Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Světová literatura zná celou řadu robinsonád, příběhů, v nichž trosečníci dokáží v cizích a nepřátelských podmínkách opuštěných ostrovů nejen přežít, ale často i najít nový smysl a novou kvalitu života. Čeští Robinsoni v třídílném filmu scenáristy M. Šafránka a režiséra D. Kleina se od podobných příběhů liší tím, že rodina Matesových nepotřebuje ke ztroskotání pustý ostrov. Stačí jim selská usedlost kdesi v Čechách. Mates emigroval koncem šedesátých let. Projezdil kus světa, aby nakonec zakotvil v usedlém Švýcarsku, kde se i oženil. Jeho tchán je úspěšný stavitel, avšak Matesa s ním kromě ženy mnohé nespojuje. Manželé i s dětmi chtějí odjet někam, kde by mohli žít jen podle svého. Podaří se jim sehnat dům v porevolučních Čechách. Hrdina se do vlasti vrací po dlouhých dvaadvaceti letech, jeho žena a děti sem však přijíždějí poprvé... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

quixote 

všechny recenze uživatele

Když emigranti, tak nepraktičtí a naivní ňoumové. Když domorodci, tak xenofobní vesničané a vyčůraní hochštapleři, kteří věčně vysedávají v hospodě a hledají způsob, kde snadno přijít k penězům. Schematičnost z toho teče proudem... Donutil v hlavní roli je typická úlitba divákům, jinak je casting slušný. Ale co ta výtahová hudba? ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Nápad natočit seriál o emigrantovi, který se po letech vrací do své rodné vlasti, není rozhodně špatný. Jde o to, v jaké rovině se pojme. Když se v titulní roli objeví Miroslav Donutil, je hned zřejmé, že seriozní rovina to nebude, a i kdyby se nakrásně chtělo, stejně se to bude tlačit do typu seriálu pro celou rodinu. A to znamená přemíru balancování s tím, jak se jednotlivým členům rodiny u televize zavděčit. Pro mámu i tátu je tady Donutil a táta už řve smíchy na celé kolo, jenom se tenhle herec objeví v prvním záběru, máma se taky culí blahem nad možným potenciálem seriálu, následně pubertální syn tam vidí Novákovou koupat se v lomu a její vlastní brácha Adam jí svádí, tak zavolá o něco starší ségru, ale ta je vytížená u compu a chce jen hlásit, co se po odvysílání první epizody odehrálo. A i když není moc co hlásit, tak se stejně celá rodina podívá i na zbývající dvě epizody, ale to hlavně kvůli tomu, že tolik mají rádi české seriály. Jenže je otázkou, co je na nich tolik baví, když jsou velmi mrzce zrežírované s kamerou vypůjčenou od štábu televizních novin a se scénářem, do kterého si znuděný osvětlovač zabalil svačinu na odpoledne, protože u některých "náročných" scén se zkysne hodně dlouho do pozdních hodin. Tenhle dramaturgicky nezvládnutý Robinson měl zůstat raději na pustém ostrově. 20% ()

Reklama

Véronique 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemná minisérie, jako stvořená pro letní večery. Čiší z ní typická "českost" (prostředí, postavy, příběh porevolučního navrátilce, ...) a pohodová, někdy ale také dramatická atmosféra, které napomáhají dobře zvoleni herci snad na všech postech. I já se musím pozastavit nad obsazením sourozenců Novákových do dvojice zamilovaných; na jednu stranu je strašně nepřirozené, když se sourozenci líbají... Na straně druhé však musím uznat, že to je z obou stran velmi profesionální výkon. Milé české pohlazení po duši, hodnocení osciluje mezi 3 a 4 hvězdičkami. Vzhledem k poměrně nízkému hodnocení dávám 4. 65% ()

meave 

všechny recenze uživatele

Nezrelost a naivita hlavnych hrdinov velmi neprispela k prijemnej atmosfere tohoto filmu. To, co malo u divaka vyvolat spolupatricnost v boji s masineriou rozvijajuceho kapitalizmu a s cynizmom kapitalizmu rozviteho, u mna osobne vyvolalo nevolu a nervozitu. Pre tento pocit nemozem dat filmu viac ako tri hviezdicky napriek tomu, ze je to inak dobre zahraty pribeh. Aj ked - od Cibulkovej by som cakala viac. ()

JARDAHONDA 

všechny recenze uživatele

Hrdinou minisérie D. Kleina je emigrant M. Donutil, který se po dvaceti letech vrací ze švýcarska. Jeho žena V. Cibulková a děti přijíždějí do čech poprvé. Koupí si dům a potíže začínají... Vcelu povedené milostné drama, které neurazí ani nenadchne. Ve filmu oceńuji především kameru, kde dominují hezké záběry přírody ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Varga (Tomáš Novák) jezdí v seriálu na legendární motorce Jawa 20 Pionýr. (ArthasKarfa)
  • Ve filmu hrají sourozenci Adan Novák, filmový syn Kornové, a Sandra Nováková, dcera postavy Miroslava Donutila. (M.B)
  • Ve filmu hraje Otakar Brousek st. se svým vnukem, Otakarem Brouskem nejml. (M.B)

Reklama

Reklama