Pád do tmy

Scénografie:

Simon Bowles

Kostýmy:

Nancy Thompson

Vynikajici "maly" horror dokazujici Marshalluv cit pro budovani opravdu desive atmosfery, kterou vytvari snad vsemi dostupnymi prostredky. Prakticky kazda cast filmu je dokonala, ale dve veci cni nad ostatni. 1, vynikajici, nastesti nezname, herecky, kterym hruzu opravdu verite a chte nechte ji prozivate s nimi. 2, genialni prace s hudbou a zvuky, v mnoha momentech jsem prestaval dychat a jen sokovane koukal. Plne hodnoceni nedavam hlavne kvuli nepovedenemu zaveru, jinak film presne splnuje to, co si predstavuju pod pojmem horror. Jo a mimochodem, trpim klaustrofobii. :)(5.8.2005)

Soundtrack David Julyan: 1. Opening ,2. White Water Rafting ,3. Nightmare In The Hospital ,4. The Mountains ,5. Drive To The Cave ,6. Into The Cavern ,7. Down The Pipe ,8. The Tunnel Collapses ,9. Crossing The Crevasse ,10. Cave Paintings ,11. Sarah Sees A Crawler ,12. The Bone Dam ,13. Reunited With Juno ,14. Sarah Makes A Torch ,15. Sarah Finds Beth ,16. The Lair ,17. Juno Climbs ,18. The Crawlers Attack ,19. The Descent ,20. Alone,(15.5.2011)

Tohle je takový vyloženě autorský projekt... Neil Marshall režíroval, sepsal scénář a nedivil bych se, kdyby vergloval i kamerou. Doma vytáhl z harému nejlepší baby a vyrazil s nima natáčet do blízký jeskyně. Musí se nechat, že má slušně odposlouchaný ženský dialekt. Marshall dovede být dostatečně moderní a klaustrofobní, ještě by mu někdo mohl vysvětlit, že dobrý monstrum je pomalý a nevyhnutelně fatalistický, nikoliv agilní piskoř, se kterým si to barbíny natažený na emancipační kopyto nerozdávají v jedný scéně div že ne na férovku přes kung-fu.(4.4.2008)

Skôr než husté peklo v temných a úzkych priestoroch jaskyne ma bavila atmosféra, ktorá vo filme vládla pred zostupom - nehoda a jej stopy na psychike hlavnej hrdinky. Tam dolu je to už "len" "obyčajný" survival, aj keď samozrejme špičkový. A iný záver by som privítal s otvorenou náručou. To však nič nemení na tom, že hrôza pod zemou je nakrútená výborne a príšery naozaj naháňajú strach, čo je v dnešnej dobe asi tak ojedinelé, ako nepreskúmaná jaskyňa. PÁD DO TMY sa nás snaží presvedčiť, že horrory na tom v súčasnosti vôbec nie sú tak zle. A ja som mu na chvíľu aj uveril.(10.6.2007)

Marshallův předchozí snímek, Psí vojáky, jsem kvůli extrémním pocitům nudy ani nedokoukal, ale tohle je rozhodně jiná káva! Skvěle natočený přímočarý příběh jedné zatraceně nepovedené jeskyňářské výpravy vás bude napětím zvedat z křesla. Škoda, že v poslední třetině se tlačí na pilu v soubojích na můj vkus trošku moc, nicméně samotný závěr vše vynahrazuje. Velmi silné čtyři hvězdy a nic pro klaustrofobiky či strašpytle.(13.8.2006)

• - Pro natáčení byla vyrobena figurína Nora-Jane Noone. Po dokončení filmu si herečka vzala její hlavu a nastrčila ji do mrazáku své matky jako kanadský žertík. (hot_spot)

• - Představitelky hlavních rolí trénovaly v horolezeckém centru v Derbyshire. (TomikZlesa)

• - Během natáčení byl film označován jako "Chicks with Picks". (TomikZlesa)