Záchranáři

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Drama

USA, 2006, 136 min

Kevin Costner na svých bedrech s přehledem utáhne tenhle sice poměrně dlouhý, nicméně stále zajímavý snímek od kdysi skvělého Andrew Davise. Ashton proti němu vypadá jako takové telátko, tady naštěstí dostal takovou roli, která pokazit snad ani nešla. Možná kdykoliv jindy bych tuhle nacionalistickou srágorku odpálil, ale zrovna mě tak nějak padla do noty. Širé moře já prostě můžu. 70%(24.2.2015)

Po všech stránkách průměrný snímek, který sice neurazí, ale taky ničím neohromí. Zajímavé téma o americké pobřežní záchranné službě (dá se tak vůbec Coast Guard přeložit?) bohužel narušené některými naprosto šablonovitými scénami (samotný trénink, vztah Bena a jeho manželky apod.). Jako celek takový horší Top Gun :-)(23.1.2008)

Welcome back Andrew Davis. Po úbohom Collateral Damage sa kvalitami tento snímok blíži k jeho najslávnejšiemu filmu Utečenec. Síce nie je vôbec originálny, všetko to tu už bolo, no nechýba tomu napätie, kopa dobrých no nie opozeraných hercov, svižný scenár a réžia. Páčilo sa mi to viac ako Perfect Storm, ktorý svojím pojatím búrok na mory najviac pripomína. A je to doják, takže ak sa vám také filmy ľúbia tak toto je ono.(3.10.2007)

Nic extra,ale v rámci žánru ucházející.Vzhledem k tomu,že filmů o záchranářích tak moc nevzniká to ale mohlo být ještě lepší.Ashton Kutcher je podle mě dobrý herec,jen si musí vybrat roli,která ho baví.Tahle role nebyla vůbec špatná,otázka je,jestli byla vhodně obsazená.To už je sporné,ale Ashton ji uhrál relativně obstojně.Kevinu Costnerovi stačí,aby používal svoje nepopiratelné charisma a je to v pohodě.Velká škoda je,že zbytek obsazení má v podstatě úlohu komparzu,čímž trpí zejména výcviková část.Tady mohl film pořádně bodovat,stačilo aby se víc soustředil na třídu jako celek a nejen na toho nejlepšího,pak se z filmu mohl stát komplexní pohled na výcvik mladých záchranářů,což by rozhodně nebylo na škodu.Ale to se nestalo,celou pozornost si vysloužil Ashton a jeho parťáci dostali minimální prostor.Spousta potencionálně nadějných a vyhrocených situací se odbude lehkým mentorským pohlavkem nebo jsou vypuštěny úplně,takže prostředek filmu člověku zákonitě splyne ve sled zapomenutelných epizodek.Lásky obou hlavních hrdinů jsou jen takové doplňky,což by se dalo pochopit,je to přece jen docela chlapský film.Samotné scény záchranných akcí jsou natočené působivě,zvláště ty ze začátku,největší problém filmu bych pak viděl v jeho závěru.Celé to totž mělo skončit o dobrých dvacet minut patosu dřív,pak by se film nedal považovat za úplně typický hollywoodský doják.Ale záchranám na poslední chvíli a hrdinským obětem jsme se nakonec bohužel zase nevyhnuli.Jako výplňovka se ale dají Záchranáři (dost blbý překlad,mimochodem) přijmout docela v pohodě,dokáží zabavit a když nečekáte zázraky,nijak nespokojení být nemůžete.Jen to celé mohlo být přece jen lepší. 60 %(28.11.2010)

Klasický "výcvikový" film, který udělá ze srágorek muže. Tentokrát téma, pobřežní stráž. 1) Nebýt Kevina Costnera v hlavní roli, film bude o polovic nudnější. On je přesně ten typ herce, který diváka udrží v pozornosti až do závěrečných titulek, jeho charisma boduje a rozhodně nepatří do starého železa. 2) Ashton Kutcher hraje na své poměry velmi dobře. Když opomenu jeho příšerné nadabování, za které nemůže. Jeho projev se mi velmi líbil. 3) Film ukazuje zajímavé výcvikové metody, které jsou svým tématem originální, ale u nichž nemohu posoudit jejich reálnost, protože žádného pobřežního strážníka neznám. 4) Velmi zajímavé a dojemné finále, které kazí jen jeho neoriginalita. Celkově mě film velmi bavil, dokonce jsem se u něj i zasmál. Ukázal mi pohled na rozbouřené moře, z kterého mám respekt a strach zároveň. Ukázal mi jiný vojenský výcvik, než ten s puškou a kliky a přesto byl zajímavý. 80% 03.01. 2010(3.1.2010)

• - Postavu Marka Colbyho ztvárnil plavec Mark Gangloff, vítěz zlaté olympijské medaile z Athén 2004. (D3VIL)

• - Více jak 27 tun ledu bylo navezeno do města Elizabeth pro napodobení prostředí na Aljašce. (D3VIL)

• - Ashton Kutcher i Kevin Costner jsou členy bratrství studentů práv Delta Chi. (D3VIL)