Černé zrcadlo - Série 1 (2011) (série)

Celá tvá minulost (S01E03)

(epizoda)
  • Velká Británie The Entire History of You

V příběhu Celá tvá minulost se přeneseme se do blízké budoucnosti, ve které jsou veškeré naše vzpomínky uloženy na hard discích implantovaných přímo v lebce. Své vzpomínky si tak můžeme donekonečna přehrávat, zpomalit a dokonce podle libosti přibližovat do nejmenších detailů na domácích projektorech. Liam, nervózní mladý právník, podezřívá svou ženu Fionu, že je mu nevěrná s podlézavým sukničkářem Jonasem. Poté co důkladně prostuduje své klipy, Liam v opilosti napadne Jonase a Fionu a donutí je ukázat záběry z jejich vlastní paměti, aby dokázal, že ho spolu podvedli. Sice má pravdu, ale stojí mu to za to, když ztratí ženu kterou miluje? (HBO Europe)

Lacike

Ten námet o tom, že všetko čo vidíte sa nahráva by sa dal pojať z globálneho hľadiska o tom, že tým stratíme slobodu a ovládne nás zopár vyvolených alebo niečo podobné, ale tento diel to pojal oveľa komornejšie a ukazuje, že život si môžeme skurviť aj sami neuváženým využívaním rôznych vynálezov, ktoré tentoraz povedú k rozpadu manželstva. ()

ALIENka_

Saakra tohle mohlo bejt fakt dobrý, nápad byl skvělej a rozhodně bych v takovýhle budoucnosti nechtěla žít, to by si pak každej mohl přehrát kteroukoliv pičovinu, co jsem kdy udělala. No ale ten příběh byl tak kurva nudnej, nechci hodinu koukat na to, jak se postavy hádaj, kdo koho podved apod. to jsem viděla už tolikrát, že mě to prostě už nudí. Hodnocení: 6/10 ()

Padme_Anakin

Krásná myšlenka na začátku... zapamatovat si vše. Budoucnost zaklepe na dveře a spolu s ní moderní technologie, která myšlenku uvede v život. Pak ovšem nastoupí lidský faktor a psychologická sonda rozehraje ultimátní hru sebedestrukce. Zajímavá a působivá věcička. P.S. Mně to nikdy nesmí přes práh, to raději něco málo zapomenu. P.P.S. A co si nepamatuju, to se nestalo. ;-) ()

ABLABLABLA

Nápad perfetně děsivý. To, že si každý kdykoliv může přehrát cokoliv, co jste dělali, zažili. Ať už na kontrole na letišti, nebo při pohovoru do práce. Nedejbože pak v osobním sektoru. Když nemáte čip, jste považování za politického aktivistu. Rozhodně mě napadlo, že by bylo fajn si pamatovat "okna v alkoholovém opojení", aby člověk nedumal, co sakra zase dělal. Jenže pak bych rozhodně nechtěla, aby je někdo kdykoliv viděl :D Nástroj více ke zneužití než pomoci. Hodně děsivé, avšak ten příběh, do nějž celou "budoucnost" zasadili a díky němuž se dostáváme k nápadu, byl neskutečně nudný a o ničem... a to je velké mínus tohoto dílu. Sledovat žárlivého manžela, který si celou noc přehrává uplynulý večer a hledat sebemenší náznaky manželčiny nevěry... nuuuudaaaa. Za nápad 5*, za příběh 2*, tím pádem průměr prostě 3*. ()

Trevor

Ktovie, ako by to s ľuďmi vyzeralo, ak by mali možnosť nazrieť takýmto oknom do minulosti. Niekedy by to mohlo byť zábavné, napríklad zaspomínať si na maturitnú chatu či dni remesla v susednom meste no na druhej strane takýto "rewind" by mnohokrát priniesol horšie spomienky ako tie dobré. Preto je len a len dobre, že si uchovávame v pamäti najmä tie dobré spomienky a na tie zlé jednoducho zabudneme. Napriek otvorenému koncu trochu nudnejšia časť iba o n vzťahoch, ale opäť podstatne lepšia ako v mnohých iných seriáloch ich samotný vrchol. ()

Marqta

Často přemýšlím nad tím, jak moc si nějakým způsobem upravím vlastní vzpomínky, jak moc se můj vjem liší od toho co se opravdu stalo, co by viděl někdo jiný kdyby tu stejnou situaci viděl taky. V tomhle díle je až děsivě ukázané, že by se to celé mohlo zvrtnout do úplně jiného extrému, kdybychom mohli svoje vzpomínky sdílet s druhými. Každá chvíle by se stala do určité míry "opakovatelnou". Člověk by mohl doslova žít jen v minulosti, ve vlastních a cizích vzpomínkách. . ()

honajz2

Hej, to si děláte srandu s tím hodnocením, ne? Sorry, možná je chyba u mě, nebudu tvrdit, že jen můj názor je správný, ale já v téhle epizodě viděl jen neskutečně tuctovou a lacinou vztahovku, která nepřináší nic originálního, jak dějem (nevěra), tak závěrečnou myšlenkou (která už nejednou byla podaná i jinde a o dost líp) a celá je bez atmosféry, bez psychologie postav (takhle, snaží se to o ni, ale plave to hrozně moc po povrchu), i na 49 minut zbytečně roztahaná, s nevýraznými hereckými výkony a s otravnou rozklepanou kamerou. Ten sci-fi prvek je fajn a ta myšlenka taky, ale jak už jsem psal, bylo to podané i jinde a častokrát i líp. Tak hlavně doufám, že to nikdo neoznačuje za originální, protože tímhle slovem by se tahle epizoda označit fakt nedala. A ačkoli se mi předchozí dvě epizody Black Mirror docela líbily, tahle mě neskutečně zklamala. Pardon všem, ale nelíbilo. Slabé 2* ()

vydumnica

Od tejto epizódy som aj vzhľadom na najvyššie hodnotenie vrámci S01 (aktuálne až 87%!) tak akosi očakávala viac. Nápad síce zaujímavý, ale už nie až taký originálny, bolo mi to akési povedomé a v konečnom dôsledku až tak neprekvapilo, dokonca sa tu dalo veľa aj predvídať. Začalo to celkom pútavo, najprv pohovorom, tak kontrolou na letisku, no potom sa už riešili len vzťahy. Žiarlivosť, upodozrievanie z nevery a celé o tom, ako ďaleko by to až mohlo zájsť. Myslela som si, že sa bude rozoberať téma, načrtnutá hneď v úvode - otázka obvinenia rodičov v prípade neúspechu už dospelého človeka v živote?! To by bolo podľa mňa zaujímavejšie :-). Nie síce sci-fi, ale "história" jedného páru je oveľa lepšie sfilmovaná v minisérii Scenes from a Marriage😉(2021). 60%. ()

Lenka.Vilka

"Podívej, co se mnou děláš!" Vážně? Vážně to s tebou dělá tvoje žena nebo právě ty možnosti technologií? Co jim všechno dovolíme. Co všechno od nich chceme. Jako vojáčci, jako feťáčci... ()

Martrix

Co kdyby se vše co prožijete, ukládalo na hard disk, který by jste si mohli kdykoliv přehrát, ať už ve své hlavě, nebo ostatním na obrazovce? Mohli by jste tak zpětně analyzovat úplně všechno. A mnohem víc. V tomto dílu není popis světa/pravidel ani trochu spoilerem. Dokonce ani zápletka není spoilerem...to je pozoruhodné, protože spousta filmů stojí jen na tom. V Celá tvoje minulost, je nám ukázáno, jaký vliv by mohlo mít takové vcelku na pohled drobné vylepšení, třeba na manželský život. Tvůrci se zaměřili na vztah Liama se svou ženou a na jeho žárlivost. Jako ukázka, kam by to mohlo vést, to bylo víc než dobré. Ve skutečnosti by taková technologie vytvořila nespočet nových problémů a měla by obrovský dopad na všechno. Dost možná by stála za apokalypsou, ale to by bylo na dlouhatánskou knihu a o tom tento díl být neměl. Pokud jste dloubalové, podnítí ve vás tento díl úvahy o tom, jak je dobře, že umí lidský mozek odsouvat drtivou většinu vjemů do pozadí, kde je vyhodnotí třeba jen jako letmý pocit. Nevím jaké ambice měli tvůrci seriálu, ale zatím mě v každém díle velmi intenzivně dloubli a vzbudili ve mě bolestnou odezvu, nad osudy vcelku obyčejných lidí. Je to vše velmi zručně natočené, zahrané a syrové realisticky napsané. V tomto seriálu jde spíš o věrohodnost v chování postav, takže"sci-fi logiku" neřeším, protože v těch krajních situacích, ve kterých se postavy ocitnou, logika stejně nefunguje. Bez ohledu na žánrové škatulky, je to především o lidech a mohlo by se to stát většině z nás...v tom bych viděl možná ten horor. ()

kocik1

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly a pokud nás v rámci technologického pokroku čeká toto, jako že o čipech se mluví už nyní, tak potěš koště. Doufám, že odhalení všech svých i partnerových tajemství se už nedožiju anebo mi bude na sklonku života alespoň dopřán milosrdný Alzheimer. ()

Ryuuhei

Ze série nejslabší díl první série. Ale námět vzpomínek, ke kterým se lze libovolně a donekonečna vracet, je skvělý. Ukazuje, že v minulosti se opravdu nemá cenu vrtat a když by na to došlo, znamená to víc problémů, než řešení. ()

ZeroCZ1233

Poslední díl první série a zároveň ten nejlepší. Předchozí dvě epizody směřovali na celou společnost, v tomto případě je to na úrovni maximální osobitosti. Kvalitě zakomponováný sci-fi prvek je jen třešničkou na pomyslném dortu emoční dokonalosti. ()

Autogram

Niektoré vynálezy by snáď ani nemali existovať. Aj keď sa na začiatku môžu zdať úžasné. A koľko takých je v praxi už dnes. Pitvanie vo vzťahoch ako v tomto príbehu je značne cez čiaru. K dokonalosti tomu chýbal nejaký lepší záver. –––– Umíš se na mně dívat tak, jako na nêj? ()

TroiMae

Pokud člověk nemá autismus, je jeho paměť fluidní, živá, plastická, ne jako krajina, ale jako mapa, kterou zle přepisovat. Co když si ale můžeme pamatovat všechno? Můžeme vědět všechno… což je možná spíše Pyrrhovým vítězstvím, než osvobozením. A naše touha znát všechny odpovědi, nás pak může o vše připravit. Bez tajemství, není ani soukromí. Bez soukromí, není důvěra. ()