Za humny je drak

• slovenský

Za humny je drak

Pohádka / Komedie

Československo, 1982, 89 min

Tenhle film je vlastně pohádková parodie: drak tu nežere princezny, ale uhlí; princ nejde na draka s mečem, ale s loutnou; král lišácky pasuje uhlíře na rytíře, aby mohl drakovi předhodit jeho dceru,... Filmové zpracování sice pokulhává, ale točilo se podle dobrého scénáře, takže snímek určitě stojí za vidění. Jen princ Jan mohl být trochu menší ňouma - takhle je opravdu nepochopitelné, že se do něj Liduška zamiluje. Herecky vyniká zejména trio Císler - Kemr - Kvietik. Císlerovi jako králi scenáristka (Markéta Zinnerová) přidělila největší porci "hlášek", ale dostává se i na ostatní. Takže se pokaždé při sledování dobře pobavím. "Kdo je tady prostý, vy sprostý?!" :)(22.9.2011)

Roztomilá pohádka, která vystihuje náladu z knižní předlohy Markéty Zinnerové včetně hezkých ilustrací. Obsazení je velice trefné, a to jak tehdy píchatelné Ivany Andrlové v roli uhlířovy dcery Lidky, urostlého chlapáka Štefana Kvietika nebo vtipně pojatého krále Jiřího Císlera. Za humny byl hodný drak a žádný "princeznožravec", jak si vyděšení místní obyvatelé původně mysleli. Drak Mrak se tomu knižnímu a ilustrovanému podobal, to ano, a na trikových specialistech bylo ho oživit. Nečekejte špičkové digi triky od amerických trikařů z ILM, ale poctivou českou ruční prácičku, respektive maketu v kombinaci se slabou animací. Vše odpovídá roku vzniku filmu a sice 1982. Má výtka směřuje také k režisérovi Radimu Cvrčkovi, který mohl být více důslednější v režijní výrazovosti. Ta téhle pohádce chybí. Diváci si z tohoto důvodu pohádku až tak neoblíbili, ona sama neokupuje televizní obrazovky příliš často. A možná je to dobře. Přes všechny své kvality se přesto pohybuje v sympatickém průměru. 60%(3.11.2013)

Na jednu stranu tu máme iritující zženštilá princátka a špatně udělaného draka, na stranu druhou skvělého Kemra, perfektního cholerického krále Jiřího Cieslera a pár skutečně dobrých vtípků. Navíc, některý songy jsou boží. Když jsem byl malý, ani ten umělý drak mi nevadil a stejně jsem ho zbožňoval. 70%(11.8.2010)

• Armin82

Tahle pohádka mi toho moc neřekla. Nebudu hodnotit grafickou stránku draka Mraka,ale celkově to byla slabota. Až na Cízlera či Kemra, dost nevýrazné herecké výkony,spousty teprve začínajících herců a režie taky žádná hitparáda. Máme pohádky kvalitou o několik levelů vejš,ale na Vánoční pohodu,proč ne--->40%(26.11.2012)

Až na draka, který sem zabloudil z nějaké televizní taškařice Studia Kamarád, je to vydařená pohádka, jedna z těch, které pobaví bez ohledu na počet repríz. Veselá pohodovka se skvělým králem Císlerem hláškujícím jak o život, a nezapomenutelnou uhlířskou rodinou Kemr-Kvietik-Andrlová, která nečekaně ke království přišla. Milé, vtipné, pohodotvorné.(22.2.2012)

• - V pohádce namluvil Gustav Bubník Jana Šťastného, Miroslav Moravec Štefana Kvietika a Petr Svoboda Maroše Kramára. (pávek)

• - Draka namluvil Josef Kemr, který zároveň hrál postavu dědy Kovandy. (funhouse)

• - V pohádce skutečně zpívá ivana Andrlová. (M.B)