Roztomilá pohádka, která vystihuje náladu z knižní předlohy Markéty Zinnerové včetně hezkých ilustrací. Obsazení je velice trefné, a to jak tehdy píchatelné Ivany Andrlové v roli uhlířovy dcery Lidky, urostlého chlapáka Štefana Kvietika nebo vtipně pojatého krále Jiřího Císlera. Za humny byl hodný drak a žádný "princeznožravec", jak si vyděšení místní obyvatelé původně mysleli. Drak Mrak se tomu knižnímu a ilustrovanému podobal, to ano, a na trikových specialistech bylo ho oživit. Nečekejte špičkové digi triky od amerických trikařů z ILM, ale poctivou českou ruční prácičku, respektive maketu v kombinaci se slabou animací. Vše odpovídá roku vzniku filmu a sice 1982. Má výtka směřuje také k režisérovi Radimu Cvrčkovi, který mohl být více důslednější v režijní výrazovosti. Ta téhle pohádce chybí. Diváci si z tohoto důvodu pohádku až tak neoblíbili, ona sama neokupuje televizní obrazovky příliš často. A možná je to dobře. Přes všechny své kvality se přesto pohybuje v sympatickém průměru. 60%(3.11.2013)

Pohádka kterou si naprosto poprávu, pro sebe ukradl cholerický král Jiřího Císlera. Který hází jednu hlášku za druhou např.- "Sežral sedm prasat, dvanáct krav a sedm nejvyšších šlechticů!" "Tolik dobytka že přišlo nazmar?" . To nejhorší na pohádce, je však otřesně animovaný drak s jeho infantilními dialogy. Dále z herců zde stojí za pozornost vypravěč Josef Kemr. 55%(8.2.2012)

Veselá pohádka se skvělými herci snad ve všech rolích (snad kromě potulného muzikanta a princezny, která je sice krásná, ale ti dva mi prostě nesedí), kde exceluje cholerický Jiří Císler. Velmi kvituji natáčení v exteriérech a překrásném prostředí zámku Milotice. Kdo kritizuje příšerně animovaného draka, měl by si uvědomit, pro koho je pohádka určena.(15.5.2011)

Pohádka, která má své kouzlo a nostalgii i přes nepříliš povedené triky a loutkovost. Dráček k pohlazení a dva vztahy k tomu, srandovní Císler a další. No kvalitně zahrané celkem, sice po době bych asi tak pozitivně už nehodnotil, ale tuhle pohádku z dětství prostě mám v oblibě dodnes a proto hodnotím takto. Hodnocení: 70 %(2.1.2010)

Dráček Mráček a Ivana Andrlová v krásné filmové pohádce u které opravdu nechápu její nízké hodnocení! Jiří Císler a jeho královské rozčilování, jsou stejně jako celá pohádka zábavné od úvodních titulků, až po ty závěrečné. Celé to je i rozumě trikově zvládnuté, protože pokud vezme divák v úvahu rok vzniku a dobu ve které pohádka vznikla, tak nemůže mít námitek.(5.12.2014)