Johnny je mladý muž, ktorý sa pod vplyvom vojnovej propagandy vydá do 1. svetovej vojny, aby bránil "slobodu a demokraciu."  Skončí však v nepredstaviteľnej nočnej more, z ktorej niet úniku. Režisérom filmu je legendárny scenárista Dalton Trumbo, ktorý bol v štyridsiatych rokoch v USA obeťou politicky motivovaného prenasledovania a po prepustení z väzenia bol dlhé roky na čiernej listine, takže svoje oscarové scenáre musel písať pod cudzími menami. Snímka Johnny si vzal pušku je adaptáciou jeho vlastnej literárnej predlohy, ktorú vydal už v roku 1939. (RTVS)

Skleni

Najočakávanejší zlom či pointa filmu sa niekedy dostaví síce až v konci filmu no zaujmú. Film vám potom ponúkne návod ako preložiť celý film. Tento film však nič také nedal. ani náznakovo. Len zrazu sa prehupol cez nechronoligicky a časťou nudne zoradené pasáže, do konca. Ten je ozdravujúcou časťou filmu no však nijako nepoteší ani neosvieži film Nič vám neobjasní, lebo to podstatné sa dozviete s myšlienkového pochodu rozprávača, čo je obrovskou pozitívou filmu. No ja som sa nudil zväčša a film mi nepripadal podstatný v mojom ponímaní vojny. 50% ()

puchal

Dost netradiční válečný film, skvěle využívající černobílého/barevného obrazu s doprovodem úžasné hudby. Navíc pro fanoušky Metallicky řekl bych, povinný film. ()

Carver4

Jeden z nejdepresivnějších snímků, který jsem kdy viděl. Tento protiválečný film je přesným protipólem k Hollywoodským filmům o válce, neboť na rozdíl od nich zcela naturalisticky ukazuje, jak můžete skončit, jdete-li do boje. Rozhodně doporučuji zhlédnout. ()

psychoza

Kus mäsa, ktorý ľudia udržujú pri živote. Predstavte si, že tak žijete... každú minútu, ktorá sa Vám vlečie môžete len rozmýšľať a rozmýšľať... nevidíte, nepočujete, nekomunikujete, nejete, nepijete, nehýbete sa, nemáte ruky nohy... keď vás niečo sakramentsky svrbí, môžete len šialene čakať kým to prejde... Johnny si vzal pušku a tá mu nedarovala ani len milosrdnú smrť. Tento príbeh núti rozmýšľať. Verný obraz geniálnejšej knihe. ()

GTS_PUNK

"I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering." 1. svetová vojna a začiatok najkrvavejšieho storočia doterajších ľudských dejín. Milióny obetí na životoch v mene boja za falošné ideály, slobodu, demokraciu, moc iných... Pre väčšinu je smrť najväčším utrpením, pre hlavného hrdinu tohto filmu by však bola vykúpením. Mladý Američan Johnny (Timothy Bottoms) narukuje do armády a je plný entuziazmu z toho, že sa určite vráti domov živý. Zákopovú vojnu kdesi vo Francúzsku síce prežije, ale čaká ho niečo omnoho horšie než je smrť. Prebúdza sa v nemocnici a zisťuje, že prišiel nielen o ruky a nohy, ale takisto aj o zrak, sluch a väčšinu tváre. Len leží a leží. Nedokáže sa vyrovnať s tým, že by takto mohol niekto skončiť. Počíta dni, ale nevie, aký je rok. Spomína, ale nevie, či sú to všetko len sny. A prežíva. Uväznený vo vlastnom tele premenenom na to najhoršie väzenie. Úprimne, po tomto filmovom zážitku som zostal v nemom úžase. V nemom úžase cítiaci však akýsi nepríjemný pocit, ktorý sa niesol celým filmom. Je to dôkazom toho, že silne ťaživá záležitosť, ktorá miestami dokáže až znechutiť, sa dá vytvoriť nielen pomocou efektov plných krvi. Sila mysle, v tomto prípade plnej uväzneného hlasu, je omnoho lepším sprostredkovateľom týchto pocitov. Myseľ zmrzačeného hlavného hrdinu zavedie diváka do jeho spomienok, ktoré sa udiali pred narukovaním do vojny, ale takisto aj do snov s Ježišom Kristom. Ťažko vybrať jednu najlepšiu z týchto scén, pretože navzájom prebíjali kvalitatívne jedna druhú. Či už sú to spomínané scény s Ježišom, rozhovor mladého Johnnyho s otcom alebo scéna z vianočnej pekárne. Zrejme máloktorý film ponúka toľko replík k zamysleniu, ako práve tento. V každej zo scén možno badať, koniec koncov ako v celom filme, spoločné znaky vedúce k jasnému odkazu silnej protivojnovej myšlienky. Tá divákom otvára oči skrytým, ale zároveň aj veľmi viditeľným spôsobom na hlavnom hrdinovi. Hoc jeho utrpenie nie je zobrazené priamo, myšlienky ktoré vyslovuje, sú neuveriteľne strašidelné a neraz sa dostanú až pod divákovu kožu. Ak nie je toto dostatočný protivojnový odkaz, tak už pravdepodobne nič. Johnny Got His Gun je dozaista jedinečným filmom, ktorý však nepozná veľa ľudí. Vojnová psychologická dráma s protivojnovou myšlienkou môže na jednu stranu pôsobiť aj ako veľmi komorný film odohrávajúci sa v Johnnyho mysli, ale byť takisto pamiatkou na tých, ktorí trpeli či zahynuli na bojiskách v mene toho ich "lepšieho sveta", za ktorý bojovali. Desivé memento dvadsiateho storočia plného zbytočne preliatej krvi a sĺz. Miestami ťažko depresívny, dojemný a plný nekonečného zúfalstva. Filmovo však aj inšpirácia pre skupinu Metallica k piesni "One". "S.O.S. Help Me." ()

kukkik

Asi jsem si měl nejdřív přečíst knihu. Tempo tohoto snímku je velice pomalé, staví se tu na monolozích, složitých metaforách a existenciálních otázkách. Bohužel nepříliš šokující a šroubovaná mluva, která mohla skvěle fungovat v knize, ve filmu tak trochu překáží a dělá téměř dvouhodinový snímek velice obtížně stravitelným. Krom strašlivé představy Johnnyho bezmoci, protiválečného tónu a povzdechnutí nad ztracenou generací film překvapivě nepřináší žádná kdovíjak sofistikovaná poselství, nemá ani nijak překvapivý závěr či dějové zvraty. Dnešnímu divákovi tak nemá moc co nabídnout a ve zkoušce času tedy, narozdíl od jiných snímků a příběhů na toto téma, příliš neobstál. Za mě lehké zklamání, ačkoliv musím jedním dechem dodat, že z filmu je cítit, jak to u některých starších snímků bývá, že dívat se na něj o pár desetiletí dříve, nebo dokonce popisovanou dobu osobně prožít, by mu přidalo zbývajících pár hvězd k plnému počtu. 3/5 ()

Desdinova

prvý krat som niečo z filmu zahliadol v klipe od metallicy a hned som si povedal tento film musim vidieť a oplatilo sa. Podobný film ako je tento sa nájde asi veľmi ťažko ak teda vôbec. Kto chce pochopiť nech si ho radšej pozrie. ()

dkas

Silný námět, těžko zfilmovat. Asi proto je film místy trochu nudný, škoda toho konce, že byl takový jakoby useknutý. Chtělo to trochu více rozvést, než došlo k úplnému konci. Ten stál za to... ()

Plastík

To je tak hnusnej film. Né tím, jak byl natočen, ale tím, o čem nám vypráví. Lidé jsou neuvěřitelní idioti. Tohle je opravdu nejvíce protiválečný film, co byl kdy natočen. Kniha je ale ještě věrší sousto. Doporučuji jako povinost kvůli tématu. ()

SAINTS

Jedna sa jednoznačne o silny protivojnovy film,ktory ukazuje hrôzy vojny v osobe Johnyho,vojaka ktoremu vybušnina zničila telo.Johnymu zostala v podstate len hlava a trup.Nezostal mu žiaden zo fyzickych zmyslov,ktore ludia použivaju na komunikaciu,žiadne oči,jazyk ani uši.Lekari predpokladali že nemal vedomie a schopnost trpiet.Ako sa mylili. ()

kaaamiiii

Ani na chvíli jsem nezaváhala při hodnocení. Myšlenky, pohled do (z) nitra, vykreslení pocitů, touhy, bezmoci.. Hluboce zapůsobilo.. Po skončení filmu jsem několik minut jen tiše seděla, koukala před sebe a stírala slzy. Tohle se musí vidět. ()

pafka

Film uz nejaky rok pamatuje a to mu nejspis ublizuje, protoze vyrazove prostredky na me nepusobily dostatecne nalehave, abych si z filmu mohl odnest dostatecnou hruzu a depresi. Netvrdim, ze to na me nezapusobilo, ale rozhodne ne moc. Urcite se mi zda velmi zajimavy a nosny namet o cloveku, ktery nemuze komunikovat s okolim, ackoliv velmi chce. Ale myslim, ze by se z toho dalo udelat neco daleko silnejsiho. ()

zigy

Kultovní věc......hypnotický film, a tak smutný....něco úplně jiného, i když lehce nudného...pusťte si One od Metallicy a budete mít představu..... ()

PTuranyi

Silná psychologická dráma človeka zmrzačeného vojnou a pripútaného na lôžku. Miestami už cítiť vek ktorý sa podpísal na filme ale myšlienka zostáva rovnako dobrá. Vtipné vsuvky s Ježišom sú bonusom. ()

Fender

Film mohl být o dost kratší, ale dokázal naopak velmi silně ukázat neuvěřitelné vnitřní mučení docela nepříjemným způsobem, že to dokáže na divákovi zanechat nějaký otisk. Film se hodně soustředí spíš na vnitřní pocity a vzpomínání zmučeného vojáka a moc příběhu v něm není, takže děj trošku nezáživný je, ale kvalitu opravdu má v tom, jak to vše dokáže silně vykreslit, takže s hodnocením, i přes občasnou nudu nemohu jít níž. Metallica se tímto filmem inspirovala a ve svém videoklipu ke skladbě One využila záběry z filmu a dodala celému příběhu hloubku, úryvek ze skladby mluví za vše: "Temnota mě vězní, všechno co vidím, absolutní horror, nemůžu žít, nemůžu zemřít, uvězněný sám v sobě, tělo je mou celou". ()

dawexx

Přiznám se, že tak jako někteří jiní bych se k filmu nikdy nedostal, kdybych neviděl klip ke skladbě One od Metallicy. A připravil bych se o silný filmový zážitek, protože Trumbův film je mimořádně otřesné protiválečné dílo. A doporučuju přečíst si i knižní předlohu přímo od pana režiséra, protože ta vysvětlí ještě mnohé další zákruty utrpení hlavní postavy. ()

smartynaf

Četl jsem kdysi sci fi povídku. Muž chtěl vědět vše a žít věčně. Bohužel netrvalo dlouho a zjistil, že kdyby věděl vše před tím, než si to přál, nikdy by nechtěl žít věčně. Ovšem co teď s tím, že.. A hlavně, tamto byla sci fi povídka. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi