Dlouhý, široký a krátkozraký

(divadelní záznam)
Pohádka
Česko, 2006, 84 min

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Dlouhý, Široký a Krátkozraký ze dvou částí - odborné části (formou přednášky nebo kratších referátů) o životě a díle Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla - v tomto případě pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. První část tohoto představení tvoří rozsáhlejší přednáška „Cimrmanova cesta za českou pohádkou“. Vlastní divadelní hra pojednává o strastiplném putování, jehož cílem je vrátit princezně Zlatovlásce její ženskou krásu - byla totiž očarována zlým obrem Kolodějem. V prvním obraze přichází na královský zámek princ Jasoň, který zjišťuje, že jeho vytoužená nevěsta - princezna Zlatovláska - má (díky čárům Koloděje) vousy a nohu „pětačtyřicítku“. Jasoň se rozhodne Zlatovlásku vysvobodit ze zlé kletby a společně s ní, s jejím královským otcem a s Bystrozrakým se vydává za Dědem Vševědem, aby jim poradil, jak na Koloděje. Vše zpovzdálí sleduje Jasoňovo dvojče - zlý princ Drsoň, který se chysdtá ve vhodnou chvíli do děje vložit a získat princeznu pro sebe.

Děd Vševěd přes silně pokročilou sklerózu poradí, aby Kolodějovi vzali jeho kouzelný prsten. To se sice nepodaří přímým soubojem, ve kterém Jasoň prohrává, ale lstí - Koloděje se povede rozplakat, takže vyndá z kapsy kapesník a prsten mu vypadne. Pohádka má šťastný konec - Zlatovlásce je pomocí ukořistěného prstenu vrácena její ženská krása. (wikipedia.org) (oficiální text distributora)

gombarix

DJC-7, u mě #2. První Cimrmanova hra, s níž jsem se seznámil. Solidní (taky relativně krátký) seminář a bezchybná, kompaktní hra nadupaná hlody. A skvělá píseň na hold Dědu Vševědovi. Já bych si s dovolením vzal. ()

Rami

Nevím, nevím, dřív se mi to líbilo víc. Chtěl jsem dát 5 hvězdiček, ale uvědomil jsem si, že jsem se v určitých chvílích trošku nudil. Inu opakovaný vtip přestává být vtipem. A když se k tomu přidají scénky, které jen zabíjí čas. Nemohu dodat nic jiného, než že za mě jsou to 4 hvězdičky. ()

Adm.Nelson

Úvodná prednáška vynikajúca, rozhovor Jasoňa s Drsoňom excelentný, návšteva Děda Vševěda geniálna, záver s "já bych si s dovolením taky dal" takisto skvelý. Len ten zbytok sa mi zdal trochu slabší, možno aj preto, že som pár dní pred tým videl Dobytí severního pólu, ktoré bolo nabité hláškami od začiatku do konca. Takže "iba" 8/10, no s radosťou sa k tomu ešte niekedy vrátim a snáď aj to hodnotenie potom pôjde ešte vyššie. ()

Fujara777

Hry Divadla Járy Cimrmana majú vysoký štandard. Som rád, že sa u mňa naďalej potvrdzuje, že ich divadelné záznamy sú stávkou na istotu. ()

ex.it

Kdo vymyslel dávat nanejvíš pět hvězdiček? Pro tuhle hru by tu měla být speciální hvězdička navíc. Smekám tvůrcům, je to moje neoblíbenější hra. Verzi s panem Bruknerem mám radši než tu s panem Koudelkou, ale i tak to stojí za to. ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Brilantní dvojrole a vůbec brilantní pohádka, která však není pro děti, ale pro ty, kteří dětmi kdysi byli a umějí jimi občas opět být... ()

krumpac007

Kdo chce víc, nemá nic! To o téhle hře rozhodně neplatí, po těch předchozích, která jsem viděl, jsem chtěl víc, ale že bych měl nic, to se opravdu říci nedá. 90% ()

Whannell

"Kampak se asi ti dva čerchmanti schovali? Neschovali, umřeli!" ~~ "Jestlipak to není pocestný? Je to pocestný! - Ten člověk má opravdu výborný zrak.. já například nikoho nevidím!" ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

Ozzy2

Nejlepší hra Cimrmanů.Jediné představení,které mohu vidět pořád dokola.Bohužel ne tuto verzi, kde Jan Kašpar-R.I.P. děda Vševěda totálně zazdil a nebylo tam nic k zasmání.text jen odříkal..Pan Weigel byl jako Vševěd nenahraditelný.A pan Smoljak jako Bystrozraký byl také lepší, než Svěrák, bohužel. ()

tranquill

"Jsou jeleni vhodnými vychovateli naší mládeže?" To sice nevím, ale jsem rád, že i mne vychovávala postava Járy Cimrmana :-) ()

haWranka

Na tomhle kousku JC jsem vyrostla. Byla to první hra, co jsem od něj viděla (vlastně nejdřív jenom slyšela na poškrábaný desce), ale zůstane asi navždycky mojí nejoblíbenější. "Budu mít zase zlatý vlas, maličkou nožku, útlý pas, okrouhlý bok a ňádra dmoucí, dědečku ty náš vševědoucí!" ()

Gisorax

Jo Cimrmany ja můžu. Navíc tahle "pohádka" je dokonalá. A jsem strašně rád že jsem ji mohl vidět na vlastní oči. Jednoznačně za 5. ()

mdouglas

Nějak tak přemýšlím jaká hra od Cimrmanů se mi líbí nejvíce a jaká nejméně. Pro nejhorší hru mám jasného adepta. To je Afrika. Slyšel jsem jí dvakrát a vůbec mě nebavila. Ty co si pouštím nejčastěji budou asi Vyšetřování vraždy v saloním kupé, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Blaník, Švestka, Hospoda na mítince a právě Dlouhý, široký a bistrozraký. --- JÁ JSEM S OBREM HOVOŘIL. TADY SEDĚL, JAK SEDÍŠ TY. TY, TY A TY. tADY VŠUDE SEDĚL...JÁ JSEM MU TO SAMOZŘEJMĚ VYTKL, JÁ JSEM MU TO ŘEKL PŘÍMO. PODÍVEJ SE KOLODĚJI, JÁ TO VŠECHNO VÍM, ALE PROSÍMTĚ, NEDUPEJ. JSI SNAD KRÁLÍK KOLODĚJI? TAKHLE JSEM SE HO PŘÍMO ZEPTAL. JSI SNAD KRÁÁLIK? A ON ODPOVĚDĚL, ŽE NE. ... :)) --- ASI SI DĚTI ŘÍKÁTE, KDE MÁM DVA SVÉ DRUHY? KAMPAK SE ASI, TI ČERCHMANTI, PODĚLI? NIKAM SE NEPODĚLI, DĚTI, UMŘELI! --- 90% ()