Dlouhý, široký a krátkozraký

(divadelní záznam)
Pohádka
Česko, 2006, 84 min

Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Dlouhý, Široký a Krátkozraký ze dvou částí - odborné části (formou přednášky nebo kratších referátů) o životě a díle Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla - v tomto případě pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. První část tohoto představení tvoří rozsáhlejší přednáška „Cimrmanova cesta za českou pohádkou“. Vlastní divadelní hra pojednává o strastiplném putování, jehož cílem je vrátit princezně Zlatovlásce její ženskou krásu - byla totiž očarována zlým obrem Kolodějem. V prvním obraze přichází na královský zámek princ Jasoň, který zjišťuje, že jeho vytoužená nevěsta - princezna Zlatovláska - má (díky čárům Koloděje) vousy a nohu „pětačtyřicítku“. Jasoň se rozhodne Zlatovlásku vysvobodit ze zlé kletby a společně s ní, s jejím královským otcem a s Bystrozrakým se vydává za Dědem Vševědem, aby jim poradil, jak na Koloděje. Vše zpovzdálí sleduje Jasoňovo dvojče - zlý princ Drsoň, který se chysdtá ve vhodnou chvíli do děje vložit a získat princeznu pro sebe.

Děd Vševěd přes silně pokročilou sklerózu poradí, aby Kolodějovi vzali jeho kouzelný prsten. To se sice nepodaří přímým soubojem, ve kterém Jasoň prohrává, ale lstí - Koloděje se povede rozplakat, takže vyndá z kapsy kapesník a prsten mu vypadne. Pohádka má šťastný konec - Zlatovlásce je pomocí ukořistěného prstenu vrácena její ženská krása. (wikipedia.org) (oficiální text distributora)

mosem

Skvělá hra se známými průpovídkami. Ale přece jen mně připadala o hvězdičku níž než některé jejich jiné hry. ()

darthvader77

=Tak děti asi se ptáte kde jsou mí kamarádi Dlouhý a Široký ptáte kampak se nám ti čertmanti schovali. Neschovali se děti umřeli. A tak jsem zůstal jenom já sám Bystrozraký. Abych mohl provozovat furt svou živnost, začal jsem se učit cizím jazykům. Výsledek se brzy dostavil, zkazil jsem si oči.= ()

Eraser

Nová Svěrákova hláška z reprízy v únoru 2013. "Zajímavé je, že v původní verzi se závěrečné hostiny na královském hradě neměl zúčastnit děd Vševěd. Logicky, co by taky dělal Vševěd na Hradě ..." ()

niska98

Tato hra je jedna velká perla. Já se směji od začátku do konce a ještě hodinu potom. Klasické hlášky, které se používají i v normálním životě, mě nikdy nepřestanou bavit. Mám k této pohádce velmi specifický vztah. Byla to první hra, se kterou jsem byla seznámena. Takže srdéčko přikazuje mít toto v paměti pro mé další generace. Viděno i naživo - naštěstí ()

boombang

Nejsem tak nadšený jako ostatní. Až na onu kultovní scénu u Děda Vševěda je to slabší a méně vtipná cimrmanovka. ()

kubilov

Jedna z těch vůbec nejlepších cimrmanovských her v úžasném provedení, ve kterém zcela vyniká zejména mistr Svěrák, jehož Krátkozraký je neodolatelný. Ani příliš nevadí, že chybí pan Smoljak, protože princezna pana Bruknera či dvoják Miloně Čepelky to vyrovnají. Kratší, o to však lepší seminář. ()

RafaKrakal

Opět mistrné dílo DJC s nezapomenutelnými hláškami jako: "A toto bola naozaj pekna akcia", "Asi si děti říkáte, kde mám dva své druhy? Kampak se asi, ti čerchmanti poděli? Nikam se nepoděli děti, umřeli". Nicméně oproti ostatním hrám nezapomenutelného českého génia Járy Cimrmana se mi tato zdá poněkud méně vyvážená, neboť velmi silné pasáže, jako návštěva Děda Vševěda, se zde střídají s těmi slabšími, jako kupř. souboj s obrem Kolodějem a celkově není z mého subjektivního pohledu tak "prošpikovaná" humorem jako ostatní Cimrmanova díla. Pořád se však jedná o nesmírně kvalitní hru, která dokáže rozesmát takřka za jakékoliv situace a určitě si nezaslouží méně než 80% ()

ostravak30

Miluju Divadlo Járy Cimrmana a vůbec všechny hry. Právě tato hra mě inspirovala ke knize, které se právě věnuji. Parodie na pohádku či na pohádky mě od té doby zajímají. Cimrmani si samozřejmě dali záležet a vytvořili celou řadu parodií. A samozřejmě celá řada hlášek vydržela od vzniku až dodnes a představení je jednoznačně legendární. ()

johnny01

Velmi povedená hra i s dobrým seminářem. Vtipná je postava Krátkozrakého a i pocestného a hlavně je zábavná návštěva děda Vševěda. Naopak je trochu škoda nevyužitého Drsoně. ()

Tominni

Pohádka, která u dětí propadla. Jára Cimrman nás tentokrát zavede do světa pohádek. Seminář je poměrně krátký, hlavní slovo má samotná hra, která se řadí k tomu nejlepšímu, co divadlo JC nabízí. A to už je co říci. Není to pocestný? Je to pocestný! Trpaslík je dobrý plavec, ale nevydrží. Tady všude seděl. Jak sedíš, ty, ty, ty a ty........a takto by šlo pokračovat ještě dlouho. Pánové z divadla JC - klaním se a tleskám. ()

Pilinka

Nejde to říct jinak, než slovy prince Drsoně: "Sakra"...Další z povedených her, které podle mě pilují český humor takřka k dokonalosti... ()