako je přesvědčivý Robin Williams, výborná Glenn Close a v roli Roberty uvěřitelný John Lithgow. Námět filmu neřekne mojí generaci a těm následným vůbec nic a je to již poměrně dlouhou dobu, co přestal být ve většině zemí světa aktuální, přesto... Vidět dobré filmové zpracování kdysi velmi slavné knižní předlohy není vůbec na škodu a nebude to ztracený čas. Verdikt: 3 1/2* a 75 %. PS. Zajímá-li Vás, jaké to je žít značnou část svého života pod vlivem a dozorem vlastní mámy, první polovina filmu Vám to zodpoví. ()

serioga

Keby som nečítal knižku tak by som sa s toho deja nevysomaril.Proste v knižke toho bolo strašne vela a nedalo so to proste všetko sfilmovat.Ale aj tak tá práca mohla byt lepšie odvedená.Pretože vo filme sa vlastne kopili jedno cez druhe največšie zvraty a osudy hlavnych postáv z knižky pripadalo mi to ako výtah z knižky pre nenáročné. ()

Garch

Pro mě třetí nejlepší filmová adaptace dobré knihy (po Plechovém bubínku a Vyhoďme ho z kola ven). Robin Williams a Glenn Close jsou kouzelní. Filmově - prakticky každý záběr by mohl být skvělou a vypovídající fotografií. ()

filipvrbik

Komedie? ani omylem, směs jakýchci úchylných osobnosti, kterou zachraŇuje Robin Williams od pohromy, i tak vzniklo velmi nepovedené dílo...20% ()

Mimomisu

ne a ne a ne, tohle je na miniserii a ne na film. A nejde jen to to, ze kniha je jinde. Jasne, ze je je mnohem lepsi, ale to v tomhle pripade je jedno. Tenhle film se snazi obsahnout vseko, ale takovym zpusobem, ze je z toho jen snuska epizod, ktere by nikoho nezajimaly. Nechapu to hodnoceni, ten film je i bez znalosti predlohy naprosta slatanina ()