Jednomu království se doslova za humny usadil drak. Na královském hradě vypukne zděšení, vždyť drak bude určitě chtít princeznu Violu. A tak král vymyslí plán – povýší do královského stavu uhlíře Patočku a drak tak může sežrat jeho dceru Lidku. Nikdo ale netuší, že se Lidka zatím s dobráckým drakem Mrakem spřátelila. (Magic Box)

Rodin

Moje děti to strašlivě milovaly. Princeznu v tom navíc hrála má spolužačka (neherečka, to nakonec bylo i vidět, i když nijak zvlášť markantně). Co k tomu říct? Snaha byla, ale moc nad průměr ten film nezvedla. A Maroš Kramár tady opravdu ještě ani nenaznačil, že bude dobrý herec (ve Výletu do mladosti to bylo mnohem, mnohem lepší). Tedy animace snad nebyla špatná, ten drak byl ovšem příšerózně blbý. ()

a-ja

Týjo, tak zjišťuju, že si tahle pohádka vypůjčila pár věcí z Pohádky o drakovi z roku 1972... Nojo, obě pohádky scénář Markéta Zinnerová... Tuhle pohádku miluju kvůli rtuťovitému králi Jiřímu Císlerovi, byl boží a jeho výstupy byly fakt vtipné moc... Jak už přede mnou napsal BarGoldstein: Naprosto mega kulervoucí Jiří Císler! ()

Jara.Cimrman.jr

"Jenom s loutnou se na draka nikdo neodvážil." Já bych se odvážil a to i bez loutny, tedy kdybych měl za sebou dělostřelectvo. Nicméně mimořádně ošklivý Dráček Mráček by mě patrně stejně umazlil k smrti, takže ten boj nechme na loutnistovi, trochu zábavy na panu králi a pak už za zmínku stojí snad jen rýpavý rozhovor mezi oběma obětovanými princeznami. ()

tron

„A nedupat!“ Pekná rozprávka o kráľovi, ktorý svojich podriadených ohadzuje papučami, chce dobre vydať dcéru a vrásky na čele mu spôsobuje plyšovo-kreslený drak (za humnami). Silné herecké obsadenie (Císler, Kvietik, Kemr), nevtieravá atmosféra a podarené dialógy („A zpívaš taky o lásce?“ – „O lásce? To víš, že jo. O lásce nejraději.“) nám umožňujú zabudnúť na slabý rozpočet (smiešne davové scény). ()

Kamas

Na téhle pohádce jsem byla poprvé v kině v 1. třídě a dodneška patří k mým nejoblíbenějším. Hlas tehdy 16 letého Jana Šťastného musel být sice pro moravský přízvuk předabován, ale nic mu to neubralo na charisma. Což nemohu řící o princi Mariánovi, "brnkálistovi" z vedlejšího království a to mám brnkálisty jinak veskrze ráda :). ()

• V čase 48:18, kdy padá borovice k zemi, si lze všimnout vlevo na skále předmětu, kterým asistenti shazují strom. Jde zřejmě o ruční pilu. (Hellraiser12)
  • V pohádce namluvil Gustav Bubník Jana Šťastného, Miroslav Moravec Štefana Kvietika a Petr Svoboda Maroše Kramára. (pávek)