Záchranáři

Záchranári

The Guardian

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 2006, 136 min

Po všech stránkách průměrný snímek, který sice neurazí, ale taky ničím neohromí. Zajímavé téma o americké pobřežní záchranné službě (dá se tak vůbec Coast Guard přeložit?) bohužel narušené některými naprosto šablonovitými scénami (samotný trénink, vztah Bena a jeho manželky apod.). Jako celek takový horší Top Gun :-)(23.1.2008)

Fajn, je to zaujímavé i dojímavé... ale tých klišé! Hlavným zámerom bolo asi nakrútiť film skladajúci poctu záchranárom, posilňujúci americký kult hrdinov a všetko ostatné sa zbúchalo podľa osvedčených, ale aj ošúchaných pravidiel Hollywoodu. Síce pekný film, no sledujúci presne danú a do bodky predvídateľnú líniu.(14.7.2007)

Costnera nemám moc rád a Kutchera přímo nesnáším, ale i přes to se mi tato pocta zachránářům hodně líbila. Akční scény jsou velmi dobře natočené stejně jako většina scén ve škole. Costner předvádí nejlepší výkon za několik let a Kutcher se prostě musí ignorovat, aby jste si nezkazili zážitek z filmu :-). Bavilo to mě to prostě celou dobu, i když to mohlo o hodně kratší. Na poctu záchranářům jsou 2 a půl hoďky opravdu moc.(5.8.2007)

Až na ten nevkusně americký konec parádní film. Je sice pravdou, že se to tu jen hemží samým klišé, avšak funguje to. Kevin Costner v roli zkušeného záchranáře a nyní přísného, ovšem stále seriózního instruktora, působí skvěle a potěšil mě i Ashton Kutcher. Podstatná část filmu se odehrává ve výcvikovém táboře a je to vskutku zajímavá a poutavá pasáž, jež je lepší a lepší s přibývajícími minutami. Závěr snímku pak patří skutečné akci, která je též zajímavá, avšak postupně se blíží k předvídatelnému konci, který je, jak jsem již v úvodu napsal, nevkusně americký. Přesto však dávám plný počet.(20.12.2013)

Schématický scénář povyšuje svým překvapivě jistým výkonem Andrew Davis. Ten pro mě svojí nevyrovnanou režijní filmografií spadá někam do „skupiny“ solidních hitmakerů jako jsou Joel Schumacher nebo Renny Harlin. Všichni do jednoho natočili (a je to už slušná řádka let) několik skvostných snímků (Uprchlík / Telefonní budka, 8 mm / Smrtonosná past II., Cliffhanger), stejně jako dokázali šlápnout trestuhodně vedle (Řetězová reakce, Protiúder / Česká spojka, Batman a Robin / Ostrov hrdlořezů, Formule!). Davisův nejnovější snímek je někde na půli cesty, i když obsahuje momenty, které ho tahají do nadprůměrných vod. Pomáhá mu k tomu nejen Costnerovo charisma, ale i poutavá kamera a hudba. Škoda závěrečného „gesta“, které jde se vztyčenou hlavou vstříc americkým divákům!!(14.5.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Více jak 27 tun ledu bylo navezeno do města Elizabeth pro napodobení prostředí na Aljašce. (D3VIL)

• - Postavu Marka Colbyho ztvárnil plavec Mark Gangloff, vítěz zlaté olympijské medaile z Athén 2004. (D3VIL)