Za humny je drak

(festivalový název)

Za humnami je drak

Pohádka / Komedie

Československo, 1982, 89 min

Roztomilá pohádka, která vystihuje náladu z knižní předlohy Markéty Zinnerové včetně hezkých ilustrací. Obsazení je velice trefné, a to jak tehdy píchatelné Ivany Andrlové v roli uhlířovy dcery Lidky, urostlého chlapáka Štefana Kvietika nebo vtipně pojatého krále Jiřího Císlera. Za humny byl hodný drak a žádný "princeznožravec", jak si vyděšení místní obyvatelé původně mysleli. Drak Mrak se tomu knižnímu a ilustrovanému podobal, to ano, a na trikových specialistech bylo ho oživit. Nečekejte špičkové digi triky od amerických trikařů z ILM, ale poctivou českou ruční prácičku, respektive maketu v kombinaci se slabou animací. Vše odpovídá roku vzniku filmu a sice 1982. Má výtka směřuje také k režisérovi Radimu Cvrčkovi, který mohl být více důslednější v režijní výrazovosti. Ta téhle pohádce chybí. Diváci si z tohoto důvodu pohádku až tak neoblíbili, ona sama neokupuje televizní obrazovky příliš často. A možná je to dobře. Přes všechny své kvality se přesto pohybuje v sympatickém průměru. 60%(3.11.2013)

Dráček Mráček a Ivana Andrlová v krásné filmové pohádce u které opravdu nechápu její nízké hodnocení! Jiří Císler a jeho královské rozčilování, jsou stejně jako celá pohádka zábavné od úvodních titulků, až po ty závěrečné. Celé to je i rozumě trikově zvládnuté, protože pokud vezme divák v úvahu rok vzniku a dobu ve které pohádka vznikla, tak nemůže mít námitek.(5.12.2014)

„A nedupat!“ Pekná rozprávka o kráľovi, ktorý svojich podriadených ohadzuje papučami, chce dobre vydať dcéru a vrásky na čele mu spôsobuje plyšovo-kreslený drak (za humnami). Silné herecké obsadenie (Císler, Kvietik, Kemr), nevtieravá atmosféra a podarené dialógy („A zpívaš taky o lásce?“ – „O lásce? To víš, že jo. O lásce nejraději.“) nám umožňujú zabudnúť na slabý rozpočet (smiešne davové scény).(26.7.2009)

A proč naší Lidce kouše hlavu princ a ne drak?. Opravdu milá pohádka plná této a jiných kouzelných hlášek. A to, že animace draka Mraka je slušně řečeno nedokonalá (a to ani ne tak animací samotnou, jako spíše tím, že je místy až moc vidět, že drak Mrak je proti dodanému pozadí - podobně jako Lucie Vondráčková v spoustě scén v Království květin), je myslím opravdu vedlejší a snadno odpustitelná záležitost.(26.3.2016)

• Kozlowski8

Typ pohádky, které mne příliš neoslovují pro svoji příli¨šnou užvaněnost. Jiří Císler v roli krále neustále mele a mele rádoby vtipné monology a v podstatě ze sebe dělá blba. (Na rozdíl například od mile hloupoučkého a naivního krále v pohádce o princezně se zlatou hvězdou, kde má podobná role úplně jiné vyznění). Ani ostatní postavy mne nenadchly, především princezna(Beránková) a princ (Šťastný) působily až tragicky toporně.(29.12.2011)

• - V pohádce si jednoho z dvořanů zahrál také tehdejší kastelán zámku Milotice. (wictoria)

• - Draka namluvil Josef Kemr, který zároveň hrál postavu dědy Kovandy. (funhouse)

• - Natáčeno na zámku Milotice a skanzenu ve Strážnici. Lom se nachází u obce Drysice, louka se natáčela u Trnavy. (M.B)