Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

giovanni3

Fantasy mám rád, ale toto mne tak nechytlo jak mohlo.. Efekty, scenérie atd.. krása, ale co ten scénář a co v hlavní roli dělal nezajímavý Ed Speleers? Ani pohledná Sienna Guillory to nezachránila.. průměrné 3z5 ()

Jello Biafra

Nudná vykrádačka pána prsťeňov a star wars, ktorá vás otrávi hlavne nezvládnutými bojovými scénami a neuveriteľne toporným a nesympatickým hlavným hrdinom. Jeho ironické a povýšenecké hlášky sa nedajú počúvať. Jediný kto z hercov podal slušný herecký výkon je Jeremy Irons v roli mentora hlavného hrdinu. Ostatní herci odriekávajú stupídne dialógy a chovajú sa nelogicky. Čo sa týka príbehu je to veľká slabota. Zatiaľ čo v pánovi prsťeňov bol príbeh rozprávaný precízne, tu je to bieda. Dračí jazdci, ktorí boli v minulosti pobití a vlády sa ujal ich zradca až veľmi pripomínajú Jediov a hlavný záporák až tak strašne pripomína Darth Wadera. Ešte k tomu dôležitá úloha vyvoleného a bájna krajinka zasa pripomína pána prsťeňov. Je to skrátka nepresvedčivé a nemá to šťavu. Kěd už sa človek teší aspoň na nejakú záverečnú bitku tak vás len dokonalo uspí. Film jednoznačne nesplnil očakávania. Kasovný neúspech zapríčinil, že pokračovanie s názvom Eldest (našťastie) nevznikne. ()

LondonGirl

Keď sa zbavím nutkania porovnať tento film s knihou, až taká katastrofa to nie je. Vyzdvihujem výber hercov (Ed Speelers, Jeremy Irons) a niektoré efekty (Zafira). Naopak, dejovo je tento snímok iba priemerným "zabitím nudy". ()

Ironfood odpad!

Zoufalý pokus přiživit se na popularitě Pána prstenů. Film působí hrozně béčkově, navíc je nudný a je v něm spousta logických chyb. V podstatě hvězdné obsazení je naprosto nevyužité, Malkoviche ani pořádně nezaregistrujete, Robert Carlyle je jako záporák naprosto zoufalý, Irons sice neurazí, ale zase ani ničím zvláštním nezaujme. No a hlavní hrdina mi byl navíc hodně nesympatický. ()

3 AM Code

Tezkej prumer. Positiva: Safira & Durza (Robert Carlyle), ostatni herci nejsou spatni ale neni to nic extra. Negativa: scenar, hudba. Scenar je jednoznacne nejvetsi kotva tehle fantasy, pribeh prakticky skace vyhradne po hlavnich bodech knihy + par cgi orgii (letecky souboj na konci), nenechavajic prostor pro identifikaci s hlavnimi hrdiny, nebo navozeni jakekoli hlubsi atmosfery. Co me opravdu dost prekvapilo je spatna hudba. Hlavni motiv je hodne nudny a misty soundtrack nepasuje k obrazu. Odflaknute, doufam ze se tvurci priste polepsi. ()

Arius

Cital som knihu a tak som pochopitelne ocakaval velky boom. No nakoniec z toho vzislo len velmi male uspokojenie. V prvom rade musim zdoraznit ze Fangmeier sa takmer vobec nedrzal kniznej predlohy a obmenil si najma tie najzaujimavejsie sceny podla svojho co dost pokazilo celkovy dojem. Ak by som ich mal vymenovavat zaplnil by som toho priestoru az moc preto sa radsej pohnem k dalsej kritike. Tym ktory na tomto diele pracoval nasadil az neuveritelne rychly spad vdaka ktoremu vtiahol divaka do viru ktory ho unasal az ho nakoniec bud bolela hlava, alebo bol absolutne zhrozeny, no mohol sa s vysledkom uspokojit. Povedal by som ze ja som kombinaciou vsetkych troch variant. Nespochybnujem kvalitu hercov no zpochybnujem vyber hercov, jednotlive postavy mohli byt vybrate starostlivejsie co by ma aspon trochu uspokojilo. No a azda moj posledny kriticky ohlas (hoci by sa nejake este urcite nasli) je venovany zaverecnej bitke. Mili pan Fangmeier i cely vas tym spolupracovnikov, ak si myslite ze toto je identicka adaptacia boja knihy ste absolutne mimo. Slabe, miestami az komicke. No este mam povinnost zhrnut moje dve hviezdy, jedna je velmi lacna vdaka vytvoreniu idealneho stredovekeho zivota co vravim azda pri kazdom filme odohravajucom sa v stredoveku a ta druha za Jeremyho Ironsa ktory dostal zo vsetkych hercov na hranie asi najviac priestoru s vynimkou Edwarda Speelersa, v jeho pripade je vsak moj nazor velmi negativni. ()

Soweek

Pokud to chcete brát jako fantasy, počítejte s uplně novým světem, který vám Eragon nabídne. Tento svět potlačuje většinu DaD pravidel, na kterých je založeno celé fantasy. Dozvíte se zde hodně o dracích, např. že mají infra vidění se zoomem(tipl bych tam 10x optika a 4x digital). Já to teda rozhodně bral spíše jako pohádku, která měla líbezný děj a u toho by to taky mělo zůstat. Děkuji, ale druhý díl doopravdy nechceme. ()

Yeosol

Co na tom, že některý Eragona považují za vykradačku včech možných fantasy filmů. Dnes už se stejně každý nový fantasy film bude opírat a hlavně srovnávat s Pánem Prstenů. Je to pěkný pohádkový příběh připomínající film Dračí srdce, s pěkně vytvořeným digitálním drakem a i ostatní efekty jsou na vyšší úrovni. Instrumentální hudba je ovšem to, co se mi ve filmu líbilo asi nejvíc. Je opravdu chytlavá a do filmu se hodí moc fantasticky. Výborně podkresluje dění ve filmu. Za svoji osobu mohu s klidem říci, že je to sympatická pohádka pro teenagery, ale i pro dospělejší publikum. Slabší čtyři hvězdičky. A dal jsem je. ()

civrss

Tak tento film je snad možná mým největším filmovým zklamáním vůbec. Přiznávám, že můj názor je poznamenaný úžasným zážitkem z knihy, ale tento jak režijní tak herecký výkon je podle mě skoro urážkou.Příběh je naprosto zběsilý, člověk který knihu nečetl mu skoro nemůže rozumět. Příšerně graficky zpracovaný drak je výsměchem. A všechno podtrhává pomalu nesnesitelný herecký výkon Edwarda Speelerse. Ani nevím za co uděluju jednu hvězdičku, snad jenom za to očekávání které jsem měl. Už nikdy víc, děkuji pane Fangmeier. ()

Metal Lord

Největší blbost, kterou jsem kdy viděl natočenou podle knižní předlohy. Nechápu, jak si v dnešní době může někdo dovolit napsat scénář takovým způsobem, že to absolutně nesouhlasí s původním dějem knížky a některé pasáže tam navíc ani nejsou vysvětleny. To si měli rovnou sehnat Steva Klovese, tomu by k vytvoření scénáře stačila knížka a zvýrazňovač. Co na tom, že by to nemělo vlastní nápady, ale alespoň by to bylo koukatelné. Takhle pohřbili jednu z výborných knižních sérií. Pokud se někdo bude chtít vrátit k této knížce, bude muset opětovně natočit i první díl. 2* dávám za Carlyla a Ironse, zbytek nestojí za řeč. ()

Melios odpad!

Najhorší film podľa knihy ,čo som videl! Film úplne ignoruje svoju knižnú predlohu - čo mi až tak nevadí ,ale malo by to byť aspoň dobre spravené ,že?...a čo som dostal? Kopírku Pána Prsťeňov s hrozným scenárom ,strašnými efektami a s nesympatickými hercami. K tomu si ešte pripočítajte aj fakt ,že film bol natáčaný na Slovensku ,no fuj! To sa teda máme čím chváliť keď u nás vznikla takáto sračka! Keby som bol Christopher Paolini tak by som ich za toto zažaloval! Aspoň ,že tento film tak posrali že už pokračovanie nebude -ešteže tak! Za totálne sprznenie môjho obľúbeného fantasy musím dať 24% . Chudák Paolini ,ako sa musel asi cítiť keď tento film videl? ()

uzzi

Fantasy blivajs vykrádající tak bezostyšně, až je to k pláči (nebo k blinknutí). Nic tu nefunguje, herecké výkony jsou na bodu mrazu (Irons by si měl asi promluvit s psychologem o výběru rolí). Film rozesměje jen svou blbostí a při návštěvě "jeskyních" lidí - to při pohledu na toho černocha s tupým účesem a v hadrech ala Elvis. Je to vybledlý stín Pána prstenů - navíc se odráží na zatuchlé kaluží dračích chcan-- ()

BluT

Kniha je o tooooolik lepší. Film se prostě nepoved, no. Ale aspoň jednu hvězdu si to zaslouží, vyloženej odpad to není. ()

Roxan

Pro všechny kdo četli knihu je dívat se na tento film hotové utrpení. Nesmyslný nenavazující děj, špatné herecké výkony, trapné dialogy. I když uznávám, že vtěsnat tak obsáhlý děj do 140 minut je obtížné, tvůrci se toho zhostili až překvapivě špatně. Můžeme se jenom modlit aby nenatočili i zbývající díly. ()

Rudinsky

Pekné prostredie, pekný drak... Exteriéry nezachraňujú ani Malkovichov unudený ksycht, ktorý sa akurát zaradoval, keď mu zaplatili za tie tri minúty, keď sa tam mihol a tváril sa nasrato. Irons nehrá, ale odvádza štandart, presladených a rádoby emocionálnych scén je veľa a nie sú režírované s citom, no na druhej strane, sem - tam sa tam objaví pár hlášok, a Carlyleov čarodejník ma vážne strašil. Ale už je to raz tak, keď je zlý režisér - no money, no funny... Ale netreba sa vyhovárať na scenár, pretože keby to vzal do rúk taký Del Toro, určite by to nedopadlo takto naničhodne priemerne. Jednoducho nevzrušivé dve hviezdičky, ten film presvišťal ako Saphira, a pochybujem, že sa dočkáme mnohých pokračovaní. ()

martinez.

Špatný film. A je to škoda, protože knižní předloha a rozpočet skýtaly opravdu hodně potenciálu. Osobně si myslím, že dokonce mnohem víc, než Tolkienovy díla, protože Eragon jako kniha má mnohem více kouzel, mysteriózna, zvratů a syrového násilí. Režisér to nezvládl, ale je otázka: Proč se tomu tak stalo? Fangmeier až doposud pracoval jako trikař a s režií neměl zkušenosti, ale to nemusí být nutné zlo, jen se podívejme na Blomkampa... Buď je prostě člověk, který na to nemá buňky, nebo ho ovlivňovala spousta producentů, nebo časová a finanční tíseň. Snad i všechno dohromady. Jedno je ale jisté, Eragon je typickým případem dokonale nenaplněných očekávání, nad čímž se dá skoro pobrečet. 1. Scénář je až příliš schématický, Buchman prostě jen bezmyšlenkovitě z knihy vyrval ty nejdůležitější prvky a neobohatil je o nic nového, navíc spoustu vynechal. Krom režiséra tedy další člověk, který ke své profesi nějaksi nemá cit a zároveň to pobral čistě jako studiovou zakázku, což je zákonitě špatně. 2. Výprava je fajn, casting taky, dokonce mi nevadil ani Speleers, kameraman sice není žádný Andrew Lesnie, ale taky dobré, hudba pěkná a někdy dokonce nápaditá, ale na takovéto vojnové téma až příliš jemná a překombinovaná, efekty jsou samy o sobě krásné, ale trestuhodně špatně využité. Kostýmy, účesy, kulisy - to je děs, naprostý kýč, ty postavy by se mi hodily spíše do Star Treku než tady. 3. Zamrzí taky odfláklost a dětinskost. Urgalové jsou jen pobarvení lidi, syrové násilí nebo aspoň kapka krve nikde... No zkrátka to není dobré. ()

Losik odpad!

Jaka fanoušek knižní předlohy jsem vyrazil na film do kina.....a málem jsem se z toho zbláznil, mnoho věcí je jinak než má být, drak není součástí jezdce,ale jen ubohý poskok. Hlavní hrdina je naprosto příšerný, děj je zběsilý, režisér buď vůbec nepochopil knihu nebo je jen prostě špatný režisér. Diváci bez znalosti děje dopředu vůbec nevědí co se na plátně děje. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)