Pád do tmy

Scénografie:

Simon Bowles

Kostýmy:

Nancy Thompson

Nedávno bola na CSFD anketa, akéže to horory máme radšej, či atmosferické a napínavé alebo krvavé a brutálne. Ťažké to rozhodovanie, no keďže tie brutálne vsádzajú poväčšinou len na efekt, tak som dal tú prvú možnosť. A tu mám film ktorý spĺňa obe uvedené. Atmosferické brutálne béčko (v tomto prípade je to pochvala, pretože v A produkcii takéto niečo určite neuvidíme) sa s nami naozaj výdatne pohráva už od samého začiatku. Atmosféra hustne a hustne a ja som len žasol, čo sa dá v takej jaskyni zažiť. Klaustrofóbia funguje na jednotku, neskôr sa všetko zvrhne na nehorázne krvavú sekačku, režisér po nevyvážených Dog Soldiers (2002) pracuje na plné otáčky, hudba absolútne skvelá (niektoré pasáže znejú ako z Carpenterovho The Thing ´82) a odvážny scenárista sa nebál vyrukovať s tou najdrsnejšou verziou aká bola za dlhý čas sfilmovaná. Naposledy videné: 12.3.2010(28.11.2005)

Každý horor musí mít minimálně jednu silnou, charismatickou, nebo nějakým způsobem výraznou postavu, protože divák by se měl bát nejen atmosféry samotné, ale i událostem, které na postavu/postavy čekají za rohem - měl by je tedy částečně prožívat očima postav(y). Descent má tu potíž, že postavy nijak neprofiluje, ani neodlišuje, do konce filmu jsem neměl jasno v tom, kdo je kdo a to je velké mínus. Jinak ale film servíruje napínavý, strašidelný i brutální sestup do temnot, z nichž se rozhodně nevydrápete v dobré náladě, pokud vůbec... Monstra číhající v hlubinách sice působí trošku samoúčelně (máte pocit, že tvůrci narychlo zplácali něco, co tam prostě muselo být), naštěstí pak všemu nasadí korunu perfektní, depresivní závěr... 7/10(26.12.2012)

• Mr.Apache

Přes některé dobré nápady, zajímavé záběry a mimořádně působivé potvory (tím nemyslím hrdinky filmu, ale živočichy, kteří na ně číhají v jeskyních) je tohle nakonec jen legrační feministická agitka, kde roli tvrdých chlapíků převzaly tvrdé a řádně emancipované moderní ženy. Brrr. Dvě hvězdičky za opravdu strašidelné jeskynní tvory. [A ty ženské jsou vlastně taky strašidelné, i když jiným způsobem.](23.10.2005)

Typický příklad - z minima maximum!!!!!!! Z matného představení šestice ústředních hrdinek se rovnýma nohama ocitáme v klaustrofobickém thrilleru, vzápětí v nekompromisním krvavém boji o holý život. V druhé polovině snímku se totiž na scéně objevují nepříjemné zvuky, které skrývají humanoidní potvůrky, co rádi dělají v lidech nepřirozené otvůrky!! Nervní atmosféra je úžasná, krve dostatek.. i když na závěr menší zmatek - a toho heroického likvidátorství už bylo kapánek moc.. Přesto si film užijí zejména jedinci trpící klaustrofobií!!(18.10.2006)

Sushlasim so Superperom, ze som stracal prehlad s hrdinkami a so siestich som si zapamätal taktiez len tri, ale ani to nemeni nic na tom, ze som bol s filmom nadpriemerne spokojny. Prva polovica hororu bola trosku slabsia, ale na druhej strane mi dal reziser cas na spoznavanie hrdiniek a v druhej polovice filmu sa nesetrilo strachom, brutalitou alebo krvou. Ak by som ho porovnal s podpriemernou Jaskynou natocenou v tom istom roku, vidiet medzi nimi obrovsky rozdiel. Presne to, co sa mi pacilo v tomto horore ma v Jaskyni sklamalo.(11.10.2007)

• - Představitelky hlavních rolí trénovaly v horolezeckém centru v Derbyshire. (TomikZlesa)

• - Zosnulý manžel Sarah (Shauna Macdonald) Paul (Oliver Milburn), je de facto jediným mužom, ktorý sa počas filmu objaví na scéne. (MikaelSVK)

• - Sarah (Shauna Macdonald) sa počas noci prebudí a keď sa postaví k oknu, počuje zvuk orla. Orly však v noci nelietajú. (MikaelSVK)