Matti

Finsko, 2006, 130 min

Aleksi Mäkelä

Marko Leino

Pini Hellstedt

Jasper Pääkkönen, Elina Hietala, Juha Veijonen, Peter Franzén, Elina Knihtilä, Kari Hietalahti, Jope Ruonansuu, Jani Volanen, Jussi Lampi, Toni Wahlström, Matias Hangasmaa, Seppo Pääkkönen, Maija Junno, Matti Onnismaa, Jarmo Perälä, Andreas af Enehjelm, Teemu Aromaa, Pekka Laiho, Turkka Mastomäki, Pekka Huotari, Pekka Autiovuori, Heikki Nousiainen, Juho Milonoff, Sara Melleri, Marko Tiusanen, Jan Nyqvist, Mika Nuojua, Tero Jartti, Anu Sinisalo, Santeri Kinnunen, Niko Saarela, Pauliina Hukkanen, Salla Paajanen, Ilkka Vainio, Pekka Karhuvaara, Simo Rantalainen, Petteri Ahomaa, Miisa Hangasmaa, Niki Lahtiperä, Simo Ruuskanen, Lotta Lindroos, Torsti Spoof, Olli Paakkanen, Anu Kiiveri, Mari Kasvi, Markus Selin, Olli Halonen, Mikko Niemistö, Juha Heimonen, Ida Henriksson, Enni Tuovinen, Petri Mäkelä, Matti Taponen, Harri Väreluoto, Pekka Honkanen, Jarmo Koivu, Rampe Toivonen, Juha Salmén, Vilho Udd, Seppo Koivula, Esko Mäkelä, Kirsi Uskali, Petri Lönnqvist, Marko Jokinen, Juha Pursiainen, Tuomo Hintikka, Teemu Heino, Marko Grek, Pentti Loikkanen, Pekka Ylitarvas, Heikki Tallinen, Niko Koskinen, Jukka Jalkanen, Kari Hakala, Minna Hänninen, Harri Blomqvist, Lauri Sahlstedt, Petri Rönkä, Markku Haukijärvi, Pekka Valkeisenmäki, Jorma Sairanen, Janne Miettinen, Ilkka Lehto, Julius Telivuo, Maija Kurki, Silja Liikanen, Meiju Granholm, Katja Kettunen, Pia Tapanainen, Svetlana Iivonen, Teemu Aaltonen, Juha Fransas, Petri Salonen, Heini Harjaluoma, Johanna Laitinen, Pasi Ahonen, Janne Nordman, Emppu Karhu, Olli Nieminen, Saku Salminen, Ville Vaaranmaa, Mikael Kuhlberg, Akseli Lajunen, Harri Lajunen, Anssi Lindström, Katriina Nuottimäki

Markus Selin

Kimmo Taavila

Scénografie:

Jussi Halonen, Petri Neuvonen

Kostýmy:

Tiina Kaukanen
  • Frajer42

Nějak mě tato sonda do osobního života Mattiho nechytila. Celý dvouhodinový snímek pojednává o tom, jak Matti někde chlastá a se svými přáteli - alkoholiky, posouvá svoje hranice šílenosti vždy o kus dál. Samotné skoky na lyžích divák zaznamená snad jen na plakátu. Zřejmě se mi krví v době zhlédnutí snímku prohánělo příliš málo alkoholu (0), tak jsem patřičně nedovedl jeho eskapády docenit. Všechna čest, že při takovém neprofesionálním přístupu ke sportu dosáhl takových úspěchů. Všechna čest i jeho agentům, kteří museli mít nervy ze železa. Rozhodně fajn nahlédnutí pod pokličku dalšího sportu, při kterém lze souběžně neomezeně pít. Chlapci z Viktorie Plzeň v tomto boji rozhodně nejsou sami.Snímek je neskutečně stereotypní. Absolutně mi nesedla forma, jakou je snímek zpracován. Rovněž mi nesedl Jasper Pääkkönen v hlavní roli. Především mi však zcela utekl humor, který se snad měl v tomto snímku skrývat. Pěknější odpad. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka eLeR.(25.8.2017)

Mám rád skoky na lyžiach a vždy som fandil Fínom, ale že niekedy uvidím o tomto športe film a ešte bude aj o fínskej legende tohto športu, tak to by ma veru nikdy nenapadlo. Preto ma veľmi potešilo, že vôbec takýto film vznikol a okrem to je aj výborne natočený. A na záver ešte bonus v podaní Tima Kotipelta - Lennä Nykäsen Matti.(2.3.2013)

Matti Nykänen - jeden z najslávnejších skokanov na lyžiach v celej histórii tohto športu, no zároveň jeden z najväčších (ak nie úplne najväčší) príkladov športovej trosky a skrachovanca. Ja by som tento film nazval skôr "Matti: From Hero to Zero" - lebo presne toto by na Mattiho sedelo dokonalo. Kto nepozná Mattiho život a nevedel by, že tento film je spracovaný podľa skutočnosti, asi by si pri pohľade na životný osud tohto človeka pomyslel, že tak absurdný scenár je doslova neuveriteľný, hlúpy a viacmenej nemožný. Ale opak je pravdou... No teraz k samotnému filmu: keď som na neho narazil, celkom som sa potešil, že Mattiho sfilmovaný život je dokonalý námet na trhák. Len škoda, že prezentácia sa zamerala z 90% len na to zlé. OK, Nykänen nebol žiadny anjelik a počas svojej kariéry a aj po nej sa skôr preslávil ako stroskotaný alkoholik, ale netreba zabúdať na jeho skokanské úspechy, vďaka ktorým sa stal večnou legendou. 5 medailí z Olympiády (z toho 4 zlaté), 15 medailí z MS (z toho 6 zlatých), 4x víťaz svetového pohára - to sú len tie najväčšie úspechy tohto skvelého skokana. Škoda, že toto bolo prezentované len v maličkých úlomkoch, pretože toto tvorilo veľkú časť Mattiho života - niečo čo naozaj miloval (možno aj viac ako alkohol). Takže absencia úspechov a zvýraznenie pádov na dno - to bolo podľa mňa tak trochu nefér voči Mattimu. Každopádne, zaujímavý film o tom, že cesta na vrchol je veľmi ťažká, no cesta na dno je záležitosťou pár hlúpych rozhodnutí a ovplyvňovania okolia.(25.12.2013)

• filmharmony

omylem jsem dala pět... strašně špatný film... silný námět, nabízející zajímavé zpracování... tohle byla čistá hrůza... o skocích nic a o chlastu a nemohoucnosti rozvleklé nic... matti si určitě zasloužil daleko víc... kde je jeho talent, pracovitost, kuráž? nemám předsudky, ale pohled skrze tento "film" je velmi urážlivý... z černobílé se stala jen černá... ale já si ho pamatuji na můstcích a tam žádná černá nebyla... a co ti okolo? no, tohle se finům fakt nepovedlo...(7.3.2014)

"Život, je nejůžasnější část tvýho života! Matti Nykänen" Tak jestli byl tenhle film opravdu podle skutečnosti, tak jsem celkem v šoku. Matti Nykänen , světový šampión, několikanásobný olympijský vítěz atd.atd. Finská skokanská legenda, která si tohle všechno, po shlédnutí filmu, dle mého názoru ani nezasloužila. Opilec nejhrubšího kalibru s nulovou přípravou a tréninkem, totální blb, který se nechal celý život vyžírat všemi okolo, nejvíc povedeným kamarádem parazitem, který je nakonec oba prodal do bordelu :o) Naprosto jsem mu přál, když státu nabízel své medaile za 100 tisíc marek, že se na něj vykašlali. Nakonec mu stačilo 100, ale ne tisíc, ale pouhých 100 marek i když on je vlastně velkoryse věnoval muzeu. Vše co měl o to si sám sebe připravil, včetně dítěte, možné manželky, prostě vše. Talent od boha tentokrát dostal totální ztroskotanec a je mi líto všech těch, co dřou týdny, měsíce i roky a nedostane se jim takových výsledků, jako tomuhle "sportovci" Pustil jsem si na netu dvě jeho písničky :o) No tak tady teda rozhodně bůh tak štědrý nebyl :o) Už mu asi došla trpělivost, nad tímto násilníkem, feťákem a alkoholikem. Raději jsem na to neměl koukat, Mattiho Nykänena jsem měl vždy za největší sportovní talent historie, takhle je můj názor naprosto zkreslený. Nicméně film úžasný a dokonale natočený. Viděno jako 20 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií https://www.stream.cz/vzestupy-a-pady/169308-vzestupy-a-pady-matti-nykanen(5.4.2015)

• - Do 26. 1. 2013 byl Matti Nykänen rekordmanem v počtu vítězství ve Světovém poháru ve skocích na lyžích. Toho dne ho ovšem dohnal Rakušan Gregor Schlierenzauer svým vítězstvím v letech na lyžích v norském Vikersundu. Překonán byl rekord dvěma vítězstvími Schlieriho 3.2.2013 v Harrachově. (jirka.jindra11)

• - Jedná se o nejvýdělečnější finský film roku 2006. (Cheeker)