Za humny je drak

(festivalový název)

Za humnami je drak

Pohádka / Komedie

Československo, 1982, 89 min

Mě se dráček Mráček náhodou moc líbil.. Pořád lepší rovnou přiznat - "My na to nemáme" a otočit to do, na první pohled, absurdně ztvárněného draka, než se snažit zapůsobit na první pohled bezvadným, blíže však zfušovaným drakem, na jehož bezchybné ztvárnění by prostě nestačili (ať už po finanční nebo trikové stránce)..(25.5.2010)

Pohádka klasického až přespříliš jednoduchého ražení v zajetých československých poměrech. Pohádka, která pro tu svou prostotu rozhodně nevynikne mezi klenoty jako jsou S čerty nejsou žerty a jiné. Pohádka, která ovšem na onen odpočinek, ke kterému byla svázaně napsána, dokáže krásně navnadit a již léta nezaměnitelně patří k našim českým Vánocům.(12.12.2019)

Dráček Mráček a Ivana Andrlová v krásné filmové pohádce u které opravdu nechápu její nízké hodnocení! Jiří Císler a jeho královské rozčilování, jsou stejně jako celá pohádka zábavné od úvodních titulků, až po ty závěrečné. Celé to je i rozumě trikově zvládnuté, protože pokud vezme divák v úvahu rok vzniku a dobu ve které pohádka vznikla, tak nemůže mít námitek.(5.12.2014)

• Kozlowski8

Typ pohádky, které mne příliš neoslovují pro svoji příli¨šnou užvaněnost. Jiří Císler v roli krále neustále mele a mele rádoby vtipné monology a v podstatě ze sebe dělá blba. (Na rozdíl například od mile hloupoučkého a naivního krále v pohádce o princezně se zlatou hvězdou, kde má podobná role úplně jiné vyznění). Ani ostatní postavy mne nenadchly, především princezna(Beránková) a princ (Šťastný) působily až tragicky toporně.(29.12.2011)

• venison

Nenápadná pohádka, která nemá příliš silný scénář, i když nějaké hlášky a scénky jsou vtipné a povedené.. Herecké obsazení obstojné, ale neprojevuje se na hereckém projevu.. Nejsilnější roli zastal pan král Jiří Císler.. Josef Kemr je spíše v pozadí hlavního děje.. Drak Mrak je v dnešní době už trikově spíše směšný..(29.12.2016)