Hercules a Amazonky (TV film)

• Nový Zéland

Scénografie:

Mick Strawn

Kostýmy:

Barbara Darragh

no neke...to je překvápko....genderová problematika zasazená do kontextu béčkový dobrodružný fantasy....chytrej subverzivní brak....ta kašírovaná omáčka kolem ( digi-triky, laciný kulisy, čistý hadry atd. ) je roztomilá, ale brzy by začala jít člověku na nervy, kdyby se tu nerozvinulo pojednání o vztahu žen a mužů a jejich sociálních rolích....je to funkční hyperbola vhodně pracující s mytologickou bází....místy i docela vtipná...u scén nájezdů divokých Amazonek, na které čekají ve stanech domestikovaní mužíčci s kytičkami a loutnami, jsem se fakt smál :)...a i ten Sorbo hraje slušně....navíc se tu tematizuje Herkulova moc a odpovědnost ( ne nadarmo za tím stojí Raimi, pozdější strůjce spidermanovské série, kde se téma hrdinovy odpovědnosti řeší neustále)......v kontextu devadesátkových seriálových kusů je to hodně progresivní počin...a symbolicky se tu v roli jedné z Amazonek objeví Lucy Lawless - pozdější Xena a dovršitelka ženské emancipace v dobrodružném žánru....a pak už Buffy...a samé výhody a sociální jistoty....(3.12.2011)

Je veľmi zaujímavé, že tento začiatok nekonečného seriálu po všetkých stránkach priemerných kvalít a totálneho nerešpektovania akejkoľvek mytológie, sa nesie v duchu súboja pohlaví, podobne ako inteligentný, no nepríťažlivý televízny Herkules od Hallmarku z roku 2005. Na rozdiel od neho Kevin Sorbo má okolo seba nádhernú prírodu, plno farieb, akrobatických kúskov a príťažlivé ženy v splývajúcich odevoch odhaľujúcich tak akurát k roznieteniu chlapčenskej fantázie... a pravdaže dobráckeho šibalského Dia, ktorým sa so svetom filmu takmer rozlúčil charizmatický Anthony Quinn. Možno vďaka spoluúčasti až 3 scenáristov je príbeh filmu zaujímavý po celý čas, vnútorne súdržný a s niektorými momentami, ktoré vyslovene vedú k zamysleniu – čo sa potom už ďaľších vyše 100 hodín neprihodí... Herkules okrem toho prechádza vývojom, z tak trochu šovinistu sa stáva manželským poradcom, a na konci vlastne tragickým hrdinom. Démonizácia Héry je však opäť typicky čiernobiela – a takto skarikovaná už zostáva až do konca seriálu – pretože inak by jej divák vlastne mal začať fandiť, keďže jej nenávisť je podľa všetkého vyvolaná iba Diovou neverou, a ten sa aj na konci, keď má možnosť to všetko zastaviť a kajať sa, chová ako zbabelec a vlastne aj zradca, kedy nepomôže ani vlastnému – najobľúbenejšiemu – synovi... – a keď je po všetkom, pridáva k tomu vládca bohov ešte aj alibizmus. ___ Inak film začína scénou ako z JURSKÉHO PARKU, a prekvapivo aj hudba s príťažlivým nosným motívom sa vyznačuje podobným charakterom.(4.4.2015)

Film mého mládí, tohle je pro mě ten pravý a jedinečný Herkules! A možná i díky tomu beru kladně jen takové nové příběhy s tímto Olympským polobohem, kteří mu jsou alespoň trošku podobní. A teď vážně, skvělé dílo, které mě jako malého kluka uchvátilo a do dnes ho mám vryté v paměti. Také nesmím opomenout pěkné propojení s princeznou Xenou, které to celé ještě více oživuje a okořeňuje. Z nostalgie čtyři, ale i kdybych toto opominul, méně než tři si tento kousek nezaslouží.(2.7.2016)

• Radyo

V rámci žánru fantasy je třeba počítat s tím, že fantazie tvůrců bude občas rozvinuta do neuvěřitelných příběhů a hrdinských skutků. U příběhů s Herculesem je tomu občas také tak, ale místy je děj tak přitažený za vlasy, že děti, probírající právě ve škole starořeckou mytologii, by asi další den v hodině dostaly při zkoušení kouli, neboť by byly dezorientované tvůrčí invencí amerických producentů. Ta totiž dosahuje občas nedozírných mezí a vůbec bych se nedivil tomu, kdyby natočili s Herculesem ještě nějaký další příběh, v němž by stanul jako první člověk v dějinách na Marsu. "Schopnosti" na to rozhodně mají. (Pro ty, kdo nevyčetli mezi řádky nic o tomhle filmu - je to pěkný blábol, ale přežít se dá).(21.8.2002)

• Gilmour93

Zásadně neozbrojená štangle salámu, její věrný přítel Tomáš Klus, Řek Zorba muchlující se s Xenou a tlupa divokých sufražetek, co odmítá manželům umývat nohy.. Hmm, první půlku jsem se styděl, že mám penis a pak jsem jen zíral, jak se Plzák Herkules zdatně chopil role manželského poradce. Pokud by mělo být s Herkulem nějaké příště, budu raději devadesát minut upřeně civět na zaschlou skvrnu stejnojmenného lepidla.. Dostat se mezi kmen amazonek Lord Flashheart, přišel by o svůj stojan na ručníky..(5.11.2012)