Dlouhý, široký a krátkozraký

(divadelní záznam)
Pohádka
Česko, 2006, 84 min

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Dlouhý, Široký a Krátkozraký ze dvou částí - odborné části (formou přednášky nebo kratších referátů) o životě a díle Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla - v tomto případě pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. První část tohoto představení tvoří rozsáhlejší přednáška „Cimrmanova cesta za českou pohádkou“. Vlastní divadelní hra pojednává o strastiplném putování, jehož cílem je vrátit princezně Zlatovlásce její ženskou krásu - byla totiž očarována zlým obrem Kolodějem. V prvním obraze přichází na královský zámek princ Jasoň, který zjišťuje, že jeho vytoužená nevěsta - princezna Zlatovláska - má (díky čárům Koloděje) vousy a nohu „pětačtyřicítku“. Jasoň se rozhodne Zlatovlásku vysvobodit ze zlé kletby a společně s ní, s jejím královským otcem a s Bystrozrakým se vydává za Dědem Vševědem, aby jim poradil, jak na Koloděje. Vše zpovzdálí sleduje Jasoňovo dvojče - zlý princ Drsoň, který se chysdtá ve vhodnou chvíli do děje vložit a získat princeznu pro sebe.

Děd Vševěd přes silně pokročilou sklerózu poradí, aby Kolodějovi vzali jeho kouzelný prsten. To se sice nepodaří přímým soubojem, ve kterém Jasoň prohrává, ale lstí - Koloděje se povede rozplakat, takže vyndá z kapsy kapesník a prsten mu vypadne. Pohádka má šťastný konec - Zlatovlásce je pomocí ukořistěného prstenu vrácena její ženská krása. (wikipedia.org) (oficiální text distributora)

umbjaz

pohádka. škoda že si nevzali do práce Babičku... to by mohla být vele-prdel. ovšem i tak dali do hromady dílo nad míru úspěné nejen kvůli princi Drsoňovi :D ()

Appleboy

Asi nejznámější česká pohádka pro dospělé. Hře samotné předchází krátký (ale velmi povedený) seminář a pak už se s herci vydáme do světa princů a princezen, obrů a obryň, trpaslíků a trpaslic. Spousta hlášek z této hry zlidověla, jedinečný je pan Weigel v roli děda Vševěda. Divák, který tuto hru neviděl, se nechal ochudit o zázrak jevištní techniky, kdy za plného osvětlení a při otevřené oponě dojde k proměně jedné postavy v postavu jinou. Tento Cimrmanův vynález způsobil svého času světový rozruch, zejména na Litoměřicku. ()

Bartoloměj

Dle mého nejlepší cimrmani ( spolu se severním pólem ) ,,," a tak jsem se začal učit cizým jazykům....a výsledek se brzy dostavil...zkazil jsem si oči..." ()

Tiiso

Jedna z nejlepších her co kdy tandem Smoljak Svěrák napsal. Ohromným způsobem vtipná. Plná humorných dialogů a scén. ()

Tamdydam

První hra Z divadla Járy Cimmermana, kterou jsem poznal a jejíž gramofonovou desku jsem na aušusovém gramofonu vydřel k nepoužití. Znám jí nazpamět a mám ji nejradši. Řekl bych, že je to nejpropracovanější cimmermanovská hra s jednoznačně nejlepším seminářem. ()

fantomas19

* Rozprávka - zakliata princezná Zlatovláska, dvojičky princov, starnúci pomocník Bystrozraký, dedo Vševed, obor * humor * veršovanie pri dedovi Vševedovi * "Není to pocestný?" * ()

create

Hru jsem si pustil z nutnosti kvůli povinné četbě k maturitě, ovšem už po pár minutách skvělé zábavy a neotřelých vtipů jsem se dokázal uvolnit a nechal se vtáhnout do hry a vážně jsem se bavil. Jsem rád, že jsem si hru pustil! Některé scény se mi doteď přehrávají v paměti. ()

Godhaj

,,A tohle to tam, to jsou záhonky.“ Tuto pohádku jsem viděl podruhé v mém životě, ale můžu s klidným svědomím říct, že je to bezesporu to nejslabší, co jsem od DJC zatím shlédl. Statický příběh, natahované vtipy, spousta výplní až vycpávek. Děd Vševěd nelogicky trapně nudný, postava pocestného přinesla chabou pointu až na závěr a proměna princezny za moc nestála. Úvodní seminář se tentokrát smrskl jen na jeden příspěvek, který mi rovněž přišel podprůměrný. ()

Stanix

Tahle pohádka od Cimrmana, zrovna nepatří mezi mé nejoblíbenější. Přijde mi málo nápaditá a vtipná. Ale je to samozřejmě pořád Cimrman a ten je vynikající všeobecně. ()

hekla

Opět skvělé, vtipné a zábavné. Prostě Cimrmani, splést se nemůžete. Výborný seminář na začátku a skvělý Václav Kotek se svým dlouhosáhlým a vyčerpávajícím vysvětlováním jak funguje proměna postavy. ()

topi80

Toto dílo jsem ze všech divadelních počinů našeho velikána viděl jako první (samozřejmě v jiné verzi, než je tato). To, že jsem tímto začal a nakonec viděl úplně všechna, myslím vypovídá společně s mými pěti hvězdičkami dostatečně o tom, jaký dojem ve mně tato legendární pohádka tehdy zanechala. ()

Jaromír

Tohle prostě musí vidět každý :). Cimrman, mě vždy potěší na duši a vytáhne z malicherných problémů :). "Takhle podsaď, ..., má ponožky!". ()

vitac.

Nejvíc se mi líbil Svěrák jako Krátkozraký a Smoljakův úvodní seminář... Jinak tradičně výborná zábava, o čtyřech hvězdičkách se vůbec nedá pochybovat! ()

Lennie

"Není to pocestný? Je to pocestný!" - Pohádka, která sice u dětí propadla, ale u mě boduje... "A on dupat nepřestal a dupal, dupal stále dál. Pořád...neřád." ()

Kajislav89

Rozhodně jedna z nejlepších her DJC plná nepřeberného množství legendárních výroků. O něco slabší a kratší přednáška a oproti tomu bezchybná a vtipná hra, ale celek jednoznačně úžasný. Nejoblíbenější hláška: "Hrome, nerad bych posloužil obrovi k snědku. Jí také starší osoby, dědku?" ()