Za humny je drak

Za humnami je drak

Pohádka / Komedie

Československo, 1982, 89 min

• Armin82

Tahle pohádka mi toho moc neřekla. Nebudu hodnotit grafickou stránku draka Mraka,ale celkově to byla slabota. Až na Cízlera či Kemra, dost nevýrazné herecké výkony,spousty teprve začínajících herců a režie taky žádná hitparáda. Máme pohádky kvalitou o několik levelů vejš,ale na Vánoční pohodu,proč ne--->40%(26.11.2012)

Dráček Mráček je sice tak otřesně animovaný, až to hezké není, ale tím zápory končí. Kromě svérázného uhlířského humoru uvidíte skvělého krále Jiřího Císlera, neméně skvělého rádce Lubomíra Kostelku, směšné figurky pánů šlechticů, hvězdopravce Strýčka Jedličku, švarné prince Jana Šťastného a Maroše Kramára a mnoho dalších hereckých osobností. Taková idylická pohádečka nejen na nedělní odpoledne...(21.3.2003)

Tenhle film je vlastně pohádková parodie: drak tu nežere princezny, ale uhlí; princ nejde na draka s mečem, ale s loutnou; král lišácky pasuje uhlíře na rytíře, aby mohl drakovi předhodit jeho dceru,... Filmové zpracování sice pokulhává, ale točilo se podle dobrého scénáře, takže snímek určitě stojí za vidění. Jen princ Jan mohl být trochu menší ňouma - takhle je opravdu nepochopitelné, že se do něj Liduška zamiluje. Herecky vyniká zejména trio Císler - Kemr - Kvietik. Císlerovi jako králi scenáristka (Markéta Zinnerová) přidělila největší porci "hlášek", ale dostává se i na ostatní. Takže se pokaždé při sledování dobře pobavím. "Kdo je tady prostý, vy sprostý?!" :)(22.9.2011)

Veselá pohádka se skvělými herci snad ve všech rolích (snad kromě potulného muzikanta a princezny, která je sice krásná, ale ti dva mi prostě nesedí), kde exceluje cholerický Jiří Císler. Velmi kvituji natáčení v exteriérech a překrásném prostředí zámku Milotice. Kdo kritizuje příšerně animovaného draka, měl by si uvědomit, pro koho je pohádka určena.(15.5.2011)

• NinadeL

Velice podivná pohádka / aktualita. Císler si v roli krále hraje své obvyklé sólo, doprovázen je nejtopornější princeznou Janou Beránkovou, která se kdy v československém prostředí objevila. Při pohledu na výkony všech ostatních je až žalostně smutné, že jediný, kdo je na svém místě a hraje a vypadá přesně tak, jak si pohádka žádá, je Ivana Andrlová. Všichni ti exaltovaní Maděričové, Vykypělové a Velenové nadití v nejlacinějších kostýmech s nulovým make-upem dávají zapomenout i na absurdní kombinaci loutkové hlavy draka s jeho animovanou postavou (!)... Kde nic není, ani dětský divák nebere. A pokud, tak jen úvodní titulky doplněné o krátkou dračí story.(17.10.2011)

• - Draka namluvil Josef Kemr, který zároveň hrál postavu dědy Kovandy. (funhouse)

• - V pohádce si jednoho z dvořanů zahrál také tehdejší kastelán zámku Milotice. (wictoria)

• - V pohádce skutečně zpívá ivana Andrlová. (M.B)