Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

remy

Anděla Páně miluju na Vánoce. Na tuto skvělou pohádku už hezkých pár let nedám o Vánocích dopustit. Jedna z našich nejhezčích pohádek. ()

brooklyn73

Velice jsem se bavil dialogy certa s andelem pane, jsou uchvatne.Chtel jsem dat 5 hvezd, jenze zaver snimku mi prinutil pozmenit nazor.Predne : Nejsem si jisty , ze toto dilo je urcene pro deti, kdo se bude pozorne divat jiste zjisti proc. Chvilkami jsem si take nebyl jisty jestli toto dilo nema delat alibi "panu bohu" a vicemene nam vysvetlit, ze pan buh proste nemuze napravovat nas vsechny hrisniky,jelikoz by toho na nej bylo vazne hodne MOC.Velice mne prekvapilo, skoro az sokovalo zaveverecnych par minut,kdy si Dorotka(nadherna tvar) nechce a nechce vziti pana hrabete,jelikoz on preci je Zebrak (i kdyz tedy dobre srdce ma) a ne pan Hrabe , ktereho tak miluje .Mozna uz je jenom takova doba a ja uz se pro tuto dobu nehodim, jelikoz jsem zvykly na to ze se hlavni pohadkovi hrdinove klidne s Husou kyhavou bez okolku ozeni.Dale si nedovolim nepripomenout ze tento film-pohadka nam ukazuji nas cechy tak jak jsme, plni predsudku, strachu a obavy z toho co si o nas budou myslet nasi sousedi , lide co nas znaji.Ano prekvapilo ci zklamalo mne dosti veci na tomto snimku,a na druhou stranu se mi i hodne veci libilo a zaujalo mne.Hlaska z filmu : "S certy se nebavim!" ()

dukeman

Machrující anděl pošle neomylně tři světce do pekla, a aby si to obhájil začne šéfovi spílat jaký je bídák. Přichází typicky české: "Tak se předveď, když to já dělám blbě." Přestože má anděl křídla, na nebi se neudrží slítne až do pozemského hnoje a s vychcaným čertem, který bude mít pravděpodobně zajém, aby se patlal propadnul ještě o kousek níž. Už jsem si pomalu začínal myslet, že herecký a zároveň andělsko-pekelný duel dovede film ke zdárnému konci. Jenže čert je strašně měkkej, a tak se boj o duše nekoná. Místo toho se nabízí černoprdelnická agitka s nebeským betlémem, kam jsou vtipně zasazeny české filmové hvězdy různé svítivosti v čele s presidentem MFFKV v roli Boha. Krásná symbolika, stejně jako křesťanské nebe kašle na to, co se děje na zemi, české filmové nebe delší dobu hazí bobek na kvalitu svého řemesla. Pro tentokrát však učinili pokání a ve výsledku je to vidět. ()

Kuny27

Trojan se určitě předvedl, ale mě osobně se film moc nelíbil. To jak se říká ,,křoví" bylo takové nemastné neslané. ()

Seti

S ohledem na fakt, v jaké žumpě se dnešní česká pohádka nachází, tak Strachovi beze strachu ty čtyři hvězdy dám. Scénář se sice v některých momentech možná až příliš inspiruje bezkonkurenčními S čerty nejsou žerty, ale co, radši budu koukat na ne zcela originální, ale zato kvalitně řemeslně odvedený pohádkový počin, než na nějaký zoufalý a povětšinou velice trapný pokus o moderní českou pohádku, kterými nás televize několik posledních let na Vánoce krmí. Co ztrácí Anděl Páně na originalitě (i když natočit dnes originální pohádku je jako snažit se vytvořit voňavý exkrement = nemožné) to dohání na parádním hereckém obsazení, v jehož čele stojí těžce válející Trojan. Dalším plusem jsou přirozené dialogy, které bezhlavě nelpí na takové té prkenné a strojové spisovnosti, jež se nevím proč usídlila v dnešní televizi. Postavy i jejich činy jsou tak uvěřitelné a člověk si k nim může vytvořit nějaký vztah. Prostě mě Anděl Páně potěšil a jako jedna z mála pohádek poslední dekády se může směle hlásit k odkazu nesmrtelné československé pohádky. ()

CSSML

SPOILER: „Zhřešivší anděl je poslán na svět, aby obrátil alespoň jednoho hříšníka, v opačném případě se stane padlým andělem. Doprovází ho čert Uriáš. Anděl zdánlivě úkol nesplní, ale ve skutečnosti ano, protože napraveným hříšníkem je on sám. Tato pohádka se vyznačuje důkazem na to, že nic není, černobílé, což je znázorněno například prostupností pekla a nebe (čert hraje s andělem karty), hříšností anděla a sympatiemi, které mohou vzbuzovat čertovy glosy. Čert zná na rozdíl od anděla pozemský život, nežije jako anděl v izolaci, má k lidem mnohem blíže než povýšený anděl,“ kterému „pozemská pouť pomůže, aby poznal života na zemi a naučil se být chápavý k hříšníkům.“ Pohádka, ačkoli nabita deformovanými křesťanskými symboly, je výmluvnou deklarací sekulárního humanismu. (Te Deum 2008, 1, 32-33) ()

Nassau

/+++++/Chodit po vodě, to umí jenom náš mladej Pán, ale to víš, to je elita, na to já si netroufám. (8/10) ()

Lisabellla

No tak nějak nevím, co si o tom mám myslet. 76%? Kde se to vzalo? Trojan to zahrál supr, jasně, ale na co si hrála tahle pohádka, to jsem nerozlouskla. ()

klukluka

Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. A o pohádkách to zjevně platí taky, můj oblíbený Anděl páně sbírá i odpady. Nerozumím, ale chápu. Pro mě je tahle pohádka krásná naprosto vším. ()

bari68

Možno som mal až prehnané očakávania, preto slabšie sklamanie. Mám rád klasické rozprávky, táto bola trošku miestami taškarica, avšak patrí k tomu lepšiemu, čo do rozprávok bolo za poslednú dekádu natočené. ()

LEATHERFAC

Tak jo - 15 let jsem se tomu vyhýbal, protože jsem už dle fotek tušil... A tušil jsem správně. Je silvestr 2021 a já dostal chuť na pohádku - no na neviděnou pohádku ideálně. Tak jsem si řekl, že dám šanci Andělovi. Velká chyba. Už prvních 10 minut mě tak zprudilo, že končím. Trapný rádobyvtipný fórky, lacině vypadající CGI nebe (kdepak jsou malebné roztomilé kulisy Ladovských pohádek?), upocené herecké výkony jak z ochotnické estrády... Sorry ale fakt nee. Klidně si to tu pětkujte jak chcete, ale trvám na tom, že poslední dvě dobré naše pohádky  byly S čerty nejsou žerty a Jasněnka. Jirka Strach má možná dobrou snahu, ale technicky ani talentově na to prostě nemá - stejně jako na to už nemáme ani herce. A současná filmová generace na tom nejspíš bohužel nic nezmění. ()

Han22

Blbce ze mě nikdo dělat nebude! :D Tohle je opravdu překrásná pohádka. Viděl jsem ji sice už kdysi dávno v televizní premiéře, ještě v dobách kdy neplatilo "štědrý večer nastal když jsem doma chlastal" a kdy jsem poctivě koukal na nové pohádky. Teď jsem si ji pustil na připomenutí před dvojkou a je to paráda. Jsou tu v podstatě dvě dějové linie, přičemž ta "hlavní" se odehrává v nádherné zasněžené zimní krajině a je tu všechno co má v pohádce být. Chudá a hodná dívka, namyšlený hrabě který se napraví a trojice zmetků správce, klíčnice a rychtář. Je to napínavé, dojemné i romantické. Ta "vedlejší" linie je ale to, proč dávám pět hvězdiček. Nebe, kde si režisér s laskavým humorem dělá srandu s Boha, Marie, Ježíše a andělů, popletený a ještě mírně namyšlený anděl Petronel a jeho nedobrovolný kumpán, ironický čert Uriáš, kteří se vydávají napravit jednu duši. Tady se sypou hlášky, funguje situační buddy humor a zároveň to hezky doplňuje hlavní linii. Není to čistých 5* (chudá nebeská výprava), ale od prvního shlédnutí ta pohádka ve mě vyrostla a výborně jsem se bavil, byl napjatý i dojímal se. Takže proč ne. ()

Zagros

Anděl Páně je pro mnoho diváků už kultovní českou pohádkou a pro mnoho z nich také jedinou z těch novějších, co se povedla. Mě samotného hodně dlouho míjela a viděl jsem ji až po mnoha letech od prvního vysílání. Po pravdě mi nijak skvělá nepřišla. Na mě tam bylo až moc tlačeno křesťanství. Naštěstí si z něj tvůrci občas i utahovali a nebralo se to celé úplně vážně. Výprava byla spíše průměrná, obsazena byla snad většina českých herců a k tomu i jiné „osobnosti“ a příběh byl… když přivřu oči, napíšu naivně pohádkový. Naštěstí se vcelku povedla hlavní dvojka anděl Petronel a pekelník Uriáš, které obstojně zahráli Ivan Trojan s Jiřím Dvořákem. Přeci jen mě několikrát dokázali rozesmát. Proto znovu přivřu oči a nakonec dám ty tři hvězdy. Je určitě pravda, že v naší pohádkové tvorbě poslední doby (rok 2000+) to je nadprůměr. ()

cab

Stroha vyprava a nudne pojeti strhava nejnovejsi pohadku, ktera se dostala do kin, na kolena. Nezvladnute nebeske prostredi a trmaceni se nekonecnymi loukami a lesy jsou priklady tvurci bezradnosti. Vse stoji na hereckych vykonech par jednotlivcu a to je i u pohadky prece jen malo. Trojan je Trojan a at hraje posuka a nebo andela, temer vzdy na jednicku. Zklamani. Za malo penez malo muziky. 55% ()

Fanex

Konečně zase nějaká dobrá česká pohádka. Ten anděl byl vážně teda trdlo a ještě dělal z Boha bl..e. ()

Teg

Pohádka celkem vybočující ze soudobých českých standartů. Zaplaťpánbůh. Navíc mám prostě rád Trojana. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka