Černé zrcadlo - Série 1 (2011) (série)

Celá tvá minulost (S01E03)

(epizoda)
  • Velká Británie The Entire History of You

V příběhu Celá tvá minulost se přeneseme se do blízké budoucnosti, ve které jsou veškeré naše vzpomínky uloženy na hard discích implantovaných přímo v lebce. Své vzpomínky si tak můžeme donekonečna přehrávat, zpomalit a dokonce podle libosti přibližovat do nejmenších detailů na domácích projektorech. Liam, nervózní mladý právník, podezřívá svou ženu Fionu, že je mu nevěrná s podlézavým sukničkářem Jonasem. Poté co důkladně prostuduje své klipy, Liam v opilosti napadne Jonase a Fionu a donutí je ukázat záběry z jejich vlastní paměti, aby dokázal, že ho spolu podvedli. Sice má pravdu, ale stojí mu to za to, když ztratí ženu kterou miluje? (HBO Europe)

Lukin413

Prostředí blízké budoucnosti, v podstatě jen o jednu převratnou technologii dál. K tomu standartní vzorek lidských psychických neduhů a poruch a je z toho nejlepší díl první série. ()

Porp

Dosť odporná a neutešená vízia budúcnosti. Ťažko predstaviteľné, že by si ľudia dobrovoľne a masovo niečo takéto nechávali implantovať do hlavy, aby sa stávali potencionálne omnoho viac citovo zraniteľnými pre svojich blízkych. Iba by to prehlbovalo nedôveru vo vzájomných partnerských vzťahoch medzi ľuďmi, ktoré už aj tak úspešne nabúrali sociálne siete. ()

AloeB

Na Black Mirror si cením faktu, že příběh jeho protagonistů v něm hraje druhořadou roli, protože se seriál zaměřuje především na detailní představení fikčního světa, který zde obvykle plní hlavní úlohu a s jehož pomocí je reflektována jednak děsivá představa možné budoucnosti a jednak naše vlastní lidské slabosti. The Entire History of You je tohoto skvělým příkladem. Pomocí Zrn (Grains) ukazuje čím dál větší závislost člověka na monitorování prakticky čehokoliv, v současnosti je to více než patrné, jelikož to, co není na instagramu jako by se nestalo (což mě připomíná, že jsem ještě nepostnul storíčko z neděle [je středa]). Zde si vždycky rád připomínám, že se toto může projevovat v ochabování našich mozků, jelikož ztrácíme potřebu pamatovat si věci, které můžeme mít uložené v mobilu (či jiném elektronickém zařízení) - vždyť si sami přiznejme, kolik si dnes pamatujeme, e. g., telefonních čísel. Epizoda toto krásně znázornila jednak tím, že se na sebe postavy při setkání sotva vzpomínaly (Oh, yes, Liam...); tím, že si musely přehrávat momenty s ostatními, aby se vůbec rozpomněly, o koho šlo; a též až šílenou závislostí na přehrávání si úplně zbytečných momentů jen pro účel demonstrace nějaké skutečnosti (vzpomínka na koberec proti náhodné fotce oběda z mobilu, kterou ukážeme raději, než abychom skutečnost řádně popsali - a vyjadřovací schopnosti jdou do prdele). Vzhledem k mé profesi mě toto extrémně děsí a snažím se s tímto bojovat, byť marně, protože občas nějaké to storíčko přidám a kávičky v kavárnách si pravidelně fotím. Patrná je též reflexe současné naší závislosti na pornografii nebo domácky natočených materiálech. Mimo obecnou reflexi ohrožení moderními technologiemi zvládá epizoda na jedničku i část o lidských vlastnostech, kdy drama žárlivého manžela a očividně nevěrné manžela přivádí až do extrému. Závěr epizody má pak jasné poselství naznačené už v úvodní konverzaci s Helen, které čínský perverzák nechal vytrhnout Zrno - má jít o vzdor člověka proti zotročujícím technologiím. A to je krásné. ()

fallanga

Nejslabší díl první série. Dobrý nápad s přístrojem, který ukládá a dovoluje přehrávat myšlenky, ale tento nápad byl použit pouze pro rozpoutání manželského drama. Dalo by se z toho vymáčknout více. Upravování vzpomínek (třeba ve stylu Total Recall) nebo něco podobného. Po prvních dvou episodách jsem čekal něco propracovanějšího, ale i tak to stálo za to. ()

Jan.Cada1

Úžasné spojení prvku sci-fi a reálných mezilidských problémů. Tento díl uzavírá naprosto geniální první sérii po které musí prostě každému člověku přebíhat mráz po zádech. ()

Matte27

Mám z toho smíšené pocity, stejně jako z té staré psychologické hry o Abigail a Sindibadovi. Tedy, guláš mám pouze v mém osobním hodnocení kladných a záporných postav - vše ostatní je bezpochyby za pět hvězd. ()

maoc

Podobné téma zpracovával už kdysi film Strange Days a je blízké mnoha pracem P. K. Dicka. Poselstvím tedy asi nejslabší díl z první série, ale pro mě osobně nejlepší, protože se mne dotýká tady a teď, ne "možná někdy v budoucnu". Jsem stejný jako hlavní hrdina, jsem tak trochu i ve stejné situaci a kdyby existovalo zrno dnes a já ho měl, tak se chovám velmi podobně. Emoce a pudy z nás moderní technologie nevydlabe. Muži budou žárlit na tělo ženy a ženy budou žárlit na zdroje muže. Zrno jen zhoršilo už tak bolestné možnosti jak na sebe navzájem hodně vědět a jak se informace dají překroutit. Přesně to vystihl v komentu Anderton. Co se také na filmu povedlo je vykreslení pozměněných vztahů mezi známými. Neznají se jménem, ale mohou si ho zjistit ze záznamu. Vlastně se celkově neznají, přestože o sobě toho tolik vědí. Velmi to připomíná dobře situované lidi (což tito bezpochyby byly) dneška. Osamělé. Takže do budoucna stále žádná změna. Už úvodní "ocenění" je skvělé a nadhozené téma etiky či morálky žalob dětí na rodiče, že jim výchovou snížili budoucí příjem, dává přesně ten správný rámec velmi, velmi blízké budoucnosti. Vlastně možná už dnešku. ()

MartinTerran

Docela užitečné věcička tohle to Zrno, ale jak jsou lidi chuji tak to můžou používat nerozumně. On žárlivý idiot a ona lhářka, ale asi ho fakt miluje. Nenechá si to vysvětlit, ale tak jeho boj! ()

PaTeXx

To poukazování na vady budoucích technologií už mě začíná srát. Ještě k tomu když se hodinu omývá, kolikrát ta fuchtla podvedla svého cuckold manžílka. S takovýmhle nápadem se dalo naložit mnohem líp, než řešit vztahové hovna. ()