Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Tyny

Musím říct, že podle poměrně vysokého hodnocení jsem čekala něco úplně jiného.. Něco více, jak to říct, pohádkového. Je to sice, dá se říct, dost inteligentní pohádka s vyjádřením milého Pána boha, který má nad vším moc a milými andělíčky.. A jestli bůh vypadá opravdu takto nebo aspoň z půlky tak dobře, chci okamžitě do nebe. ()

Ryuuhei

Pohádka na české poměry a novodobou tvorbu sice dobrá, ale dějově zbytečně roztahaná a přitom plytká zároveň. Jedna věc je hvězdné obsazení, druhá to, aby měl člověk pocit, že se v ději něco událo. Tedy, událo, ale opravdu tak málo, že si to bohužel na zdejší prezentovanou kvalitu tak lehce nedosáhne. Ale jako příjemná podívaná s moralizujícím podtextem se to dá brát docela na pohodu. 65% ()

Lachtaan

Dneska už se tahle populární pohádka řadí prakticky mezi kulty a zasedá po bok klenotů jako jsou S čerty nejsou žerty a jim podobní. Navzdory tomu jsem jí ale já úplně na lep nesednul, stačila mi vidět jednou a jakoukoli její televizní reprízu vůbec neoslavuju, jako se snaží valná většina české populace. ()

Sarpele

Vážně nechápu, jak tento film někdo může považovat za nejlepší porevoluční pohádku (tady ale evidentně pomáhá odstrašující příklad pana Trošky a jeho uslintaných pitvorných pseudopohádek) nebo dokonce za film povedený! V kině to bylo podprůměrné, v televizi zrovna tak, jediné potěšující bylo herectví Jiřího Dvořáka, Ivana Trojana a mezi nimi fungující herecká "chemie". Dokonce ani ty tolikrát vyzdvihované "dospělé" vtípky a narážky na mě moc nezapůsobily. Veronika Žilková hraje svatou Veroniku, Aňa Geislerová svatou Annu, když si jde Ježíšek hrát s Jidáškem, vždycky se vrací s brekem. Haha...žert... Ovšem dokud jsme v nebi, můžeme si aspoň užívat příjemné rodinné pojetí katolického "pantheonu". S přesunem na Zemi se ale ukáží všechny nedostatky naprosto zoufalého scénáře, který se asi všemožně snaží vyřešit nedostatek financí - proč bychom jinak byli nuceni neustále sledovat neúměrně dlouhé scény typu "čert s andělem jdou po sněhu", "čert s andělem běží ve sněhu", "čert s andělem utíkají ve sněhu z kopce" (aniž bychom pořádně věděli, odkud, kam a proč spěchají). Veškeré napětí je (nebo spíš není) vytvářeno dvěma násilnými, umělými a hloupými zvraty. Proč třeba do té doby inteligentní čert vysvobodí hraběte z vězení tak, že ho přemístí 30 mil daleko? No protože potřebujeme zaplnit ještě 10 minut a divák už dlouho neviděl nikoho utíkat po sněhu!!! Postavy mají nulový vývoj, za zvláštní zmínku stojí Dorotka - nejhloupější ženské stvoření, které se kdy v české pohádce objevilo. Jiří Strach by udělal líp, kdyby se stejným obsazením, námětem a lepším scénářem natočil další z řady hodinových televizních papundeklových pohádek. V tomhle rámci už ČT uvedla dost povedenějších věcí, než je Anděl páně (např. Elixír a Halíbela). ()

Zdeňka

Pohádka od Lotranda na Vánoční stůl byla naservírována sice na dřevěném tácku, ale já si na ní pochutnala jako na tom nejlepším kousku za poslední léta. Vždy si na talíři nechávám na konec ty nejlepší kousky, ale tady jsem nevěděla, co je nejlepší. Jestli žebírko pana Trojana, stehýnko pana Dvořáka nebo sice malá, ale výborná ledvinka pana Bartošky. Pohádková pochoutka se jedla jedna báseň, ještě teď se oblizuji za ušima a jen se těším na další Vánoce, až budu moci znovu ochutnat tuto lahůdku. ()

Monoxid

Jo, je to pěkný, spousta lidí říká, že je to jejich nejoblíbenější pohádka. Jenže nechápu, proč by se tomu mělo říkat pohádka. Trojan je skvělý, ale vůbec to není poučné pro děti. Anděl, který všechno zkazí...co si budou o nebi myslet?!! ()

Tomik.

Zcela suverénně nejlepší česká novodobá pohádka. Velmi mě mrzelo, když se tento rok jaksi vytratila z programu (byla nahrazena mimořádným smutečním programem k poctě Václava Havla). O to více mě potěšilo, že byla, na nátlak filmových fanoušků, dodatečně do programu přeci jen zařazena a já jsem si ji mohl, jako každoročně, opět vychutnat. Celé Vánoce jsem cítil takovou podivnou prázdnotu a dnes se mi tento pocit podařilo aspoň částečně zažehnat. Ale k věci. Je velmi zajímavé, že ač se zde dosti často objevuje náboženská tématika, nikomu to nevadí (na rozdíl od jiných filmů, kde jakmile je zmínka o křesťanství, hned je to křesťanská agitka, reklama na Bibli atp.). Zářným příkladem budiž hned úvodní zasazení celé pohádky v nebesích, celkově tématika posmrtného života a platnost onoho okřídleného rčení "boží mlýny melou pomalu, ale jistě" a hlavně nejlepší a nejzajímavější postava celé pohádky - anděl Petronel alias Ivan Trojan. Minimálně polovina jeho skriptu je nábožensky laděna (není se taky čemu divit, když je anděl) a tady se dostáváme k největší přednosti tohoto snímku. Vše je podáno vtipně, s takovou neobvyklou elegancí a vznešeností, dokonce i ony náboženské pasáže bez problému zaujmou a to nejen staré, ale i mladé diváky! Například scéna, kdy je Petronel poslán na Zem, přichází hlavní bránou do hradu a jeho následný rozhovor se správcem a správcovou, je přímo dokonalá: „Já jsem boží posel. A jsou Vánoce, svátky boží lásky. A ty, hříšný pyšníku, padni na kolena a pros pána Boha o odpuštění“… „Přece byste nenechali zmrznout mokrýho. Pomni děvče, zítra je Štědrý den. A co dáš tomu nejmenšímu z malých, jako bys samotnému pánu Bohu dala“. Nemá smysl dále pokračovat. Křesťanství jak vyšité a přesto tak zábavné, poučné, inteligentní. Ó ano, je to inteligentní pohádka. Někdo tady tuším psal, že kvůli tomu není úplně vhodná pro malé děti. A já s tímto rozhodně nesouhlasím. Jen ať se podívají, čisté a hluboké myšlenky jim pomohou urovnat si hlavně životní postoje a kvality. Není nic hezčího, než když se k sobě lidé, aspoň jednou ročně o Vánocích, chovají slušně a uctivě. O ústřední dvojici postav Trojan & Dvořák už bylo napsáno hodně, nebudu se tedy opakovat. Jedním slovem dokonalost. Vůbec bych nezatracoval chudší prostředí, lacinější kostýmy a podobné věci. Ba naopak. Myslím, že to pohádce jenom prospělo. Z pohledu křesťanství víme, že pána Boha nezajímá naše oblečení ani jiné hmotné statky, ale především naše duše a způsob, jakým žijeme (to tady bylo koneckonců několikrát zdůrazňováno, je třeba si to uvědomit)! Samotný příběh byl dost přímočarý, přesto velmi úsměvný a zábavný. V porovnání s tím, co vychází dneska, je tohle naprostá špička ve své kategorii. Pravda, na klasiky natočené před rokem 1989 to jistě nemá… i když, možná se i tohoto jednou dočkáme. Opravdu doporučuju, pro mě pohádka, bez které by Vánoce nebyly Vánoce. S čistým srdcem a klidem na duši dávám pět hvězdiček, klaním se pánům režisérům a už teď se těším na další zhlédnutí příští Vánoce :)) () (méně) (více)

venison

Poslední dobou mám k novodobým českým uvřeštěným a afektovaným pohádkám přímo odpor, tak mi trvalo celých 11 let, než jsem se dokopala pustit všude tolik vychvalovaného "Anděla Páně".. Chyba lávky.. Tahle tuzemská pohádka je více než koukatelná.. Má šarm, vtip, svižné tempo, skvělé obsazení, povedenou muziku a hlavně jí nechybí opravdová pohádková duše.. Opravdu jsem se nejen upřímně zasmála, ale měla zahřát u srdce.. Kostýmy sice nejsou perfektní, ale o tom to přeci není.. ;-) Navnadila mě na pokračování.. Svatá Anna ( Aňa Geislerová) nebo Svatá Veronika (Veronika Žilková) byly obsazeny s vtipem.. Ivan Trojan s Jirkou Dvořákem rozhodně nezklamali.. David Švehlík mi normálně trošku vadí, ale tady má mírně negativní roli, tak se na arogantní hrabátko hodil ;-) Nejsem moc na náboženské motivy, ale tady spíše kouzlo "Anděla Páně" podtrhly.. ()

anli

Jirka Strach se s pílí sobě vlastní pustil do pohádky ,aby navázal na tu nejlepší českou tradici.A jak se to podařilo?Vskutku výtečně ,i když nějaké výhrady přece jen mám.Předně je "Anděl páně" velmi hravý ,vtipný a rodinný.Scénář je pečlivě napsaný ,každý vtip a každá poznámka má svůj význam a budou se bavit jak děti ,tak dospělí.Režisér přesně ví ,co chce a co točí a na výsledku je to vidět.Herecké obsazení je tu do posledního skvělé a zejména tandem Trojan-Dvořák skutečně nemá chybu.Stejně tak kamera i hudba."Anděl páně" by si vskutku zasloužil plných sto procent ,ale to s čistým svědomím dát nemohu ,protože je místy až příliš vidět ,jak pohádka byla točená pro televizi a teprve později se rozhodlo ,že půjde do kin a žel bohu je to na vizualizaci a výpravě místy vidět.To je ale jediná vada na kráse téhle pohádky ,která navazuje na nejlepší českou tradici a Jirka Strach prostě umí a určitě se od něj dočkáme hodně skvělých pokoukání.Takže dávám jasných 90% a už se moc těším na pokračování a hnedky jdu zkusit chození po vodě ,jako mladej Pán. ()

Yoshimitsu

Konečně jsem se dostal k téhle české pohádce na, kterou jsem slyšel samou chválu. Je tam hutný výběr českých herců a do hlavních rolí boha, anděla a čerta jsou správně zvolení. Prostředí nebe a scénky tam se mi v celku líbily, ale na Zemi mi to přišlo prosté ničím zajimavé. Doufám, že druhý díl se mi bude líbit víc. Dávám 30% ()

terunka003

Pohádkové, klasické, české, milé, vtipné, poučné, andělsky čertovské. Po čertech andělská pohádka. Hezky zpracované, moc miloučké, zábavné. Ivan Trojan je fantastický, Jiří Dvořák jakbysmet, hlášky dvojsmyslné a inteligentní. Musím říct, že se mi to opravdu líbilo. ..taková zasněžená česká pohoda.. ()

Master19

Příjemná pohádka, která sice o třídu překonává většinu současné pohádkové produkce, ale na klasické čertoviny ještě ani zdaleka nemá. Plusem ale jsou dobrá gradace a povedený výběr herců (až teda na hraběte a jeho vyvolenou...). ()

Aven

Vtipná pohádka s výborným Ivanem Trojanem. Ale ještě víc se mi líbil Oldřich Navrátil jako “slizký“ správce. ()

sheldonka.

Velice dobré herecké obsazení a velice dobrý humor. Tahle pohádka se mi opravdu líbí. A dívat se na ni v období Vánoc je paráda. ()

zdenny

Po dlouhé době pohádková česká pohádka, která ale v mém srdci neobsadila výlučné postavení. Všechno je pěkné, zimní, příjemné... Výhradně mým problémem je to, že ji nehodnotím moc vysoko. Nevím, proč se mi to stalo. O Vánocích si ale tuto pohádku vždy pustím. Příběh je to totiž pěkný a nápad taky. A pro mě nezapomenutelná hláška: "Kam jdeš Ježíšku?", "Jdu si hrát s Jidášem". "No, abys zas nepřišel s pláčem". ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka